Obchodní zprávy: postavení Applu a Dellu se po 10 letech obrátilo, průzkum naznačuje silné prodeje iPhonu a nové reklamy pro tento telefon. (22.10.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Obchodní zprávy: postavení Applu a Dellu se po 10 letech obrátilo, průzkum naznačuje silné prodeje iPhonu a nové reklamy pro tento telefon. (22.10.07)

22. října 2007, 02.00 | Před 10 lety Michael Dell doporučoval rozpuštění Applu, dnes se situace v mnohém obrátila. Podle průzkumu trhu byl iPhone čtvrtým nejprodávanějším mobilním telefonem v USA. A objevily se nové televizní reklamy na něj.

Zprávy tohoto článku se týkají obchodních záležitostí Applu:

Apple a Dell po 10 letech – situace se obrátila

Vzhledem k tomu, že dnes Apple ohlásí své finanční výsledky za minulé čtvrtletí, věnují média o něco větší pozornost finančním a ekonomickým záležitostem kolem firmy. Všeobecně se očekává, že Apple ohlásí příznivé výsledky jak v prodeji Maců, tak iPodů a iPhonů (nadějné vyhlídky pro iPhone naznačuje i následující zpráva). A v pátek navíc přichází na trh Leopard, od něhož se také hodně čeká. (Cenová politika upgradů Mac OS X se nám sice nemusí líbit, avšak z finančního hlediska znamená zvolený způsob docela značné příjmy, navíc je dost pravděpodobné, že nový operační systém dále posílí prodej Maců.)

Není proto divu, že kurs akcií Applu nadále stoupá a v pátek dokonce překročil další „magickou“ hranici, totiž 170 USD. Krátkodobě se kurs dostal až na 173 USD a i po uzavření trhů se pohyboval kolem 171 USD.

Shodou okolností uplynulo právě 10 let od doby, kdy Michael Dell vyřkl svůj „proslavený“ výrok o tom, že by Apple měl ukončit své podnikání a vrátit peníze zpět akcionářům. (Dokládá to například tato zpráva z archívu zpravodajského serveru News.com z 6. října 1997).

Zpravodajské servery zabývající se Macy a Applem obecně si pochopitelně nemohly nechat ujít příležitost k připomenutí tohoto výročí, vzhledem k tomu, jak se situace během oněch 10 let změnila.

Jako jedno z měřítek úspěšnosti firmy se bere takzvaná tržní kapitalizace, počítaná z aktuálního kursu akcií vynásobeného jejich počtem na trhu. Je to sice trochu teoretická veličina (každý skutečný větší obchod s akciemi by jejich kurs výrazně změnil), nicméně se dá využít k porovnávání firem, v podstatě vyjadřuje důvěru trhu v ně.

Tehdy před 10 lety Dell údajně měl tržní kapitalizaci 4 miliardy USD, zatímco Apple jenom 700 milionů USD (neověřoval jsem to, ale tvrdí to poměrně seriózní finanční servery.) Tehdejší situaci to ostatně celkem dobře vystihovalo, zatímco Dell tenkrát stál na počátku svého rozmachu, Apple se skutečně potácel nad propastí. Steve Jobs teprve přebíral vládu, koupě NeXTu se právě dokončovala a nikdo si nebyl jist jejím výsledkem, před pár měsíci byl (vzhledem k dalšímu vývoji naštěstí) odpískán Copland. Naopak Wintel PC se tehdy rozjížděla, Windows 95 přes všechny své nedostatky (a že jich bylo) z nich udělala přece jen použitelné stroje (převzetím prvků od konkurenčních systémů) a Dellův model přímého prodeje přinášel významné výhody.

Od té doby ovšem uplynulo 10 let a stalo se nesmírně mnoho věcí, na jejichž popis zde není místo, zmiňme alespoň, že Mac OS X dospěl až do dnešní podoby a Macy začaly používat procesory od Intelu. Finanční trhy to ocenily výše uvedeným kursem akcií, z čehož plyne tržní kapitalizace ve výši okolo 150 miliard USD. Aktuální tržní kapitalizace Dellu činí 63 miliard USD, tedy necelou polovinu proti Applu. Ostatně Apple v této veličině už dotahuje a předstihuje další velké firmy počítačového světa. (Kupříkladu poprvé překonal Hewlett-Packard a blíží se k IBM, konkrétní hodnoty se ovšem v daném okamžiku různí podle výkyvů kursů.)

Nejnovější průzkumy trhu ukazují, že podíl Maců na americkém trhu roste, navíc skoro dvojnásobným tempem oproti konkurentům, naopak podíl Dellu oslabuje (ten si však nadále udržuje největší podíl na trhu).

Situace se tedy do značné míry obrátila. Ano, Dellu rozhodně zkáza nehrozí a nikdo mu asi nebude doporučovat, aby skončil, ale vývojové trendy se skutečně obrátily. A pokud Apple v pondělí při oznámení výsledků potvrdí očekávání (na MůjMacu se ovšem kvůli časovému posunu tato zpráva objeví až v úterý), bude nastoupený trend zřejmě pokračovat dál.

Z celé věci plyne jedno hlavní ponaučení: v počítačové branži je deset let natolik dlouhá doba, že se nedá předem předpovědět, co se stane. To samozřejmě platí i pro dnešní Apple, ani jeho budoucností si nemůžeme být jisti a stejně tak kterékoli jiné firmy či technologie z oboru.

iPhone se stal čtvrtým nejprodávanějším mobilním telefonem v USA

V pátek zveřejnila analytická a konzultační firma Strategy Analytics výsledky svého průzkumu amerického trhu mobilních telefonů za třetí kalendářní čtvrtletí 2007.

A protože se jednalo o trh USA, nemohl ve výsledcích chybět iPhone, ovšem zjištění Strategy Analytics překonala očekávání. Ze zveřejněných údajů vyplývá, že v obchodech Applu a AT&T se za třetí čtvrtletí prodalo 1,1 milionu iPhonů, od data uvedení na trh to pak má být 1,325 milionu kusů.

Zpráva Strategy Analytics uvádí, že iPhone byl nejprodávanějším přístrojem AT&T, na celkovém prodeji mobilních telefonů v USA se podílel 13 procenty a stal se tak čtvrtým nejprodávanějším mobilním telefonem na americkém trhu.

iPhone podle zprávy sice nepřispěl k rozšíření celého trhu, ale rychle si získal jeden z předních podílů na něm a posílil především poptávku po inteligentních přístrojích. (Těm se dosud v USA příliš nedařilo). Z extrapolací růstu prodeje dokonce vyplývá, že by se iPhone mohl stát nejprodávanějším modelem v USA už za jedno či dvě čtvrtletí. (Podobné úvahy jsou ovšem dost ošidné, takovéto trendy málokdy bývají dlouhodobě lineární.)

Nejprodávanějším mobilním telefonem v USA zůstává Motorola RAZR V3, ale zdá se, že své postavení pomalu ztrácí s příchodem nových modelů telefonů. Strategy Analytics připomíná, že 10 nejprodávanějších modelů tvoří okolo 25 procent celkového prodeje všech mobilních telefonů za obvyklé čtvrtletí.

Průzkum dodal i charakteristiky kupců iPhonu, jako typický zákazník pro telefon Applu vychází nadprůměrně mobilní člověk s vysokoškolským vzděláním a vyšším příjmem (roční příjem jeho domácnosti přesahuje 100 000 USD). Pokud jde o věkové složení kupců, největší podíl činí lidé mezi 20 a 30 roky, avšak skutečnost, že skoro 25 procent zákazníků patřilo do kategorie mezi 50 a 60 roky, svědčí o tom, že přístroj přitahuje zájemce ze všech věkových skupin.

Zpráva zkoumala také spokojenost zákazníků s jednotlivými vlastnostmi iPhonu, nejlepšího hodnocení se dostalo designu a vlastnostem telefonu. Určité výhrady měli vlastníci proti spolehlivosti přístroje, jeho výdrži na baterii, dokumentaci a zákaznické podpoře.

Strategy Analytics svá čísla o prodeji iPhonů pochopitelně získala extrapolací výsledků svých průzkumů, skutečně potvrzené údaje dnes teprve vydá Apple. Při aspoň trochu rozumné metodice by ovšem průzkum měl přinést přinejmenším řádově správný odhad, nemluvě o tom, že podíly telefonů na trhu lze považovat za celkem objektivní veličiny, protože údaje pro všechny značky se získávaly stejným způsobem.

Na to, že iPhone začínal úplně od nuly, si zatím vede docela dobře. Na počátku k prodeji jistě napomohla masivní marketingová masáž, ale tyto vlivy už pravděpodobně odezněly. Lze předpokládat, že zářijové zlevnění též přispělo k posílení prodeje, sleva však platila jen po menší část sledovaného období, takže se nemohla projevit naplno. Rozhodující ovšem bude, zda podíl iPhonu na trhu dále poroste. Předpokládané nové modely a také možnost psaní aplikací pro telefon by k tomu mohly přispět, k tomu však nedojde dříve než v příštím roce, teprve ten nejspíš rozhodne o dalším osudu iPhonu, ostatně až v roce 2008 se (snad) naplno rozběhne prodej iPhonu v dalších zemích mimo USA.

Nové reklamy na iPhone

iPhony se tedy alespoň prozatím prodávají docela dobře, snaží se i reklamní oddělení Applu, minulý týden přidalo další tři reklamy, v nichž zákazníci vykládají, jak skvěle jim iPhone pomáhá při práci. Doplnilo tak tři předchozí reklamy tohoto typu, na webu Applu je všechny najdete tady.

V šotu Bryce (s podtitulkem „Delay“ – zpoždění) vystupuje pilot, který přiznává, že použil iPhone, aby se pomocí webu Weather.com vyhnul zpoždění letu. Reklama Kristin předvádí skutečnou americkou baletku Kristin Sloanovou, jež si vede vlastní blog (jmenuje se „The Winger“, tento název tvoří i podtitulek šotu). Kristin používá iPhone k předávání živých příspěvků do svého blogu přímo ze svých vystoupení. A v šotu Ken (s podtitulkem „My Show“ – moje představení) vystupuje divadelní producent, který využívá iPhone k hodnocení reakcí publika na své představení, což z něj dělá „lepšího obchodníka a umělce současně“.

Jde opět o typicky americké reklamy (i když proti těm prvním již o dost stravitelnější, předvádějí celkem reálná využití iPhonu), jestli se rozběhne prodej telefonu v Evropě, asi bude muset Apple zvolit poněkud odlišnou reklamní strategii.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: