Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Macovské zprávy: další recenze nových iMaců, váhání kolem jejich loga a rozporné přijetí iMovie '08. (15.8.07)
15. srpna 2007, 08.00 | Recenze nových iMaců přinášejí Macworld a AppleInsider. Designéři zřejmě váhali s volbou barvy pro logo Applu na iMacu. A nové přepracované iMovie '08 vzbudilo nejednoznačné reakce uživatelů.
Dění kolem Maců nepřekvapivě nadále určují novinky z minulého týdne, tedy nové iMacy a souběžně představený inovovaný software. Opět nám přibyly další recenze nových iMaců:
Recenze nových iMaců na Macworldu a AppleInsideru
Přirozeně přibývají další recenze nových iMaců, zde upozorním na dvě, ale proti těm pondělním budu mnohem stručnější z toho prostého důvodu, že mnohé věci byly řečeny již v předchozích recenzích a nechci se zde opakovat.
Recenze Macworldu
Macworld se podíval na všechny tři standardně nabízené modely nových „hliníkových“ iMaců.
Recenze opět popisuje nový design, přirovnává vzhled nových iMaců k LCD televizoru. Samozřejmě ani Macworld se nevyhnul otázce monitorů. Jejich lesk přisuzuje hlavně skleněnému krytu a jako většina ostatních recenzentů dochází k závěru, že bude záležet na okolnostech, zda bude uživateli lesk vadit či nikoli. Hodně bude záležet i na umístění počítače, ovšem proti notebookům se s takto velkými panely manipuluje hůře.
Recenzent si všímá též toho, že při pohledu ze strany se poměrně výrazně projevuje posun barev, zvlášť u 20“ modelů s menším pozorovacím úhlem (160o). U většího 24“ displeje se to projevovalo mnohem méně, jeho jas a barvy se při pohledu ze strany měnily podstatně pomaleji. Z předchozích diskusí na MůjMacu víme, že to má celkem jednoduchou příčinu – 20“ panel používá lacinější, avšak méně kvalitní obraz poskytující technologii TN, zatímco 24“ monitor se podle všeho vyrábí vyspělejší technologií S-IPS. Recenze však poznamenává, že i současný 20“ panel má vyšší jas a ostrost proti 20“ panelu předchozího bílého iMaca.
O dvířkách pro rozšíření RAM se mluvilo již dříve, zde stojí za zmínku to, že se nyní paměťové moduly do patic umisťují úplně stejně jako u notebooků, což manipulaci s RAM moduly dále zjednodušuje.
Samozřejmě velkou pozornost věnuje recenze nové klávesnici. Bílé klávesy byly podle Applu zvoleny kvůli tomu, že vypadají lépe než černé. Klávesnice se hodně podobá klávesnici MacBooku, což řadě uživatelů (včetně recenzenta Macworldu) vyhovuje, protože jsou na ni zvyklí. A nízký profil zajišťuje ergonomické uložení rukou i bez opěrky zápěstí.
Za zmínku stojí také dva porty USB 2.0 na klávesnici, které mají dostatečně silné napájení, takže mohou sloužit jako USB rozbočovače (huby). Celkově recenze hodnotí klávesnici velice příznivě, její design považuje dokonce za větší úspěch než samotný iMac, to je ovšem otázka názoru.
Recenze si dále všímá použitých technologií, opět většinou opakuje věci už řečené, ale pár poznatků stojí za zmínku.
Integrované reproduktory iMacu jsou dostatečně hlasité, takže potřeba externích reproduktorů není tak velká, dostatečně citlivě reaguje též mikrofon umístěný u kamery iSight.
Na zadní straně nových iMaců se nacházejí další tři USB porty, které nyní mají jednu zajímavou novou vlastnost. I když bude počítač spát, půjde z nich dobíjet iPod, což dříve nešlo, počítač se musel probudit.
K novým iMacům lze nadále připojit externí monitor, mini DVI port podporuje rozlišení až 1920 x 1200, přičemž se buď může na externí monitor zrcadlit obsah integrovaného panelu, anebo ho lze použít k rozšíření pracovní plochy.
Recenze následně uvádí tabulku výsledků benchmarkových testů, ta se ovšem zcela shoduje s tou, co jsem popisoval včera, zde pro stručnost jen uvedu, že proti předchozí generaci iMaců s Intely testy zaznamenaly pouze mírný nárůst výkonu.
V souvislosti s výkonnostními testy recenze také blíže rozebírá použité grafické karty ATI Radeon HD. Pro 3D hry a aplikace podávají použitelný, avšak nijak vynikající výkon, podporují však řadu nových grafických technologií, jež vylepšují vzhled her, především díky nové architektuře sjednocených stínovačů (shaderů). Podporují též 128bitové HDR vykreslování, zajišťující realističtější světla a stíny. Macworld k testování her využívá Unreal Tournament 2004. Nové iMacy v něm sice podaly o trošku horší výkony než předchozí iMacy, ale stále se dalo hrát hladce. Zapáleného hráče přesto tyto karty asi neuspokojí (se žhavými novinkami si nejspíš poradí hůře), ale běžní uživatelé to nejspíš snesou. Grafické karty ovšem byly zřejmě vybírány spíše s ohledem na schopnosti ve zpracování videa, bez potíží zvládly i ukázky HD filmů v rozlišení 1080p.
Celkově recenze dochází k závěru, že nové iMacy představují dobrý krok vpřed, přestože proti svým předchůdcům přinášejí pouze nepatrné zvýšení výkonu. Jako stroje stojící na pomezí mezi domácími a profesionálními systémy by mohly najít dost zájemců, avšak hlavní vliv na rozhodnutí o koupi budou mít dvě největší změny – lesklý displej a nová klávesnice.
Co se týče výhodnosti jednotlivých modelů, nejlevnější 20“ iMac je proti vybavenější 20“ variantě sice o 300 USD levnější, ale omezení s tím spojená to nevyváží. Za skutečného šampiona považuje Macworld nový 24“ iMac, který poskytuje totéž, co dražší 20“ model, jenže k tomu přidává větší a podstatně kvalitnější displej.
Recenze AppleInsideru
Recenzi 24“ hliníkového iMacu přináší také AppleInsider. Recenze zabírá tři stránky a doprovázejí ji docela kvalitní fotografie.
Po úvodním seznámení recenze hned míří k nejkontroverznější části stroje – lesklému displeji. Tvrdí, že názor na něj bude stejně rozporný jako názor na nový design. Někteří jsou z něj nadšení a jiní ho nenávidí. Hlavním záměrem použití lesklé povrchové úpravy bylo získat sytější barvy proti někdy vybledlému vzhledu matných obrazovek. Pro průměrného domácího uživatele, zajímajícího se hlavně o sledování filmů a přehrávání fotografických prezentací, bude efekt úžasný a zvlášť 24“ model bude budit dojem malého kvalitního HD televizoru. V místnosti s vhodným osvětlením budou sice nadále přetrvávat odlesky, ale nebudou tak rušivé, aby přebily vylepšení barev.
Avšak pokud takovýto displej předložíte profesionálnímu grafikovi či zpracovateli videa, setkáte se se zcela opačným názorem. Živé barvy, díky nimž obrazovka jako by vystupuje ven, současně deformují vnímané barvy, když se dotyčný profesionál snaží posoudit, jak se barvy z monitoru vytisknou nebo převedou na DVD. Odlesky navíc ukrývají detaily a mísí se do barev na obrazovce, což snižuje přesnost práce. Jinými slovy, lesklý displej ocení jen někteří.
Co se týče nové klávesnice, s ní je to lepší, též tato recenze tvrdí, že nový design psaní ulehčuje. Ploché klávesy nabízejí větší plochu pro stisk a pohybují se rychleji než klávesy starého průsvitného modelu. A díky použitému kovovému, hliníkovému pouzdru zůstává klávesnice zcela stabilní. Trochu nepříjemné může být umístění dvou USB portů na klávesnici, protože se nacházejí vespod a pro připojování zařízení k nim se musí klávesnice zvednout.
Druhá stránka recenze se zabývá použitým hardwarem, možnostmi rozšíření a výkonnostními testy.
K použitému hardwaru recenzent poznamenává, že nasazené Radeony sice poskytují přijatelný výkon v hrách a proti předchozím kartám nepochybně představují pokrok, ale za nepatrně vyšší cenu bylo možné nasadit podstatně výkonnější modely. Příliš příznivě se nedívá ani na standardní 1 GB RAM instalovaný ve všech nových iMacích. Testovaný 24“ model považuje za špičku řady a připomíná, že obdobná PC se dnes běžně dodávají s 2 GB RAM. Na tom něco pravdy bude, ovšem hlavním důvodem pro tuto kapacitu je Vista. Recenzent nicméně přiznává, že rozšíření paměti je nyní snazší a levnější.
A přichází řada na benchmarkové testy. Narozdíl od některých jiných recenzí AppleInsider nový iMac nesrovnává s jeho bezprostředními předchůdci, ale s posledními PowerPC iMacy na trhu. Jde o to, že většina uživatelů – včetně recenzenta – obnovuje své počítače po dvou až třech letech, takže právě nyní nastal pro mnohého držitele PowerPC Maců čas přejít na Intel a hliníkové iMacy pro ně představují první takovou příležitost.
Testy Cinebench, Geekbench a Xbench srovnávají nový 24“ iMac na 2,4 GHz s iMacem G5 na 2,1 GHz. Diagramy jasně ukazují, že v tomto případě nové iMacy tvoří úplně jinou výkonnostní třídu, v testech využívajících jedno procesorové jádro nový stroj dosahuje dvojnásobku výkonu iMacu G5.V testech zapojujících obě procesorová jádra čipu Core 2 Duo je nárůst dokonce trojnásobný. Jinými slovy, pokud nemusíte používat software pro PowerPC, který neběží v emulaci Rosetta, neexistuje důvod, proč nepřejít.
Poslední strana recenze pak přináší závěrečné zhodnocení.
Recenze připomíná, že dnes představuje iMac jedinou volbu, chcete-li stolní Mac střední třídy. Díky svým vlastnostem a výkonu je nový iMac (přes užitou kapacitu RAM) důstojným soupeřem stolních PC s Windows, který se zalíbí mnoha zákazníkům. Dobrého hodnocení se dostává i nové klávesnici.
Avšak v některých svých designérských rozhodnutích se Apple vydal problematickou cestou, soudí AppleInsider. Při oznámení nových iMaců Steve Jobs prohlásil, že zákazníci mají rádi lesklé displeje, s čímž ovšem recenzent nesouhlasí. Lesklý displej poskytuje výhody především za řízeného osvětlení nebo při předvádění v obchodu. Ale máte-li bodové světlo, které se nedá přemístit, nebo jste poloprofesionál, který potřebuje průběžně posuzovat přesnost barev, bude vás lesk rušit a možná vás od koupě odradí. Recenze vyjadřuje přání, aby Apple nabízel matné obrazovky alespoň volitelně. (To by ovšem vyžadovalo i matné krycí sklo a do toho se Applu zřejmě z ekonomických důvodů nechce.)
Další výtka směřuje na ne zcela vyvážený hardware, který klade důraz na výkonný procesor, avšak doplňuje ho dnes již ne tak velkou RAM a mírně podprůměrnou grafikou. To se sice dělo i dříve, jenže dnes už Applu nezbývá mnoho výmluv, zvlášť v případě 24” iMaca, který by měl tvořit most mezi domácími stroji a špičkovým Macem Pro.
Přes tyto výtky recenze dochází k závěru, že nový iMac lze doporučit jak dlouholetým uživatelům Maců, tak nově přicházejícím. Avšak několik klíčových rozhodnutí zřejmě Apple připravilo o další potenciální zákazníky, kteří by se jinak dali snadno získat. AppleInsider také uděluje 24” hliníkovému iMacu hodnocení „Dobrý“, ve výši 3,5 bodu z 5 možných.
Váhání kolem loga iMaců
A ještě jedna zprávička k novým iMacům. Zdá se, že Apple do poslední chvíle váhal, jakou použít barvu pro logo Applu na přední straně počítače. Nakonec zvítězila černá barva, ale podle různých náznaků se zvažovaly i jiné varianty. Původně se uvažovalo, ve stylu iPhonu, který nové iMacy dost připomínají, o zrcadlovém logu. To však bylo nakonec zrušeno (naštěstí, dost vzruchu vzbuzuje už lesklý displej, kdyby pod ním ještě leželo zrcadlové logo, asi by to mnozí snášeli dost těžce). Poté se zvažovaly jako náhradní barvy bílá, černá a šedá, nakonec zvítězila černá.
Rozporné přijetí iMovie '08
Poslední novinky Applu budí docela dost rozepří. Vedle nových iMaců uvedl Apple na trh též nové softwarové balíky iLife '08 a iWork '08. Součást balíku iLife tvoří střihový program iMovie. Avšak nová verze iMovie '08 je ve skutečnosti úplně nová aplikace. Steve Jobs ji přirozeně při uvedení velice vychvaloval, jenže tento názor nesdílejí všichni uživatelé. Na Webu se začaly objevovat emotivní, nesouhlasné komentáře. Jistě, v takovýchto případech se musí brát v úvahu, že hlasy nespokojenců vyniknou mnohem víc, ale zcela smést ze stolu se také nedají.
Jak ukazuje toto prvotní seznámení, iMovie '08 sice přináší podporu nových formátů, přepracované uživatelské rozhraní a výrazné zrychlení práce (alespoň v některých ohledech), jenže zároveň některé funkce ztrácí. Například neumí otevřít staré projekty iMovie. Ano, lze importovat projekty ze starších verzí, ale přenese se pouze vlastní videonahrávka, přechody, efekty a podobné věci se ztratí. Zmizely motivy iMovie HD 6 a co horšího, též podpora pro zásuvné moduly třetích stran, což jejich dodavatele jistě nadchne.
Ke snazšímu vyhledávání úseků při střihu už nelze nastavovat záložky a zmizely rovněž značky DVD kapitol. Apple zřejmě věří, že DVD je překonaná záležitost a soustředil se na distribuci přes Internet a na mobilní zařízení, jenže tento názor každý nesdílí. A nahrávky už nepoužívají časový kód ve formátu minuty:sekundy:snímky, místo toho se počítají délky na sekundy a desetiny sekundy.
A tak se možná mnozí raději vrátí k předchozí verzi iMovie HD 6. Tu Apple nyní poskytuje zdarma ke stažení (154,6 MB) uživatelům balíku iLife '08. Oficiální zdůvodnění zní, že iMovie '08 neběží na G4 strojích, takže se jim verze HD 6 nabízí jako náhrada, možná však po ní sáhnou i majitelé silnějších strojů nespokojení se změnami. Apple mimochodem nespokojencům s iMovie '08 doporučuje přejít na Final Cut Express nebo Final Cut Pro. To se ovšem asi s velkým nadšením nesetká.
Vzhledem k tomu, že zpracování videa není zrovna moje parketa, nehodlám to sám nějak hlouběji posuzovat, ale bouřlivé diskuse kolem tohoto programu jasně ukazují, že tímhle krokem Apple rozhodně neuspokojil všechny své zákazníky.