Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Několik méně důležitých zpráv
11. dubna 2007, 08.00 | Několik drobností vedle oslav iPodu: americké televizní stanice začaly vysílat reklamu na Apple TV, američtí středoškoláci touží po iPhonu a Apple vydal aktualizaci firmwaru pro Base Station.
Malá poznámka na úvod: Předpokládám, že tento titulek opět vzbudí nevoli, avšak praktiky bulvárních deníků skutečně nehodlám přebírat, a pokud článek probírá více témat, těžko se najde vtipný text, který by výstižně pokrýval všechna. A rád bych ještě dodal, že každý článek na MůjMacu má takovou věc, která se jmenuje perex, a tam najdete bližší popis obsahu. U článků s obecnějšími tituly se snažím právě v perexu být konkrétnější.
Hlavním tématem se samozřejmě stalo prodání 100 milionů iPodů (viz první dnešní článek). Čekám, že se v následujících dnech objeví četné analytické komentáře na téma iPodu, ale dějí se i jiné věci.
Reklama na Apple TV v amerických televizích
V pondělí začaly americké televizní stanice nečekaně vysílat novou reklamu na Apple TV, Macrumors poskytl její kvalitní záznam na YouTube a včera se již objevila i na webu Applu, kde se nabízí v několika kvalitách včetně HD rozlišení. Využívá scén s hercem Jackem Blackem z filmu „School of Rock“, jež se objeví na počítači, pak na iPodu a nakonec na Apple TV jako doprovod hesla „Je to na vašem počítači. Je to na vašem iPodu. Nyní je to na vašem televizoru.“ Lze to brát jako náznak snah Applu prosadit Apple TV v masovějším měřítku, nakonec zásoba technických nadšenců a kutilů není neomezená ani v USA. Sám jsem zvědav, co napoví statistiky o prodeji Apple TV, až vyjdou, marketing Applu se jistě bude snažit ze všech sil, ale neodvažuji se vsadit si na výsledek.
Američtí středoškoláci mají zájem o iPhone
Firma Piper Jaffray, která se hodně věnuje Applu, zveřejnila výsledky průzkumu mezi středoškoláky na téma digitální hudba a její přehrávače. Průzkum proběhl mezi 500 studenty z 11 různých středních škol po celých USA, dotazoval se na jejich zájmy a nákupní zvyklosti v oblasti hudebních přehrávačů a digitální hudby. Pochopitelně v dotazech nemohl chybět ani iPhone, a výsledky pro něj dopadly velice příznivě.
Překvapivě 85 % dotazovaných o iPhonu už slyšelo a 25 % z této skupiny prohlásilo, že by si iPhone koupili i za ohlášenou cenu 500 USD. Nijak asi neudiví ani výsledky dotazů na přenosné hudební přehrávače – 83 % studentů, kteří nějaký vůbec vlastní, používá iPod. Až neuvěřitelné postavení iPodu mezi americkými náctiletými dokresluje skutečnost, že druhý nejvyšší podíl mezi přenosnými přehrávači měla Sony, avšak s pouhými 4 %.
Podle nám již důvěrně známého vedoucího analytika Piper Jaffray, Gena Munstera, právě demografická kategorie náctiletých tvoří životně důležitou komponentu růstu trhů přenosných hudebních přehrávačů a mobilních telefonů a Apple si mezi nimi získal opravdu výjimečné postavení. Do budoucnosti by si asi Apple mohl těžko přát něco lepšího, značná část těchto zákazníků mu nejspíš zůstane věrná i nadále.
Munster z těchto výsledků zkusil odhadnout prodeje iPhonu a vyšlo mu 660 000 prodaných kusů do září a až 4 miliony během 12 měsíců. Munster sice počítá s postupným poklesem ceny iPhonu, ale na druhou stranu, kdyby i jen část dotazovaných studentů po iPhonu skutečně sáhla za ohlášenou cenu, prodeje by se dále významně zvedly.
Z průzkumu rovněž vyplývá, že většina studentů by si pořád jako přenosný přehrávač koupila iPod, jejich podíl sice mírně poklesl proti loňskému průzkumu, přesto si nadále udržují drtivou převahu. Druhé místo opět vybylo s velkým odstupem na Sony. Mírně vzrostl počet studentů kupujících si hudbu z legálních internetových služeb (především z iTunes), ale samozřejmě nadále převládají uživatelé výměnných P2P sítí.
Konkrétní čísla najdete v odkazovaném článku, ovšem celkový obraz je jasný. Přestože k metodice výzkumu lze určitě mít výhrady, naznačuje základní trendy. Mezi americkými středoškoláky se najde dost takových, pro než vydat 500 USD za iPhone neznamená velký problém, a vlastnictví tohoto telefonu se může stát prestižní záležitostí, což v této věkové kategorii hraje významnou roli. A v americké populaci zaujímají náctiletí dost podstatný podíl (proti Evropě tamní obyvatelstvo přece jen tolik nestárne). Navíc představují potenciální budoucí zákazníky na mnoho příštích let.
Aktualizace firmwaru Base Station
Zajídají-li se vám zprávy o marketingu a analyticích, snad vás uspokojí tato „technická“ informace. V pondělí Apple vydal aktualizaci firmwaru nové AirPort Extreme Base Station s podporou standardu 802.11n. Firmware verze 7.1 obsahuje opravy chyb, aktualizace pro zvýšení kompatibility a především řešení bezpečnostních problémů.
Oprava Applu mění standardní síťovou zásadu, která nyní automaticky blokuje veškerý příchozí IPv6 provoz ze všech počítačů mimo lokální sítě (předtím se propouštěl, což byla potenciální bezpečnostní díra). Další oprava se týká USB disků sdílených funkcí AirPort Disk. Počítače s přístupem do lokální sítě mohly dříve vidět jména souborů na svazcích chráněných heslem bez zadání hesla, což mohlo prozradit informace případně obsažené v těchto názvech. To nyní už nejde, uživatel se autentizuje předtím, než uvidí data zabezpečeného svazku. Ani předtím sice nebylo možné přistupovat k obsahu souborů, ale jejich názvy se spatřit daly.
Aktualizaci si lze stáhnout odtud, zabírá 4,6 MB. Tato aktualizace firmwaru dále vyžaduje, abyste povýšili utilitu AirPort Utility na verzi 5.1.