Objevily se první kritiky displeje Retina iPhonu 4 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Objevily se první kritiky displeje Retina iPhonu 4

11. června 2010, 00.00 | Prezident DisplayMate prohlásil, že některá tvrzení Applu o novém displeji Retina nejsou tak úplně pravdivá. A Samsung tvrdí, že jeho displeje AMOLED pořád zůstávají lepší, to se však ukáže až po uvedení nového iPhonu 4 na trh.

V pondělí Steve Jobs na konferenci WWDC 2010 představil nový iPhone 4, k jehož hlavním novinkám patří displej Retina.

Apple nový displej samozřejmě vychvaluje jako počátek nové éry zobrazovačů, ale jak se dalo čekat, už se objevily i první nesouhlasné reakce.

Prezident DisplayMate zpochybňuje marketingová tvrzení Applu

Raymond Soneira, prezident firmy DisplayMate zabývající se testováním a kalibrací zobrazovačů, prohlásil (pro web DVICE), že tvrzení Applu nejsou úplně přesná.

Ten totiž uvádí, že mezí rozlišení lidské sítnice je 300 bodů na palec, a protože displej Retina má rozlišení 326 pixelů na palec (ppi), převyšuje ho, což dává obrazu vzhled tištěného výstupu.

Avšak podle Soneiry by ve skutečnosti muselo rozlišení displeje dosahovat 477 ppi, aby byly pixely skutečně „neviditelné“ pro zdravé lidské oko. Záleží ovšem na tom, z jaké vzdálenosti se displej sleduje, když to bude více než 45 centimetrů, tak pixely na displeji Retina opravdu zmizí.

Soneira k tomu podotkl, že by se ve skutečnosti musel displej ještě trochu překračovat rozlišovací schopnosti sítnice, aby se dosáhlo „vizuálně dokonalého“ zobrazení. Tvrzení Applu jsou tak dalším příkladem „přehnaných specifikací“. Zároveň ale nepopírá, že jde o asi nejlepší mobilní displej na současném trhu, který by rád blíže otestoval.

Navíc se musí dodat, že Jobs o zmizení pixelů mluvil až při sledování ze vzdálenosti mezi 30 a 60 centimetry, takže zase tolik nepřeháněl, nemluvě tom, že se marketingová nadsázka dnes považuje už v podstatě za samozřejmou.

A většina konkurenčních telefonů nabízí rozlišení displeje citelně nižší. Předchozí modely iPhonu měly rozlišení pouze 165 ppi, ale i telefony s dosud nejvyšším rozlišením se iPhonu 4 nevyrovnají, protože používají rozměrnější displeje, třeba Motorola Droid (v Evropě prodávaná jako Milestone) sice nabízí 854 x 480 pixelů, avšak při úhlopříčce 3,7“ dosahuje pouze 265 ppi.

Displej Retina má rozlišení 960 x 640 při úhlopříčce 3,5“, v jeho případě ovšem bylo takto vysoké rozlišení svým způsobem nezbytné, v obou směrech se proti dosavadním modelům prostě zdvojnásobilo, což usnadňuje používání stávajících aplikací (každý jejich pixel se na iPhonu 4 vykreslí jako čtyři pixely vedle sebe).

Samsung tvrdí, že jeho technologie AMOLED zůstává lepší

A již se ozval také Samsung, v deníku Korea Herald mluvčí firmy uvedl, že samotné zečtyřnásobení počtu pixelů nemá velký vliv na čistotu obrazu. Údajně přinese zlepšení jen o 3 až 5 procent, avšak příkon to zvýší až o 30 procent.

A prohlásil, že technologie AMOLED Samsungu nadále představuje lepší řešení, protože nepotřebuje podsvícení a díky své konstrukci bez ohledu na fyzické rozlišení pořád poskytuje vyšší kontrast se skutečnou černou, přesnější barvy a nemá žádná omezení pozorovacích úhlů. Přímo řekl, že strukturálně se technologie IPS LCD displejů užitá Applem nemůže vyrovnat technologii AMOLED Samsungu.

Zde je však třeba mít na paměti, že jde o tvrzení přímého konkurenta, Samsung je dnes největším výrobcem AMOLED displejů na světě a snaží se je pochopitelně prosadit, představuje je jako přednost svých telefonů.

AMOLED displeje ovšem mají též své slabiny (například problematickou čitelnost v přímém slunečním svitu), i když to by částečně měly vyřešit nové displeje Super AMOLED, které Samsung začíná nasazovat do svých nových špičkových modelů, třeba do telefonu Galaxy S.

Samozřejmě tak nelze vyloučit, že jde ze strany Samsungu o „kyselé hrozny“, nejspíš však spolu budou obě zobrazovací technologie soupeřit dál, protože každá má své přednosti i slabiny.

Apple ale mohly vést k nasazení displeje Retina i další důvody, vedle technické vyspělosti. AMOLED displeje jsou stále poměrně drahé a Apple se snaží, přestože má nezanedbatelné marže, snižovat náklady, navíc je dost pravděpodobné, že by Samsung ani nebyl schopen vyrábět dostatek AMOLED displejů, vzhledem k tomu, v jakých objemech se iPhony prodávají (takovéto náznaky se objevily už v květnu).

Nemluvě o tom, že Apple již v roce 2008 uzavřel pětiletou smlouvu s firmou LG Display o dodávkách zobrazovačů za 500 milionů USD, takže by pro něj asi nebylo výhodné se kvůli iPhonu 4 obracet na jiného dodavatele. Smlouva s LG se sice týká spíše Maců (LG patří k největším výrobcům IPS panelů na světě), ale iPhone 4 se s tím zřejmě prostě „svezl“, zvlášť když IPS displej dostal už iPad.

Vítěze v souboji displejů určí až praxe

To, která ze zobrazovacích technologií je pro špičkové mobilní telefony lepší, se ukáže teprve poté, co se na trh dostane větší počet příslušných přístrojů, pak rozhodnou praktické zkušenosti uživatelů.

Nelze vyloučit ani to, že nakonec přijde nějaká další zobrazovací technologie, jež všechny dosavadní „převálcuje“, avšak to bude asi ještě chvíli trvat (takovou zásadní změnou by mohl být „elektronický papír“ schopný současně zobrazovat i plynulé video, nadějně v tomhle směru vypadá technologie mirasol, ale zatím předváděné prototypy mají příliš vybledlé barvy).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: