Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Paběrky z informační pustiny
19. března 2007, 00.00 | Přes zahájený CeBIT se nadále nedostává zajímavých novinek, takže zde najdete jen několik málo krátkých zpráv.
Minulý týden sice začal CeBIT, přesto se přes víkend mnoho zajímavých zpráv nesešlo. Zprávy ze samotného CeBITu také žádné převratné novinky neobsahují, kdekdo sice představuje kdeco, ovšem obvykle o tom již dávno předtím pronikly nějaké zprávy na Web. Je to asi zajímavé pro samotné návštěvníky veletrhu, že tyto věci vidí fyzicky, avšak pohled přes mediální clonu nic zvlášť převratného neodhaluje. Ani z technického hlediska se nevynořilo nic výjimečného. O náladě na CeBITu docela svědčí i sobotní reportáž ČT, ukazující, jak do tohoto světa pronikají módní trendy. Ovšem každý, kdo aspoň něco zaslechl o Applu, se musí pousmát, když se mu designérské novinky předvádějí na víceméně neznačkových noteboocích a mobilních telefonech. Apple přebírá další a další ocenění za design (jenže ten módní trendy spíš sám určuje, než že by jim podléhal), jiní vystavují na CeBITu.
Z CeBITu mě zaujala ještě jedna zpráva, jež sice vyznívá až bulvárně, přinesl ji však Macworld, který na svou pověst dost dbá. Podle ní ve středu němečtí celníci a policisté na CeBITu podnikli razii a přinejmenším v jednom stánku zabavili vystavovaná zařízení kvůli podezření, že porušují patenty spojené s MPEG zpracováním zvuku. IDG News Service to potvrdil zástupce italské organizace Sisvel, jež spravuje řadu patentů používaných pro MPEG1 a MPEG 2 zvuk, což se dnes týká třeba MP3 přehrávačů, set-top boxů pracujících s formátem MPEG-2, satelitních DVB přijímačů, ale i PDA nebo počítačových zvukových karet. Sisvel analyzuje seznamy vystavovatelů veletrhů s tímto zbožím, pak si prohlédne výstavní prostory nejprve den před vlastním zahájením a poté první den ráno. Když v obou případech objeví něco, co považuje za porušení svých práv, vyrozumí příslušné orgány. Sisvel IDG sdělil, že na CeBITu byl už vloni a tehdy také provedl nějaké akce. Sisvel sice nechtěl prozradit, jaké firmy se to týkalo tentokrát, ale pravděpodobně jde o Mele Digital Technology Co., jejíž stánek zůstal prázdný. Krátkým pátráním jsem zjistil, že firma pochází z čínského Šenženu, což samozřejmě mnohé vysvětluje. V rámci globalizace se celý svět zřejmě mění v asijskou tržnici. (Na druhou stranu na loňské výstavě IFA v Berlíně po stížnostech Sisvelu takto zabavili MP3 přehrávače i firmě Sandisk, která patří do trochu jiné kategorie.)
A teď již letem světem další zprávy netýkající se CeBITu. Apple vydal další aktualizaci softwaru, tentokrát se jedná o aktualizaci na iTunes 7.1.1, jež řeší drobné problémy stability a kompatibility (není však jasné, zda se to týká též přetrvávajících nedorozumění mezi iTunes a Vistou), stáhnout ji lze odtud pro Mac a odsud pro Windows.
Jako rajská hudba pro uši příznivců Maců musí znít zpráva, že pensylvánská Wilkes University se zbavuje všech svých PC ve prospěch Maců, ovšem ve spojení s Boot Campem, což znamená, že Microsoft tak docela vypuzen nebude.
Podle Scotta Byerse, viceprezidenta pro finance a šéfinformatika univerzitního areálu, u nich bývaly Macy v menšině, ale s touto novou iniciativou budou moci snížit celkový počet počítačů a uspořit přibližně 150000 USD. Byers odhaduje, že bude možné snížit počet počítačů v areálu zhruba o 250 (z dnešních 1700 na asi 1450), protože dříve byly laboratoře a učebny vybaveny neefektivní kombinací Maců a PC. Teď budou všude Macy a díky Boot Campu si uživatelé budou moci zvolit operační systém, jaký potřebují. Byers také pochválil bezpečnost Mac OS X a prohlásil: „Nuže, je to lepší operační systém, že?“ Přestože podle svého tvrzení býval zarytý uživatel Windows, nyní zřejmě přestoupil na novou víru. Univerzita ovšem nebude nikomu předepisovat, jaký má používat operační systém, studenti si budou moci vybrat. Byers však poznamenal, že tato generace zřejmě preferuje Macy.
Samozřejmě nečekám, že tohle způsobí hromadný úprk od PC, ostatně z výše uvedeného jasně vyplývá, že tento tah byl možný jen díky tomu, že na Macu nyní lze provozovat Windows. Nicméně to potěší, přestože zkušenosti jedné americké univerzity nepůjde tak snadno přenášet do jiných prostředí.
Takovéto a podobné informace pravděpodobně přispěly k tomu, že BusinessWeek zařadil Apple do žebříčku BusinessWeek 50 - The Best Performers, tedy seznamu 50 nejvýkonnějších firem (posuzováno ovšem z hlediska finančníků). Apple se v něm sice umístil až na 34. místě, ale už samotné zařazení do tohoto seznamu znamená dostat se do vybrané společnosti, protože vybírá “nejlepší firmy své třídy” z deseti sektorů tvořících akciový index S&P 500. Na vrchol se dostal, nijak překvapivě, Google (raketový růst jeho akcií vám asi nezůstal utajen), Apple si však vysloužil řadu pochvalných zmínek. Podle BusinessWeeku se Apple změnil z otloukánka Microsoftu ve, svým způsobem, nový Microsoft. (Od finančníků je to pochvala, nikoli nadávka). Připomíná, že Apple ustavuje standardy v digitální hudbě se 70 procenty trhu hudebních přehrávačů a skoro 90 procenty ve stahování hudebních skladeb. (Samozřejmě se myslí americký trh, také BusinessWeek se dění v “zámoří” příliš nevěnuje.)
Hodnocení Applu dále zmiňuje, že na trhu osobních počítačů sice zaujímá pouze 5 procent, ale prodeje Maců nadále rostou a navíc Apple míří na ohromné nové trhy, jež dříve obhospodařoval Microsoft. Tím se pochopitelně míní Apple TV a iPhone, což analytici BusinessWeeku vidí jako velké příležitosti. Připomínají však i možné problémy typu potíží s antedatováním akciových opcí a některá další, spíše mediální obvinění, přesto sestavovatelé žebříčku tvrdí, že Apple si nadále počíná výjimečně dobře a zřejmě v tom bude pokračovat i do budoucnosti. Vyhlídky Applu hodnotí takto: “Vyloučíme-li neočekávané produktové propadáky, zdá se být hvězda Applu určena stoupat stále výš.” Na analytiky velice rozumné vyjádření, k němuž již není třeba nic dalšího dodávat.
A na konec trochu šeptandy (ještě ke všemu čínského původu). Podle AppleInsideru Apple sdělil svým dodavatelům komponent pro iPhone, aby se připravili k dodání potřebných materiálů do jeho výrobních provozů na Tchaj-wanu počátkem příštího měsíce (tedy dubna). Mimo jiné tuto výzvu dostali výrobci desek plošných spojů pro iPhone, údajně mají začít dodávat své součástky “počátkem dubna”, alespoň to tvrdí China Economic News Service.
Z toho všeho se dá usuzovat, že brzy poté naběhne plná výroba iPhonu. Pochopitelně tahle zpráva ihned vyvolala další kolo dohadů, zda Apple neuvede iPhone dříve než v červnu. (Ty ještě přiživila náhle vylepená a vzápětí zase odstraněná reklama na iPhone.) Podobné pověsti se vynořují už od února, nic je však nepotvrzuje. Kromě toho musíte vzít v úvahu, že čínské zprávy nepatří k nejspolehlivějším.
Nelze ovšem vyloučit, že výroba iPhonu skutečně začne již brzy, ale to vůbec neznamená, že by se iPhone opravdu musel na trhu objevit dřív. Jako nejrozumnější vysvětlení zní, že si Apple předem připravuje dostatečné zásoby, aby stačil uspokojit počáteční poptávku. V minulosti s tím občas míval problémy. Z různých náznaků to vypadá, že uvedení iPhonu bude předcházet mohutná reklamní kampaň, po níž by měla následovat vlna prvotních impulsivních objednávek a bylo by dost trapné, kdyby je Apple nestíhal včas vyřizovat.