Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Podrobná zpráva o finančních výsledcích Applu za minulé čtvrtletí
21. ledna 2011, 00.00 | Za čtvrté čtvrtletí kalendářního roku 2010 Apple dosáhl tržeb 26,74 miliardy USD a zisku 6 miliard USD, prodal 4,13 milionu Maců, 16,24 milionu iPhonů a 7,33 milionu iPadů, jen odbyt iPodů poklesl na 19,45 milionu kusů. A na tiskové konferenci se zástupci Applu k potenciálním konkurentům iPadu vyjádřili se značným despektem, o zdravotních problémech Steva Jobse se nemluvilo.
V úterý Apple zveřejnil své finanční výsledky za minulé čtvrtletí, předběžnou zprávu jsme přinesli ve středu. V ní jsme ovšem uvedli pouze základní údaje, teď nabízíme podrobnější informace.
Použité informační zdroje
Hlavní číselné údaje a postřehy z následné tiskové konference poskytuje MacRumors (nejdůležitější sdělení z konference stejný server vypíchl zde), přehledný soupis nejvýznamnějších čísel jako obvykle předkládá AppleInsider. Podrobný zápis z tiskové konference najdete na webu Macworldu.
Samotný Apple pochopitelně vydal tiskovou zprávu, v níž oznámil nejdůležitější finanční a obchodní ukazatele, na tiskové konferenci pak zástupci firmy (provozní ředitel Tim Cook a finanční ředitel Peter Oppenheimer) některé údaje dále zpřesnili. (Zvukový záznam z ní si lze přehrát na webu Applu.)
Výsledky Applu za předchozí čtvrtletí jsme probírali tady a zde najdete zprávu o výsledcích za stejné období před rokem (s nímž se nyní srovnávalo).
Oznámení výsledků předcházel nástup Steva Jobe na zdravotní dovolenou
Jak již víte, den předtím, v pondělí, oznámil Steve Jobs, že odchází na zdravotní dovolenou (zaměstnancům to sdělil elektronickou poštou, jeho sdělení se objevilo i v této tiskové zprávě).
Pro veřejnost to byla dost nečekaná zpráva, ale jak později napsal deník New York Times, podle jeho zdroje Jobs měl zdravotní potíže už několik týdnů, vypadal stále vyhubleji a do kanceláří Applu chodil již jen dvakrát týdně. Není úkolem našeho serveru probírat Jobsův zdravotní stav, proto zde pouze poznamenáme, že podle New York Times se Jobs potýká s problémy s imunitním systémem, jaké se běžně objevují u lidí, co absolvovali transplantaci.
Jistě si pamatujete, že v lednu 2009 Jobs také odešel na zdravotní dovolenou. Zpět se vrátil až v červnu 2009, kdy se zároveň potvrdilo, že podstoupil transplantaci jater a na veřejnosti poprvé znovu vystoupil teprve v září téhož roku.
Historie se tak opakuje, je to už jeho třetí dočasný odchod z vedení firmy ze zdravotních důvodů, poprvé k němu byl donucen v roce 2004 kvůli zhoubnému nádoru slinivky břišní, který sice přestál, ale následky si zjevně nese dodnes.
Tentokrát ovšem Jobs stále zůstává generálním ředitelem Applu, jen každodenní řízení firmy předal, stejně jako v roce 2009, provoznímu řediteli Timu Cookovi. Náhodný zřejmě nebyl ani termín, kdy to oznámil, protože druhý den Apple sdělil své opět rekordní výsledky a navíc v USA právě byl státní svítek, nepochybně se tak snažil omezit vliv zprávy na kurs firemních akcí (které ovšem i tak poklesly).
Nyní se ale již podívejme na to, jak si Apple vedl v minulém čtvrtletí (kalendářně šlo čtvrté čtvrtletí roku 2010, Apple však účtuje v hospodářském roku, a tak jeho oficiální dokumenty mluví o prvním čtvrtletí fiskálního roku 2011, přičemž vykazované období končí 25. prosince 2010):
Celkové tržby a zisk
Finanční výsledky Applu opět zaznamenaly historické rekordy, celkové tržby za dané čtvrtletí dosáhly 26,74 miliardy USD a čistý zisk 6 miliard USD, neboli 6,43 USD na akcii. Před rokem přitom tržby činily jenom 15,68 miliardy USD a zisk 3,38 miliardy USD (3,67 USD na akcii), tržby se tak zvýšily o 71 procent a zisk o 78 procent. (V předchozím čtvrtletí byly tržby 20 miliard USD a zisk 4,3 miliardy USD.) Hrubá marže meziročně poklesla na 38,5 ze 40,8 procenta.
Pokračoval též nárůst hotovostní zásoby Applu, v předchozím čtvrtletí došplhala k 51 miliardám USD a teď už dosahuje 59,7 miliardy USD a podle některých divočejších odhadů by příští rok mohl Apple „sedět“ na více než 100 miliardách dolarů v hotovosti a rychle zpeněžitelných aktivech. Analytici tak jistě budou ještě horečněji vymýšlet, za co by je měl Apple utratit, zatím se však zdá, že nadále hodlá hromadit hotovost.
Výhled na příští čtvrtletí
Dobře vypadají také finanční vyhlídky pro současné čtvrtletí (ze zákona musí firma oznamovat, jaké výsledky očekává pro následující čtvrtletí), Apple předpokládá tržby ve výši 22 miliard USD a zisk na akcii 4,90 USD. Meziroční odhad tržeb tak vzrostl o plných 53 procent, což je opravdu hodně.
Apple čeká, že toto čtvrtletí prodeje Maců a iPodů poklesnou, jak je zcela obvyklé pro povánoční období. V případě iPhonů ale předpokládá meziroční nárůst odbytu, u iPadu neví, protože jde o úplně nový trh.
Zástupci Applu tak do budoucnosti hledí s optimismem, jsou přesvědčeni, že současná nabídka produktů jim zajistí úspěch na trhu i nadále. Mimochodem, na tiskové konferenci vůbec nepadl dotaz na zdraví Steva Jobse a jeho důsledky pro firmu (snad z ohleduplnosti, avšak spíše proto, že by tázající stejně nedostali žádnou určitou odpověď.)
Regionální rozdělení tržeb
Prodeje mimo USA tvořily 62 procent celkových tržeb, zjevně dále roste význam mimoamerických trhů. Z obou Amerik pocházely tržby ve výši 9,2 miliardÿ USD, maloobchod přinesl 3,8 miliardy USD. Druhé největší regionální tržby poskytla Evropa, a to 7,3 miliardy USD.
Významně vzrostl význam asijských trhů, tržby za „Velkou Čínu“ - kontinentální Čínu, Hongkong a Tchaj-wan - dosáhly 2,6 miliardy USD, což představuje čtyřnásobný meziroční nárůst. Dobré byly též výsledky v Japonsku (tržby vzrostly o 83 procent) a v Jižní Koreji.
Prodej Maců
Maců se za dané čtvrtletí prodalo rekordních 4,13 milionu kusů, o 23 procent víc než před rokem (kdy to bylo 3,36 milionu, v předchozím čtvrtletí pak 3,9 milionu). Mezi nimi výrazně převažovaly notebooky, jichž se prodalo 2,9 milionu, tvořily tedy zhruba 70 procent, stolních modelů se odbylo 1,2 milionu. Tržby za notebooky činily 3,7 miliardy USD a za stolní Macy 1,7 miliardy USD. To sice jsou značné částky, avšak na celkových tržbách se Macy podílely již jen 20 procenty.
Prodeje Maců značně překonaly odhady (zejména mimo USA), na čemž měly zásluhu především MacBooky Pro a nové MacBooky Air. Tim Cook k tomu připomněl, že už 19 čtvrtletí za sebou trh Maců roste rychleji než celkový trh osobních počítačů, přesto však jejich tržní podíl zůstává nízký, což otevírá velké příležitosti do budoucnosti.
Pokud jde o vliv iPadů na prodej Maců, Cook připustil, že sice může docházet ke „kanibalizaci“ odbytu notebooků, ale jiné zákazníky zase iPad naopak k Macům přivábí, zejména v Asii. Navíc je podíl Maců na trhu velmi nízký, takže to zdaleka tak nepociťují jako PC. K MacBookům Air řekl, že měly „výborný start“ a jejich odbyt dopadá velice dobře, konkrétnější čísla ovšem neprozradil.
K obchodu Mac App Store pouze zopakoval, že velice rychle překročil milion stažení, avšak žádné novější údaje o dalším vývoji jeho odbytu nesdělil.
Prodej iPhonu
Opravdu rekordní však byly prodeje iPhonu, odbyt za sledované čtvrtletí dosáhl 16,24 milionu kusů a tržby za ně plných 10,5 miliardy USD. (Z hlediska tržeb se tak stal Apple největším prodejcem mobilních telefonů na světě.)
Meziroční nárůst prodeje byl celých 86 procent (z 8,7 milionu kusů), přičemž průměrná prodejní cena iPhonu činila 625 USD a neměla by se snižovat (což vysvětluje vysoké tržby, většina ostatních výrobců telefonů nabízí i spousty levných modelů).
iPhony nyní používá 88 firem z žebříčku Fortune 100 a Apple prozradil, že stále nestíhá plně uspokojovat poptávku, udal by jich ještě více, kdyby je stíhal vyrábět.
Další posílení prodeje svého telefonu si Apple slibuje od minulý týden představeného iPhonu pro operátora Verizon (určeného pro jeho CDMA síť), ale zástupci Applu odmítli vyslovit nějaké konkrétnější odhady, pouze uvedli, že spolupráce s Verizonem byla vynikající.
Objemy prodeje a podíl na trhu ovšem podstatně vzrostly právě v zemích, kde se přešlo z modelu prodeje u jediného operátora na prodej u více operátorů. Exkluzivita prodeje iPhonu právě teď celosvětově skončila, USA byly poslední zemí, kde ještě platila. Nově se proto s AT&T uzavřela víceletá neexkluzivní smlouva. Koncem prosince 2010 telefon Applu prodávalo už 185 operátorů v 90 zemích světa.
Celkový počet všech dosud prodaných přístrojů s iOS (iPhonů, iPodů touch a iPadů) již dosáhl 160 milionů kusů, z toho iPhonů bylo asi 90 milionů. Ve zmíněném čtvrtletí Apple prodával 360 000 zařízení s iOS denně a přinesla mu skoro dvě třetiny jeho celkových tržeb.
Prodej iPadu
iPadů se za dané čtvrtletí prodalo 7,33 milionu kusů a Apple za ně utržil 4,6 miliardy USD, přičemž průměrná prodejní cena činila 600 USD. V předchozím čtvrtletí se odbylo 4,2 milionu kusů, poptávka tak dále roste (před rokem tento přístroj ještě ani nebyl na trhu.) Za 9 měsíců, co se nabízí, se ho už prodalo celkem 14,8 milionu kusů.
Poptávka po iPadu je silná jak mezi běžnými uživateli, tak v podnicích a ve vzdělávacích institucích a 80 procent firem ze seznamu Fortune 100 iPad buď již používá, nebo ho alespoň testuje.
Už se podařilo výrobu vyrovnat s poptávkou zákazníků, ve vykazovaném čtvrtletí se iPad prodával již ve 46 zemích světa, během ledna jich přibude dalších 15, takže jich bude přes 60. Apple se přitom domnívá. že potenciální trh pro iPad je obrovský a zatím se teprve rozbíhá. Proto agresivně zapracoval na snížení výrobních nákladů i koncových cen iPadu.
Pokud jde o potenciální konkurenci, Tim Cook prohlásil, že dosud jí na trhu mnoho není. Tablety s Windows jsou podle něj obecně příliš těžké, objemné a drahé, vyžadují klávesnici nebo pero a na baterii vydrží pouze krátce.
A potom tu jsou tablety s Androidem, operačním systémem, který ve skutečnosti vůbec nebyl navržen pro tablety, zatím se prodávají jen zvětšené telefony, jež považují za bizarní produkt.
K chystané nové generaci tabletů s Androidem Cook řekl, že se dosud nedodávají a jejich vlastnosti nejsou přesně známé, začnou je hodnotit, teprve až dorazí, Apple ovšem mezitím také nebude stát na místě. Navíc má iPad výhodu prvního hybatele a App Store se spoustou aplikací, takže si myslí, že dokáže bojovat s každým. Cook ještě dodal, že iPad byl běžnými uživateli přijat v rekordně krátké době.
Prodej iPodů
iPodů se za dané čtvrtletí prodalo 19,4 milionu USD a Apple za ně utržil 3,4 miliardy USD. Před rokem se odbylo 21 milionů kusů, což znamená pokles o 7 procent. Stoupl však prodej iPodů touch, meziročně o 27 procent a už tvoří přes 50 procent prodaných iPodů (přesné číslo však Apple neudal).
Podíl iPodů na trhu přenosných přehrávačů v USA stále překračuje 70 procent a zůstávají nejprodávanějšími přehrávači ve většině sledovaných zemí.iTunes Store
Nemalé byly též tržby obchodu iTunes Store, překročily 1,1 miliardy USD. Na tiskové konferenci se zástupci Applu zmínili o zahájení prodeje Beatles v iTunes Store a o spuštění prodeje filmů v Japonsku. Zájem o videoobsah výrazně roste, zákazníci iTunes Store si každý den koupí nebo vypůjčí přes 400 000 epizod televizních seriálů a více než 150 000 filmů.
Výsledky kamenných obchodů Applu
Apple samostatně uvádí také výsledky pro své vlastní kamenné obchody Apple Store, které si rovněž vedly výborně - za čtvrtletí utržily 3,5 miliardy USD, o 95 procent víc než před rokem. Prodalo se v nich 851 000 Maců, meziročně tedy o 24 procent víc a stále platí, že polovinu z nich si pořídili lidé, co Mac dosud nevlastnili.
Počet obchodů Applu na konci vykazovaného čtvrtletí dosáhl 323, průměrná tržba na jeden činila plných 12 milionů USD. Během čtvrtletí se otevřelo 6 dalších obchodů, mimo USA je jich v provozu už 87. Dohromady je za dané období navštívilo 75,7 milionů lidí, přičemž počet návštěvníků mimoamerických obchodů již předčil návštěvnost v USA, nepřekvapivě nejvíc lidí prošlo obchody v Číně.
Závěrečné shrnutí
Doplňující informace zástupců Applu z tiskové konference jsme uvedli v předchozích oddílech (zazněly tam i další věci, ale ty byly zajímavé hlavně pro finanční investory, jako třeba uzavření tří dlouhodobých smluv o dodávkách komponent za celkem 3,9 miliardy USD), teď se pokusíme shrnout a zhodnotit výše popsané výsledky.
Obchodně si Apple nadále vede naprosto skvěle, skutečně se z něj stal doslova „stroj na peníze“, o čemž svědčí i enormní vzrůst hotovostní zásoby na skoro 60 miliard USD.
Pořád roste odbyt Maců, především notebooků, k čemuž nepochybně přispěly nové MacBooky Air. S takovými výsledky je samozřejmě nanejvýš nepravděpodobné, že by Apple Macy nějak tlumil, ale na druhou stranu si musíme uvědomit, že tržby za ně tvořily jen pětinu celkových příjmů.
Naopak neuvěřitelně vzrostl význam hardwaru pro iOS, tržby za iPhony, iPady a iPody touch už zajišťují převážnou většinu výnosů. Jak odbytu iPhonu, tak iPadu pomohl průnik do dalších zemí a lze očekávat, že po uvedení očekávaných nových modelů bude poptávka ještě vyšší.
A pokud se naplní předpoklad Applu, že se trh pro iPad teprve rozbíhá, mohl by přinést ještě lepší výsledky. Bude ovšem záležet i na nástupu konkurence, teprve se uvidí, jak si povede, iPad ovšem má výhodu prvního příchozího. Situace na trhu tabletů se zřejmě vyjasní až koncem letošního roku.
Co se týče iPodů, vývoj jejich prodeje se dal očekávat. Poklesl zájem o klasické iPody, ačkoli si stále drží silné postavení hlavně na americkém trhu, ale jejich odbyt slábne, naopak však roste podíl iPodu touch, takže i tady se postupně prosazuje iOS. Pro Apple je to ale spíše výhodné, protože průměrná prodejní cena iPodu touch vychází vyšší než cena jednodušších iPodů.
Silné tržby zaznamenal také iTunes Store a Applu se očividně daří pronikat na nové zajímavé trhy, zejména ten čínský. Vlastně jedinou neznámou tak zůstávají profesionální řešení, protože jejich prodeje se samostatně nevykazují, ale dá se předpokládat, že jejich podíl na celkových výsledcích bude malý až nepatrný.
Apple tak úspěšně postupuje vpřed po trase, kterou vytyčil Steve Jobs, i když teď nějakou dobu nebude u kormidla a zdá se, že tuhle firmu jen tak něco nezpomalí, možná však bude poněkud měnit důraz na jednotlivé obory svého podnikání vzhledem k rozdělení tržeb, to by se mělo vyjasnit ještě letos.