MacWorldExpo SFO 2001: Jaký byl první den? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

MacWorldExpo SFO 2001: Jaký byl první den?

11. ledna 2001, 00.00 | Přinášíme fotografie, postřehy a komentáře z průběhu prvního dne veletrhu MacWorldExpo 2001 právě probíhajícího v San Francisku.

Před zhruba dvěma hodinami se zavřely pro veřejnost brány Moscone centra a skončil tak oficiálně první den MacWorldExpa 2001. Trochu jsme si oddechli od všeho toho shonu, dali lehkou večeři a teď je čas s odstupem zhodnotit první den největší současné Apple akce. Nemůžeme začít jinak, než u KeyNote, která zahájila celý veletrh.

Steve Jobs KeyNote
Již včera jsme publikovali reportáž, kterou jsem napsal prakticky okamžitě po skončení vystoupení Steva Jobse. Dnes se k jeho řeči vrátíme s trochou odstupu a zhodnotíme její praktické dopady. V první řadě je nutné si uvědomit, jaký význam má vystoupení Jobse pro místní Apple fandy. Přestože přístup přímo na KeyNote byl drasticky omezen, již od brzkého rána se kolem Moscone centra táhly neuvěřitelně dlouhé fronty čekajících fandů. Je sice pravda, že nikdo neměl moc jasno v tom, na co se vlastně fronta stojí, většina poslušně čekajících stála frontu právě na KeyNote, na kterou se pochopitelně nedostala. Srovnání s rockovým koncertem se neúprosně vtírá a je přesné.
Vystoupení samotné se neslo letos ve velmi optimistickém a útočném tónu. Optimismus nevycházel ani tak z nových, jinak skvělých, produktů, ale hlavně z nové vize. Steve Jobs nasměroval Apple novým směrem. Od nynějška se počítače této značky již nehoní za výkonem, rozšiřitelností či nízkou cenou, nýbrž za dosažením nové digitální kvality. Podle vedení Applu nastává nová zlatá éra osobních počítačů, která z kancelářského stroje udělá multimediální most mezi jednotlivými digitálními zařízeními. Uživatelé budou mixovat hudbu, stříhat video a vysílat jej do Internetu či vypalovat na DVD.
Kromě nové vize si nešlo nepovšimnout výrazně útočnějšího stylu celého vystoupení. Steve Jobs vždy rád srovnával Apple s konkurencí a vždy měl jasno v tom, kdo je lepší. Tentokrát to dával najevo výrazně ostřejší formou a snad poprvé jednoznačně jmenoval slabší konkurenty. Nejvíce tento trend odneslo Sony, jehož notebooky VAIO jsou jasnými outsidery, své dostal pochopitelně Intel, ale kupodivu se dostalo i na Microsoft, Real Technologies či HP. Nicméně kromě Intelu všechny jmenované společnosti vystavují na MacWorldu a vše vypadá, jako by se nechumelilo.

Z výstavní plochy
MacWorldExpo SFO 2001 využilo obou výstavních hal Moscone centra. V jižní hale jsou soustředěni převážně výrobci hardware a tedy i Apple samotný. V severní hale návštěvníci najdou softweráře a poskytovatele služeb. Obě haly spojuje podzemní tunel, ve kterém se kromě jiného dá poměrně dobře najíst. Pokud srovnáme rozsah MacWorldu a loňského AppleExpa, tak MacWorld je co do počtu vystavovatelů i použité plochy odhadem 3x větší. Navíc se na rozdíl od pařížské akce vyznačuje snahou o důslednou organizaci. Prakticky všude jsou k vidění pořadatelé s nápisem "Ask me!" na tričku. Většinou sice nevědí nic, na co se zeptáte, ale alespoň se usmívají a pošlou vás za někým, o kom si myslí, že má více informací.
Prostor samotného Applu je řešen zcela stejně jako na AppleExpu. Dokonce bych si dovolil odhadnout, že výstavba je totožná, pouze se patřičně obměnil sortiment předváděných produktů. Ve velkém "kině" neustále běží prezentace představující zejména iTunes, iMovie 2 a iDVD.
Druhou největší expozicí v jižní hale je stánek Palm Computing. PDA zařízení v Americe prostě letí, a Palm do Expa viditelně hodně investoval. Na všech ukazatelích, na většině tištěných materiálů i na držáčcích průkazek je vidět logo "PALM". Handspirng se v záplavě PALM reklamy doslova ztrácí, i když jeho obliba je také značná.
Zatím nejhezčí perličkou, kterou jsme na Expu našli, je nabídka jedné malé americké společnosti. Ta přímo na ploše prodává akvária zabudované do vnějších plášťů počítačů Apple. IMac akvárium stojí 299USD včetně rostlinek, rybiček a vody. Pro méně movité je k dispozici "Clasic Mac" akvárium za pouhých 199USD.

Konference a workshopy
Paralelně s výstavou probíhá v Moscone centru celá řada konferencí a zejména workshopů. Jejich nabídka je úžasně bohatá a pokrývá prakticky kompletně problematiku používání počítačů Apple od absolutních začátků až pro profesionální tréninky či vývojářské konference. Bohužel přístup na tyto akce je striktně omezen a bez patřičné registrace se běžný návštěvník na žádnou z těchto akcí nedostane. Nám se podařilo zúčastnit jedné začátečnické a jedné "profi" akce. V prvním případě jsme byli překvapeni tím, že zhruba 30 minut trvala pouze část věnovaná používání myši. V druhém případě jsme byli příjemně překvapeni vysokou úrovní, na které byl rozebírán systém MacOS X.

Závěr
Přestože se rozhodně nedá říct, že by San Francisko žilo MacWorldem, většina běžných Američanů pochopitelně o jeho konání ani neví, je zajímavé sledovat marketingovou strategii Applu. Ještě dva dny před začátkem akce nebyl v centru vidět jediný billboard Applu. V noci z pondělí na úterý se objevila v Downtownu zhruba desítka billboardů propagujících iMovie a v průběhu úterý se začala objevovat reklama na nový PowerBook. Načasování bylo prostě dokonalé.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: