Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Pověsti obestírají nový Final Cut
5. března 2007, 06.00 | Kvůli nedostatku konkrétních informací se začínají vynořovat různé pověsti kolem pravděpodobného uvedení nové verze Final Cutu na výstavě NAB.
Zažíváme teď takové „hluché“ období, kvůli zpoždění příchodu Apple TV vlastně na trhu není žádná konkrétní novinka Applu (nepočítáme-li novou AirPort Extreme Base Station). V takových podmínkách se pochopitelně výborně daří pověstem, raší jako houby po dešti. Avšak kvůli obvyklé hradbě mlčení Applu musíme vzít zavděk i jimi. Již v pátek jsem zmiňoval, že na výstavě NAB začínající 15. dubna se čeká oznámení nějaké novinky Applu. Většina sázek padá právě na nový Final Cut Pro 6. Další podrobnosti přinesl server MacRumors. Čerpá především z článku pro PC Magazine, připraveného týmem serveru ThinkSecret, specializujícího se na pověsti kolem Applu. (Jeho informace se sice vždy nepotvrdí, ale na stupnici „jerevanovitosti“ si zas nestojí tak špatně).
A co tedy tvrdí? Zatímco rok 2005 Steve Jobs prohlásil za „rok HD“, rok 2007 by se prý mohl stát „rokem za hranicemi HD“ , protože právě letos Apple plánuje uvedení špičkových řešení střihu videa. Jedním z nich by se měl stát Final Cut Pro 6.
Podle článku PC Magazine Apple původně plánoval uvést Final Cut Pro 6 již na loňské výstavě NAB, avšak nabral zpoždění, když byl nucen převést členy jeho vývojového týmu do týmu pro další vývoj fotoeditačního softwaru Aperture. Ten se ve verzi 1.0 nedočkal zvlášť příznivého přijetí kvůli vysokým nárokům na hardware a potížím se stabilitou, což si vyžádalo podstatné přepsání programového kódu, jež vyústilo do verze 1.5 uvedené vloni v září (podrobnosti najdete zde). Teprve po uvedení Aperture 1.5 se převedení vývojáři vrátili zpět a začali opět naplno pracovat na Final Cutu Pro (jak alespoň tvrdí „zdroje“). To samozřejmě vyvolává otázky, jak na tom vlastně Apple je s programátorskými zdroji.
Hlavní novinku verze 6 by mělo tvořit zavedení nové, hardwarově akcelerované varianty nazvané Final Cut Extreme (pověsti o ní již nějakou dobu kolují). Ta by se však podle stejných zdrojů měla objevit až později v letošním roce, pravděpodobně v létě, jako kombinované hardwarové a softwarové řešení. Cena se odhaduje v rozmezí 3000 a 10000 USD, podle konfigurace. S tímto řešením by Apple měl vyrazit do útoku proti špičkovým profesionálním střihovým systémům Avidu.
Final Cut Extreme, běžící na Macu Pro, má umožnit práci s nekomprimovaným videem ve formátech 4K a 2540p, což se hodí pro spolupráci s kamerou Red od Red Digital Cinema, jejíž uvedení se rovněž čeká na NAB a též s kamerami Panavision Genesis, Dalso Origin, Thompson Viper, Sony Cinealta, Phantom HD a Arri D20. Potvrdí-li se to, vnikne Final Cut do hájemství profesionálního filmu, s těmito rozlišeními totiž pracují digitální kinoprojektory a na zmíněné kamery se už dnes natáčejí mnohé filmy putující do kin.
Zmíněná hardwarová akcelerace by měla podporovat také novou verzi programu Apple Motion a další budoucí aplikace, včetně přepracované nové verze Shake, jejíž uvedení se plánuje na rok 2008.
Z toho všeho vyplývá, že se Final Cut 6 bude zaměřovat na vyšší patra trhu a tomu odpovídají i jeho přepokládané nároky: Měl by vyžadovat 64bitový procesor - PowerPC G5 nebo Intel Core 2 Duo či Xeon – a prý též Mac OS X 10.5 Leopard, protože bude rozsáhle využívat jeho novou animační technologii Core Animation. To by mělo novému Final Cut Studiu dovolit podporovat nezávislost na rozlišení. Jde o novou vlastnost Leoparda, díky níž se uživatelské rozhraní aplikace přizpůsobuje rozlišení monitoru, což se ideálně hodí právě pro práci s monitory vysokého rozlišení, s velkým počtem pixelů na jednotku plochy.
Právě v souvislosti s tím by Apple měl začít dodávat nové špičkové monitory, také někdy v době kolem výstavy NAB. Přinejmenším jeden model by měl převyšovat parametry současného nejvyššího 30“ modelu Apple Cinema Display, uvažuje se až o podpoře 4K rozlišení. Ze stejného soudku pocházejí zvěsti, že Apple zvažuje osadit nový 17“ MacBook Pro displejem o rozlišení 1920x1080, což by vyhovovalo pro střih HD videa. (A díky nezávislosti na rozlišení by měl zůstat použitelný i pro ostatní aplikace).
MacRumors k samotné hardwarové akceleraci získal další, ještě méně ověřené informace z jiných zdrojů, podle nichž půjde o kartu pro Core Animation, jež má využívat 4 čipy Cell BE ( shodné s těmi v PlayStation 3), přičemž se budou nabízet dvě dodatečné „akcelerační“ karty, každá s 6 čipy Cell. Core karta prý ponese 4 HD-SDI vstupy a konektor pro externí krabičku s výstupy, protože v Macu Pro budou moci pracovat jen dvě tyto karty (Final Cut Extreme poběží pouze na Macu Pro). Tohle sice mohou být jenom něčí divoké fantazie, na druhé straně právě pro tento účel se procesory Cell výborně hodí (vlastně na podobné věci se myslelo už při jejich návrhu) a vzhledem k tomu, že se nyní vyrábějí v milionových sériích pro PS3, neměly by být potíže s jejich dodávkami pro mnohem menší počet profesionálních střihových řešení Applu.
Výhody navázání nového Final Cutu na Leoparda jsou celkem jasné, zároveň by to však znamenalo, že jeho uvedení na trh bude záviset na uvedení ostré verze Leoparda. A to možná bude ještě nějakou chvíli trvat. AppleInsider totiž přinesl zprávu, podle níž minulý týden vývojáři obdrželi další beta verzi (sestavení 9A377a), která podle zasvěcených sice přináší řadu nových vlastností, avšak seznam nevyřešených problémů zůstává ještě dlouhý.
K novinkám má patřit rozšíření adresáře o podporu fotografií, vylepšená kompatibilita Safari pro editaci bohatého textu a aktualizovaný panel preferencí sdílení s novými volbami řízení přístupu. Vylepšen byl také Spotlight, zavedl výkonnější vyhledávací dotazy a optimalizoval výkon.
Současně však zůstává řada nedořešených problémů, podle vývojářů dokonce prý spíše přibyly a některé se zdají být velice závažné. Apple údajně varoval vývojáře před častými zhrouceními systému při přehrávání QuickTime filmů v Safari, PowerBooky G4 mají potíže s probouzením z režimu spánku a v prohlížeči stavových snímků Time Machine se rozpadá grafika. Rovněž přetrvávají problémy s přehráváním zvuku v HD filmech, zasekávajícími se webovými stránkami v Safari, s přidáváním sdílených složek, vypojováním Bluetooth sdílení, se sdílením obrazovky, se zálohováním systému, s přenosem iCal dat, s přetahováním souborů ze síťových svazků a s dalšími věcmi.
To pochopitelně nijak nenasvědčuje, že by mělo jít o systém, který přijde na trh již během několika týdnů, jak někteří doufají. Navíc Apple sliboval přidat k ostré verzi Leoparda řadu “přísně tajných” novinek, o nichž se zatím nic neví a zřejmě tedy ještě nebyly testovány mimo Apple. Od poslední vývojářské beta verze (9A343 z 19. ledna) se tedy zase tolik nezměnilo a nadále zůstává možnost, že Apple uvede Leoparda až někdy kolem konference WWDC v červnu (nakonec to pořád bude slibovaný termín „na jaře 2007“).
Vzhledem k tomu, že vše výše uvedené se skládá z těžko ověřitelných pověstí, tak jejich určité vnitřní rozpory zase tolik neudivují. S jistotou víme pouze to, že Apple chce na výstavě NAB uspořádat nějakou akci a vzhledem k zaměření NAB se Final Cut nabízí jako nejlogičtější možnost. Otázkou zůstává, zda skutečně bude i „obyčejný“ Final Cut vyžadovat Leoparda a 64bitové stroje, anebo jestli tohle bude požadovat pouze Extreme varianta. Klonil bych se spíše ke druhé možnosti, odhadované datum uvedení Extreme tomu napovídá. Nelze vyloučit ani to, že na NAB Apple jen ohlásí některá řešení, ale ještě nezačne s jejich dodávkami. Po profesionálním řešení typu Final Cut Extreme by v USA nejspíš rádi sáhli mnozí tvůrci nezávislých filmů, kteří mívají k Applu víc než kladný vztah a oznámení podrobností na NAB by mohlo včas nalákat jejich pozornost. Stále však jde o pouhé dohady, jistotu budeme mít až 15. dubna. Toto neustálé čekání na novinky a sledování pověstí už začíná být poněkud únavné (bývalí amigisté o tom vědí své, ovšem zase až tak dlouho asi na Apple čekat nebudeme), jenže zatím to prostě tak je a těžko s tím něco naděláme, dokud Apple nepřijde s něčím hmatatelným.