Obchodní zprávy: Apple oslavil 32 let, Macy obsadily 21 % spotřebitelského trhu v USA a průzkum Net Applications za březen. (2.4.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Obchodní zprávy: Apple oslavil 32 let, Macy obsadily 21 % spotřebitelského trhu v USA a průzkum Net Applications za březen. (2.4.08)

2. dubna 2008, 08.00 | Včera uplynulo 32 let od založení firmy Apple. V USA Macy tvoří 21 procent počítačů prodaných na spotřebitelském trhu. A Net Applications zveřejnila výsledky svého průzkumu podílů jednotlivých platforem mezi uživateli Webu za březen.

Sešlo se též několik zpráv obchodního charakteru:

Firma Apple tu je už 32 let

Včera byl 1. duben, tedy Apríl. Tento den se na Webu často objevují různé mystifikující články, ale pokud jde o Macy a Apple obecně, příliš mnoho jich nebylo. Pár takových článků se sice objevilo, avšak některé servery se přímo rozhodly, že žádné aprílové žerty zveřejňovat nebudou.

To platilo také pro MacRumors. Tento server vydal pouze seriózní články a zároveň připomněl, že první duben je i dnem založení firmy Apple. K tomu došlo 1. dubna 1976, kdy firmu spustili dva neznámí mladíci Steve Jobs a Steve Wozniak. A byla to skutečná garážová firma, opravdu začala v garáži (ta vypadá takhle a dnes tvoří turistickou pamětihodnost). Anglická Wikipedie nabízí poměrně podrobný popis historie Applu, včetně jeho počátků a najdete tam i odkazy na další informační zdroje na tohle téma.

Třicet dva let je hodně dlouhá doba, zvlášť ve světě počítačů, kde se všichni stávají pamětníky velice rychle. Od svého založení Apple urazil dlouhou cestu s mnoha zákrutami. A nejspíš má další dlouhou cestu před sebou, v dnešním proměnlivém světě se však nedá spolehlivě předpovědět, co ho ještě čeká, rozhodně ne na příštích 30 let (ve skutečnosti pořádně netušíme, ani co bude za deset let).

Macy získaly 21 % spotřebitelského trhu v USA

Nejbližší budoucnost se zatím zdá být pro Apple docela příznivá, zvlášť v USA si Macy vedou skutečně dobře.

Analytik Gene Munster z investiční banky Piper Jaffray uvádí, že přes současné problémy americké ekonomiky má Apple dobré vyhlídky. K tou přispívá zejména rostoucí podíl Maců na některých trzích osobních počítačů. Celosvětově samozřejmě stále zůstává Apple v menšině, i když také zde zaznamenal nárůst, globální podíl Maců se zvýšil z 2,4 % v roce 2006 na 2,9 % za rok 2007.

Prodej Maců sice roste i v podnicích, ale skutečně zajímavě začíná vypadat podíl Maců na spotřebitelských trzích. Podle Munstera celosvětově jde o 10 % a v USA dokonce o plných 21 %. (Jedná se o podíly na počtech nově prodaných počítačů, podíl Maců na celkovém počtu provozovaných strojů bude samozřejmě podstatně nižší.)

To je docela působivý výsledek, uvážíme-li, že Apple musí na tomto trhu čelit tvrdé konkurenci výrobců PC jako jsou Dell a HP a řadě menších firem, mezi nimiž nyní získávají na síle značky jako Acer a ASUS. Navíc obecně panuje povědomí, že Macy jsou o dost dražší než PC. Munster udává, že v USA zákazníci předpokládají ceny Maců vyšší o 20 až 30 %, ve skutečnosti však činí cenový rozdíl jen 16 % pro stolní modely a 9 % pro notebooky. (To ovšem mluvíme o cenách v USA, při pohledu na evropské ceníky by Munsterův optimismus asi poněkud ochabl.)

Munster proto předpokládá, že se za první kalendářní čtvrtletí 2008 prodalo 2,0 až 2,1 milionu Maců (analytici obecně předpovídají prodej 1,95 milionu kusů). Zda tomu tak skutečně bylo, se dozvíme 23. dubna, kdy Apple ohlásí finanční výsledky za první čtvrtletí letošního roku.

Podle Munstera prodej Maců nadále poroste rychleji než prodej konkurenčních strojů a tak by to mělo zůstat i v následujících měsících, Munster totiž očekává, že během příštích tří měsíců Apple uvede na trh inovované iMacy a Macy mini (v tom zřejmě vychází z těchto pověstí), přepracované MacBooky pak čeká před začátkem příštího školního roku (ani k tomu nejsou třeba nějaké zvláštní věštecké schopnosti, v té době by měl Intel uvést na trh svou novou mobilní platformu Centrino 2 – dříve kódově označovanou jako Montevina, jež si přepracování MacBooků vyžádá, bližší informace najdete třeba tady).

Net Applications zveřejnila výsledky za březen

Firma Net Applications každý měsíc zveřejňuje výsledky svých průzkumů, v nichž zjišťuje podíl jednotlivých platforem mezi uživateli Webu. (Bližší podrobnosti o metodice tohoto výzkumu najdete v přehledu výsledků za únor). Vzhledem k tomu, že dnes po Webu brouzdají prakticky všechny osobní počítače (přinejmenším ve vyspělejších zemích světa), jde o docela dobrý způsob zjišťování, jaký podíl mají jednotlivé platformy na celkové uživatelské základně.

Ars Technica předkládá výsledky tohoto průzkumu za březen (jedná se o čísla pro Web jako celek, Net Applications sice zjišťuje i údaje pro jednotlivé regiony, ty však poskytuje pouze za úplatu, zdarma zpřístupňuje jenom globální údaje).

Jak ukazuje tento diagram, podíl Maců mezi uživateli Webu stagnuje už třetí měsíc, tedy od letošního ledna a již nárůst mezi lednem a prosincem byl poměrně malý. Když se podíváme na konkrétní čísla, v lednu činil podíl Maců 7,57 %, v únoru 7,46 % a za březen 7,48 %. To skutečně jsou změny v rámci statistické chyby. V delším časovém horizontu však podíl Maců přece jen roste, před 12 měsíci činil 6, 21 %.

Za pozornost ovšem stojí poměr mezi Macy s PowerPC a s Intely, podíl PowerPC strojů stále slábne a za březen PowerPC Macy poprvé klesly pod 3 % (na 2,94 %). Naopak podíl strojů s Intely pořád vzrůstá, v březnu to bylo již 4,54 %. Macy s Intely začaly převládat od září 2007 a tento trend stále pokračuje. To zřejmě do značné míry vysvětluje stagnující celkový podíl Mac OS X, nově prodané Macy prostě nahrazují staré PowerPC stroje.

Net Applications sleduje také podíl jednotlivých prohlížečů a na Macu nás pochopitelně zajímá hlavně Safari. Tenhle diagram ukazuje vzájemné poměry jednotlivých verzí Safari. Nijak překvapivě nadále roste podíl Safari 3, podíly Safari 2 a 1 úměrně tomu klesají. V březnu si Safari opět poněkud polepšilo, jeho podíl mezi všemi uživateli Webu činil 5,82 % (samotné Safari 3 se zasloužilo o 4,91 % přístupů k Webu).

Zajímavé je rovněž zastoupení jednotlivých prohlížečů na Macu. Safari přirozeně vede se 73 procenty, ale poměrně výrazný podíl má Firefox s 24 procenty (na všech platformách dohromady činí podíl Firefoxu 18 %). To ale není zase tak překvapivé, přestože se nad tím Ars Technica podivuje. Firefox dnes představuje na Macu hlavní alternativu k Safari, zajímavou například pro ty, kdo musí používat více platforem (Safari pro Windows každému nevyhovuje a pro Linux mnoho jiných alternativ není). Menší globální podíl Firefoxu navíc vyplývá hlavně z převahy Internet Exploreru pod Windows.

Svůj podíl opět o 0,01 % zvýšil iPhone, v březnu s ním k Webu přistupovalo 0,15 % uživatelů. To sice není nijak závratné číslo, na druhou stranu jde o čtvrtý největší podíl mezi všemi operačními systémy (podíl Linuxu činil 0,62 %). V mobilním přístupu k Webu tak iPhone stále vede, přístroje s Windows CE či Windows Mobile si drží podíl 0,06 %. Když uvážíme, jak dlouho se přístroje s Windows Mobile nacházejí na trhu a kolik různých výrobců je dodává, představuje iPhone skutečný úspěch.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: