Podrobné finanční výsledky Applu za druhé letošní čtvrtletí - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Podrobné finanční výsledky Applu za druhé letošní čtvrtletí

24. července 2009, 00.00 | Ve druhém čtvrtletí kalendářního roku 2009 Apple dosáhl rekordních tržeb a zisků, zvýšil se jak prodej Maců, tak především iPhonů, prodej iPodů sice celkově oslabil, avšak odbyt iPodu touch prudce roste.

V úterý Apple zveřejnil své finanční výsledky za uplynulé čtvrtletí. Protože Apple účtuje ve fiskálním roce, formálně šlo o třetí čtvrtletí 2009, ovšem jednalo se vlastně o druhé čtvrtletí kalendářního roku 2009, o období končící 27. června (takže zahrnulo i počáteční prodeje nového iPhonu 3GS). Vnější ekonomická situace stále není právě příznivá, a tak se výsledky opět očekávaly s velkým zájmem, ovšem analytici se shodovali, že oznámená čísla nejspíš budou docela dobrá, avšak skutečné výsledky ještě předčily očekávání.

Použité informační zdroje

Jako vždy Apple nejprve vydal oficiální tiskovou zprávu se základními údaji (o ní MůjMac stručně informoval již ve středu, zpráva zahrnuje také podrobnější účetní rozvahu).

Apple následně uspořádal tiskovou konferenci, kde jeho zástupci zveřejněné výsledky probrali podrobněji a zodpověděli některé dotazy, poměrně podrobný textový záznam z konference nabízí Macworld a přehledný výtah nejdůležitějších údajů předkládá AppleInsider. Na webu Applu najdete též zvukový záznam z konference ve formátu QuickTime. Samozřejmě, alespoň nějakou zmínku výsledkům Applu věnovaly snad všechny zpravodajské servery (včetně těch českých zaměřených na ekonomiku).

A nyní již přejděme ke konkrétním číslům:

Celkové tržby a zisk

Tržby a zisk byly opravdu dobré, podtitulek tiskové zprávy mluví o rekordním „mimovánočním“ čtvrtletí v historii Applu. Překonaly totiž jak výsledky za stejné období před rokem, tak také ty za předchozí čtvrtletí.

Tržby činily 8,34 miliardy USD a čistý zisk 1,23 miliardy USD, neboli 1,35 USD na akcii. Ve stejném čtvrtletí před rokem přitom Apple dosáhl tržeb 7,46 miliardy USD a zisku 1,07 miliardy USD (1,19 USD na akcii) a v minulém čtvrtletí tržeb 8,16 miliardy USD a zisku 1,21 miliardy USD (1,33 USD na akcii). A tak bylo možné zopakovat komentář k výsledkům z doby před třemi měsíci, zase se jednalo o nejlepší čtvrtletí mimo vánoční sezónu (kterou v minulých letech ovlivňovala předvánoční nákupní horečka v USA a dalších zemích).

Ve skutečnosti byly tržby a zisk ještě vyšší, uvedené údaje jsou totiž podle amerických účetních předpisů GAAP, jež poněkud zkreslují příjmy za iPhone a Apple TV. Apple je z účetních důvodů rozepisuje do více období (formálně tyhle příjmy vykazuje jako předplatné za aktualizace firmwaru), když by se tyto částky rozepsané do následujících čtvrtletí připočetly, vyskočily by tržby na 9,74 miliardy a zisk na 1,94 miliardy USD (Apple tedy do následujících čtvrtletí připíše 1,4 miliardy USD tržeb a 700 milionů USD zisku).

Vzrostla též hrubá marže firmy, na 36,3% z 34,8% před rokem, hlavně díky nižším než očekávaným cenám komponent a vnitřním úsporám. Na dosažených tržbách se prodeje mimo USA podílely 44 procenty, to je proti 46 procentům z minulého čtvrtletí sice mírný pokles, ale v podstatě lze říci, že podíl mimoamerických trhů zůstává přibližně stejný a tvoří nezanedbatelnou část příjmů Applu.

Výhled na příští čtvrtletí

Apple samozřejmě jako každá veřejně obchodovaná společnost musí také uvést, jaké tržby a zisk očekává pro následné (tedy to právě probíhající) čtvrtletí, předpokládá, že dosáhne tržeb v intervalu 8,7 až 8,9 miliardy USD a zisku na akcii mezi 1,18 a 1,23 USD.

Apple ovšem bývá z pochopitelných důvodů ve svých předpovědích poměrně konzervativní a skutečné výsledky dosud téměř vždy výhled překonaly, uvidíme, zda tomu bude stejně i za další tři měsíce.

Celková situace zůstává nadále dost nestabilní a je těžké něco spolehlivě předpovídat, ale zrovna Apple je dobře připravený i na skutečně těžké časy, jeho zásoba hotovosti a rychle zpeněžitelných aktiv dosáhla neuvěřitelné hodnoty 31,1 miliardy USD, proti předchozímu čtvrtletí vzrostla o dalších 2,2 miliardy USD. Toto držení kapitálu podle všeho funguje velice dobře a analytici už přestali radit Applu, jakou firmu by za něj měl koupit.

Předplacení flash paměti u Toshiby

Mimochodem, na tiskové konferenci zástupci Applu oznámili, že Toshiba dostala předem vyplaceno 500 milionů USD za dodávky NAND flash paměti, Apple si tak chce zajistit dostatečné dodávky této komponenty pro své mobilní přístroje, kterou považuje za klíčovou (můžeme tedy zřejmě čekat další zvětšování kapacity flash pamětí u produktů Applu).

Ve zveřejněných výsledcích se to neobjevilo, protože zmíněný výdaj se započítává až do současného čtvrtletí a Apple nesdělil žádné bližší podrobnosti, zjevně však pokračuje v předplácení komponent u dodavatelů (pro flash paměti to učinil již v roce 2005), podobnou dohodu uzavřel také s LG o LCD obrazovkách a nebrání se jim ani u dalších výrobců komponent.

Při platbě předem Apple jistě získá zcela jiné podmínky než ti, kdo platí následně a určitě si tak zajistí přednostní dodávky, i tohle je jedna z výhod držení vysoké hotovostní rezervy.

Prodej Maců

Za dané čtvrtletí se prodalo 2,6 milionu Maců, o 4 procenta více než před rokem, důležité ovšem je, jaké typy Maců dávají dohromady tenhle celkový údaj.

Jistě nepřekvapí, že z uvedeného množství většinu tvořily notebooky, těch se prodalo 1,754 milionu a přinesly tržby ve výši 2,2 miliardy USD (jejich podíl tedy dosáhl 67 procent). Oproti minulému čtvrtletí to znamená zvýšení počtu prodaných kusů notebooků o 25 procent a tržeb za ně o 16 procent. Na tom se nepochybně podílelo uvedení nových modelů MacBooků Pro s nižšími cenami počátkem června, což dokazuje meziroční srovnání, kdy počet kusů sice vzrostl o 13 procent, ale tržby se snížily o 2 procenta. Zástupci Applu na tiskové konferenci uvedli, že reakce na nové modely notebooků byla „velice příznivá“ a vedla ke zvýšení prodeje.

Co se týče stolních modelů, těch se prodalo 849 000 a Apple za ně utržil 1,129 miliardy USD. Oproti minulému čtvrtletí to bylo o 4 procenta kusů více a tržby stouply o 8 procent, avšak meziročně naopak došlo k poklesu o 10, respektive 18 procent, to lze připsat především rostoucímu podílu notebooků.

A prodeje nových MacBooků Pro možná mohly být ještě lepší, nebýt potíží s dodávkami 13” modelů, přiznal Apple, avšak během několika týdnů by se situace měla zlepšit.

Macy navíc pořád kupují noví zákazníci, kteří je dosud nevlastnili, z těch prodaných v kamenných obchodech Applu to byla plná polovina, což dává dobré vyhlídky pro budoucnost.

Současné ekonomické potíže se přesto ale projevily v určitých segmentech trhu, odbyt v americkém školství (jež tradičně patřilo k největším odběratelům Maců) byl slabý a postihly ho rozpočtové škrty, totéž platí pro nákupy veřejných institucí. A nákupy Maců odkládaly rovněž malé podniky.

Snížení cen notebooků rozhodně pomohlo, Apple ovšem popírá, že by výrazně měnil svou obchodní politiku pro Macy, stále hodlá vyrábět co možná nejlepší počítače, připustil však, že bude-li to možné, bude tak činit za nižší ceny.

Pokud jde o Mac OS X 10.6 Snow Leopard, neobjevily se žádné nové informace kromě prohlášení, že to bude lepší Leopard a potvrzení, že na trh přijde později v tomto čtvrtletí (nejspíš tedy na konferenci WWDC 2009 slíbené na září).

Regionální rozdělení prodeje Maců

Za povšimnutí stojí též vývoj prodeje Maců v jednotlivých geografických regionech.

Apple Americas prodal 1,147 milionu Maců a utržil 3,827 miliardy USD. Proti předchozímu čtvrtletí to znamená prudký nárůst počtu kusů o 42 procent a tržeb o 9 procent, avšak v meziročním srovnání se počet kusů zvýšil jen o 1 procento a tržby o 11 procent.

Apple Europe vykázal prodej 626 000 Maců a tržby ve výši 2,006 miliardy USD. Ve srovnání s minulým čtvrtletím došlo k poklesu o 5, respektive 4 procenta, ale meziročně naopak k nárůstu o 9 procent v počtu kusů a 22 procent v tržbách.

V Japonsku Apple prodal 108 000 Maců a dosáhl tržeb 416 milionů USD. Proti minulému čtvrtletí tak vykázal pokles o 1 a 17 procent, meziročně však vzrůst o 6 a 14 procent.

Apple Asia Pacific (k němuž ovšem patří také databázová divize FileMaker Inc.) prodal 230 000 Maců a utržil 592 milionů USD. Počet prodaných Maců se vůči předchozímu čtvrtletí zvýšil o 14 procent, tržby ale jenom o 2 procenta, proti stejnému období před rokem došlo k nárůstu o 11 a 4 procenta.

Výsledky pro iPhone

Apple sice finanční výsledky pro iPhone vykazuje spolu s Apple TV, je ovšem jasné, že v této kategorii většinu příjmů přináší iPhone, zatímco Apple TV zaujímá pouze okrajovou roli.

Za vykazované čtvrtletí se prodalo 5,2 milionu iPhonů a tržby dosáhly 1,689 miliardy USD. Oproti minulému čtvrtletí se prodalo o 37 procent více kusů a tržby vzrostly o 11 procent, ale meziročně je nárůst opravdu působivý, počet prodaných kusů se zvýšil o 626 procent a tržby o 303 procent.

To se však dá snadno vysvětlit, letošní výsledky zahrnují počáteční prodeje nového iPhonu 3GS, naopak loni tehdy nový iPhone 3G přišel na trh až v červenci, takže zákazníci v červnu 2008 nákupy odkládali.

iPhony se nyní prodávají v 81 zemích světa ve více než 50 000 obchodech a Apple s nimi hodlá proniknout i do dalších částí světa. Co se týče poptávky po iPhonu 3GS, ta je podle Applu ohromná (o čemž svědčí prodej více než milionu kusů za první 3 dny), narostla dokonce natolik, že Apple nezvládá vyrábět dostatek nových telefonů, ale tvrdí, že na řešení již pracuje, nechce však předpovídat, kdy by mohlo dojít k vyrovnání nabídky a poptávky, podle všeho to však bude ještě nějakou dobu trvat.

Apple připustil, že by to mohlo způsobit odložení prodeje v dalších zemích o několik týdnů (uvidíme, zda se to bude týkat též nás). iPhone 3GS se zatím prodává jen v 18 zemích a navíc mnozí z kupců přecházeli z předchozího modelu, takže je ještě příliš brzy říci, jak si nový model iPhonu povede v dlouhodobějším výhledu, dosavadní vývoj ale napovídá, že bude úspěšný nejméně stejně jako jeho předchůdci.

Jako obvykle Apple nebyl ochotný prozradit příliš mnoho podrobnost ohledně prodeje iPhonů, například podíl iPhonů 3G (prodávaných nyní v USA za dotovanou cenu 99 USD) vůči novému iPhonu 3GS považuje za obchodní tajemství, pouze podotkl, že levnějším iPhonem 3G chce využít cenové elasticity v dané oblasti.

Stejně tak Apple neuvádí prodeje iPhonu pro jednotlivé regiony, neoficiálně se však odhaduje, že asi 40 procent aktivací připadá na USA.

Co se týče smluv s operátory, Apple nemá nic nového, co by oznámil, zjevně tedy hodlá setrvat u současných vztahů, to se týká zejména výlučného postavení AT&T v USA, dosavadní vztah je údajně vynikající a Apple je s ním velice spokojený (američtí zákazníci ovšem už méně).

Roste zájem velkých podniků o iPhone, díky firmwaru 3.0 a iPhonu 3GS, který podporuje hardwarové šifrování dat. Konkrétní údaje Apple opět neuvedl, ale údajně hned několik firem nakoupilo přes 25 000 iPhonů najednou.

Dobře si vede rovněž obchod App Store s aplikacemi, v současnosti přístupný v 77 zemích. Samozřejmě se Apple nezapomněl pochlubit, že App Store nabízí přes 65 00 aplikací a počet jednotlivých stažení překonal 1,5 miliardy, zatímco podobné obchody konkurenčních platforem mají nabídku mnohem užší (Android Market méně než 5 000 aplikací, BlackBerry App World a Ovi Store Nokie mezi 1 a 2 tisíci titulů), zároveň však připustil, že by App Store mohl doznat změn (o tom více níže).

Prodej iPhonů s předplacenými kartami bude pokračovat na trzích, kde tyto karty převládají, ale největších úspěchů telefon dosahuje v oblastech, kde převažují paušály.

Nic nového Apple neprozradil ani k iPhonu v Číně, vyjma toho, že jde o prioritní projekt a že by se telefon Applu měl do nejlidnatější země světa dostat během jednoho roku.

Prodej iPodů

A zbývá nám ještě jedna významná kategorie produktů, totiž iPody. Těch se v daném čtvrtletí prodalo 10,215 milionu a utržilo se za ně 1,492 miliardy USD. A tady Apple vykázal pokles, oproti minulému čtvrtletí se počet kusů snížil o 7 procent a tržby o 10 procent, meziročně oba údaje klesly o téměř stejných 7 a 11 procent.

Trh iPodů se tak podle všeho začíná přece jen nasycovat, snížení prodejů částečně jde na vrub zmenšení skladových zásob o asi 400 000 iPodů (uvedení nového iPodu shuffle a velikonoční svátky vedly koncem března k převisu zásob, jenž si vynutil tento krok).

Apple ovšem tvrdí, že se pokles týká především tradičních přehrávačů (tedy modelů shuffle, nano a classic), což předpovídal a právě kvůli tonu vyvinul iPhone a iPod touch a tyto přístroje částečně „kanibalizují“ na prodejích ostatních iPodů.

Na druhou stranu, 50 procent zákazníků pořizujících si nové iPody jiné než model touch ještě žádný iPod nevlastnilo, takže pořád existuje značný zákaznický potenciál. V USA si iPody nadále drží 70 procent trhu hudebních přehrávačů, jejich podíl tak, přes zmíněný pokles prodeje, dokonce narostl.

Zato si velice dobře vedl iPod touch. Apple sice nezmínil konkrétní čísla o počtu prodaných kusů, ale prozradil, že meziročně se odbyt zvýšil o 130 procent a v současném čtvrtletí by měl jeho prodej ještě výrazně vzrůst (Apple to pochopitelně přímo neřekl, ale jestli v září opravdu uvede nový iPod touch odvozený z iPhonu 3GS, tak to jistě posílí zájem kupců).

Také pro iPod touch se nabízí firmware 3.0, podle Applu na něj přešel významný počet uživatelů, ale odmítl sdělit konkrétnější údaje (narozdíl od iPhonu se za nový firmware pro iPod touch musí zaplatit manipulační poplatek 9,95 USD, což možná některé zájemce odradí, lze však předpokládat, že s přibýváním aplikací využívajících firmware 3.0 podíl přístrojů s novým firmwarem bude rychle narůstat).

S iPody souvisí též iTunes Store. Apple finanční výsledky svého obchodu s mediálním obsahem ukrývá v širších kategoriích, takže se lze jen dohadovat, jaké příjmy vlastně přináší (předpokládá se, že zisk z prodávané hudby není příliš vysoký, Apple tvrdí, že obchod slouží především jako podpora prodeje hardwaru), jedno zajímavé číslo se však přece jenom objevilo, minulý týden počet prodaných hudebních skladeb již překročil 8 miliard.

Výsledky kamenných obchodů Applu

Samostatně se uvádějí také výsledky pro obchody Apple Store, v těch se za dané čtvrtletí prodalo 492 000 Maců, za něž Apple utržil 1,496 miliardy USD. Proti předchozímu čtvrtletí to znamená o 12 procent více kusů a vzrůst tržeb o 2 procenta (takže i zde došlo ke snížení průměrné ceny stroje), meziroční nárůsty však činí jen 3 a 4 procenta.

Během sledovaného období bylo v provozu 254 obchodů Applu, průměrný příjem na jeden obchod vychází na 5,9 milionu USD (vzhledem ke značným rozdílům mezi jednotlivými obchody jde ovšem o poněkud teoretickou veličinu). Obchody navštívilo celkem 38,6 milionu lidí, o 22 procent více proti minulému roku.

Apple síť svých obchodů stále rozšiřuje, letos jich chce otevřít dalších 24 (z toho jeden ve Francii) a celou stovku jich hodlá přebudovat.

Postřehy z diskuse na tiskové konferenci

To bychom měli přehled těch nejdůležitějších finanční údajů uvedených na tiskové konferenci (zazněly samozřejmě ještě mnohé další, ale ty byly zajímavé spíše pro investory a finančníky), poté následovaly odpovědi na dotazy účastníků. Apple zastupovali provozní ředitel Tim Cook a finanční ředitel Peter Oppenheimer, Steve Jobs přítomen nebyl (ten se těchto konferencí zúčastňuje pouze výjimečně).

Oba ředitelé jako obvykle ochotně odpovídali na otázky související s dosavadním hospodařením Applu, ale neprozradili téměř nic o budoucích plánech Applu, ovšem na to už jsme si zvykli. Přesto některé odpovědi stojí za zmínku. O mnohých již byla řeč v předchozích výsledkových kategoriích, na ty zbývající se podíváme tady.

Pochopitelně padl dotaz na to, jak se Apple staví k levným PC potom, co se příznivě projevilo zlevnění Maců. Tim Cook odpověděl, že cílem Applu je vyrábět nikoli nejrozšířenější, ale nejlepší počítače, a to za takovou cenu, jaká to umožní nejlépe. V současnosti nevidí způsob, jak vyrábět skvělý produkt v kategorii 399 až 499 USD (to narážel na netbooky) a zopakoval, že mnozí zákazníci byli koupí těchto strojů zklamáni. Připomněl, že MacBook Pro se teď dá (v USA) koupit o 800 USD levněji než vloni, to je podle něj ten správný přístup, který se osvědčil a díky němuž Macy překonaly celkový trh v 18 z minulých 19 čtvrtletí.

Další dotaz byl přímo na netbooky a současně se ptal, zda Cook vidí na trhu prostor pro mobilní přístroj s větší obrazovkou, co by toho uměl víc než iPhone (tedy pro tablet či netbook v podání Applu, o němž se tolik spekuluje).

Cook řekl, že do budoucnosti nic nevylučuje, ale o nových produktech diskutovat nebude. A poté v podstatě zopakoval kritiku netbooků z tiskové konference za předcházející čtvrtletí, znovu prohlásil, že některé netbooky jsou velmi pomalé, mají malé displeje a stísněné klávesnice, zastaralý software, a tak dále. Podle něj netbooky neuspokojí mnoho lidí a Apple hodlá vstupovat pouze tam, kde může dodávat novátorská řešení.

A značný ohlas měla rovněž odpověď na otázku k cenám aplikací na App Store. Tazatel uvedl, že ceny aplikací působí dojmem, že se soupeří o jejich maximální stlačení, stále více nabídek přichází s cenou 0,99 USD. A zajímalo ho, jestli to Apple vidí jako problém a co hodlá udělat, aby vydělil kvalitní aplikace.

Podle Cooka se pořád hledají způsoby, jak změnit dělení aplikací do kategorií, nějaké nápady prý již mají. Dnes se to zařizuje podle typu aplikace a zobrazují se nejoblíbenější a nejprodávanější tituly, připustil však, že existuje prostor pro další vylepšení a na nich se pracuje.

Pokud jde o ceny aplikací, ty si určují vývojáři, zůstává to jen na nich. Ti si dělají analýzy cenové elasticity a podle toho stanovují cenu, jak roste instalovaná základna, dává větší smysl ceny snižovat, ale rozhodnutí Apple ponechává výlučně na vývojářích.

Závěrečné shrnutí

Apple opět vykázal rekordní finanční výsledky a potvrdil svou pověst firmy imunní vůči nepříznivým vnějším ekonomickým podmínkám.

Přece jen však na ně do jisté míry reagoval, například snížením ceny nových MacBooků Pro, právě to nepochybně přispělo k dobrým výsledkům prodeje Maců. Zřejmě i díky tomu se prohloubila převaha notebooků a dává to naději, že by Apple mohl na podzim podobně zlevnit též stolní modely pro běžné uživatele (tedy hlavně iMacy).

Příznivý vliv na další prodej Maců by mohlo mít také vydání Snow Leoparda, zatím se proto zdá, že přinejmenším v nejbližší budoucnosti si Macy povedou stále vcelku dobře.

Pokud jde o iPhone, ten zjevně pokračuje ve svém vítězném tažení, avšak oznámené rekordní nárůsty jsou dány především uvedením nového modelu 3GS, teprve čísla za další čtvrtletí ukážou, jak vypadá dlouhodobější trend, ovšem to, že Apple má potíže vůbec uspokojit poptávku, nasvědčuje, že značný zájem zákazníků trvá, odbytu by mělo rovněž pomoci zahájení prodeje v dalších zemích.

K vysoké oblibě iPhonů nepochybně přispívá množství dostupných aplikací na App Store, díky firmwaru 3.0 by se navíc jejich možnosti měly dále výrazně zlepšit, to vše určitě iPhonu pomůže. A později, až se dostatečně zvětší počet prodaných iPhonů 3GS, lze očekávat též aplikace plně využívající možností nového hardwaru.

Vzhledem k významu obchodu App Store pro iPhone (a iPod touch) si Apple uvědomuje, že začíná být problém orientovat se v jeho nabídce, „oddělení zrna od plev“ mezi 65 tisíci titulů je skutečně obtížné, snad brzy přijde s nějakým rozumným řešením.

Zato iPody po dlouhé době vykázaly pokles prodeje, ovšem jak vyplynulo z upřesnění na tiskové konferenci, jde hlavně o přesun zájmu zákazníků od „klasických“ přehrávačů k iPhonu a iPodu touch. Ostatně je třeba si uvědomit, jak zaznělo v mnohých diskusích k výsledkům Applu, že každý iPhone rovněž obsahuje iPod, což se prostě muselo projevit.

Apple na tento vývoj nejspíš zareaguje novými modely iPodů v září, z uvedených náznaků lze soudit, že počítá s dalším posílením prodeje iPodu touch, až uvede nový model (ten by pravděpodobně měl vycházet z iPhonu 3GS a dá se očekávat, že přiláká hodně zákazníků, mimo jiné i jako kapesní herní konzola). A možná se dočkáme nějakých překvapení také u ostatních iPodů.

Postoj Applu k netbookům se nezměnil, Tim Cook v podstatě zopakoval argumenty vůči nim z minulého čtvrtletí, uvedení výrazně levnějších Maců tudíž není příliš pravděpodobné, jestli nakonec přece jen přijde s nějakým novým produktem, tak to zřejmě bude nová kategorie zařízení, nejvíc se spekuluje o tabletu vycházejícím spíše z iPodu touch, avšak teprve na podzim se ukáže, nakolik podložené takovéto pověsti byly.

V současnosti je sice mimořádně obtížné cokoli předvídat, ale přinejmenším pro nejbližší budoucnost vypadají vyhlídky Applu velice příznivě, málokterá firma má lepší výchozí podmínky, díky ohromné hotovostní zásobě a zjevně neutuchajícímu zájmu zákazníků jsou jeho šance zdárně projít příští měsíce a nejspíš i roky opravdu vysoké.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: