Obchodní zprávy: stručná zmínka o akcích na Černý pátek a John Carmack kritizuje Apple za postoj ke hrám na iPhonu. (26.11.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Obchodní zprávy: stručná zmínka o akcích na Černý pátek a John Carmack kritizuje Apple za postoj ke hrám na iPhonu. (26.11.07)

26. listopadu 2007, 02.00 | Minulý (takzvaný Černý) pátek se v USA nesl ve znamení nákupní horečky, Apple a jeho prodejci též přišli se slevami, avšak nijak překvapivými. A spoluzakladatel id Softwaru John Carmack tvrdí, že se Apple staví velmi neochotně k vývoji her pro iPody a zejména pro iPhone.

Na dnešek je počet zpráv omezen z toho prostého důvodu, že se v USA minulý čtvrtek slavil Den díkůvzdání, po němž následoval dlouhý víkend. Většina zpravodajských serverů si vzala volno, nebo pracovala v omezeném režimu, tudíž se zpráv jaksi nedostávalo. A bez zpráv z USA mnoho novinek okolo Applu nezískáte. (Západoevropské servery, přinejmenším ty, s jejichž jazykem si poradím, většinu zpráv rovněž přebírají zpoza Atlantiku).

A tak jsem do tohoto prvního článku umístil dvě zprávy víceméně obchodního charakteru, druhý dnešní článek se zabývá nově zveřejněnými patenty Applu k dotykovému ovládání.

Teď se nejprve ve zkratce podívejme, jak se Apple a jeho prodejci vypořádali s nákupní horečkou vypukající v USA v pátek po Díkůvzdání:

Letmý pohled na Černý pátek

Minulý pátek byl v USA ve znamení zesílených nákupů podnícených nejrůznějšími slevami. To se přirozeně týkalo i Applu a dalších prodejců jeho produktů. Jak již víte, Apple na tento takzvaný „Černý pátek“ přichystal akci „Ready. Set. Shop.“ („Připravit. Pozor. Nakupovat.“) Ta nakonec žádná zásadní překvapení nepřinesla, Apple prostě o něco zlevnil řadu svého zboží.

Podrobný přehled předkládá tento článek AppleInsideru, zajímá-li vás to podrobněji, najděte si přehled slev v něm, sem všechna čísla přepisovat nebudu, už proto, že jde o uzavřenou záležitost (nabídka skončila v pátek o půlnoci), navíc se týkala pouze USA. Dobrý obrázek o akci poskytuje tento otisk obrazovky s úvodní webovou stránkou akce.

Podobně jako vloni nabídl Apple na iMacy a MacBooky slevy ve výši až 101 USD, na většinu ostatního zboží slevy činily jenom jednotky či první desítky USD. Slevy se týkaly jak hardwaru, tak softwaru. Když se však slevy vyjádří v procentech běžné ceny, nevycházejí nijak ohromující čísla, o čemž svědčí nepříliš nadšené komentáře u odkazovaného článku. Zase tak překvapivé to ovšem není, obchodní politika Applu není významným slevám příliš nakloněná, ostatně vzhledem k tomu, jak se vyvíjejí prodeje v poslední době, Apple ani podobné pobídky příliš nepotřebuje.

Pro srovnání AppleInsider zveřejnil také přehled slev dalších prodejců v USA, opět zde nebudu vypisovat podrobnosti, ale třeba takový MacMall, jeden z nejvýznamnějších prodejců Applu v USA, nabídl na iMacy a MacBooky slevy ve výši až stovek USD, především u dražších modelů. Například hliníkový iMac na 2,8 GHz zlevnil o 200 USD, 17“ MacBook Pro na 2,4 GHz o 300 USD.

Statistiky o tom, zda a jak tyto akce ovlivnily prodeje, pochopitelně ještě k dispozici nejsou, Apple je ostatně nejspíš v dohledné době ani nezveřejní a zahrne je až do celkových výsledků za čtvrtletí. Něco možná ukážou různé průzkumy analytických firem.

Jak už jsem předeslal, vzhledem k tomu, že se jednalo o výlučně americkou záležitost, nebudu ji už rozebírat hlouběji, avšak na druhou stranu jsem ji přece jen považoval za hodnou zmínky.

Zakladatel id Softwaru kritizuje postoj Applu ke hrám pro iPhone

Pokud se zajímáte o hry, zřejmě vám nebude neznámé jméno John Carmack. Carmack, spoluzakladatel firmy id Software, je autorem programátorské části mnoha legendárních her, mimo jiné takových titulů jako Wolfenstein 3D, Doom a Quake a následných dílů her Doom a Quake. (Více informací o něm najdete na Wikipedii.)

Tento člověk, který o hrách rozhodně něco ví, se minulý týden vyjádřil k postoji Applu vůči hrám pro iPody a iPhone.

Podle něj Apple činí „hrozná rozhodnutí“, co se týče her třetích stran pro iPody a též příliš nepodporuje iPhone jako herní platformu. Carmack přiznal, že již dříve v letošním roce o tom vedl spory se Stevem Jobsem. O Carmackovi se ví, že ho platforma Maců už dlouho zajímá. Ostatně na letošní červnové vývojářské konferenci WWDC stál na pódiu vedle Jobse, přislíbil tam obnovenou podporu pro Macy, zmínil, že svou chystanou hru Rage uvede nejenom pro Windows a herní konzoly, ale také pro Mac OS X.

V rozhovoru pro GameDaily navíc uvedl, že by byl ochotný přenést některé budoucí herní tituly na iPody a iPhone. Avšak ne právě ideální vývojářské nástroje Applu pro iPody a váhání, zda dovolit vůbec nějaký vývoj aplikací třetích stran pro iPhone dříve, než bude oficiální vývojová sada dostupná v únoru příštího roku, zatím činí vývoj her pro tyto přístroje nepraktickým.

Carmack přímo prohlásil, že prozatím Apple hry pro iPhone nijak zvlášť nepodporuje. U iPodů též trvalo dlouho, než Apple dovolil psát pro ně hry, avšak prý jde o jedno z nejhorších prostředí pro vývoj her, kupříkladu se veškeré práce musí provádět v emulátoru. Carmack navíc nedoufá, že by Apple v budoucnosti zlepšil prostředky pro vývojáře. V této souvislosti již delší dobu vede s Jobsem debatu právě o iPhonu. Zatímco Steve Jobs tvrdí, že uzavření iPhonu vůči aplikacím třetích stran je nutné pro uchování bezpečnosti telefonu, Carmack odporuje tvrzením, že přístroje se skutečným operačním systémem (na způsob UNIXU) a se skutečnou jednotkou správy paměti (MMU) dovolují psát aplikace bezpečným způsobem. A Jobsovo rozhodnutí o uzavření iPhonu pochopitelně považuje za chybné (ze svého hlediska).

Zároveň ovšem připouští, že tato rozhodnutí, jakkoli z hlediska herních vývojářů pochybná, obchodní výsledky Applu nijak výrazně neovlivní. (Nepříliš vstřícný postoj Applu ke hrám ostatně okusili i další vývojáři, jde tedy obecný postoj firmy, nikoli o nějaké osobní záležitosti.)

Carmack sám přiznává, že Apple nemá důvod věnovat id Softwaru nějakou zvláštní pozornost, protože už v současném stavu iPhone přitahuje hodně zákazníků. Současná strategie Applu zjevně z obchodního hlediska funguje, podotýká Carmack, takže rozhodně nebude Apple prohlašovat za pošetilý, když se na tuto oblast nesoustřeďuje. (Carmack sám rovněž není nějaké obchodní nemehlo, naopak, svými hrami si už vydělal tolik peněz, že ho nejenom nemusí zajímat existenční otázky, ale může si dovolit provozovat i tak nákladného koníčka jako je vývoj vlastních kosmických plavidel v rámci firmy Armadillo Aerospace. Mimochodem, tohle kosmické podnikání se v poslední době stalo koníčkem mnoha dalších významných osobností, jež zbohatly – vlastním přičiněním, tedy naprosto zaslouženě – na „nové ekonomice“.)

Jistě, z obchodního hlediska se Apple o hry pro iPhone zatím nemusí starat, ale určitě by to ocenilo hodně uživatelů. Navíc hardwarový a softwarový potenciál iPhonu (a též iPodu touch) by mohl umožnit opravdu zajímavé hry. Ono asi k Applu už tak nějak patří, že sice nabízí velmi zajímavé produkty, avšak někdy kolem nich činí rozhodnutí, jež se opravdu obtížně chápou (těžko si nemyslet, že zatím nestojí právě Jobs). Celá záležitost s aplikacemi pro iPhone (a netýká se to jen her) představuje ukázkový příklad. Možná se to však změní s uvedením oficiální vývojové sady příští rok, to by mohlo iPhonu dodat další výrazný impuls.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: