Nově zveřejněné patenty Applu naznačují, kam by mohl směřovat vývoj jeho dotykových obrazovek - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Nově zveřejněné patenty Applu naznačují, kam by mohl směřovat vývoj jeho dotykových obrazovek

8. července 2009, 00.00 | Apple podal tři patenty související s dotykovými obrazovkami, první navrhuje doplnění hmatové odezvy k dotykovému displeji, druhý rozlišování jednotlivých prstů a jejich funkcí podle otisků a třetí přidání možnosti načítání RFID čipů. Tyto nové technologie by se teoreticky mohly objevit v budoucích iPhonech a dalších přístrojích Applu, avšak k jejich uplatnění také nemusí vůbec dojít.

Americký patentový úřad po určité době zveřejňuje podané patentové žádosti. Z řady různých důvodů, především však kvůli platné legislativě, jsou americké firmy nuceny přihlašovat velká množství patentů téměř na cokoli a Apple přirozeně není výjimkou.

Jenže Apple se snaží co nejvíc svých plánů do budoucnosti utajit, a tak zveřejnění jeho patentových žádostí patří k těm vzácným příležitostem, jež dovolují alespoň trochu nahlédnout do jeho technologických karet (neexistuje však žádná záruka, že je skutečně vyloží na stůl), proto vyvolávají takový mediální zájem.

Minulý týden si takto získalo pozornost několik patentových žádostí Applu týkajících se nových technologií pro dotykové obrazovky, které by teoreticky mohly být použity v budoucích iPhonech, iPodech touch a možná i dalších zařízeních s takovýmto ovládáním. Nyní si stručně popišme tři nejzajímavější z nich:

Dotykové obrazovky s hmatovou odezvou

První a zřejmě nejlépe uplatnitelnou novou technologii představuje patent na hmatovou odezvu (můžete se též setkat s anglickým termínem „haptická technologie“) dotykové obrazovky (plné znění příslušné žádosti Applu se nachází tady), což lze zároveň považovat za přiznání Applu, že právě chybějící hmatová zpětná vazba znamená největší nedostatek tohoto typu ovládání.

K hlavním výhodám dotykové obrazovky patří, že její plochu lze využít pro různé funkce, tedy jak pro zobrazování, tak pro ovládání, přičemž se oboje dá měnit. Jenže to současně může být také její největší nevýhoda, když uživatel na displej nevidí (třeba zrovna musí dělat něco jiného), nemá potom na rozdíl od fyzické klávesnice, či tlačítek, možnost orientovat se v ovládacích prvcích podle hmatu a prostě se musí na displej podívat, než něco provede. A to může být v některých situacích i nebezpečné, například při řízení motorového vozidla.

Apple jako řešení nabízí technologii „haptického“ displeje (obrazovky s hmatovou odezvou), jež zajišťuje jistou možnost hmatové zpětné vazby pro dotykové obrazovky. Její technickou realizaci navrhuje v podobě mřížky piezoelektrických prvků, které půjde aktivovat odpovídajícími příkazy. Měněním pracovní frekvence těchto prvků bude možné zařídit, aby uživatel při přejíždění prsty přes takový displej měl pocit, že hmatá různé druhy povrchu. Displej by například mohl obsahovat virtuální dotykové kolečko a piezoprvky v něm obsažené by vibrovaly odlišnou frekvencí, takže by se dalo snadno rozlišit hmatem, kde se kolečko nalézá, aniž by bylo třeba se na něj podívat.

Některé jiné mobilní telefony (třeba od Samsungu) již začínají hmatovou technologii nasazovat, je tedy docela dobře možné, že se přidá také Apple, ostatně už loni kolovaly pověsti, že jedná o nákupu licence od firmy Immersion, jež se zabývá právě tímhle.

Doplnění hmatové odezvy by sice o něco zvýšilo výrobní cenu přístroje, ale nemělo by to být zase o tolik a příslušné technologie jsou dnes již poměrně dobře zvládnuté (v dražších automobilech se nabízejí už delší dobu), takže tohle řešení má docela vysokou šanci na realizaci.

Rozlišování otisků jednotlivých prstů jako nová vstupní metoda

Druhá zajímavá patentová žádost Applu z tohoto okruhu navrhuje užití otisků jednotlivých prstů uživatele jako vstupní metodu. Čtečky otisků prstů sice dnes již nejsou zase až tak vzácné, stále však zůstávají poměrně drahé a vedou se debaty o jejich spolehlivosti a o možnostech jejich ošálení (zvlášť v případě levnějších řešení), ale zatím slouží v podstatě výlučně k zabezpečení počítačů a jiných elektronických zařízení.

Apple však přichází s nápadem, že by se vzory otisků prstů mohly využít k odlišení jednotlivých prstů od sebe a tak by bylo možné vyvolávat rozdílné funkce podle toho, jaký prst by se použil. Jako příklad uvádí, že by na přehrávači (tedy nejspíš na iPodu) stisk ukazováčku mohl vyvolat jeden úkon (kupříkladu spuštění či pozastavení přehrávání), zatímco prostředníček by spustil jinou operaci (třeba rychlé převíjení vpřed), Apple to ve svém patentu ilustruje touhle tabulkou příkazů a jejich přiřazení jednotlivým prstům.

Stejně jako displej s hmatovou odezvou by také tohle řešení mělo největší uplatnění v případech, kdy bude potřeba ovládat dotykový displej bez pohledu na něj. Uživatel by nemusel hledat určité tlačítko na dotykové obrazovce, protože by každý prst vyvolal jiný příkaz, navíc lze předpokládat, že díky tak těsnému propojení ovládání přímo s prsty by mohlo být snazší si ovládání zapamatovat.

Se současnými technologie by však mohla být poněkud problematická technická realizace a zejména vyvstává otázka nákladnosti takového řešení (například si lze jenom těžko představit nasazení čtečky otisků prstů do iPodu shuffle, ovšem časem se jistě technologie rozeznávání otisků prst dále zlevní, což by otevřelo zcela nové možnosti).

Obrazovka jako RFID čtečka

Třetí patent popisuje současné využití dotykové obrazovky jako čtečky RFID čipů. Tyhle drobné čipy slouží ve stále větší míře k bezdotykové identifikaci (prostřednictvím rádiových frekvencí), jejich zastánci doufají, že jednou nahradí čárové kódy. K jejich snímání se dnes obvykle používají speciální čtečky, Apple ale navrhuje, aby byla anténa RFID čtečky umístěna přímo do dotykového panelu obrazovky, takže by se dala současně užívat rovněž jako RFID čtečka.

Kdyby se RFID čipy rozšířily stejně masově jako čárové kódy (jejich nasazení se sice zvětšuje, avšak pořád existuje dost překážek jejich přijímání, mimo jiné kvůli obavám o ochranu soukromí a též zůstávají dražší než čárové kódy), mohlo by být doplnění takovéto funkce ke kapesním přístrojům velice užitečné, zejména u mobilních telefonů. Už teď se dají v řadě případů použít jako platební terminály a ve spojení s RFID identifikací by se takového možnosti dále výrazně rozšířily.

Nasazení těchto technologií vůbec není zaručeno

Všechny výše popsané nové technologie by mohly významně posílit schopnosti přístrojů Applu s dotykovým ovládáním, především iPhonů a iPodů, je však třeba zdůraznit, že existence patentových žádostí ještě vůbec nedokazuje, že Apple tahle řešení opravdu nasadí. Americké firmy podávají ohromná množství patentů především kvůli tomu, aby se ochránily před možnými nároky patentových spekulantů a mohou sloužit také při vzájemném vyjednávání o licenčních smlouvách, jen malá část se jich dočká praktického uplatnění.

Samozřejmě však nelze ani vyloučit, že se tato řešení v produktech Applu přece jen objeví, asi největší šanci má doplnění hmatové odezvy. Integrace funkce RFID čtečky bude záviset hlavně na tom, nakolik se rozšíří RFID čipy, nejfuturističtěji působí rozeznávání jednotlivých prstů podle jejich otisků, jeho nasazení vypadá jako nejméně pravděpodobné, přinejmenším do doby, než budou dostupné opravdu levné a spolehlivé čtečky otisků prstů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: