Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Obchodní zprávy: Macy tvoří 66 procent prodeje PC nad 1 000 USD v USA a Apple bude dál podporovat PowerPC čipy PA Semi. (20.05.08)
20. května 2008, 05.00 | Na americkém maloobchodním trhu PC nad 1 000 USD se Macy podílejí 66 procenty. A Apple bude dále udržovat PowerPC čipy převzaté firmy PA Semi, avšak kvůli stávajícím armádním zakázkám.
Ve zprávách nadále převažuje iPhone, ostatních zpráv mnoho není. Pro tento článek jsem z nich vybral alespoň dvě zprávy obchodního charakteru, jež považuji za významné. Informace o iPhonu jako obvykle najdete ve druhém samostatném článku.
První zdejší zpráva se týká postavení Maců na americkém maloobchodním trhu:
Z PC nad 1 000 USD prodaných v americkém maloobchodu tvoří plných 66 procent Macy
Firma NPD Group zabývající se průzkumem trhu zveřejnila podíly Maců na maloobchodním trhu PC v USA.Vezmou-li se v úvahu všechna PC (a to jak stolní, tak notebooky), činí podíl Maců za první čtvrtletí letošního roku 14 procent. To není špatné, pořád však zůstávají v menšině.
Avšak když se spočtou stroje cenové kategorie nad 1 000 USD, podíl Maců prudce stoupne, činí plných 66 procent (berou-li se jen stolní počítače, dosahují Macy dokonce sedmdesátiprocentního podílu, mezi notebooky zabírají 64 procent). To tedy znamená, že plné dvě třetiny počítačů vyšší cenové třídy pocházejí od Applu.
Stephen Baker, viceprezident NPD pro analýzy počítačového průmyslu, poznamenává, že prodej notebooků Applu roste dvakrát rychleji než celkový trh, odbyt notebooků s Windows do značné míry stagnuje. A v dodatečné konverzaci o této zprávě dodal, že prodej iMaců roste, zatímco prodej stolních počítačů obecně nikoli. Ať se na to díváte jakkoli, Apple překonává Windows, tvrdí Baker.
Tahle zpráva pochopitelně vyvolala debatu o tom, jaké příčiny má takovýto vývoj trhu. Uvažuje se o tom, zda zákazníky ovlivňuje nainstalovaný operační systém a zda prodej strojů s Windows neoslabuje Vista. Zdá se však, že američtí zákazníci na operační systém příliš nehledí.
Nejnovější výsledky prodeje Maců mnozí označují za úžasný, je však třeba zvážit i širší souvislosti. Zpráva NPD se týká pouze prodeje ve fyzických maloobchodech a ty dnes v USA obstarávají jen část prodeje osobních počítačů. Podniky obvykle kupují PC přímo od výrobců a Dell, největšího prodejce PC ve Spojených státech, prodává přímo jak podnikům, tak jednotlivcům. Po započtení všech dalších forem prodeje tak podíl Maců na americkém trhu nadále zůstává mezi 6 až 8 procenty jako dříve (oproti vzdálenější minulosti ovšem i takovýto podíl znamená vzestup).
Vzhledem k současným problémům americké ekonomiky je dost pravděpodobné, že zákazníci více sahají po levných počítačích. Ty však Apple vlastně neprodává, s výjimkou Macu mini všechny jeho počítače stojí víc než 1 000 USD.
Výsledky Applu ovšem ukazují, že ve své cenové kategorii dosáhl jedinečného postavení. Značnou zásluhu na tom nepochybně mají kamenné obchody Applu se svým přístupem k zákazníkům a svou úlohu jistě hrají i samotné kvality Maců. Američtí zákazníci si zjevně jsou ochotni za ně připlatit, což pochopitelně přispívá ke skvělým obchodním výsledkům Applu, vyšší zisková marže na jednotlivých počítačích se prostě musí projevit. Takováto situace přirozeně usnadňuje překonání období celkového oslabení ekonomiky, Apple podle všeho současné hospodářsky nejisté období překoná bez větších potíží.
Apple bude dále podporovat PowerPC čipy PA Semi
Koncem dubna Apple koupil za 278 milionů USD firmu PA Semi. Tato transakce vzbudila dost značný rozruch, protože PA Semi pokračuje ve vývoji mikroprocesorů a mikrořadičů postavených na architektuře PowerPC. To dokonce vyvolalo spekulace, že by se Apple mohl vrátit k PowerPC u některých Maců, což ovšem Steve Jobs rychle popřel.
Nyní to však vypadá, že Apple skutečně bude dále podporovat PowerPC produkty PA Semi. Alespoň to tvrdí The Register, což sice není příliš seriózní zdroj, ale daná zpráva vypadá celkem věrohodně.
Jde o to, že PA Semi dodává poměrně hodně řešení pro americkou vládu a zejména pro armádu. Apple sice přesně neřekl, co s PA Semi hodlá dělat, lze však usuzovat, že ji koupil hlavně kvůli jejímu duševnímu vlastnictví a zaměstnancům s rozsáhlými zkušenostmi v návrhu zákaznických čipů a čipů s výrazně sníženou spotřebou, o samotná PowerPC řešení firmy zřejmě velký zájem nemá.
Jenže ukončit jejich výrobu a podporu by asi nebylo právě snadné, vynořily se dohady, že by americké ministerstvo obrany kvůli tomu dokonce mohlo vystoupit proti celé transakci, protože čipy PA Semi postavené na PowerPC využívá řada vojenských zařízení.
The Register se domnívá, že americká vláda přinutila Apple, aby pokračoval v podpoře čipů PA Semi. Usuzuje na to z toho, že PA Semi začala některým svým zákazníkům posílat oznámení, že stávající dvoujádrový procesor PWRficient se sice bude těšit dlouhodobé podpoře, ale firma už nebude vyvíjet žádné úsilí pro další rozvoj této architektury.
Apple si též podrží zaměstnance zabývající se podporou stávajících produktů a zákazníků. Procesor PWRficient používají všechny významné složky amerických ozbrojených sil a nacházejí se ve více než v deseti obranných systémech od firem jako Lockheed Martin a Raytheon a také v čistě vojenských zařízeních typu řízených střel či zařízení na odstraňování min.
Apple by si těžko mohl dovolit náhle zrušit dodávky pro takto strategická zařízení, ostatně dodávky pro armádu bývají dost výnosné. Ovšem příliš zdůrazňovat to nejspíš nebude, protože mezi jeho zákazníky mají značné zastoupení lidé s nepříliš vřelým vztahem k ozbrojeným silám.
Zároveň tato zpráva (je-li pravdivá) ukazuje, že Apple skutečně již nemá zájem na dalším rozvoji architektury PowerPC, zřejmě ho zajímají hlavně technologie snižující spotřebu energie při současném zachování vysokého výkonu, jež by mohl uplatnit v jiných svých produktech.