Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Něco zpráviček od včerejška
15. března 2007, 07.00 | Vyšla aktualizace Tigera a hromadné bezpečnostní záplaty, evropská komise je už zase milejší na iTunes a začíná CeBIT.
Nejprve jedna „povinná“ zpráva, v úterý Apple vydal aktualizaci Tigera, Mac OS X 10.4.9, jak klientskou, tak serverovou verzi. V odkazovaném článku AppleInsideru najdete shrnutí hlavních novinek, jde samozřejmě především o aktualizace a opravy bezpečnostních chyb. Článek obsahuje též příslušné odkazy pro stažení (jestliže jste nevyužili Software Update) aktualizace Clienta i Serveru. Kromě rozdílové aktualizace se nabízejí také kombinované aktualizátory pro přechod ze starších verzí, příslušné odkazy opět najdete v odkazovaném článku. Ještě podrobnější informace o novinkách klientské verze získáte na webu Applu tady. Nemá smysl, abych se o nich zde nějak rozepisoval, prostě vyšla další udržovací verze systému. Její objevení sotva někoho překvapilo, protože vývojové beta verze se poslední dobou objevovaly každý týden. Možná se ovšem přesto tato verze výrazně zapíše do historie, všeobecně se předpokládá, že to bude poslední verze Tigera před uvedením Leoparda. Vydání Tigera 10.4.9 přirozeně vyvolalo novou lavinu spekulací o uvedení Leoparda, osobně se však domnívám, že tyto události spolu zase tak těsně nesouvisí (možná se pár lidí mohlo přesunout na dolaďování Leoparda, to však nemůže mít rozhodující vliv).
Apple zároveň vydal obsáhlou bezpečnostní aktualizaci Security Update 2007-003 pro systém 10.3.9 (zde lze stáhnout aktualizaci pro Clienta a tady pro Server). Mac OS X 10.4.9 ji samozřejmě už zahrnuje v sobě. Aktualizace vyvolala dost velkou pozornost, částečně i kvůli vydání v den, kdy Microsoft obvykle vydává své pravidelné měsíční záplaty. Security Update 2007-003 opravuje celkem 45 slabin, včetně některých nedávno objevených zranitelností. Asi třetina oprav řeší bezpečnostní problémy zveřejněné blogy "Month of Kernel Bugs" (MOKB – měsíc chyb kernelu) a "Month of Apple Bugs" (MOAB – měsíc chyb Applu), jež si získaly značnou mediální pozornost. Podobně rozsáhlou sadu záplat vydal Apple naposledy v srpnu 2006. Na tuto novinku zareagoval též server News.com, který ji oznámil pod titulkem „Megazáplata Applu zalepuje 45 bezpečnostních děr“. Přitom se ovšem vůbec nezmínil o uvedení Mac OS X 10.4.9, čímž v řadě čtenářů vyvolal mylný dojem, že si to spletl s novou verzí systému. Od serveru jeho pověsti bych čekal trochu informovanější přístup.
Pochopitelně vypuklo velké srovnávání s Microsoftem, spousta analytiků vyplodila moudra typu, že je to životně důležitá aktualizace a měla by se nainstalovat, a rozhořely se spory, kdo je na tom s bezpečností lépe. Začaly se porovnávat počty odhalených chyb a podobně. Mnozí analytici teď hlubokomyslně přemítají nad bezpečnostní politikou Applu a radí, co by měl dělat. Jistě tuto oblast nemůže ignorovat, o tom ostatně svědčí vydání této aktualizace, těžko však říci, jaký postup zvolí dál. Ale protože nám pořád ještě trvá Týden dospělosti, tak tady nehodlám zabředat do těchto sporů. Pouze podotknu, že například komentáře u článku na News.comu byly velice nedospělé. Dospěláci by nyní měli nainstalovat záplaty a dál se chovat tak, jak velí zdravý rozum.
Když už jsme u zabezpečení, Apple rovněž vydal bezpečnostní aktualizaci povyšující iPhoto na verzi 6.0.6, jež vylepšuje kompatibilitu s EXIF daty a napravuje bezpečnostní problém, který dovoloval spuštění škodlivého kódu po přihlášení k záškodnickému fotocastu. Stáhnout se dá odtud.
Ale dost již bylo softwaru, vrhněme se na další téma. Vztah Evropské komise a Applu se vyvíjí jako na houpačce. Ještě v pondělí to vypadalo na otevřené nepřátelství s tím, že komise bude požadovat otevření iTunes Store pro konkurenty. Komisařka Meglena Kuneva, jež má na starosti antimonopolní politiku a ochranu zákazníků, v rozhovoru pro německý časopis uvedla, že politiku svazování iPodů se skladbami z iTunes Store považuje za „nevhodnou“. Prohlásila, že cítí značný rozdíl mezi kompaktním diskem, co se dá přehrát na každém CD přehrávači, a skladbami z iTunes, které přehraje z přenosných přehrávačů pouze iPod. To jí připadá nepatřičné a bude se ze všech sil snažit to změnit. A dokonce došla k závěru, že by zákazníci, kteří si neuvědomí, že se skladby z iTunes přehrají jen na iPodu, měli dostat možnost je vrátit. (Jak by se to realizovalo v praxi, to už neřekla, přestože by to nešlo bez hodně tvrdé DRM ochrany.) Tato prohlášení pochopitelně vyvolala bouřlivou odezvu a již včera Kuneva velkou část svých výroků vzala zpět. Přes agenturu Reuters sdělila, že pouze chtěla zahájit debatu na téma, co je nejlepší pro rozvoj tohoto trhu a pro zajištění, aby se více zákazníků mohlo těšit tomuto modernímu způsobu stahování hudby. A dodala, že Evropská komise nemá žádné plány postavit Apple před soud kvůli licencování skladeb z iTunes Store. Na změnu jejího postoje mohl mít vliv také komentář podtajemníka amerického ministerstva obchodu Roberta Cresantiho, který se vyjádřil, že je z jejích výroků trochu zmatený. Připomněl, že u Applu máte možnost, jak vám poví většina 12letých školáků, vypálit CD ze skladby iTunes a přenést ji tak na jinou platformu. A dodal, že tak docela nechápe míru důrazu kladenou na toto konkrétní téma. Jak vidět, celá ta záležitost už začala přesahovat do vysoké politiky. Na vině ovšem může být i nezkušenost komisařky Kunevy, jež pochází z Bulharska a je tedy v unijní politice úplným nováčkem. Nerad bych zde vyvolával nějaké politické debaty, ty podle mého sem nepatří, ovšem otázky stahování hudby se vazby na politiku asi hned tak nezbaví. Jobsův otevřený dopis o DRM rozhodně přišel včas, pro případné spory tohoto typu se bude jistě hodit. Určitě o něm ví i v Evropské komisi a kdo ví, zda nepřispěl k jejímu současnému chování. Kdyby ovšem komise skutečně zahájila seriózní debatu na téma DRM a digitální hudby, bylo by to jen dobře, teď jde o to, aby se to nezvrhlo v přetahování různých lobbistických klik. V každém případě o tomto tématu určitě neslyšíme naposledy.
Mimochodem, dnes také začíná v německém Hannoveru největší světový počítačový veletrh CeBIT. Apple se ho sice přes různé pověsti neúčastní, přesto se tam jistě objeví nějaké zajímavé novinky. Pravděpodobně alespoň některé z nich se budou nějak týkat Applu, jestli narazím na něco zajímavého, zmíním to v některém z příštích článků.