Ostatní dnešní zprávy: Steve Jobs poskytl rozhovor New York Times, organizace chemického průmyslu hájí iPhone před Greenpeace a předobjednávky Leoparda dvojnásobně předčily předběžné objednávky Tigera. (23.10.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Ostatní dnešní zprávy: Steve Jobs poskytl rozhovor New York Times, organizace chemického průmyslu hájí iPhone před Greenpeace a předobjednávky Leoparda dvojnásobně předčily předběžné objednávky Tigera. (23.10.07)

23. října 2007, 08.00 | Steve Jobs v rozhovoru pro New York Times mluvil také o budoucnosti Mac OS X. Organizace BSEF ustavená chemickým průmyslem hájí iPhone před nařčením Greenpeace. A předobjednávky Leoparda zřejmě dosáhly dvojnásobku počtu předběžných objednávek Tigera.

Hlavní pozornost se pochopitelně soustřeďuje na ohlášené finanční výsledky Applu, takže jiných zpráv mnoho není. Ty, jež se přesto objevily, jsem soustředil do tohoto článku.

Steve Jobs mluvil o budoucnosti Mac OS X

Steve Jobs poskytl rozhovor respektovanému deníku New York Times, zřejmě hlavně v souvislosti s chystaným uvedením Leoparda, protože mluvil především o plánech pro budoucnost Mac OS X.

V tomto rozhovoru (probíhal po telefonu minulý týden) sdělil, že v dohledné budoucnosti bude Apple nadále rychle dodávat na trh nové verze Mac OS X, probíral ovšem i další věci.

V souvislosti s chystaným příchodem Leoparda Jobs deníku řekl, že vydávání nových verzí operačního systému se bude přidržovat současného časového rozvrhu upgradů možná i po celých příštích deset let.

Přímo uvedl, že je docela potěšen tempem vydávání nového operačního systému každých 12 až 18 měsíců v dohledné budoucnosti. V průměru Apple vydává významnou novou verzi jednou za rok, což přináší schopnost vše dále uhlazovat a vylepšovat (tvrdí Jobs).

Apple tak zřejmě bude pokračovat v kursu oznámeném už v roce 2004 Avadisem Tevanianem (jedním z hlavních tvůrců současné podoby Mac OS X), kdy přiznal, že sice asi není udržitelné vydávat novou verzi operačního systému každý rok, ale Apple je přesto bude vypouštět „opravdu rychlým“ tempem.

Pochopitelně došlo na srovnání tohoto tempa s Windows Vista, jež přišla na trh skoro sedm let po Windows XP. Jobs se sice nechtěl příliš vyjadřovat k současnému vlažnému přijetí Visty, pouze uvedl, že Leopard podle něj nabízí větší hodnotu a přece jen si trochu na účet Visty zavtipkoval tvrzením, že v případě Leoparda každý dostane Ultimate verzi za 129 dolarů, zatímco na Amazonu najdete Vistu Ultimate za 250 dolarů. Naráží tím na strategii Microsoftu, který prodává řadu různých verzí Visty s různými schopnostmi, zatímco Mac OS X nabízí všem všechny možnosti.

Timesy k tomu podotýkají, že podle náznaků Microsoftu jeho další nový operační systém (kódově označený Windows 7) nepřijde před rokem 2010 a do té doby Apple pravděpodobně vydá dvě následující verze Mac OS X.

Co se týče dalších témat, Jobs řekl, že dvě třetiny Maců prodávaných nyní v USA jsou notebooky (to potvrdily včera ohlášené finanční výsledky), což znamená nadprůměrný podíl, přestože přenosné počítače nyní převažují v celém oboru, minulé čtvrtletí předčil poprvé v historii počet prodaných notebooků počet prodaných stolních počítačů.

Rozhovor se dotkl též iPhonu, Jobs prozradil, že vývojový tým telefonu během let, kdy ho připravovali, neustále pronásledovala obava, že technologie revolučního dotykového ovládání nemusí uspět. Pořád prý museli myslet na novinový komiks Garryho Trudeaua zesměšňující Newtona (ten se v roce 193 vysmíval rozpoznávání rukopisu na Newtonu a zřejmě přispěl k jeho pádu). A tak ovládání iPhonu prostě muselo fungovat.

Jobse přesto úspěch multi-touch ovládání překvapil a připomněl, že ačkoli to lidé nechápou, jde o zcela novou třídu uživatelského rozhraní. Podle něj na rozdíl od standardního ovládání myší či perem (jako na tabletových počítačích Microsoftu, jež Jobs nepovažuje za příliš odlišné od běžných počítačů) uživatelské rozhraní iPhonu nemá žádná „slovesa“. Ve standardních uživatelských rozhraních se vybere objekt a poté úkon, „sloveso“, jímž se s objektem něco udělá.

Rozhovor tedy nepřinesl nic neočekávaného, Apple podle všeho bude setrvávat v nastolených zvyklostech, dokud to bude možné. Častému placení za nové verze Mac OS X se tak ještě dlouho nevyhneme, ostatně vzhledem k tomu, že to Applu přináší dost značné příjmy, bylo by dost naivní čekat něco jiného, i když se to samozřejmě halí do řečí o inovacích a uhlazování. A tak nejspíš ještě hodně dlouho budou pokračovat vášnivé debaty srovnávající cenovou politiku upgradů Mac OS X a Windows.

Z rozhovoru též vyplynulo, jaký důraz klade Jobs na dotykové ovládání iPhonu, uvidíme, zda se ho bude snažit prosazovat i do jiných produktů. A obavy vývojového týmu telefonu se dají celkem snadno pochopit, ono mít pořád za zády přízrak Newtona skutečně muselo být dost nepříjemné.

Organizace chemického průmyslu hájí iPhone před nařčením Greenpeace

V půlce října organizace Greenpeace vyrazila do útoku proti iPhonu, obvinila Apple, že jeho telefon obsahuje některé toxické látky. Apple tato obvinění odmítl s celkem racionálním zdůvodněním a nyní mu na pomoc přišla organizace BSEF (Bromine Science and Environmental Forum – forum pro vědecké a ekologické otázky bromu).

Tuto organizaci založilo několik velkých chemických společností a v zásadě jde o snahu chemického průmyslu odpovědět na aktivistická hnutí proti některým sloučeninám bromu. Není to tedy zrovna nestranná organizace, ovšem používá docela racionální argumentaci.

Vzhledem ke svému zaměření si BSEF pochopitelně všimla obvinění, že iPhone obsahuje bromované zpomalovače hoření. Na to reaguje připomínkou, že tyto sloučeniny jsou nejenom za určitých podmínek povolené, ale dokonce nezbytné jako potenciální protipožární ochrana.

BSEF uvádí, že bromované zpomalovače hoření použité v iPhonu zřejmě patří k reaktivnímu typu, což znamená, že při výrobě plastových součástí reagují s ostatními výchozími sloučeninami (a vážou se na ně) a poté již do vnějšího prostředí nemohou jednoduše přecházet, jak tvrdí Greenpeace.

Zpráva Greenpeace navíc neříká, jaké zpomalovače hoření jsou v iPhonu přítomny, takže vyvolává poplach bez pořádných podkladů.

BSEF hájí postup Applu s tím, že se bromované zpomalovače hoření v elektronice běžně používají právě pro zvýšení požární bezpečnosti. A ochrana proti požáru je v elektronice zvlášť důležitá, protože ta obsahuje zdroje tepla a množství vysoce hořlavých plastů. A dále BSEF poukazuje na to, že sice existují alternativy těchto sloučenin, ale zatím nebyly pořádně otestovány.

Reakce BSEF bude nepochybně napadána jakožto tendenční vyjádření zlotřilých průmyslových kruhů, avšak lidé přístupní racionálním argumentům by se snad nad ní mohli zamyslet. iPhone pochopitelně musel splnit i přísné požární předpisy a těm by asi v době své přípravy bez bromovaných zpomalovačů hoření těžko vyhověl. Apple sice hodlá postupně přestat tyto sloučeniny používat, ale vyhradil si na to čas do konce roku 2008, jak plyne z výše uvedeného, hledání náhrad není právě snadné a žádá si čas.

Zpráva Greenpeace se sice týkala ještě dalších potenciálně nebezpečných látek, stojících mimo zájem BSEF, ovšem i tato dílčí záležitost ukazuje, že zpráva Greenpeace není právě nestranná.

Zesílené předobjednávky Leoparda

Dobré vyhlídky Leoparda potvrzují i jiné zdroje než samotný Apple, někteří poskytovatelé řešení oznámili, že předobjednávky Mac OS X 10.5 Leopard dvojnásobně překročily předběžné objednávky předchozího systému Tiger v době před jeho uvedením. Jako klíčové příčiny tohoto nárůstu uvádějí nové vlastnosti Leoparda a též nespokojenost s Vistou.

Specializovaní prodejci říkají, že objem předběžných objednávek Leoparda zřejmě dosahuje dvojnásobku počtu předběžných objednávek Tigera vydaných těsně před jeho uvedením, takže očekávají velice úspěšné uvedení Leoparda. Připomínají, že od té doby, co Macy používají procesory Intelu, se podstatně rozšířila instalovaná základna Maců.

K této situaci podle některých prodejců rovněž přispěly nepříliš nadšené recenze Visty a její celkově vlažné přijetí. Největší růst tak prý pochází od lidí přecházejících z Windows. K tomu ovšem přispívá i to, že Macy s Intely mohu Windows provozovat také.

Trh je navíc na novou verzi Mac OS X připraven, vzhledem ke zpoždění proti původně plánovanému termínu začala marketingová kampaň už před rokem.

Apple možná ovšem bude mít potíže dostat Leoparda k některým prodejcům, objevila se hlášení, že v určitých případech měli potíže s jeho objednáním (na čemž se podepisuje i tajnůstkářská politika Applu, který vše záměrně nechává na poslední chvíli).

Přesto však lze čekat, že uvedení Leoparda na trh bude spojeno se značným mediálním ohlasem, někteří prodejci se chystají u této příležitosti uspořádat oslavy, možná spojené s rozdáváním dárků typu figurek levhartů či myší se vzorem levhartí kůže.

Řada oslav u příležitosti zahájení prodeje Leoparda se chystá též ve Velké Británii a Irsku, oslavy se budou konat v tamních kamenných obchodech Applu a u jeho autorizovaných prodejců, britský web Applu kvůli tomu zveřejnil geograficky uspořádaný seznam svých obchodů a prodejců na britských ostrovech.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: