Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Novinky v oblasti aplikací pro iPhone
9. září 2009, 00.00 | Apple schválil předtím odmítnutý emulátor C64 pro iPhone poté, co byl upraven podle jeho požadavků. Aplikace služby Loopt bude pracovat v pozadí jen zdánlivě. A v několika evropských zemích se začala pro iPhone nabízet aplikace zpřístupňující hudební službu Spotify.
Zajímavé novinky se v posledních dnech objevily také v oblasti aplikací pro iPhone:
Apple nakonec přece jen schválil emulátor Commodoru 64 pro iPhone
App Store, webový obchod Applu s aplikacemi pro iPhone a iPod touch, sice dnes nabízí desítky tisíc titulů, ale dostat je tam není vždy úplně snadné, Apple aplikace podrobuje poměrně přísnému schvalovacímu procesu, než jejich distribuci povolí. A některé aplikace odmítne, což často mívá silnou mediální odezvu.
To platilo zejména pro odmítnutí emulátoru Commodoru 64 (C64) firmy Manomio, k němuž došlo v červnu. Manomio se přitom snažila získat všechna potřebná licenční práva jak pro samotný C64, tak pro hry, jež se s ním měly dodávat, z prvních reakcí Applu se navíc zdálo, že aplikace schvalováním projde.
Emulátor Manomia byl odmítnut kvůli interpretu BASICu
O to větší rozčarování vyvolalo odmítnutí Applu, zdůvodněné tím, že emulátor zahrnuje také interpret Commodore BASICu 2.0, což mu dovoluje vykonávat další programový kód. A odstavec 3.3.2 licenčního ujednání vývojářské sady pro firmware 2.0 jasně uvádí, že aplikace nesmí instalovat nebo spouštět jiný spustitelný kód a nesmí stahovat a provozovat interpretovaný kód vyjma toho využívaného oficiálními API rozhraními a interprety.
Toto omezení se netýká jenom emulátorů, ale omezuje též možnosti využití vývojových subplatforem třetích stran jako jsou Java, Flash či nastupující Silverlight Microsoftu. Vývojáři aplikací pro iPhone místo toho musí použít API rozhraní Applu.
Apple ovšem toto omezení zdůvodňuje především ohledy na bezpečnost, poukazuje na to, že většina tolik medializovaných zranitelností Mac OS X ve skutečnosti souvisí spíše s chybami běhových prostředí třetích stran, zejména s Javou a Flashem. A na letošní konferenci WWDC 2009 při představování Snow Leoparda jako hlavní příčinu pádů pod Leopardem Apple uváděl „webové zásuvné moduly“, jasně měl na mysli hlavně Flash (Safari dodávané se Snow Leopardem by již mělo pád zásuvného modulu přežít, samo ovšem není úplně odolné vůči pádům z jiných příčin).
Schopnost spouštět programový kód nepochybně opravdu představuje potenciální bezpečnostní riziko, navíc však dovoluje další věci, které se Applu na iPhonu nezamlouvají. Bylo by tak možné do jisté míry obejít schvalování aplikací pro App Store a teoreticky by to navíc mohlo Apple vystavit riziku žalob kvůli porušování autorských práv. Kdyby totiž uživatelé v takovýchto aplikacích provozovali neoprávněně získaný obsah, mohli by držitelé práv k němu žalovat Apple, že to umožnil (americký právní systém takové žaloby dovoluje).
Ale s příchodem firmwaru 3.0 Apple přinesl jedno řešení, dovolující omezené nasazení emulátorů a vývojových subplatforem obecně, totiž novou funkci nakupování z aplikací. Jejím prostřednictvím vývojáři mohou začít nabízet dodatečné prvky rozšiřující jejich aplikace a prodávat je samostatně.
S novými omezeními Apple emulátor přece jen schválil
A tohle, spolu s dalšími úpravami, dovolilo, aby Apple nakonec emulátor C64 pro iPhone přece jenom schválil, o víkendu o tom informoval web TouchArcade zabývající se hrami pro iPhone.
Emulátor se prodává na App Store za 4,99 USD a spolu s ním se dodává pět her: Dragon's Den, Le Mans, Jupiter Lander, Arctic Shipwreck a Jack Attack. Další hry by měly být dostupné právě prostřednictvím nákupu z aplikace. (TouchArcade zveřejnil na YouTube video předvádějící emulátor v chodu, a to i s ještě neprodávanými hrami.)
Emulátor v současné schválené podobě nemůže (alespoň oficiálně) nahrávat a spouštět hry z jiných zdrojů a nenabízí ani interpret BASICu. Po spuštění emulátoru se objeví obrazovka se zprávou, že v dané verzi je BASIC vypojený, ale zároveň vyzývá uživatele, aby nezoufali, protože by to mělo být vyřešeno v příští aktualizaci. Je ovšem nanejvýš nepravděpodobné, že by Apple v budoucnosti interpret BASICu v emulátoru připustil, zatím to vypadá, že aplikaci povolil pouze za podmínky, že BASIC poskytovat nebude (což se včera potvrdilo, viz doplňující poznámka níže).
Manomio tak nakonec svůj emulátor na iPhone přece jen dostala, ovšem se značnými omezeními, v podstatě se jedná o běhové prostředí pro vybrané hry, rozhodně nelze mluvit o plnohodnotném emulátoru. To pochopitelně firmě zase tolik nevadí, naopak jí to může vyhovovat, protože bude mít zajištěno, že uživatelé budou moci provozovat pouze hry, jež si koupí od ní.
Ovšem ti, kdo doufali, že by na iPhonu mohli oficiálně mít plnohodnotný emulátor jednoho z nejoblíbenějších osmibitových počítačů, budou zklamáni. Sotva však mohli čekat něco jiného, ve své nedávné odpovědi k šetření FCC ohledně aplikací pro Google Voice Apple jasně potvrdil, že nadále hodlá zachovávat částečnou uzavřenost své kapesní platformy.
Emulátor byl znovu stažen
A aby to s emulátorem C64 nebylo zase až tak jednoduché, včera k večeru Manomio oznámila, že Apple její emulátor z App Store opět stáhl, protože se ukázalo, že BASIC lze určitými úkony v uživatelském rozhraním znovu aktivovat. Manomio již provedla úpravy, které to znemožňují a upravenou verzi aplikace zaslala Applu k novému schválení.
Aplikace služby Loopt bude pracovat v pozadí, avšak jen zdánlivě
Apple nedovoluje aplikacím třetích stran, aby běžely v pozadí, ačkoli čistě technicky to iPhone OS umožňuje, ostatně některé aplikace Applu dodávané s telefonem tak fungovat mohou. Jako náhradní řešení Apple nabízí oznamovací službu, kterou ovšem zprovoznil až s vydáním firmwaru 3.0.
Nyní se však objevily zprávy, že první aplikace třetí strany přece jenom v pozadí pracovat bude, jenže to se jedná pouze o vnější dojem, ve skutečnosti se toho dosáhne oklikou přes servery poskytovatelů služeb.
Půjde o aplikaci sociální služby Loopt dovolující uživatelům mobilních telefonů s GPS přijímači zobrazovat polohy jednotlivých účastníků a tyto informace vzájemně sdílet (lze se tak například podívat, kdo z nich se právě nachází v blízkém okolí, služba pochopitelně nabízí i další funkce).
Zatím však mohla služba získávat aktuální údaje o poloze iPhonu jen tehdy, když byla spuštěná příslušná aplikace, brzy však bude možné, aby dostávala informace vždy, když bude telefon připojený k síti, bez ohledu na stav aplikace.
Jak vysvětluje The Business Insider, Loopt toho dosáhl dohodou s AT&T, jež mu umožní sledovat polohu uživatele sledováním síťových připojení telefonu, a to i když bude samotná aplikace pro Loopt vypnutá. Uživatel daného iPhonu ovšem bude muset nejprve tuhle možnost ručně zapnout, což se bude považovat za souhlas se sledováním (poskytovatelé služby se pochopitelně chrání proti obviněním z porušování soukromí).
Loopt tedy ve skutečnosti nebude první aplikací třetí strany pro iPhone běžící v pozadí, jak uvádějí mnohé titulky na Webu, sledování polohy telefonu bude zajišťovat komunikace mezi servery AT&T a Looptu, to mimo jiné znamená, že to nebude mít žádný vliv na výdrž baterie iPhonu. Služba bude pochopitelně dostupná pouze pro americké uživatele iPhonu, protože ji zprostředkovává AT&T.
Nová služba se bude nejprve testovat s 5 000 uživateli po dobu 14 dní, zájemci o účast v testovacím programu se mohou přihlásit na webu Looptu. Později by služba měla být spuštěna oficiálně, zatím však není úplně jasné, jak to bude s jejím zpoplatněním.
Zpočátku se zdálo, že po uplynutí 14denní zkušební doby budou uživatelé muset platit 3,99 USD měsíčně, jež zřejmě vyžaduje AT&T za dodatečné zatížení sítě (což je ovšem zrovna v tomto případě dost sporné), ale z ceníku na webu Loptu vyplývá, že pro iPhony a přístroje BlackBerry by v síti AT&T měla být služba zdarma.
Ve skutečnosti tedy vůbec nejde o aplikaci pracující v pozadí (na jaře se spekulovalo, že by Apple mohl procesy v pozadí povolit s příchodem firmwaru 3.0, ale to se nestalo), ukázala se však, vedle oznamovací služby Applu, další možnost, jak takové chování napodobovat, některé služby a aplikace by takto mohly využít dohod s operátory. Aplikace ale budou vázány na konkrétní mobilní síť a podobné dohody jako Loopt zřejmě dosáhnou jen velcí poskytovatelé služeb.
Ovšem právě pro sociální služby vycházející z geografické polohy by tohle řešení mohlo být zajímavé, uvidíme, zda budou Loopt následovat další podobné služby (jako třeba Google Latitude), aby si zajistily stejnou výhodu.
Nová možnost se navíc poskytuje pouze v USA, ale v zásadě by obdobné dohody měly být možné i s operátory v dalších zemích, avšak teprve budoucnost ukáže, jestli simulace běhu aplikace v pozadí pomocí serverů operátora zůstane ojedinělou záležitostí, anebo se z ní stane nový trend.
V několika evropských zemích se pro iPhone zpřístupnila služba Spotify
Od neděle se začala pro iPhone nabízet aplikace Spotify dovolující využívat v některých zemích Evropy stejnojmennou hudební službu (obdobná aplikace se objevila také pro přístroje se systémem Android).
Služba Spotify zprostředkovává proudové přehrávání (streaming) hudby ze svého rozsáhlého katalogu, mobilní aplikaci však mohou využívat pouze ti, kdo mají placené předplatné typu Premium, jež stojí 10 EUR měsíčně (základní služba se na osobních počítačích, včetně Maců, dá používat zdarma, nové uživatele však přijímá jenom na pozvání od stávajících účastníků).
Apple potvrdil schválení aplikace Spotify pro App Store již koncem srpna, přiznal tehdy, že ho k tomu dovedla především snaha vyhnout se obvinění z monopolního chování.
Spotify představuje určitou konkurenci pro iTunes Store, takže schválení příslušné aplikace poněkud překvapilo, ovšem v Evropě nemá iTunes Store zdaleka tak silné postavení jako v USA a navíc v minulosti už byl kvůli monopolním praktikám na poli internetového prodeje hudby v některých evropských zemích vyšetřován, proto se takovýto krok dal očekávat.
A teď je tedy aplikace konečně dostupná a předplatitelům služby Spotify Premium dovolí přehrávat si na iPhonu veškerou hudbu z jejího katalogu, jak přes 3G sítě, tak přes WiFi připojení. Aplikace navíc poskytuje offline režim, který ukládá celé přehrávací seznamy do vyrovnávací paměti, takže dané skladby půjde přehrávat, i když připojení nebude právě dostupné.
Samotná aplikace se nabízí na App Store zdarma, avšak pouze v těch zemích, kde funguje služba Spotify, tedy ve Finsku, Francii, Norsku, Španělsku, Švédsku a Velké Británii. To je samozřejmě dáno licenčními omezeními pro poskytovanou hudbu, služba se pochopitelně snaží rozšířit svou působnost i do dalších zemí včetně USA, ale to si vyžádá delší čas.