Novinky týkající se iPhonu a iPadu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Novinky týkající se iPhonu a iPadu

16. srpna 2010, 00.00 | Hacker vydal opravu chyby PDF prohlížeče i pro starší verze iOS. Adobe uvolnila aplikaci Photoshop Express pro iPhone a iPad. Počet aplikací pro iPad již překročil 20 000. Aplikace Camera+ byla odstraněna z App Store kvůli skryté funkci. A id Software předvedla 3D hru Rage svižně běžící na iPhonu 4.

Konec minulého týdne byl docela bohatý na události spojené s iPhonem a iPadem:

Známý hacker vydal vlastní opravu chyby PDF prohlížeče i pro starší, Applem nepodporované verze iOS

Apple jako jeden z hlavních argumentů proti hackerským úpravám iOS (zejména jeho otevírání neboli „jailbreakingu“) používá to, že takovéto zásahy s sebou nesou bezpečnostní rizika. Teď však významný člen hackerského společenství okolo iOS učinil krok, jímž tyhle námitky do značné míry vyvrací.

Jak víte, iPhone Dev Team nedávno uvolnil nástroj JailbreakMe umožňující otevření firmwaru pouhým přístupem na určitou webovou stránku. K tomu se však využívá závažné bezpečnostní chyby PDF prohlížeče, jež se dá zneužít k opravdu nebezpečným útokům. Apple proto minulou středu vydal iOS 4.0.2 a iOS 3.2.2, které zmíněnou chybu opravují a samozřejmě zároveň znemožňují použití JailbreakMe.

Ovšem starší verze iOS touto chybou trpí i nadále (její zneužití je možné i na nijak neupravovaných přístrojích), což může být potíž především pro hardware, který nové verze iOS nepodporuje, tedy pro původní iPhone a iPod touch, na nichž se iOS 4 použít nedá.

O tyto opomíjené přístroje se postaral hacker „Saurik“, hlavní tvůrce distribuční platformy Cydia pro neoficiální aplikace iOS, vytvořil totiž vlastní záplatu zacelující příslušnou zranitelnost.

První verze záplaty byla použitelná pouze pro experty, ale brzy se objevila nová verze, jež se velice snadno nainstaluje právě prostřednictvím Cydie (jde o položku „PDF Patch“). Funkčnost záplaty se dá ověřit velmi lehce, stačí znovu navštívit web JailbreakMe.com, který byl předtím použit k otevření firmwaru daného přístroje, po uplatnění záplaty se už neobjeví dialogové okno JailbreakMe (zobrazí se pouze hvězdnaté pozadí).

Záplata je použitelná na veškerý hardware provozující otevřený (jailbroken) iOS a dá se užít i na opravdu staré verze firmwaru, funguje již od iOS 2.0. Pro majitele původních iPhonů a iPodů touch dnes představuje jediný způsob, jak se zbavit chyby PDF prohlížeče, takže paradoxně budou po hackerské úpravě bezpečnější než „oficiální“ varianty, ale pochopitelně má význam i pro novější přístroje s otevřeným firmwarem (do verzí 4.0.1 a 3.2.1), protože ty se díky téhle záplatě dotyčné zranitelnosti rovněž zbaví.

Adobe uvolnila Photoshop Express jako univerzální aplikaci pro iPhone a iPad

Už v roce 2008 začala Adobe nabízet webovou aplikaci Photoshop Express umožňující v rámci služby Photoshop.com jednoduché úpravy fotografií. Aplikace ovšem využívá Flash, s nímž pod iOS nepochodíte. V říjnu 2009 se ale objevila aplikace Photoshop.com Mobile, jež zpřístupnila možnosti služby Photoshop.com také přístrojům s iOS, zpočátku sice byla dostupná jen v USA a v Kanadě, avšak na naléhání uživatelů byla nakonec zpřístupněna celosvětově.

A o víkendu se tato aplikace dočkala významných změn. Byla přejmenována, teď to je aplikace Photoshop Express, v zásadě se však jedná o novou verzi (číslo 1.3) Photoshop.com Mobile.

Hlavní změnu ale představuje to, že nyní jde o univerzální aplikaci, podporující jak iPhone (a iPod touch), tak také iPad. Utilita poskytuje obdobné funkce jako předchozí verze, umí snímky ořezávat, překlápět a otáčet a dá se upravovat jejich expozice, sytost a nádech, navíc na ně lze uplatňovat některé jednoduché efekty a filtry.

Na iPadu potom aplikace nabízí uživatelské rozhraní uzpůsobené pro větší obrazovku tohoto přístroje, a samozřejmě opravuje chyby a údajně přináší výkonnostní vylepšení.

Navíc tam poskytuje některé dodatečné možnosti, umožňuje (alespoň teoreticky) práci v orientaci na výšku i na šířku, byly přepracovány některé pracovní postupy a lze zpracovávat více fotografií po sobě v rámci jedné operace. Přepracováno bylo též zobrazení organizátoru usnadňující sdílení alb, nové ikony a další vizuální prvky uživatelského rozhraní ulehčují navigaci a používání editoru a současně je možné využívat jak službu Photoshop.com, tak Facebook.

Aplikace se dá stáhnout z App Store zdarma a vyžaduje iOS 3.0 nebo vyšší. Její prvotní implementace pro iPad však zjevně není bezchybná, objevily se stížnosti na problémy při jejím provozování v orientaci na šířku.

Samotná Adobe připouští, že pokud jsou na iPadu nainstalované některé další kancelářské a tiskové aplikace, mohou být se zobrazením na šířku potíže a někteří uživatelé hlásí, že jakmile se na iPadu nachází jiná aplikace schopná číst JPEG soubory, Photoshop Express se při spuštění v orientaci na šířku zhroutí. Adobe tak zjevně má co napravovat a svým kritikům (mezi uživateli produktů Applu zvlášť hojným) poskytla další argumentační munici.

Počet titulů pro iPad v App Store překročil 20 000

Když už mluvíme o aplikacích uzpůsobených pro iPad, minulý týden jejich počet překonal další významnou hranici, podle webu MacStories jich minulý pátek již bylo hodně přes 20 000.

Přitom 5 000 aplikací přímo pro iPad se nabízelo při prodeji miliontého kusu iPadu počátkem května (přístroj se prodává od 3. dubna). V červnu se už dosáhlo 10 000 titulů, překonání dvacetitisícové hranice v srpnu se proto čekalo.

Stejného celkového počtu aplikací přitom App Store dosáhl v únoru 2009, sedm měsíců od jeho spuštění, tehdy však byl počet přístrojů s iOS menší a uživatelé si teprve zvykali na stahování aplikací, takže to nejde mechanicky srovnávat.

Současná nabídka aplikací pro iPhone a iPod touch tu pro iPad ovšem silně překonává, podle posledních oficiálních údajů Applu přesahuje celkový počet aplikací nabízených v App Store 225 000 a nové pořád přibývají, lze proto říci, že poměr počtu všech aplikací vůči těm pro iPad se rovná zhruba 10 ku 1.

Vývoj aplikací pro iPad je zatím o něco složitější, avšak tyto tituly mnohdy bývají dražší, to se ale možná změní, až se i pro iPad začne nabízet iOS 4 a více aplikací bude využívat displej Retina iPhonu 4 (a brzy také nového iPodu touch, dá-li se věřit kolujícím pověstem).

Je otázkou, jak dlouho bude moci tento prudký růst počtu aplikací pokračovat, při zachování současného tempa by jen počet titulů pro iPad mohl koncem roku činit skoro 40 000, bude tak stále složitější se v nich orientovat.

Apple se to ovšem snaží usnadnit, počátkem srpna začal v App Store nabízet také pro aplikace iPadu funkci Genius for Apps doporučující určité aplikace na základě hodnocení uživatelů a dalších kritérií (pro aplikace iPhonu je dostupná již od vydání iOS 3.1).

Apple stáhl z App Store aplikaci Camera+ kvůli skryté funkci

Dostat aplikaci do obchodu App Store není vůbec snadné, přesto se občas stane, že Apple později z obchodu odstraní některé již nabízené aplikace, což obvykle vyvolává silnou mediální odezvu.

Další takový případ se stal minulý týden. Týká se aplikace Camera+ firmy TapTapTap, náhrady standardní aplikace pro fotoaparát iPhonu, jež poskytovala mnohem bohatší funkce.

Přidávala například softwarový stabilizátor obrazu, dotykové ovládání expozice, scénické režimy, digitální blesk, ořezávání snímků, různé volitelné okraje, dodatečné efekty či prosvětlovací stůl, prostě se snažila telefon přiblížit skutečnému digitálnímu fotoaparátu.

Aplikace se prodávala (a to velice dobře) za 1,99 USD a dosud s ní nebyly žádné potíže, její poslední aktualizace byla bez potíží přijata před necelými dvěma týdny.

Avšak minulou středu na Twitteru TapTapTap oznámila (zpráva byla smazána asi 30 minut po svém vydání), že zadáním adresy camplus://enablevolumesnap v Mobile Safari lze změnit tlačítka iPhonu pro regulaci hlasitosti v ovládání závěrky fotoaparátu, tedy vlastně v jeho spoušť.

A to zřejmě stačilo k tomu, aby byla aplikace odstraněna z App Store. (Už se nedá koupit, dosavadním vlastníkům ovšem zůstala, sice se spekuluje, že iOS dovoluje smazání nainstalovaných aplikací na dálku – Google to na Androidu již uplatnil – ale zatím se něco takového ještě nikdy nestalo).

Reakce Applu se dala očekávat, skryté funkce opravdu nemá rád, licenční ujednání pro vývojáře aplikací App Store je výslovně zakazuje („velikonoční vajíčka“ sice povolená jsou, ale za přesně stanovených podmínek) a měnění implicitních funkcí telefonu se také přízni Cupertina netěší.

Zmíněnou funkci pro „přeprogramování“ tlačítek hlasitosti podrobněji rozebírá TUAW. TapTapTap podle něj původně chtěla tuto možnost začlenit do zjevných funkcí aplikace, ale Apple to odmítl s odůvodněním, že změna funkce tlačítek by mohla vést k „potenciálnímu zmatení uživatele“ (uživatelé iOS podle Applu očividně potřebují neustálou ochranu a vedení). A tak se to TapTapTap pokusila obejít oním trikem s adresou (původní stav se dal vrátit zadáním adresy camplus://disablevolumesnap), avšak jakmile se to Apple dozvěděl, aplikaci nemilosrdně „zařízl“.

Z právního hlediska bylo jednání Applu nejspíš v pořádku, opravdu se jednalo o porušení podmínek, avšak Camera+ byla velice oblíbená aplikace, nedávno ji dokonce Apple vyhlásil „aplikací týdne“ a firma TapTapTap patří k předním dodavatelům aplikací pro iOS, proto bude hodně zajímavé sledovat, jak to ovlivní její další postavení a vztahy s Applem (v minulosti dostali vývojáři, kteří porušili pravidla, dlouhodobý zákaz publikování v App Store, jenže to s TapTapTap asi půjde jen těžko).

Případ aplikace Camera+ opět vyvolává řadu otázek a také znovu ukazuje, že vstupní kontrola aplikací App Store zdaleka neodhalí všechno (koncem července to byl podobný případ aplikace Handy Light).

U aplikace TapTapTap se však jedná i o záležitosti obecnějšího rázu, o celkovou „filozofii“ aplikací iOS, je ovšem téměř jisté, že kdo nesouhlasí s pravidly, jež pro ně Apple stanovil, bude muset přejít na jinou platformu (a ty tohoto případu nepochybně využijí pro vlastní propagaci).

id Software předvedla 3D hru Rage běžící na iPhonu 4 rychlostí 60 snímků/s

p>To, že přístroje s iOS představují významnou herní platformu, musel nakonec uznat i samotný Apple (ostatně iPod touch počal od loňského roku inzerovat právě jako herní zařízení), ale budoucnost her pro iOS možná bude ještě podstatně lepší.

Minulý týden se konala v Texasu významná konference počítačových hráčů a herních vývojářů QuakeCon 2010, na níž vystoupil také John Carmack, spoluzakladatel firmy id Software.

Carmack je známým příznivcem her pro mobilní přístroje Applu a už dlouho jim předpovídá velkou budoucnost. A k tomu nyní sám přispěl, předvedl totiž na QuakeConu ukázku chystané 3D hry Rage (využívající nové 3D jádro id Tech 5) běžící na iPhonu 4, firma tak splnila svůj dřívější slib, že zmíněné jádro přenese pod iOS.

Ukázka opravdu udělala dojem, podle očitých svědků to byla zatím nejpůsobivější ukázka herní technologie, jakou kdy na iPhonu viděli. Vizuálními prvky soupeřila s tituly pro PlayStation 2 a původní Xbox a možná by přebila i některé tituly pro současné herní konzoly. (Představu o tom si lze udělat z tohoto videa.)

Grafika hry Rage na iPhonu zachovávala mnohé z vlastností nabízených moderními herními konzolami, jako třeba neopakující se megatextury a vyspělé osvětlovací efekty, to vše přitom pořád běželo rychlostí 60 snímků/s (na iPhonu 4). Na iPhonu 3GS by to podle Carmacka stále fungovalo plynule, prohlásil, že díky užité kombinaci softwaru a hardwaru Rage dokáže pod iOS překonat cokoli napsané pro původní Xbox nebo PlayStation 2.

V určitých ohledech podle něj iPhone nabízí hardware přinejmenším na úrovni zmíněných starších konzol. iPhone 4 má 512 MB RAM, 1GHz procesor a poměrně rychlou akcelerovanou grafiku. A navíc je zde dotyková obrazovka.

Ta sice postrádá hmatovou zpětnou vazbu fyzických tlačítek, zato však dovoluje přímou interakci s obrazem, což významně posiluje zážitek ze hry. Neuvěřitelně silně se to projevuje na iPadu díky jeho rozměrnější obrazovce, tvrdí Cormack. Když se tohle všechno sečte, nemají přístroje Applu zase až tak daleko k současné generaci herních konzol.

id Software plánuje vydat pro iOS dvě hry typu Rage. Ta první, prodávaná za 10 USD, má vyjít ještě do konce letošního roku za 10 USD a bude to spíše ukázka, co je vlastně technicky možné. Druhá, plnohodnotná hra se objeví až v roce 2011 a bude se nabízet pro iOS souběžně s verzemi pro Mac OS X, Windows, PS3 a Xbox 360.

John Carmack nepochybně patří k lidem, jejichž názorům herní průmysl naslouchá a tato ukázka jistě ještě zesílila pozornost věnovanou iOS jako herní platformě.

Už se dokonce objevily dohady, že by Apple mohl na trhu přenosných herních konzol ohrozit zavedené firmy Nintendo a Sony, ty se však určitě jen tak lehce nevzdají a jistě přijdou s odpovědí (mluví se například o tom, že Sony připravuje nástupce konzoly PSP využívajícího Android 3.0 a Nintendo by se mohlo prosadit se svou chystanou 3D konzolou).

Apple však rozhodně bude na tomto trhu hrát významnou rolí, která bude dále zesilovat s tím, jak bude přibývat hardwaru typu iPhonu 4 (pro hry však bude asi ještě důležitější, zda Apple skutečně uvede nový iPod touch s obdobným vybavením).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: