Něco pověstí na víkend: CNBC mluví o subnotebooku za 1500 USD a 3G iPhonu v červnu, spekulace o firmwaru 1.1.3 pro iPhone a pověsti o Macu Pro. (7.12.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Něco pověstí na víkend: CNBC mluví o subnotebooku za 1500 USD a 3G iPhonu v červnu, spekulace o firmwaru 1.1.3 pro iPhone a pověsti o Macu Pro. (7.12.07)

7. prosince 2007, 07.00 | Reportér CNBC tvrdí, že na Macworldu Apple představí nový subnotebook za 1 500 USD a 3G iPhone má přijít na trh do června. Objevily se pověsti, že již v sobotu vyjde firmware 1.1.3 pro iPhone. A nový Mac Pro s Penryny se má objevit na Macworldu.

Na víkend se sešlo hned několik pověstí o tom, co Apple údajně chystá, shrnuji je do tohoto článku. Předem upozorňuji, že se jedná o neověřené informace, ale přiznejme si, že právě takovéhle věci rádi čteme, k Macům a dalším produktům Applu už prostě tyhle dohady tak nějak patří (vzhledem k tomu, že Apple samotný se stále drží zásady „ani nenaznačovat“, nic jiného nám ani nezbývá).

Reportér CNBC přednesl celou sérii pověstí

Celý balík pověstí o tom, co Apple chystá, předestřel reportér televizní společnosti CNBC Jim Goldman (tady máte jeho životopis).

Ve své reportáži Goldman uvedl, že mu zdroje blízké výrobním partnerům Applu potvrdily, že na lednovém Macworldu bude uveden nový subnotebook a též to, že iPhone s podporou 3G sítí dorazí do obchodů nejpozději v červnu.

Co se týče nového subnotebooku, reportáž odhalila i některé další podrobnosti, řadu z nich ovšem již dávno zveřejnil AppleInsider. (Poslední souhrn jeho informací najdete zde, avšak první zmínky přinesl už téměř před rokem.)

Nový stroj má být o 50 procent tenčí než MacBook Pro, bude používat NAND flash paměť místo pevného disku a veřejnosti bude představen na lednovém Macworldu. Goldman sám sice nic neřekl o náběhu výroby, ale podle doprovodných titulků se subnotebook snad již měl začít vyrábět. Skutečně novou informaci však představuje jeho prohlášení, že stroj bude mít nastavenou dost agresivní cenu okolo 1 500 USD. (Goldman mluvil o tom, že subnotebook bude mít 12” obrazovku, ale existují pádné důvody, proč se domnívat, že bude mít 13,3” displej s LED podsvícením.)

Goldman se v reportáži dále dotkl iPhonu a iPodu touch. O iPodu touch řekl, že se prodává lépe, než se očekávalo pro současnou vánoční nákupní sezónu, jeden z asijských výrobních partnerů Applu tak byl nucen zvýšit výrobu dotykových obrazovek pro iPod touch na 5,1 milionu kusů za současné čtvrtletí.

A od tohoto tématu přešel k iPhonu, zaměřil se na nový model s podporou 3G sítí. Většina analytiků přepokládá, že se takový model objeví až ke konci příštího roku, avšak Goldman prohlásil, že podle jeho zdrojů se 3G iPhone objeví v obchodech koncem května, nejpozději počátkem června.

Apple přirozeně jako obvykle odmítl tyto pověsti komentovat. Videozáznam reportáže se nachází tady, používá však formát Windows Media.

Výše uvedené informace samozřejmě vyvolávají další otázky. Bude-li subnotebook tak tenký, možná v něm už nebude místo pro integrovanou optickou mechaniku (nějaké pověsti o tom již kolovaly). A jestliže bude používat čistě flash disk a přitom má stát 1 500 USD, jakou asi bude mít úložnou kapacitu a další vybavení, aby se do téhle ceny vešel? (Apple ho jistě dotovat nebude.)

Co se týče pověstí o iPhonu, jsou-li pravdivé, Steve Jobs zřejmě nakonec přece jen přišel na chuť 3G technologiím. Někteří analytici se sice právě začali rozplývat nad tím, že se iPhone prodává v Evropě dobře i bez podpory 3G (jde hlavně o příznivá čísla z Francie), ovšem v dlouhodobém výhledu asi iPhonu nic jiného než 3G nezbude. S tím, jak se rozšiřuje pokrytí technologií HSDPA (tedy u nás se zrovna moc nerozšiřuje, ale to je jaksi jiná pohádka), začínají 3G sítě získávat na přitažlivosti.

Praktické testy ukazují, že se tak skutečně dá dosáhnout rychlosti stahování blížící se megabitu za sekundu, což již je na mobilní připojení skutečně dost a s EDGE se to nedá srovnávat. iPhone nabízí jedno z nejlepších mobilních prohlížení Webu, když by se k tomu přidalo rychlé připojení (ono WiFi skutečně není všude), získal by si ještě daleko větší oblibu. Zůstává problém s výdrží baterie, při takto vysokých rychlostech už nějaká spotřeba prostě bude (operace zpracování signálu jsou výpočetně dost náročné), ovšem na jaře příštího roku již možná budou lepší čipové sady s nižším příkonem.

Pověsti o firmwaru 1.1.3 pro iPhone

Když už se mluví o iPhonu, objevily se též pověsti o firmwaru verze 1.1.3. Přišel s tím francouzský CNET, anglické shrnutí se nachází tady.

Podle tohoto zdroje se nový firmware objeví možná již v sobotu, měl by přidat diskový režim pro ukládání obecných dat na iPhone a režim záznamu hlasu (pro hlasové poznámky a podobně.)

Diskový režim se však má chovat obdobně jako pro iPody a nadále uživatelům nedovolí do iPhonu přetahovat hratelnou hudbu. Znalí uživatelé přesto budu moci v tomto režimu procházet obsah nahraný do telefonu, ovšem hackeři si přístup do přístroje zjednali sami už dávno, což jim umožnilo psát dodatečné aplikace (to ale od února půjde i oficiálně).

Teprve o víkendu zjistíme, zda se jedná o věrohodnou informaci, pokud ano, znamenalo by to, že Apple přichází s novým firmwarem zhruba měsíc od předchozí verze 1.1.2, ta se objevila ke stažení 8.listopadu, ale na iTunes přišla až 12. listopadu. Také tehdy nová verze přišla okolo víkendu, což se zdá svědčit ve prospěch této pověsti.

Firmware 1.1.2 přinesl hlavně podporu dalších jazyků v souvislosti s uvedením iPhonu na britský a německý trh. Všichni si však jistě pamatujete na pozdvižení, jež vyvolal firmware 1.1.1, který zrušil funkčnost většiny hackerských nástrojů a především odblokovávacích utilit (až do té míry, že se z odblokovaných iPhonů staly mrtvé „cihly“). Firmware 1.1.3 se o něco podobného možná rovněž pokusí, ale asi už to nebude tak divoké.

Jestliže se skutečně objeví nový firmware, bude též zajímavé sledovat, jak se bude chovat na oficiálně odblokovaných iPhonech (ve Francii).

Pověsti o Macu Pro na Macworldu

Další trochu pověstí o tom, co lze čekat na Macworldu, přináší francouzský web MacBidouille. S francouzštinou bych si ovšem příliš neporadil, naštěstí existuje jeho anglická verze HardMac. (Čtenáři mně na to upozornili v komentářích, ale věděl jsem to již dřív, jen jsem na to pozapomněl.)

Text se zaměřuje hlavně na nový Mac Pro. Také francouzští čtenáři požadovali bližší informace o budoucnosti nejsilnějšího stolního Maca, lidé z MacBidouille se proto obrátili na své důvěrné zdroje. Své poznatky sice nemohou plně potvrdit, ale považují je za spolehlivé.

Steve Jobs má přechod na 45nm procesory Penryn oznámit až ve svém proslovu 15. ledna na Macworldu, přičemž Mac Pro přejde na nové čipy jako první.

Apple prý usilovně pracuje na Leopardovi, aby vyzískal maximum možného z nově vydaného kompilátoru a dalších vývojářských knihoven Intelu, včetně podpory instrukční sady SSE4. Během Jobsova proslovu by měl být uveden Mac OS X 10.5.2, který nejnovější kompilátor a knihovny Intelu plně využívá.

Nový Mac Pro bude dostupný okamžitě po Jobsovu proslovu a měl by mít následující specifikace: všechny stroje ponesou osm procesorových jader Xeon (nejvyšší model na frekvenci 3,2 GHz), měly by se objevit nové grafické karty včetně nejnovějších karet Quadro FX od Nvidie (karty určené pro profesionální nasazení, ovšem také patřičně drahé) a jako konfigurační možnost na zakázku prý Apple nabídne Blu-ray vypalovačku.

V této souvislosti by též mělo být přejmenováno DVD Studio Pro, protože v aktualizované lednové verzi přidá podporu pro přehrávání a vypalování Blu-ray médií, nově se program má jmenovat Disk Studio Pro.

Pokud jde o iMacy a MacBooky Pro s Penryny, není zatím jasné, kdy budou dostupné, mobilní Penryny nebudou oficiálně k dostání před 7. lednem (viz také zde), takže v lednu budou nanejvýš oznámeny, ale fyzicky se objeví později.

Na konec Francouzi přicházejí s jednou opravdu divokou spekulací: nejnovější kompilátor Intelu je kompatibilní též s procesorem Itanium, podle citovaných zdrojů by tak Apple mohl v blízké budoucnosti uvést sérii serverů Xserve „Ultra“ poháněných právě Itaniem 2.

Procesory Itanium mají ovšem naprosto odlišnou architekturu od x86 procesorů a jsou s nimi kompatibilní jen omezeně, výkony však podávají značně vysoké (na serverech), i když kolem nich zpočátku bylo poměrně hodně kontroverzí. S vhodným kompilátorem by neměl být problém Mac OS X na Itanium přenést (nakonec se už jednou docela hladce přestěhoval z PowerPC). Apple by tak teoreticky mohl proniknout do oblasti nejvýkonnějších serverů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: