Patent Applu popisuje rozšířené dotykové ovládání - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Patent Applu popisuje rozšířené dotykové ovládání

5. října 2009, 00.00 | V nově zveřejněné patentové žádosti popisuje Apple dotykové ovládání využívající obou rukou a rozlišující mezi dlaněmi a jednotlivými prsty, což by se dalo použít k ovládání předpokládaného tabletu.

Minulý čtvrtek byla zveřejněna další patentová žádost Applu, jež popisuje rozšířené dotykové multi-touch ovládání, které by (alespoň hypoteticky) mohl využít pověstmi opředený tablet.

Tato obsáhlá žádost, podaná letos v červnu, rozšiřuje popis možností dotykového ovládání, obsažený v dřívějších patentech Applu a též firmy Fingerworks, kterou Apple převzal v roce 2005 právě kvůli jejím multi-touch technologiím (jež se uplatnily v iPhonu).

Dotykový systém ovládaný oběma rukama

Dokument popisuje oběma rukama ovládaný systém, který dovolí bezpříkladnou integraci psaní na (virtuální) klávesnici, polohování, posouvání, 3D manipulací a psaní rukopisu na ergonomickém vstupním zařízení.

Uvádí, že vstupy pomocí pera, klávesnice a rozpoznávání hlasu sice dobře fungují za určitých okolností, ale nejsou natolik dynamické, aby vyhověly početným potřebám uživatelů. Avšak mnohé z těchto potřeb lze naplnit technologií dotykového ovládání schopnou rozpoznat různé polohy a pohyby rukou.

Žádost zmiňuje, že již byly učiněny četné pokusy integrovat polohovací zařízení do klávesnice, aby se ruce nemusely z klávesnice vzdalovat, ty však trpěly řadou omezení, existuje proto potřeba polohovací metody s lepším rozlišením a dosahem, jež by byla lépe dosažitelná pro ruce zůstávající v poloze pro psaní.

A poté obšírně popisuje systém, který by rozlišoval všech deset prstů a dlaně obou rukou uživatele, takže by dovoloval psaní, kreslení a ovládání na přístroji dost velkém, aby se s ním dalo pracovat oběma rukama. Jako příklady dokument zmiňuje dotykové obrazovky schopné zjišťovat dotyky rukou či jednotlivých prstů a vyhodnocovat je jako různé ovládací funkce, třeba klepnutí jedním prstem by mohla fungovat jako stisky tlačítka myši, složitější úkony by se daly vykonávat více prsty (o nich patentová žádost mluví jako o „akordech“).

Takovýto systém by se dokázal přizpůsobit různým velikostem rukou, odstranil by potřebu pera a myši a zároveň by vyžadoval jen minimální sílu pro psaní, což podle Applu představuje unikátní řešení, které oproti jiným patentům na přístroje s dotykovou obrazovkou řeší jak potřeby ovládání, tak psaní.

Právě psaním se zabývá velká část žádosti, podrobně rozebírá, jak by dotykové rozhraní mohlo určit, jak se mají vyhodnotit pohyby rukou při psaní, zvažuje kupříkladu rozlišování přítlaku okraji nebo středem jednotlivých prstů a dlaní a interpretaci příslušných gest.

Hlavní rysy popisovaného systému spočívají v integraci a rozlišování různých typů vstupu, jako jsou psaní, různé typy manipulací s objekty uživatelského rozhraní a psaní rukopisu, pomocí rozdílných postavení rukou, jež půjde snadno používat a rozpoznat.

K tomu by se měl používat elektronický systém, který bude k určení polohy rukou potřebovat minimální počet elektrod a poskytne ovládací multitouch povrch tvarovaný tak, aby byl pohodlný a ergonomický i při dlouhodobém užívání. A dále by měl zajišťovat hmatovou zpětnou vazbu, aniž by rušil uložení rukou na dotykovém povrchu.

Systém by měl být schopen rozeznat, co uživatel chce právě udělat, například zda chce pohybovat kurzorem a naopak by jako příkazy nevyhodnocoval ty pohyby, když ruce uživatele zpomalí. A dokázal by vyhodnocovat složitější pohyby dvou rukou tak, aby dovolily manipulace s dvourozměrnými objekty, třeba otáčení nebo změnu velikosti fotografií (šlo by tedy o rozšíření současných manipulací více prsty, jaké nabízí iPhone).

Stejně jako v případě předchozích patentů patří k autorům Wayne Westerman z výše zmíněné firmy Fingerworks, z jejíž technologií vzešlo dotykové ovládání iPhonu.

Použije toto nové ovládání tablet Applu?

A protože se v minulých dnech objevily další pověsti o tabletu Applu, pochopitelně se nabízí domněnka, že by právě tento nový patent mohl popisovat jeho ovládání. Nový systém dotykovpého ovládání schopný využívat všech deseti prstů a obou ruku by mohl být tou zásadní novinkou, která ho odliší od jiných obdobných tabletů, jejichž uvedení se chystá.

Dosavadní pověsti naznačují, že tablet Applu bude používat zhruba 10“ obrazovku a hardwarem a softwarem by měl připomínat spíše iPhone než Mac, na trh se zřejmě dostane nejdříve počátkem příštího roku.

Mluví se o tom, že jde o oblíbený projekt Steva Jobse, jenž mu poté, co se po překonání zdravotních problémů opět vrátil do Applu, věnuje většinu svého času, tomu by dobře odpovídala snaha o zavedení nového způsobu ovládání (podobně jako tomu bylo v případě iPhonu, tablet by se tak vlastně mohl stát jeho dalším vývojovým stupněm).

Je ovšem třeba říci, že patentové žádosti, ačkoli mohou posloužit jako jeden z mála způsobů, jak nahlédnout Applu „pod pokličku“, vůbec nemusí popisovat bezprostředně chystané produkty (k realizaci patentů Fingerworks došlo až za několik let). A samozřejmě teprve po uvedení tabletu na trh (pokud k němu vůbec dojde) se ukáže, zda se případné nové ovládání skutečně ujme.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: