Novinky: Kdy bude Quark opravdu na trhu? I Apple souzen kvůli Unixu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Novinky: Kdy bude Quark opravdu na trhu? I Apple souzen kvůli Unixu

12. června 2003, 00.00 | Po slavnostním oznámení uvedení Quarku na trh přímo zaměstnanci Quarku tvrdí zákazníkům, že QuarkXPress 6 bude na trhu až v červenci - je to opravdu jen chyba vnitrofiremní komunikace? Ani Apple nezůstává stranou soudních sporů o Unix - naštěstí však po něm "nejde" firma SCO kvůli zneužití kódu, ale firma, vlastnící licenci na jméno Unix.

Quarku, kde jsi?

V okamžiku, kdy jednu informaci stíhá druhá, protichůdná, je orientace těžká. Pokud vás potěšila včerejší zpráva o tom, že se příští týden začne v USA prodávat QuarkXPress 6 (což pro naše uživatele neznamená nic jiného, že začíná druhá fáze čekání - na lokalizaci), pořádný rozruch kolem toho udělaly zcela protichůdné informace, které se následně objevily na zpravodajských serverech od čtenářů. Oficiální informace od Quarku (tisková zpráva konečně na webu) a od Apple (Apple Store) říkají, že QXP 6 se začne dodávat příští týden. Ovšem řada zákazníků, kteří se obrátili na Quark, dostávají zatím rozdílnou odpověď - obvykle bývá v duchu, že se Quark začne dodávat až na konci července.

V této mírně zmatené situaci se snaží PR Quarku situaci uklidnit a tak se na MacCentral píše, že zmatenou situaci zavinila špatná vnitřní informovanost v rámci firmy. Doufejme tedy, že Quark slib splní a nešlo pouze o zoufaly tah Apple, aby přesvědčil zákazníky, že se něčeho dočkají. Jasno bude ostatně už příští týden. Jelikož je však již podle našich informací betatesting QXP ukončen, snad jsou již kopie opravdu ve výrobě.

V britské edici Macworldu se objevila zpráva, že na ostrovy dorazí QXP6 opravdu až koncem července - což je však možné zpoždění z důvodů "lokalizace" do mezinárodní angličtiny. Mimochodem, možná vás překvapí jedna věc - ceny Quarku v Británii jsou zhruba shodné jako ceny v USA - ovšem v librách, která je výrazně silnější než dolar. Takže oficiální cena je 1095 liber, což je výrazně víc, než 1045 USD, podobná situace panuje u upgradů Zdá se tedy, že problém s vyššími cenami v Evropě se netýká pouze Apple a vysoká cena Quarku se netýká pouze ČR.

Mac OS X není Unix?

Pokud registrujete obecné počítačové zpravodajství, nemohla vám uniknout hysterie kolem obvinění firmy SCO vůči IBM za zneužívání zdrojového kódů Unixu - díky IBM se měly části zdrojového kódu "originálního Unixu" dostat do Linuxu. SCO chvíli tvrdí, že se problém týká i jádra (kernelu) Linuxu, chvíli tvrdí, že se týká jen některých distribucí, žádné pořádné důkazy zatím nebyly předloženy, ovšem jasné je, že SCO jde především o peníze (o miliardy) - chce, aby si firmy kupovaly licence na provoz jejich Unixu (ostatně, komu DOOPRAVDY patří původní práva k Unixu je věc úplně jiná). SCO tedy šíří v komunitě uživatelů Linuxu (především mezi firmami, kterým poslala i dopisy) strach, protože která firma bude chtít používat něco, za co je potenciálně napadnutelná.

Ovšem ani Apple se právní šílenství nevyhýbá, pro změnu se týká značky Unix. Zatímco na samotný operační systém má práva například Novell (a SCO tvrdí, že některá práva má také), značku Unix spravuje The Open Group, neboli X/Open. Pokud vás mate spletitá historie, je nutné si uvědomit, že tento přes třicet let starý operační systém (resp. třicet let vyvíjený), původně vyvinutý v AT&T, postupně vlastnila celá řada firem.

Jak píše server C|Net, X/Open již před skoro dvěma lety napadl Apple, že používá označení "postavený na unixových základech", a tedy zneužívá značku. Součástí registrace jsou samozřejmě poplatky (maximálně 110 000 USD ročně) a ovšem také kontrola, zda systém odpovídá Unixovým standardům. Díky vysokým prodejům kusovým by Apple asi platil ono možné maximum, což je ovšem v ročním rozpočtu kapka v moři.

Apple se bránil protižalobou, žádá soud o zneplatnění známky Unix, neboť se již jedná o obecné označení. Snaží se také dokázat, že nikde nepoužívá Unix jako ochrannou známku, pouze konstatuje, že Mac OS X je založen na Unixu - protože je postaven na FreeBSD. A jak také Apple říká, ne každý unixový operační systém je podroben onomu zkoumání, zda je kompatibilní se standardy Unixu. Konstatováním, že se jedná o operační systém unixového typu se tak také obecně popisují některé základní vlastnosti tohoto systému, a podle Apple to je zcela s obecnými pravidly, která se v tomto oboru používají.

Tento spor je naštěstí proti sporu SCO vs. IBM zcela okrajový - nedá se očekávat žádné šokující rozuzlení. Pokud však skutečně SCO prokáže zneužití svých zdrojových kódů (což nebude nic snadného, co když se naopak kód z Linuxu dostal do Unixu?), může to znamenat pro svět Linuxu ošklivý otřes a obdobně by to mohlo znamenat problémy pro komunitu Open Source. Jenom doufejme, že nebude napadnutá také komunita FreeBSD, pak by se musel začít obávat i Apple (a jak nyní dokazují reakce analytiků, stačí pouze neprokázané obvinění, aby se strach začal rychle šířit).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: