Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Objevily se hned dvě zprávy o rozebrání iPhonu 3GS a též jeho první výkonnostní testy
22. června 2009, 00.00 | Reportáže z rozebrání nového iPhonu přinesly opravárenská služba Rapid Repair a vzápětí také server iFixit, obě potvrdily, že se hardware nového iPhonu značně podobá útrobám Palmu Pre (a zřejmě by zvládl i HD video). AnandTech navíc provedl první výkonnostní testy nového modelu, ty potvrzují jeho výrazné zrychlení.
V pátek se začal oficiálně prodávat nový iPhone 3GS, takže bylo jenom otázkou času, kdy se objeví první zprávy o jeho rozebrání.
Jako první rozebrala iPhone 3GS služba Rapid Repair
S tou úplně první reportáží z rozebrání přišla michiganská opravárenská služba Rapid Repair, jež nabízí v USA opravy iPhonů, iPodů, přehrávačů Zune a mnoha dalších kapesních elektronických zařízení, její zprávu naleznete tady.
Rapid Repair získala nový telefon jako první, protože francouzský operátor Orange začal nový iPhone v Paříži prodávat již od páteční půlnoci a jeden zaměstnanec služby ho tam hned po zakoupení rozebral, aby zjistil, co se ukrývá uvnitř.
Většina čtenářů iPhone nikdy rozebírat nebude, takže samotný postup zde probereme pouze velice zběžně, ostatně technicky méně zdatní uživatelé by se o něco takového ani neměli pokoušet.
Po vybalení z obvyklé krabičky (kvůli ohledům na životní prostředí menší než balení iPhonu 3G) najdete sluchátka, USB nabíječku, USB kabel, uživatelskou příručku, nástroj pro vyjímání SIM karty a samozřejmě vlastní telefon (v tomto případě 16GB černou verzi).
Stejně jako u iPhonu 3G bylo třeba nejprve uvolnit dva šroubky dokového konektoru, poté se musel přísavkami odchlípit LCD displej a odpojit jeho kabely, tím se uvolnil celý čelní panel. Displej vypadá sice podobně jako pro iPhone 3G, ale některé jeho komponenty nesou poněkud jiná označení.
Z modulu displeje lze dále odšroubovat rámeček digitizéru, rozložený vypadá modul takto.
Pak bylo třeba vyjmout základní desku, na níž se nalézá veškerá elektronika telefonu. Nejprve se musel odšroubovat a odklopit samostatný modul fotoaparátu, po uvolnění dalších šroubů a konektorů se dala deska vyndat (tu kryjí odnímatelné plechy, sloužící jako elektromagnetické stínění), tím se otevře přístup k baterii, jež není přiletovaná a jde ji tedy celkem snadno (z pohledu zkušeného technika) vyměnit.
Poté již v pouzdře zbylo jen několik málo komponent (třeba GPS anténa, či vibrační modul), které rovněž bylo možné vyjmout. Opravdu složité však je odmontování digitizéru od displeje, byla potřeba tepelná pistole a s největší pravděpodobností tento krok způsobí vážné poškození.
Konečným výsledkem byl jako vždy telefon rozložený na základní komponenty.
Nejzajímavější pohled ovšem nabízí základní deska, po sejmutí stínicích plechů, protože tak se dá zjistit, jaké čipy nový telefon používá.
Tenhle pohled především prozradil, že srdce telefonu tvoří SoC čip Samsung S5PC100 (jeho blokový diagram vypadá takto). Čip na desce iPhonu 3GS sice nese značku Applu, ale z číselných označení vyplývá, že se jedná o přeznačenou součástku Samsungu. A její popis na webu Samsungu (9MB PDF dokument) dokazuje, že skutečně vychází z procesoru ARM Cortex-A8, jak tvrdily už předchozí zprávy.
Dokument Samsungu udává, že S5PC100 používá 32bitový mikroprocesor ARM Cortex-A8, 64/32bitovou vnitřní sběrnici a může pracovat až na 833 MHz, ovšem v novém iPhonu tento procesor pracuje s taktovací frekvencí 600 MHz. Daný čip kromě toho integruje množství dalších funkcí pro mobilní televizi a pro PDA, popis mimo jiné praví, že obsahuje multiformátový kodek pro HD video schopný kódovat video ve formátu 720p při 30 snímcích/s a přirozeně podporuje i jeho přehrávání, to vše při nízké spotřebě energie, dále podporuje rozhraní NTSC, PAL a HDMI pro televizní výstup.
Avšak jak již víte, Apple se rozhodl nevyužít možnosti nahrávání HD videa, iPhone 3GS sice nově videozáznamy pořizovat umí, jenže jen v kvalitě VGA. První recenze nového iPhonu hodnotí jeho videonahrávky nejednoznačně, některé uvádějí, že jsou docela slušné, jiné ale podotýkají, že se nevyrovnají záznamům z kapesních videokamer.
Můžeme se pouze dohadovat, proč Apple neumožnil práci s HD videem (možná kvůli přílišnému vybíjení baterie, avšak určitě by se našly i další důvody). Přinejmenším to lze považovat za příslib pro budoucnost, vzhledem k tomu, že už dnes některé chytré telefony podporu HD videa nabízejí, časem s ní bude muset přijít též Apple.
V každém případě je vidět, že podobně jako v minulých iPhonech Apple zdaleka nevyužil všech možností užitého hardwaru a také ho provozuje na nižší, než maximální frekvenci, to má ovšem jasný důvod, snaží se tím snížit spotřebu energie a prodloužit výdrž na baterii (ostatně v předchozích modelech se nachází SoC čip pracující na 412 MHz, přestože zvládá až 667 MHz).
Rapid Repair určila i další důležité komponenty na základní desce, totiž flash paměť od Toshiby, baseband řadič Infineonu a SRAM paměť (neplést s RAM pro hlavní procesor, ta tvoří součást SoC čipu a její kapacita se zdvojnásobila na 256 MB, samostatná SRAM slouží pro funkce mobilního telefonu). A pokud jde o baterii, je lithium-polymerová s napětím 3,7 V a kapacitou 4,51 Wh.
Jak ukazuje tato srovnávací tabulka, iPhone 3GS se svým hardwarovým vybavením do značné míry vyrovná Palmu Pre (ten zřejmě nasazuje o něco výkonnější grafický koprocesor, ale jinak se svými vnitřnostmi oba telefony hodně podobají).
Další zprávu o rozebrání iPhonu 3GS přináší iFixit
Jak se dalo čekat, záhy nový iPhone rozebral také známý server iFixit, poskytující návody a komponenty pro vlastnoruční opravy notebooků Applu, iPhonů a iPodů. Jeho dvoustránková zpráva se nachází zde.
iFixit svůj telefon pořídil v Londýně a ihned ho začal rozebírat. Přímo z logiky věci plyne, že použil velmi podobný postup jako Rapid Repair, nemá proto smysl tady postup znovu popisovat, též tentokrát skončil rozložením iPhonu na základní komponenty.
Server podotýká, že zevně se nový telefon liší jen typovým označením a s iPhonem 3G se do značné míry shoduje i vnitřní konstrukce. Většina komponent se však přesunula na čelní stranu základní desky, včetně Bluetooth, WiFi adaptérů a flash paměti. A u dokového konektoru se našel dodatečný anténní konektor, jehož funkce zatím není jasná.
iFixit se také blíže podíval na baterii a uvádí, že kapacita té v iPhonu 3GS činí 1209 mAh, zatímco iPhone 3G (který iFixit přirozeně rovněž rozebral) obsahuje baterii s kapacitou 1150 mAh. Kapacita tedy vzrostla jenom o 6 procent, takže (testy potvrzené) prodloužení výdrže plyne z užití nové elektroniky.
Pokud jde o fotoaparát, iFixit tvrdí, že se jeho kvalita proti iPhonu 3G značně zlepšila, nyní lze pořizovat makrozáběry již od vzdálenosti 5 centimetrů a výsledné snímky mají mnohem lepší jas. A nový mastnotu odpuzující povlak obrazovky skutečně usnadňuje její čištění.
iFixit navíc pořídil také videozáznamy tohoto svého počínání (pomocí druhého iPhonu 3GS, takže můžete zároveň posoudit, jak kvalitně telefon nahrává video) a umístil je na YouTube, ukazují snímání obrazovky, odstrojování základní desky, holou základní desku a rozložený telefon.
Co se týče podrobného určení jednotlivých čipů a dalších komponent na základní desce, iFixit odkazuje na analýzu webu phoneWreck, ten nabízí tuto identifikaci komponent a též odpovídající blokové schéma. Samozřejmě došel v zásadě ke stejným závěrům jako Rapid Repair.
Výkonnostní testy iPhonu 3GS
Oficiální materiály Applu tvrdí, že nový iPhone je až dvakrát rychlejší, než jeho předchůdce. Výše popisovaná zjištění o užitém hardwaru se opravdu zdají svědčit ve prospěch tohoto tvrzení, ale k ověření jsou potřeba nezávislé testy.
A ty se už také objevily, provedl je známý server AnandTech (právě od něj pocházely první zprávy o hardwarových podrobnostech nového iPhonu).
AnandTech porovnával celkem čtyři chytré telefony, totiž iPhone 3G, iPhone 3GS, Palm Pre a T-Mobile G1. Šlo tedy o zjištění, nakolik se nový iPhone zrychlil vůči svému předchůdci a zároveň i o porovnání s jeho nejvážnějšími současnými konkurenty. (Palm Pre používá nový operační systém webOS, G1 je první běžně prodávaný telefon se systémem Android Googlu.)
Nejprve se měřila rychlost načítání složitých webů přes WiFi připojení (viz tato tabulka).
V průměru iPhone 3GS vykresloval webové stránky o 128 procent rychleji, než iPhone 3G. (Pro jednotlivé weby se pochopitelně časy dost lišily, v některých případech bylo urychlení až trojnásobné.) Protože se taktovací frekvence nového iPhonu zvýšila jen o 45 procent, je jasné, že většina zrychlení jde na vrub nové mikroarchitektury, zde se ukazuje, o kolik je v praxi výkonnější Cortex-A8, než předchozí procesor ARM11.
A jelikož Palm Pre rovněž využívá Cortex-A8, nijak nepřekvapuje, že se výkonem hodně podobá novému iPhonu. iPhone 3GS však byl v průměru také rychlejší, než Palm Pre, o 22,6 procenta, to ale způsobilo hlavně to, že je webOS zatím nový, zatímco iPhone OS 3.0 za sebou má již dost dlouhý vývoj. Co se týče telefonu T-Mobile G1, ten většinu webů zobrazil ještě pomaleji, než iPhone 3G a obsadil tak poslední místo.
AnandTech navíc změřil časy potřebné k nahrání některých základních aplikací (viz tahle tabulka). Hodnoty pro jednotlivé aplikace se značně různily, vůči iPhonu 3G dosáhl iPhone 3GS urychlení o 14 až 72 procent. Tentokrát však hodně zaostal Palm Pre (většinu aplikací nahrával déle, než iPhone 3G a proti iPhonu 3GS potřeboval dvakrát až čtyřikrát delší dobu). Palm Pre ovšem pracuje s webovými aplikacemi, což by možná mohlo takové rozdíly vysvětlit. Telefon G1 byl opět ještě pomalejší (s výjimkou Google Maps, kde překonal Palm Pre, avšak iPhonům se nevyrovnal).
Jde sice jen o předběžné testy, ale jasně z nich vyplývá, že nový iPhone opravdu poskytuje podstatně vyšší výkon, a to jak díky novému, značně výkonnějšímu hardwaru, tak též díky odladěnému softwaru.