Nová zjištění o adaptérech iPadu pro fotoaparáty - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Nová zjištění o adaptérech iPadu pro fotoaparáty

26. dubna 2010, 00.00 | S pomocí sady adaptérů Camera Connection Kit pro spolupráci s fotoaparáty iPad zřejmě dokáže podporovat řadu různých dalších USB periférií, svou hlavní úlohu, import fotografií, ovšem sada plní též dobře.

Minulý úterý při oznámení svých finančních výsledků Apple naznačil, že iPad skutečně považuje za náhradu netbooků, s čímž ovšem zdaleka ne každý bude souhlasit, kritici mimo jiné upozorňují, že iPad má podstatně omezenější možnosti připojování periférií.

Nyní se však ukazuje, že s dodatečnými adaptéry tento přístroj možná poskytne širší možnosti, než se dosud předpokládalo.

Sada adaptérů iPad Camera Connection Kit

Už při lednovém představení iPadu Apple letmo zmínil také novou sadu adaptérů Camera Connection Kit, určenou pro snadný import fotografií do iPadu. Jde vlastně o dva samostatné adaptéry připojované na dokový konektor, jeden funguje jako čtečka paměťových SD karet a druhý nabízí USB port pro připojení fotoaparátu.

Tato sada se začala prodávat se zpožděním proti iPadu, teprve nedávno se objevila v nabídce webového obchodu Applu (v USA stojí 29 USD) a stále se pro ni uvádějí dlouhé dodací lhůty (americký obchod Apple udává lhůtu od 2 do 3 týdnů). Avšak první kusy sady se již dostaly k zákazníkům, včetně těch ze zpravodajských serverů a ty pochopitelně začaly zveřejňovat svá zjištění o ní, stejně jako informace od ostatních uživatelů.

USB adaptér podporuje také další USB periférie

Například TidBITS hlásí, že na USB port adaptéru lze připojit také USB sluchátka či náhlavní sadu, které s iPadem skutečně spolupracují, zvládají jak výstup, tak též vstup zvuku.

TidBITS takto vyzkoušel na iPadu Skype s náhlavní USB sadou a kvalita zvuku byla údajně ohromná. iPad sice nijak vizuálně nesignalizuje, že se používá zvukové USB zařízení namísto těch vestavěných a celé toto zapojení je trochu neskladné, ale zjevně to funguje.

Blog TUAW pak dostal tip od čtenáře, že přes USB adaptér lze připojit také USB klávesnici a dotyčný na ní prý mohl normálně psát.

Apple už dříve oficiálně potvrdil, že s iPadem spolupracují bezdrátové Bluetooth klávesnice, ale teď to vypadá, že by měly fungovat též běžné USB klávesnice (oficiálně podporované to však není, podle doplňujících informací se nejprve objeví chybové hlášení, ale po chvíli virtuální softwarová klávesnice zmizí a lze psát na USB klávesnici).

Jde však o to, nakolik to bude pohodlné, protože při užívání USB adaptéru nelze mít iPad ve stojánku, zde se asi otevírá prostor pro „lidovou tvořivost“.

Import fotografií s touto sadou funguje dobře

Sada adaptérů ovšem dobře plní i svou oficiální úlohu, tedy import fotografií, první zjištění v tomto směru přináší třeba iLounge.

Oba dva adaptéry v lesklých plastových pouzdrech dělají přesně to, co mají, po připojení na dokový konektor obstarají buď připojení fotoaparátu přes USB kabel, nebo načtení SD karty s fotografiemi (a případně i s videozáznamy).

Snímky a videa se importují aplikací Photo poskytující uživatelské rozhraní připomínající (nikoli náhodou) program iPhoto z Macu, dovoluje přenést vybrané nebo všechny snímky, jež lze poté dále zpracovávat v jiných aplikacích a přes iTunes se dají dostat i do osobního počítače.

Apple už dříve nabízel obdobný adaptér pro iPod, ale ten pro iPad je trochu tenčí a užší, ale jinak se mu hodně podobá. Zatím ovšem ani USB adaptér, ani čtečka SD karet s iPody a iPhony nefungují, popisy na balení a v dokumentaci je uvádějí jako kompatibilní jen s iPodem.

Několik postřehů k importu fotografií

Oproti fotografiím z iPhonu při odesílání fotografií elektronickou poštou iPad snímky tolik nezmenšuje, převádějí se do zhruba třímegapixelového rozlišení, avšak pokud se fotografie zkopírují do pošty ručně, zachovají se v plném rozlišení a včetně EXIF dat (automatická konverze pro poštu EXIF údaje ovšem odstraní).

Pří sdílení videa elektronickou poštou bude velikost souboru omezena na nejvýše 5 MB (a maximální rozlišení 640 x 480), videa lze nechat dynamicky přizpůsobit pro poštovní distribuci, ale takto lze nechat zpracovat i nahrávky pocházející z fotoaparátů jiných výrobců. (Zmíněná omezení byla zřejmě zděděna z iPhonu.)

A stejně jako na iPhonu 3GS také na iPadu lze video ořezávat v reálném času. Velikost, délka a výsledné rozlišení výsledného videosouboru ovšem záleží na řadě různých faktorů.

iLounge slibuje, že brzy zveřejní výsledky měřených testů, ale už teď sděluje, že sada Camera Connection Kit iPadu pracuje mnohem rychleji než obdobný adaptér pro iPod, což je samozřejmě důležité s tím, jak roste rozlišení fotoaparátů.

Import velkých počtů snímků ovšem stejně bude trvat hodně dlouho a za určitých okolností se může zhroutit, ve většině případů by však mělo být získávání fotografií poměrně hladké. Přesto ale asi bude obvykle pohodlnější nechat importovat jen vybrané snímky z jejich zobrazených náhledů. A když se fotografie načítají z paměťové karty připojené k iPadu podruhé, zřejmě si pamatuje, jaké snímky z ní již načetl.

Co se týče spolupráce s osobními počítači, iTunes nemají žádné nové dialogy pro import fotografií z iPadu, o to se stará software pro import snímků z fotoaparátu, což může na Macu být iPhoto. Tento program nahraje na Mac snímky v plném rozlišení a s EXIF údaji, iPad tedy lze používat jako dočasné úložiště digitálních fotografií, aniž by to způsobilo jejich nežádoucí změny.

S tím, jak stále více uživatelů bude mít tyto adaptéry k dispozici, jistě budou na Webu přibývat další informace, na YouTube například lze najít toto video předvádějící import fotografií do iPadu.

iPad by zřejmě mohl snadno zvládat mnohem širší paletu USB periférií

Z výše uvedeného plyne, že USB adaptér ze sady iPad Camera Connection Kit dokáže pracovat i s mnoha jinými USB perifériemi, ačkoli to není oficiálně podporovaná funkce. Pravděpodobně by tak nebylo složité zařídit, aby iPad podporoval mnohem širší paletu USB zařízení, nevíme ovšem, zda k tomu bude mít Apple vůli.

A zároveň s tím si nelze nepoložit otázku, zda skutečně nebylo možné iPad vybavit také USB portem. Jistě, užití dokového konektoru bylo logické rozhodnutí vzhledem k možnosti použití ohromné spousty dostupného příslušenství pro iPody a iPhony, ale při rozměrech iPadu by se jistě zároveň našlo místo přinejmenším pro micro-USB konektor, který by dovolil jednoduché připojování USB periférií standardními prostředky namísto ne právě levných a obtížně dostupných speciálních adaptérů, ovšem s podobnými „specifiky“ Applu se už prostě musí počítat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: