Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Novinky světa iOS
20. prosince 2010, 00.00 | Apple vydal firmware 4.1.1 pro novou Apple TV. Aplikace iBooks 1.2 podporuje sbírky publikací a plně ilustrované knihy. Vyšla oficiální aplikace Google Latitude a byla aktualizována aplikace Google Voice. A aplikace Word Lens překládá v reálném času texty nasnímané videokamerou iPhonu nebo iPodu touch.
Minulý týden se objevilo několik nových či aktualizovaných aplikací pro iOS, na něž se zde podíváme, ale nejprve musíme zmínit nový firmware pro Apple TV druhé generace:
Firmware Apple TV 4.1.1 opravuje drobné chyby
Nová Apple TV druhé generace, představená 1. září na mediální akci Applu k novým iPodům, se začala prodávat koncem října a brzy se ukázalo, že používá upravenou variantu iOS 4.
A samozřejmě stejně jako ostatní varianty iOS se též firmware Apple TV pravidelně aktualizuje, spolu s iOS 4.2 Apple vydal firmware 4.1 pro toto multimediální zařízení. A minulé úterý vyšla nová aktualizace na verzi 4.1.1 (příslušný IPSW soubor se dá stáhnout tady, ale jinak si ho sama stáhne a nainstaluje funkce automatické aktualizace Apple TV).
Změny nové verze firmwaru popisuje tento podpůrný dokument (najdete v něm i popis novinek předchozí verze 4.1, jež přidala podporu funkce AirPlay a technologie VoiceOver), přináší dvě opravy chyb. Ta první se týká problému s „televizním rozlišením“, který způsoboval nesprávné zobrazování na některých HD televizorech při práci v rozlišení 480p. A druhá oprava napravuje chybu stahování, jež mohla způsobit, že se filmy a televizní pořady zbytečně stahovaly znovu.
Mimochodem, v číslování verzí firmwaru Apple TV panuje menší zmatek, Apple novou verzi sice označuje číslem 4.1.1, ale vlastně stále jde o uzpůsobenou variantu iOS 4.2.1 stejně jako u firmwaru 4.1 (avšak došlo k povýšení ze sestavení 8C148 na sestavení 8C154).
iBooks 1.2 zavádí sbírky dokumentů a podporu ilustrovaných knih
Koncem listopadu na veřejnost unikly informace o chystané nové verzi aplikace iBooks, umožňující na přístrojích s iOS číst elektronické knihy a přistupovat ke knižnímu obchodu iBookstore Applu. A minulou středu Apple skutečně vydal novou verzi 1.2 této aplikace (předchozí významná aktualizace na verzi 1.1 z června doplnila podporu dalších zařízení s iOS – původně aplikace fungovala pouze na iPadu - a práci s PDF dokumenty), která opravdu přináší změny popisované uniklými materiály.
iBooks 1.2 především doplňuje podporu plně ilustrovaných knih z iBookstore, zatímco předtím bylo možné zobrazovat jen do řádků vkládané obrázky (na způsob obrázků v HTML stránkách), teď aplikace zvládá i složitě ilustrované knihy. Nyní se tak například mohou současně zobrazit dvě protilehlé stránky ilustrované knihy, což v dřívějších verzích iBooks nešlo.
Další velkou novinku tvoří sbírky (Collections), dovolující seskupování knih nebo PDF dokumentů, což usnadňuje jejich správu. V podstatě jde o obdobu složek, standardně se nabízejí dvě sbírky – „Books“ a „PDF“, jež aplikace nabízí už od verze 1.1, ale teď si lze vytvářet vlastní sbírky a upravovat je.
Mezi sbírkami se dá přecházet švihnutím prstů, případně se mohou použít tlačítka sbírek na horním okraji knihovničky. Do vlastních sbírek jde přesouvat elektronické knihy a PDF dokumenty ze základních dvou sbírek aplikace. A vlastníci více zařízení s iOS mohou nechat sbírky mezi nimi synchronizovat spolu s knihami.
Poznámky uživatelů ke knihám a PDF dokumenty se nyní dají tisknout prostřednictvím funkce AirPrint (zavedené v iOS 4.2), elektronické knihy ovšem tisknout nejde, to by nedovolili správci autorských práv. Stejné dokumenty lze také odesílat elektronickou poštou.
Poslední významné vylepšení představuje možnost automatického dělení slov na stránce, což na ni dovolí vměstnat více textu, avšak tuhle funkci půjde zapnout pouze na přístrojích s iOS 4.2 nebo vyšším. Další změny už jsou jen kosmetické, aplikace má opět novou ikonu a trochu se změnil též vzhled knihovničky.
iBooks 1.2 se dá stáhnout z App Store zdarma, přirozeně nadále zůstává univerzální aplikací, kterou lze provozovat na iPhonu, iPodu touch a iPadu (pro něj nabízí uzpůsobené uživatelské rozhraní), vyžaduje iOS 3.2 nebo vyšší, plně se ovšem využije teprve pod iOS 4.2.
iBookstore rozšířil nabídku ilustrovaných titulů
Současně s uvedením iBooks 1.2 Apple také rozšířil nabídku ilustrovaných knih ve svém webovém obchodu, jde o více než 100 nových titulů. Deník New York Times se o tom minulou středu zmínil ještě před uvedením nové verze iBooks, v článku připomínajícím, že nové barevné čtečky otevírají cestu ilustrovaným elektronickým publikacím.
Mezi novými ilustrovanými knihami v iBookstore jsou tituly nejrůznějších žánrů, od kuchařek přes fotografické publikace až po dětské knížky.
Dokud na trhu převažovaly elektronické čtečky s monochromatickým elektronickým inkoustem (jako například Amazon Kindle), byly s takovými tituly potíže, jejich větší rozšíření přichází až teď s barevnými čtečkami (v současnosti jde především o iPad, Nook Color a Galaxy Tab, jež mají barevné LCD displeje, zastánci elektronického inkoustu mohou ovšem oprávněně namítat, že jejich displeje s podsvícením podstatně více namáhají oči).
Asi to ovlivní i ediční politiku nakladatelství, Simon & Schuster už prohlásil, že počátkem příštího roku hodlá vydávat elektronické verze ilustrovaných knih současně s jejich tištěnými obdobami.
Apple samozřejmě bude podporu ilustrovaných publikací uvádět jako další přednost iPadu proti specializovaným monochromatickým čtečkám, ovšem jestli se příští rok konečně na trh dostanou dlouho slibované nové technologie elektronického inkoustu podporující barvy, mohla by se situace opět významně změnit.
V App Store se objevila oficiální aplikace služby Google Latitude
Google již delší dobu provozuje službu Latitude, jež umožňuje uživateli zjistit, kde se nacházejí jeho přátelé, na mapě s ní lze sledovat jejich aktuální geografickou polohu a zároveň informuje přátele o poloze uživatele. Je to tedy vlastně sociální síť pracující s polohou uživatelů.
Už počátkem roku 2009 Google slíbil, že pro tuhle službu vydá také klienta pro iOS, avšak narazil na tehdejší přísná omezení pro aplikace App Store, jež aplikaci do obchodu nevpustila, v červnu 2009 to proto vyřešil vytvořením webového klienta pro Latitude. Ten ovšem oproti aplikaci iOS měl některá omezení (kupříkladu nemohl aktualizovat údaj o poloze na pozadí).
Počátkem letošního září však Apple nečekaně omezení pro aplikace App Store citelně uvolnil, což způsobilo, že se do obchodu Applu dostala řada aplikací, které dosud měly vstup zakázán. A to se pochopitelně týká též aplikací Googlu.
A tak až minulý týden se v App Store objevila (po půldruhém roce) oficiální aplikace služby Google Latitude (blog Google Mobile vydal příslušné oznámení minulé pondělí).
Teď se tedy nabízí klient Latitude pro iOS, s nímž lze zjišťovat, kde se právě nacházejí přátelé, jak jsou daleko a kdy naposledy aktualizovali svou polohu. Uživatel si může dále zvolit, s kým bude sdílet údaje o své poloze a s přáteli se může spojovat telefonickými hovory, SMS zprávami a elektronickou poštou. (Fungování aplikace názorně předvádí tohle video.)
Na některých přístrojích klient může pracovat v pozadí (aplikace využívá multitasking iOS 4) a průběžně aktualizovat údaj o aktuální poloze, i když bude přístroj zamčený nebo bude provozovat jinou aplikaci (dá se to vypnout). Informace o poloze však představují značně osobní údaj, proto Google nezapomněl ani na ochranu soukromí, takže lze omezit přesnost odesílaného údaje o poloze, případně je možné svou polohu zcela skrýt.
Aplikace je dostupná v 45 zemích (včetně České republiky) a podporuje 15 jazyků (patří k nim i čeština). Vyžaduje iOS 4.0 nebo vyšší, pracuje na iPhonu 3GS, iPhonu 4, iPadu a iPodech touch třetí a čtvrté generace. Avšak aktualizace polohy v pozadí je možná pouze na iPhonech 3GS a 4 a na 3G iPadech.
Aplikace Google Voice nově podporuje také iPod touch a iPad
Spory mezi Googlem a Applem ovšem začaly kvůli jiné aplikaci, klientovi pro VoIP službu Google Voice.
Loni v létě Apple z App Store odstranil aplikace pro tuto službu a oficiálního klienta Googlu do svého obchodu ani nevpustil. Google to však nenechal bez odezvy, vyvolal vyšetřování úřadu FCC a celá záležitost se nakonec změnila ve zdlouhavé mediální spory obou firem.
Pak ovšem došlo k výše zmíněnému uvolnění podmínek App Store (možná i v důsledku onoho vyšetřování) a koncem listopadu se oficiální klient pro Google Voice přece jen do App Store dostal. A minulý týden, necelý měsíc poté, Google svou aplikaci již aktualizoval, opravil některé chyby a především doplnil velice žádanou podporu pro iPod touch a iPad.
Podpora těchto nových zařízení je ovšem jenom omezená, dají se z nich používat textové zprávy, ale telefonické hovory nikoli (Google Voice totiž není klasická VoIP služba, spíše rozšiřuje možnosti normálního telefonu). Google však pro ně nabízí funkci „Click2Call“, jež dovoluje začít hovor a určit, na kterém z telefonů uživatele bude přijat.
Vedle podpory širšího výběru hardwaru nová verze aplikace přináší další vylepšení a opravy chyb, například aktivace „push“ oznámení automaticky vypojí předávání textových zpráv, takže uživatel stejnou zprávu nepřijme zbytečně vícekrát.
V kartě vytáčení hovoru přibylo tlačítko Contacts usnadňující navazování hovorů podle údajů z adresáře a v nastaveních lze aktivovat funkci proti vyrušování hovory a došlo i k různým jiným menším změnám, například po odeslání textové zprávy už není třeba vždy stisknout tlačítko OK.
Aplikace se dá zdarma stáhnout z App Store, vyžaduje iOS 3.0 nebo vyšší a účet u služby Google Voice (ovšem jak služba, tak aplikace jsou zatím dostupné jen v USA).
Aplikace Word Lens překládá nasnímané texty
Systémy strojového překladu se už dávno staly povinnou výbavou sci-fi literatury a filmů, v praxi to ovšem zatím příliš nefunguje. Občas se však nějaké takové pokusy přece jenom objeví, minulý týden k nim přibyla též jedna nová aplikace iOS. Firma QuestVisual totiž začala nabízet aplikaci nazvanou Word Lens.
Ta pracuje s takzvanou rozšířenou realitou (augmented reality) na iPhonech a iPodech touch vybavených videokamerou, na nichž umožňuje překládání textů v reálném času. Stačí namířit videokameru přístroje na nějaký text poblíž a program ho přeloží do jiného jazyku a ve výsledném videu původní text překryje jeho překladem. (Názorně to předvádí tohle video.)
Základní verze aplikace se dá stáhnout z App Store zdarma, ta však překládat vůbec neumí, slouží pouze jako ukázka schopností programu rozeznávat texty, nabízí funkce Reverse Words, dovolující v textech přepsat slova obráceně a Erase Words, jež text prostě vymaže (tak trochu vyretušuje realitu).
Přímo z aplikace však lze zakoupit dva dodatečné jazykové moduly pro překlad z angličtiny do španělštiny a ze španělštiny do angličtiny, každý stojí 4,99 USD (3,99 EUR). Tyto ceny ale platí jenom do konce roku, poté se zvýší na 9,99 USD (7,99 EUR). Překlad probíhá přímo na přístroji, takže není potřebné ani síťové připojení. Zatím se nabízejí jen tyto dva jazykové moduly, ale na dalších se pracuje (čeština ovšem asi nebude mít zvlášť vysokou prioritu).
Samozřejmě má aplikace svá omezení, QuestVisual přiznává, že s rukopisem a silně stylizovanými písmy budou potíže, nejlépe program pracuje se zřetelně vytištěným textem umístěným na délku paže od kamery. A pochopitelně ani překlad není dokonalý, zdá se, že neprovádí analýzu celých vět, ale překládá po jednotlivých slovech (mezi angličtinou a španělštinou to může fungovat dost dobře, avšak třeba pro češtinu by to asi dalo nepříliš použitelné výsledky).
Přesto jde o velice zajímavou aplikaci, jež ukazuje potenciál aplikací rozšířené reality (v budoucnosti by, díky dalšímu nárůstu výkonu procesorů a kapacity paměti, mělo být možné nasadit propracovanější překladatelské systémy). To, že se jedná o značně futuristickou aplikaci, si nepochybně uvědomuje i QuestVisual, protože ikona aplikace se zjevně inspirovala vlajkou Spojené federace planet ze Star Treku.
Word Lens funguje na iPhonech 3G a 4 a na iPodu touch čtvrté generace, jež mají videokamery, nejlépe však bude pracovat na iPhonu 4, protože iPod touch a iPhone 3GS nemají blesk a kamera iPodu touch neposkytuje ani automatické zaostřování. Aplikace dále vyžaduje iOS 4.0 nebo vyšší (podporu pro úpravu videa v reálném času sice iOS zahrnuje již od verze3.1, ale Word Lens zjevně potřebuje i jiné nové funkce iOS).