Obchodní zprávy: Objevil se Jobsův nekrolog, Psystar sází na antimonopolní kartu a průzkum Net Applications za srpen. (2.9.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Obchodní zprávy: Objevil se Jobsův nekrolog, Psystar sází na antimonopolní kartu a průzkum Net Applications za srpen. (2.9.08)

2. září 2008, 04.00 | Finanční zpravodajství Bloomberg omylem zveřejnilo Jobsův nekrolog. Výrobce „klonů“ Psystar se snaží hájit poukazováním na údajné monopolní chování Applu. A Net Applications zveřejnila výsledy průzkumu podílu jednotlivých platforem na Webu za srpen.

Dnes vydávám pouze tento článek, přísun zpráv se totiž ztenčil, protože v USA se včera slavil státní svátek Labor Day a americké zpravodajské servery buď přestaly úplně publikovat, nebo alespoň přešly do svátečního režimu. A tak zde dnes najdete jen několik zpráv spíše obchodního rázu:

Bloomberg předčasně pohřbil Steva Jobse

Tahle zpráva je spíše kuriózní, ovšem měla značný mediální ohlas, takže ji přece jenom zmiňuji.

Minulou středu finanční zpravodajství Bloomberg způsobilo pořádnou paniku mezi investory, když omylem vydalo nekrolog Steva Jobse. Stalo se to tak, že reportér aktualizující 17stránkový předem připravený nekrolog ho neúmyslně poslal tisícům podnikových klientů přes placenou zpravodajskou službu. Bloomberg samozřejmě zprávu opět rychle stáhl, ovšem jakmile se dnes něco vypustí na Web, tak už to stejně nezmizí.

Kopii zprávy získal blog Gawker shromažďující senzační zprávy a klepy, najdete ji zde.

Alespoň trochu soudným čtenářům ovšem muselo rychle dojít, že to není skutečný nekrolog, ale pouze předem připravený koncept. Jobsův věk a příčinu smrti zastupovaly prázdné šablony a na počátku se nacházel seznam lidí, s nimiž by se měli reportéři Bloombergu spojit v případě Jobsova úmrtí, patří k nim jeho bývalá přítelkyně Heidi Rozenová a zakladatel Atari Nolan Bushnell (kdysi dávno koupil od Jobse základní desku pro hru Breakout) a pochopitelně také spoluzakladatel Applu Steve Wozniak.

Nekrolog též cituje Billa Gatese, který vychvaluje Jobse jako inspirujícího vedoucího, ovšem tento výrok je již deset let starý.

Některé investory mohla tato zpráva při prvním spatření skutečně vyděsit, protože se Jobsovy zdravotní problémy staly o prázdninách dost probíraným tématem. Vzhledem k tomu, že údajný nekrolog byl rychle stažen a dalo se z něj poznat, že není skutečný, velký vliv na akcie Applu to nemělo, avšak je jasné, že pokud by se s Jobsem skutečně stalo něco vážného, investory by nepochybně zachvátila panika (zůstává otázkou, nakolik oprávněná, Jobs jistě pro takový případ učinil potřebná opatření, jež ovšem určitě nebude zveřejňovat).

K celé této záležitosti je třeba ještě poznamenat, že zejména anglosaské deníky a mediální organizace vůbec mají nekrology významných osobností připravené mnoho let dopředu a vzhledem k tomu, jaké pozornosti médií se Jobs těší, není divu, že na něj pamatovali. Dotyčnému reportérovi, který celou tuhle věc způsobil, ovšem asi není zrovna co závidět (ačkoli na hrachu nejspíš neklečí).

Psystar se snaží hájit obviňováním Applu z monopolu

Floridská firma Psystar vyvolala rozruch, když oznámila, že bude vyrábět „klony“ Maců a opravdu poté nějaké i prodala, nakonec však na ni Apple přece jen podal žalobu.

Psystar nyní odpověděl protiútokem, obvinil Apple z monopolistických praktik. Napadá hlavně to, že Apple dovoluje provozovat Mac OS X pouze na svém hardwaru a stěžuje si, že snahy o spuštění Mac OS X na jiném hardwaru vyvolávají chyby typu „kernelové paniky“. Zároveň Psystar prohlašuje, že trh Mac OS X je odlišný a jedinečný ve srovnání s trhem ostatních operačních systémů, takže například Windows nelze považovat za rovnocennou náhradu. Dále uvádí, že zrušením omezujících podmínek provozování Mac OS X vznikne konkurence, jež přinutí Apple snížit ceny Maců.

Vyvstává však otázka, jak velkou šanci na úspěch tato tvrzení Psystaru přinesou. Kvůli specifikům amerického právního systému je sice dost obtížné předvídat výsledek sporu, ale velké naděje asi Psystar nemá. Jde o to, že Macy stále zaujímají poměrně malý podíl na trhu (viz též následující zpráva), v některých segmentech amerického trhu se sice jejich podíl blíží k 10 procentům, to však má k monopolu daleko, nelze to označit ani za významné postavení na trhu (za to se obvykle považuje podíl od 30 procent výše). Právě proto se snaží Psystar vyvolat dojem, že Mac OS X nelze plně nahradit jinými operačními systémy. To sice Applu na jedné straně lichotí, jenže pro úspěch v tomto sporu bude pro Apple naopak výhodné tvrdit, že Macy jsou osobní počítače jako ostatní.

Psystar se ovšem nachází v takovém postavení, že na svou obranu použije prakticky cokoli (i když z pečení nemluvňat v troubě asi Jobse přece jen neobviní), v případě prohry mu totiž hrozí naprostá likvidace. Apple žádá nejenom zastavení výroby a prodeje „klonů“, ale také stažení už prodaných strojů od zákazníků, navíc hodlá požadovat náhradu vzniklých škod. Majiteli Psystaru by tak nejspíš zbyly pouze dluhy, taková perspektiva jistě neláká. Je však dost pravděpodobné, že Psystar nakonec dopadne právě takhle.

Výsledky průzkumu Net Applications za srpen

Firma Net Applications mimo jiné provádí pravidelný průzkum podílu jednotlivých platforem na přístupu k Webu. Tyto podíly označuje poněkud zavádějícím termínem „tržní podíly“, v zásadě prostě zjišťuje, jak velkou část uživatelů Webu daná platforma tvoří. To je docela praktický údaj přinejmenším pro osobní počítače a mobilní zařízení, neboť ukazuje, v jak širokém měřítku se daná platforma opravdu používá (přístup k Webu se dnes prostě stal jednou z hlavních úloh osobních elektronických zařízení). Net Applications totiž sbírá výsledky od asi 160 milionů návštěvníků Webu z celé planety, takže se dají považovat za dostatečně reprezentativní.

Výsledky za srpen opět přehledně shrnuje Ars Technica. (Rozbor výsledků za měsíc červen najdete tady.)

Podíl Mac OS X

Nejprve se podívejme na podíl Mac OS X (znázorněný tímhle diagramem). Zde byl zaznamenán jen poměrně slabý růst, z červencových 7,77 procenta na 7,84 procenta v srpnu. On se vlastně během celého roku 2008 podíl Maců příliš neměnil, v lednu činil 7,57 procenta a následně spíše kolísal kousek pod osmiprocentní hranicí. Apple přitom v minulých čtvrtletích soustavně oznamoval rekordní prodeje Maců, to by ovšem mohl vysvětlit měnící se poměr procesorových platforem Maců. Net Applications totiž dokáže odlišit Mac OS X provozovaný na PowerPC a na Intelech. Podíl Maců s Intely vzrostl z 5,24 procenta v červenci na 5,42 procenta v srpnu, PowerPC stroje už zaujímají jenom 2,42 procenta.

Postavení prohlížeče Safari

Postavení webového prohlížeče Safari (Net Applications pochopitelně sleduje i podíly používaných webových prohlížečů) odpovídá podílu Maců (viz tento diagram). Celkový podíl Safari meziměsíčně vzrostl pouze nepatrně z 6,31 na 6,34 procenta, změnil se však podíl jednotlivých verzí, Safari 3 pro Mac OS X si polepšilo z 5,34 na 5,55 procenta (ono jde vlastně o Safari 3.0 a 3.1 dohromady, přičemž verze 3.1 má výraznou převahu), na aktuální verzi prohlížeče přecházejí i ti největší váhavci.

Co se týče Safari pro Windows, jeho podíl se v čase téměř nemění, v srpnu činil 0,31 procenta, takže k celkovému podílu tohoto prohlížeče příliš nepřidá (mimochodem, pod Windows naprosto převažuje verze 3.1, verze 3.0 prakticky zmizela). Safari 1 a 2 pro Mac zabírají dohromady jen asi půl procenta.

Na samotné hranici měřitelnosti se pak ocitla předběžná vývojářská verze Safari 4 s pouhou setinou procenta. Vzhledem k tomu, že tento prohlížeč mají k dispozici jenom vývojáři, nijak takovýto výsledek nepřekvapuje, na druhou stranu to ukazuje, že tento prohlížeč testuje skutečně hodně lidí (uvážíme-li celkovou velikost zkoumaného souboru uživatelů).

Prudký nárůst podílu iPhonu

Zatímco podíl Maců na Webu se příliš nezměnil, pro iPhone dopadly výsledky úplně jinak (jak ukazuje tenhle diagram). Net Applications vede iPhone jako samostatnou platformu a její podíl právě v srpnu zaznamenal ohromný nárůst. Dosáhla totiž podílu 0,3 procenta, proti necelým 0,2 procenta v červenci. Nadále tak zůstává čtvrtou nejpoužívanější platformou průzkumu. Třetí Linux s 0,93 procenta si sice ještě pořád udržuje náskok, ale kdyby se naplnily některé odhady prodeje iPhonu, mohl by telefon Applu zanedlouho šlapat Linuxu na paty. Prudký nárůst podílu iPhonu je přirozeně dán zahájením prodeje iPhonu 3G a jeho rozšířením do mnoha zemí světa. iPhone 3G se začal prodávat 11. července v první skupině zemí, 22. srpna pak byl uveden v dalších zemích (včetně té naší).

Nižší cena oproti původnímu modelu, oficiální prodej v desítkách zemí světa a také možnost využívat (alespoň někde) rychlejší 3G připojení, to vše očividně přispělo k výraznému nárůstu jeho podílu. A je dost pravděpodobné, že takovýto vývoj bude pokračovat i v září, to by se již měly naplno projevit důsledky zahájení druhé vlny prodeje, svou roli by mohla sehrát i slibovaná výrazná aktualizace firmwaru (zřejmě verze 2.1). Právě výsledky za současný měsíc by měly ukázat, zda trend silného prodeje iPhonu 3G nadále trvá.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: