Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Obchodní zprávy: Apple oznámil počet dosud prodaných kopií Leoparda a Intel zřejmě nestíhá dodávat mobilní procesory. (31.10.07)
31. října 2007, 04.00 | Apple oznámil, že za víkend prodal 2 miliony kopií Leoparda. A podle určitých náznaků Intel nestíhá dodávat své mobilní čipy pro notebooky, což by mohlo ovlivnit hlavně MacBooky.
Na dnešek se sešlo zpráv méně, ale jsou celkem zajímavé. V tomto článku se soustřeďuji hlavně na zveřejněné informace o prodeji Leoparda a doplňuji je zprávou o možném nedostatku mobilních procesorů Intelu.
Druhý dnešní článek shrnuje různé softwarové zprávy, všechny nějak souvisejí s Leopardem.
Za první víkend se prodaly 2 miliony kopií Leoparda
Zprávy z dění kolem uvedení Leoparda na trh naznačovaly, že už počáteční prodeje nové verze Mac OS X budou docela vysoké, téměř před všemi významnými kamennými obchody Applu se v pátek večer tvořily fronty sestávající ze stovek lidí. A teď již máme k dispozici přesná čísla, včera Apple oznámil, kolik kopií nového operačního systému zatím prodal.
Není to málo, od uvedení v pátek večer se prodaly už 2 miliony kopií Mac OS X 10.5 Leopard, což výrazně převyšuje prodeje za první víkend pro předchozí verzi Mac OS X 10.4 Tiger. Dosavadní rekord v úspěšném uvedení operačního systému Applu na trh zatím držel právě Tiger, nyní ho však Leopard překonal.
Uvedené číslo zahrnuje prodeje v kamenných obchodech Applu, u autorizovaných prodejců, z webového obchodu Applu, operační systémy dodané v rámci smluv o dlouhodobé podpoře a též operační systémy nainstalované na nových Macích. Počet prodaných krabic bude tedy o něco nižší, protože část z oněch dvou milionů kopií si zákazníci pořídili s novým počítačem, Apple na tom ovšem vydělá tak jako tak. Pro srovnání, při zahájení prodeje Tigera v roce 2005 se 2 milionů prodaných kopií systému dosáhlo až po téměř šesti týdnech.
Steve Jobs k tomu uvedl, že již časné náznaky nasvědčovaly, že Leopard bude mít u zákazníků ohromný úspěch. Novátorské funkce Leoparda získávají skvělá hodnocení v recenzích (podle Jobse), což vede ještě více lidí k přemýšlení o přechodu na Mac.Vzhledem k tomu, že se Leopard prodává za 129 USD v jednouživatelské licenci a za 199 USD v rodinném balení s pěti licencemi, přibylo Applu do kasičky nemálo peněz. (U nás byla cena Leoparda stanovena na 3160 Kč za jednouživatelskou verzi a na 5520 Kč za rodinné balení. V USA ovšem mnozí začali Leoparda kupovat přes Amazon, protože ten nevybírá prodejní daň – americkou obdobu naší DPH – a nabízí ho tak za 109, respektive 199 USD.)
Na tenhle údaj se pochopitelně vrhli analytici a začali z něj vyvozovat další závěry. Jako obvykle se svými odhady přišla firma Piper Jaffray a její vedoucí analytik Gene Munster. Ten odhaduje, že za toto čtvrtletí by Apple mohl prodat 3,5 milionu kopií Leoparda, což by dalo tržby ve výši 250 milionů USD a zisk 92 milionů USD. Tato čísla vycházejí z toho, že průměrná prodejní cena činí 115 USD (kvůli započtení různých slev jako té od Amazonu) a že na softwaru samotném má Apple marži 60 procent. (To není nic neobvyklého, pro Windows z dostupných údajů vychází, že jejich marže přesahuje 80 procent.)Munster zároveň odhaduje, že současnou uživatelskou základnu Maců tvoří asi 23 milionů lidí, což naznačuje její stálý růst. A čísla o prodeji Leoparda jasně ukazují na velkou aktivitu uživatelů a jejich loajalitu k firmě, protože na novou verzi Mac OS X během prvních čtyř dnů přešlo 9 procent z těchto 23 milionů, značně vysoký podíl.
K tomu se nedá mnoho dodat, Maců prostě pořád přibývá, a tak i počáteční prodeje Leoparda byly rekordní a překonaly Tigera. Nemluvě tom, že zvlášť dlouhé čekání, způsobené jarním odložením, zájem o Leoparda dále vystupňovalo. Lze o něm tak mluvit, z obchodního hlediska, již nyní jako o úspěchu.
Nedostatek mobilních procesorů Intelu možná ovlivní i MacBooky
Zdá se, že Intel má problém s uspokojením poptávky po svých mobilních procesorech. Včera si na investorské konferenci na Tchaj-wanu postěžoval prezident firmy Asustek, jednoho z nejvýznamnějších výrobců notebooků, že největší nedostatek komponent pro notebooky nyní panuje v procesorech, konkrétně v procesorech Intelu, který neuspokojuje poptávku.
Asustek v Asii prodává počítače pod vlastní značkou, ale též je vyrábí pro různé jiné firmy (možná i pro Apple). Je ovšem velice nepravděpodobné, že by se nedostatek čipů Intelu omezoval jen na jednoho výrobce, podobné potíže nespíš postihují všechny. Prezident Asusteku k tomu dodal, že naštěstí mají s Intelem velmi dobré vztahy, takže svou situaci zvládají, jinak by to prý bylo mnohem horší. Intel se zatím k této věci nevyjádřil.
Letošní rok byl vůbec ve znamení nedostatku různých komponent, například se nedostávalo malých LCD displejů a malých pevných disků, zřejmě v souvislosti s rozmachem ultrapřenosných modelů.
Příčinou této situace je nejspíš stále rostoucí poptávka po noteboocích, letos se čeká rekordní nárůst jejich prodeje, některé firmy věří, že trh do příštího roku vzroste o 30 procent. Navíc v určitých obdobích poptávka ještě dále roste, především v září, kdy se vracejí studenti a žáci do škol a poté na konci roku, v období předvánočního shonu, k čemuž se již blížíme.
Výrobcům tak nezbývá, než udržovat dobré vztahy s dodavateli a tvořit si zásoby důležitých komponent k překonávání takovýchto výkyvů.
Nelze vyloučit, že tohle bude mít vliv na notebooky Applu, především na MacBooky prodávané ve větších množstvích. A pochopitelně to vyvolává dohady, zda to neovlivní předpokládané uvedení modernizovaných MacBooků. Podle některých zpráv měly přijít na trh už včera, což se zjevně nestalo. Za další možný termín uvedení se považuje 6. listopad, možná je však ohrožen i on, avšak zatím se k tomu žádné bližší zprávy nevynořily.