Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Nové zprávy o iPadu
10. března 2010, 00.00 | V reklamách promítaných v přenosu z udílení Oscarů se nečekaně objevil šot Applu propagující iPad, ceremoniálu se osobně účastnil také Steve Jobs. Zástupci Applu údajně vyjednávají o iPadu s britskými mobilními operátory. A John Gruber tvrdí, že iPadu budou alespoň zpočátku chybět některé standardní aplikace iPhonu.
iPad se počne prodávat již za pár týdnů, a tak se pochopitelně stále objevují zprávy s ním související:Apple uvedl reklamu na iPad během udělování Oscarů
Minulý pátek Apple oznámil termín zahájení prodeje iPadu v USA, na americký trh přijde 3. dubna. Předběžné objednávky však mohou američtí zájemci začít zadávat už od 13. března, takže zase tolik nepřekvapuje, že Apple již spustil reklamní kampaň ke svému novému přístroji.
A zvolil k tomu událost stále ještě sledovanou značným počtem diváků, totiž televizní přenos z udělování cen americké filmové akademie, známých spíše jako Oscary, jež se konalo v neděli 7. března.
Přenos z tohoto ceremoniálu samozřejmě přerušují reklamní vložky a v nich se objevil také 30sekundový šot Applu představující iPad.
Hutná upoutávka předvádí různé aplikace a možnosti iPadu, v rychlém sledu ukazuje, jak lze gesty prstů procházet fotoalba, poté ukazuje stahování elektronických knih z obchodu iBookstore a používání nových celoobrazovkových verzí webového prohlížeče Mobile Safari a mapové aplikace využívající map Googlu.
Dále reklama letmo představuje poštovního klienta s rozšířenými možnostmi, přehrávání filmu Star Trek pomocí iTunes a na krátkou chvílí uvidíte i rozvrhování stránky a psaní v textovém procesoru Pages z balíku iWork uzpůsobeného pro iPad a jeho dotykové ovládání. Reklama poté bleskově předvede ještě další aplikace a nakonec zobrazí datum 3. dubna, jako připomínku jeho vstupu na americký trh.
Reklama je velice dynamická, což ještě podtrhuje doprovodná skladba „There Goes My Love“ od The Blue Van. Lze si ji přehrát ze záznamu na webu Applu a nachází se již též na YouTube.
Nebylo to ovšem poprvé, kdy Apple využil k reklamě na svůj chystaný produkt udílení Oscarů, už v roce 2007 totiž při stejné příležitosti nechal odvysílat upoutávku na iPhone, ta však tehdy byla značně nekonkrétní (tuhle reklamu si také můžete připomenout na YouTube), protože iPhone se začal prodávat až za další čtyři měsíce, zatímco iPad přijde na trh za necelý měsíc.
Udělování Oscarů se osobně účastnil Steve Jobs
Udílení Oscarů se osobně zúčastnil také Steve Jobs, což dokazuje fotografie pořízená rovněž přítomným (a navíc v této akci účinkujícím) režisérem a scénáristou Jonem M. Chu. Jak vidět, Jobs tentokrát nebyl v „pracovním“, svůj pověstný černý rolák vyměnil za smoking s motýlkem.
Jobs tam ovšem nebyl z nějakého rozmaru, nezapomínejte, že býval většinovým vlastníkem filmového studia Pixar, které v roce 2006 prodal Disneymu a stal se tak jeho největším jednotlivým akcionářem. V oscarovém klání měl Disney/Pixar své želízko v ohni, animovaný snímek „Vzhůru do oblak“. A tak jistě neudiví, že když se Jobse ptali, proč přišel, odpověděl, že kvůli tomu, aby viděl zmíněný film zvítězit. A toho se skutečně dočkal, protože “Vzhůru do oblak“ dostal Oscara za nejlepší animovaný film.
Reklama na iPad odhaluje též ceny některých knih v iBookstore
První reklama na iPad byla samozřejmě podrobena pečlivému zkoumání, a tak se mimo jiné z ní podařilo vyčíst, že zobrazuje ceny některých knižních titulů nabízených novým knižním obchodem iBookstore, který Apple v souvislosti s iPadem chystá.
Mezi předváděnými ukázkami aplikací iPadu se několikrát objevuje obchod iBookstore a při bližším zkoumání se podařilo vypátrat ceny některých knih, sahají od 7,99 do 14,99 USD. Reklama zobrazuje kupříkladu paměti zesnulého senátora Edwarda Kennedyho za 14, 99 USD (právě tuhle knihu si Steve Jobs koupil při lednovém představení iPadu), román „I, Alex Cross“ se nabízí za 12,99 USD a některé další tituly již za 7,.99 USD, jako třeba „Three Cups of Tea“.
Pro srovnání, pro čtečku Kindle Amazonu se senátorovy paměti prodávají za 19,25 USD, "“I, Alex Cross“ stojí 9,99 USD a „Three Cups of Tea“ 7,19 USD.
Aplikace iBooks a obchod iBookstore, k němuž aplikace přistupuje, tvoří vstupenku Applu do světa elektronických knih. Nakladatelé ovšem nového hráče na trhu uvítali, doufali totiž, že jim pomůže zvýšit ceny elektronických publikací, jež dosud udržoval Amazon velice nízko. Bestsellery pro Kindle se prodávaly za 9,99 USD, zatímco od Applu se očekávalo, že s cenami půjde výše, počítalo se s rozmezím od 12,99 do 14,99 USD.
Po oznámení iPadu začali nakladatelé s Amazonem znovu jednat a nakonec dohodli nové, vyšší ceny, jež by měly vstoupit v platnost někdy v době uvedení iPadu na trh.
Reklama nasvědčuje, že Apple skutečně bude knihy pro iPad prodávat o něco dráž, stále však budou existovat některé levnější tituly. Ovšem to, nakolik bude iPad úspěšný v roli elektronické čtečky, bude záviset i na řadě dalších faktorů, jež se projeví až při jeho nasazení v praxi (mimo jiné na tom, jak příjemné bude čtení jeho IPS LCD displeje v porovnání se specializovanými čtečkami s elektronickým inkoustem).
Zástupci Applu vyrážejí do Velké Británie jednat s tamními operátory o iPadu
Tento týden by do Velké Británie měli přiletět zástupci vedení Applu (Steve Jobs mezi nimi ale není), aby s tamními mobilními operátory jednali o podmínkách provozování iPadu, tvrdí deník The Times.
V Británii se sice iPad začne prodávat až koncem dubna, avšak protože se budou nabízet jak WiFi, tak 3G modely, Apple musí pro 3G verzi dojednat, kdo bude prodávat SIM karty a jaké budou cenové podmínky příslušných datových tarifů (ceny datového připojení 3G iPadu pro USA jsou známé už od lednového představení přístroje).
Zdroje Timesů uvádějí, že předběžná jednání s britskými operátory již proběhla, ale o cenách se dosud nerozhodlo. Nyní by Apple rád dospěl k něčemu konkrétnějšímu, jednání proto mají pokračovat až do příštího týdne.
Narozdíl od iPhonu, který se v Británii začal prodávat už od listopadu 2007, bude iPad téměř určitě nabízet více operátorů. Ostatně dřívější výlučný provozovatel iPhonu O2 UK loni definitivně ztratil svou exkluzivitu na iPhone a dnes telefon Applu na ostrovech prodávají ještě Orange a Vodafone. Lze předpokládat, že si tato trojice nenechá ujít ani příležitost provozovat iPad, zapojit by se ovšem mohli možná ještě další operátoři.
Avšak stejně jako v případě iPhonu budou mít operátoři starosti s tím, že přístroje Applu generují značné objemy datových přenosů (proti jiným uživatelům mobilních telefonů až trojnásobné), je proto pravděpodobné, že přinejmenším u levnějších tarifů bude objem přenesených dat omezený, neomezený datový tarif nejspíš nabídne pouze O2, tak jako je tomu u současných britských tarifů pro iPhone.
Lze předpokládat, že podobná jednání Apple povede také v dalších zemích, pro něž oznámil zahájení prodeje iPadu koncem dubna, nepochybně i dojednané podmínky budou mít vliv na to, jak dobře se bude přístroj prodávat.
Analytici jako obvykle už vydali řadu předpovědí odbytu iPadu, jsou to však čiré spekulace, ale i ty nejoptimističtější varianty předpokládají, že odbyt novinky Applu bude podstatně slabší ve srovnání s iPhonem a iPodem touch. Mluví se nanejvýš o prvních milionech kusů za letošní rok, avšak teprve následující měsíce ukážou, nakolik byly tyto odhady reálné.
iPad zřejmě bude postrádat některé ze standardních aplikací iPhonu
Oproti lednovým prohlášením Applu se iPad začne v USA prodávat o trochu později, zhruba o týden. Důvody tohoto nijak významného skluzu se jako vždy staly předmětem dohadů, John Gruber, autor známého blogu Daring Fireball, však na základě svých informací tvrdí, že příčina spočívá spíše v softwaru než v údajných potížích s výrobou přístroje v Asii.
A v pondělí to Gruber ještě doplnil zprávou, že na iPadu zřejmě nebudou dostupné některé standardní aplikace iPhonu.
Už minulý týden Brian X. Chen napsal na serveru Wired, že iPadu zjevně chybí některé aplikace, jež se dodávají spolu s iPhonem, jako například akciové kursy, kalkulačka, hodiny, předpověď počasí a hlasové poznámky.
Apple na dotazy k této záležitosti nedopověděl, Chen se domníval, že by Apple mohl dovolit dodatečné bezplatné stažení chybějících aplikací z App Store a předpokládal, že to budou stejné aplikace jako ty pro iPhone.
John Gruber s tím však nesouhlasí, tvrdí, že by Apple samozřejmě mohl vytvořit jejich zvětšené verze pro iPad, problém totiž nespočívá v technickém provedení, ale v designu.
Údajně existovaly vnitřní testovací verze těchto aplikací (nebo alespoň některých z nich) s grafikou uzpůsobenou vyššímu rozlišení obrazovky iPadu, jinak však se stejným uživatelským rozhraním jako verze pro iPhone. A ukázalo se, že prosté zvětšení aplikací tak, aby zaplnily obrazovku iPadu, působí divně, a to i když se použije grafika s vysokým rozlišením, aby se zabránilo pixelování.
A tak byly tyto aplikace na příkaz Steva Jobse z iPadu odstraněny. Možná se objeví v nové podobě v létě v očekávaném iPhone OS 4.0, ale až se začne iPad prodávat v dubnu, tak tam prostě nebudou, prozradily Gruberovy jeho zdroje (a ty bývají většinou spolehlivé).
Někteří doufali, že by se chybějící aplikace mohly objevit alespoň v podobě „widgetů“ (ve druhé beta verzi vývojářské sady iPadu byly skutečně objeveny náznaky jejich podpory), podle Grubera však iPhone OS 3.2 (s nímž se bude iPad přinejmenším zpočátku dodávat) žádný tajný režim widgetů mít nebude. (Mimochodem, včera Apple uvolnil čtvrtou beta verze vývojářské sady pro iPad, zatím o ní však nejsou známy téměř žádné podrobnosti.)
Jde o obecnější problém s přizpůsobením aplikací iPhonu mnohem větší obrazovce iPadu. Pokud jde o hry, jejich verze pro iPhone budou na iPadu fungovat dobře, s těmi potíž není. Avšak neherní aplikace, jež se na iPadu pouze zvětší, působí podivně a jejich provozování v původním rozlišení v malém čtverečku uprostřed černého rámečku je ještě divnější, soudí Gruber.
Prostě 3,5“ obrazovka je něco úplně jiného než téměř 10“ obrazovka. Gruber proto tvrdí, že Applu se příliš nepodobá ani to, že vůbec dovolil provozování aplikací iPhonu na iPadu. Vzhledem k úspěchu obchodu App Store a ke značné podobnosti architektury iPhonu a iPadu se sice takové rozhodnutí samo nabízelo, avšak uživatelům neskýtá zcela optimální zážitky.
Jinými slovy, aplikace iPhonu na iPadu jsou „docela dobré“, nikoli však „to pravé“. Většina firem by se sice bez potíží spokojila s „docela dobrým“, jenže Apple vždy chce „to pravé“ (zřejmě se opět projevil známý Jobsův perfekcionismus, co se týče takovýchto detailů).
John Gruber si proto myslí, že až se začne iPad prodávat, počne Apple prosazovat názor, že aplikace iPhonu neoptimalizované pro iPad jsou něčím na způsob aplikací vrstvy Classic v Mac OS X – provizorním řešením, s nímž lze prozatím vystačit, ale časem by ho mělo nahradit něco lepšího. Gruber dodává, že nepovažuje rozhodnutí dovolit provozování aplikací iPhonu na iPadu za chybu, pouze připomíná, že iPad není velký iPhone, jak se často tvrdí.
Gruber obvykle mívá velice dobré informace, je tedy dost pravděpodobné, že počáteční verze iPadu bude skutečně postrádat řadu základních aplikací, přístroj tak bude zřejmě pořád trochu nedotažený. To se ovšem dalo říci i o iPhonu, někteří si myslí, že opravdu použitelným se stal až s iPhone OS 3.0. V případě iPadu to snad tak dlouho trvat nebude, ale softwarovou aktualizaci doplňující chybějící prvky můžeme očekávat nejdřív v létě.