Nové PowerBooky v Praze, lokalizovaný Jaguár k tomu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Nové PowerBooky v Praze, lokalizovaný Jaguár k tomu

10. února 2003, 00.00 | Na tiskové konferenci za účasti zástupců Apple Europe byly představeny jak nové produkty Apple, především zcela nové PowerBooky, tak byla oznámená lokalizovaná verze Mac OS X 10.2, která má být dostupná ještě v únoru. Zástupců Apple jsme se také zeptali na řadu podrobností ohledně mobilních produktů Apple.

Ve čtvrtek se konala tisková konference společností Apple, na které byly oficiálně představeny všechny novinky uvedené v tomto roce, což v praxi znamenalo především seznámení s novými modely přenosných počítačů. Díky tomu, že se akce účastnili zástupci z Apple Europe, jednalo se o dobrou příležitost pro zjištění zajímavých novinek o PowerBoocích a dalších produktech, na které nebyl na Macworld Expo v San Franciscu čas.

Tiskové konference se kromě zástupců CDS účastnili především pánové Ian Beaudet, což je Area Sales Manager pro naši oblast (CEMEA), a Gregory Birge, Product Marketing Manager mobilních zařízení pro celou Evropu.

Vzhledem k tomu, že Apple již od nového roku stihl tři updaty svých produktů, věnoval se nejdříve pan Baudet přehledu všech nových produktů, tedy včetně stolních počítačů a displejů. Velmi výrazná část jeho prezentace byla věnovaná také cenám - snažil se přítomným ukázat, že Apple rozhodně není tak drahá firma, jak se říká, což demonstroval na poklesu cen za posledního půl roku. Například iBook s 14" LCD obrazovkou absolvoval celkem 30% sestup ceny, z 76 300 Kč v srpnu 2002 po svém uvedení na současnou cenu 53 700 Kč.V tomto poklesu cen jsou započítané jak změny, které učinil Apple v rámci uvádění nových produktů, tak změny (ty jsou však v rámci ceny méně výrazné), kterých jsme se dočkali v tvorbě cen i u nás. Pokud sledujete pravidelné cenové přehledy, můžete si sami porovnat například ceny z loňského srpna s lednovými cenami (přehled cen na únor vám přineseme zítra).

Silně zdůrazňované byly nový LCD displej a pokles ceny 23" LCD - tam spadla cena o 45 % a za cenu samostatného 23" LCD se nyní dá koupit LCD s PowerMacem G4 na 1,25 GHz.

Poté však již byla pozornost upřena na pana Birgeho a nové přenosné počítače. Ty jsme vám sice již představili také, v rámci našeho zpravodajství přímo z Macworld Expo, ovšem i zde jsme se dozvěděli řadu zajímavých informací a měli také možnost se na řadu věcí zeptat.

Apple uvedl nové modely s LCD 12" a procesorem PowerPC G4 na 867 MHz a model se 17" LCD a procesorem PowerPC G4 na 1GHz, oba v elegantním aluminiovém obalu. Důležité je, že Apple nehodlá v současné době ukončit PowerBooky G4 Titanium ve stávající podobě - modely byly uvedené na sklonku loňského roku a dá se předpokládat, že ještě pár měsíců vydrží, než budou nahrazeny novějšími verzemi také s hliníkovým obalem. V podstatě všechny nyní dodávané přenosné počítače (kromě 14" iBooku) máte možnost vidět vedle sebe na poměrně unikátní fotografii...

PowerBook 12" je označovaný za nejmenší "kompletní" přenosný počítač, je totiž dokonce menší než iBook. Nemůžete však souhlasit s tím, že se jedná o kompletně vybavený notebook, neboť mu chybí PC Card slot. Je pravda, že například Bluetooth a AirPort Extreme podporu má již zabudovanou a na Macu obecně tolik využití pro PC Card není, přesto to však může být poměrně důležitý nástroj pro fotografy pro přenos snímků, redaktoři pracující v poli by určitě ocenili možnost použití samostatného GSM modemu a podobně.

Nový PowerBook 17" s velmi velkým LCD displejem už podporu pro PC Card má, stejně tak podporu pro další technologie, jako je FireWire 800. Měli jsme také možnost si v praxi vyzkoušet a prohlédnout technologii podsvětlení klávesnice a regulace jasu displeje v horších světelných podmínkách - fotka byla pořízená ve vyloženě polních podmínkách, ale doufejme že si představu o podsvětlení klávesnice uděláte. Světlo je ke klávesám přiváděné optickými kabely.

Pokud vás zajímá, proč Apple použil v nových PowerBoocích grafické čipy od nVidie, důvod je prý předeším marketingový - nVidia má mnohem lepší marketing než ATI a tak trh prostě chtěl počítače, které jsou vybavené čipy nVidia... Zeptali jsme se, jak efektivně může počítač využívat DDR paměti, když procesor s těmito paměťmi efektivně pracovat neumí - podle pana Birgeho se i přesto má výkon zvýšit. Doufejme, že bude již brzy možnost si to otestovat v praxi. Jedna z našich otázek se také týkala měření výdrže baterií, kdy Apple udává u svých PowerBooků od 4,5 (u 17") do 5 hodin provozu na baterie, reálné výkony při plném použití jsou však o něco nižší (například u 15" PowerBooku jsme naměřili 2:50 při plném výkonu - disk se točil, displej na plno, připojení na internet přes modem). tato výdrž baterií je dosahovaná v ideálních podmínkách, tedy například zapnuté úsporné režimy, menší jas displeje, pravděpodobně také méně často se točící disk a podobně. Mimochodem, minimálně PowerBook 17" by měl stejně jako 15" model podporovat výměnu baterie za chodu (tedy při uspání), u 12" modelu se nám to nepodařilo názorně demonstrovat - chyba však mohla být i v tom, že se jedná o seeding, tedy ještě předprodukční model.

Několik dotazů také směřovalo na technologii iSync a také iPod. iSync totiž v současné době podporuje relativně úzký okruh mobilních telefonů Sony Ericsson a zatím především nepodporuje technologii SyncML, kterou by bylo možné připojit další přístroje. Nedočkali jsme se bohužel žádných konkrétních informací, kdy se objeví nová verze (což nás ostatně ani moc nepřekvapilo), byli jsme však ujištění, že například podpora pro nový komunikátor Sony Ericsson P800 by měla být "brzy", a že na vývoji podpory pracuje také tým v Evropě - zde jsme totiž s mobilní komunikací stále napřed před USA. V případě iPodu jsme se zeptali, jak to bude s podporou českých znaků - v tomto případě však bylo pouze řečeno, že tento problém byl poslaný vývojářům, od kterých zatím nebyl žádný feedback - uvidíme, zda nová verze software pro iPod tento problém vyřeší.

A ještě k iPodu - krátce byla také představena nová bunda Burton na snowboard či lyžování, určená právě pro příznice iPodu (informovali jsme již z Macworld Expa). Bohužel na tom, že dostupná bude zatím pouze v USA v Apple Storech, se nic nemění (díky ceně 499 USD to asi ani tolik lidí mrzet nebude).

Další novinky se týkaly české verze Jaguára, tedy Mac OS X 10.2. Lokalizovaná verze systému by měla být uvedená v druhé polovině února na CD, které bude kromě lokalizace obsahovat také updaty na všechny aktuální verze programů a slovník Lingea Lexikon. Cena tohoto CD se bude pohybovat v řádu několika set korun, přesná cena není stanovená, ale očekává se do 500 Kč. Lokalizovaná verze bohužel nemá možnost vyřešit všechny stávající problémy, které obsahuje Mac OS X 10.2, bude však například umožňovat používat jako Classic vrstvu český systém Mac OS 9 - ovšem bohužel jen v případě, když bude čeština aktivní. Vzhledem k přítomnosti pánů z Apple Europe jsme se zeptali, jak to bude s updaty prostřednictvím Software Update, protože například minulá verze lokalizace Mac OS X 10.1 po instalaci češtiny úmyslně a na přání Apple neumožňovala použití Software Update - zde ještě není situace vyřešená, cílem však je vytvoření samostatného updatovacího serveru který bude zahrnovat updaty pro země, které nejsou podporované Apple přímo. K Mac OS X 10.2 se samozřejmě ještě důkladně vrátíme.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: