Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Přehršel útržkovitých zpráv
13. března 2007, 07.00 | Opět souhrn krátkých zpráv kolem Applu, jež Web dal: nové reklamy Applu pro Brity, bývalý inženýr Applu odešel k Palmu a pár zpráv kolem vícejádrových procesorů Intelu.
Informačně nepříliš úrodné období ještě trvá, ovšem přesto se na Webu najde pár věcí, které by vás mohly zajímat. Apple přidal nové reklamy ke kampani „Get a Mac“ na své britské stránky. Jde o šest nových hraných scének, v nichž vystupuje dvojice komiků Mitchell a Webb. Pochopitelně opět vychvalují Mac proti PC, ale jejich děj se poněkud odlišuje od těch amerických. Zřejmě jde o pokus Applu přiblížit se mentalitě Britů poté, co podle některých průzkumů nevnímali ty americké scénky právě příznivě. Soudě z různých webových diskusí reklamy skutečně vyvolávají různé reakce podle toho, zda dotyčný je či není Američan. Možná si na zkoumání těchto rozdílů nějaký sociolog vybuduje slušné živobytí, pro nás „nerodilé“ angličtináře je to připomenutí, že stejný jazyk ještě nemusí znamenat stejné zvyklosti.
Poměrně velkou pozornost vzbudil článek New York Times potvrzující, že v únoru Palm zaměstnal Paula Mercera, softwarového inženýra, který se podílel na vývoji iPodu a dalších věcí u Applu. Mercer nastoupil k Applu v roce 1987, kdy vedl návrh Finderu Systému 7, později založil firmu Pixo, vyvíjející softwarové nástroje. Pixo vytvořila také vývojový systém, co vývojáři Applu použili k sestavení první verze uživatelského rozhraní iPodu. Podle tohoto článku se též účastnil vývoje Newtona. Z Applu odešel počátkem 90. let a poté jako nezávislý designér pracoval například pro Samsung na MP3 přehrávači Z5 (ten měl úspěch v Jižní Koreji). Mercer se těší pověsti člověka schopného navrhovat složité systémy způsobem přístupným uživatelům. Když teď mluvčí Palmu potvrdila, že k nim Mercer přišel z nezávislé designérské firmy Inventor spolu se dvěma dalšími spolupracovníky (Inventor však Palm nepřevzal), vyvolalo to spoustu dohadů a spekulací.
Všeobecně se má za to, že právě Palm by mohl nejvíce doplatit na úspěch iPhonu, protože dnes jeho stěžejní produkt tvoří chytré telefony Treo, sdílející řadu rysů s iPhonem.V oblasti PDA, kde kdysi míval Palm absolutní převahu, nyní kralují přístroje s variantami Windows CE a samotný Palm svůj operační systém Palm OS vyčlenil do zvláštní firmy, kterou nedávno získali japonští investoři. Palm OS by měl nakonec splynout s Linuxem (blíže viz předchozí odkaz ) a „hardwarový“ Palm teď nabízí některé modely Treo i s Windows Mobile. Finančně se Palmu příliš skvěle nevede, již dlouho kolují pověsti, že se firma radí s investičními bankéři (hlavně s bankou Morgan Stanley) o svých dalších strategických tazích, uvažovalo se o získání nového investora, ale i o prodeji celé firmy (jedna ze spekulací mluvila dokonce o převzetí Applem).
Příchod Mercera za těchto okolností pochopitelně vzbudil pozornost, lze však asi těžko předpokládat, že by on a jeho dva spolupracovníci, přes všechny své schopnosti, dokázali způsobit zásadní obrat. Ostatně, i kdyby vymysleli něco skutečně zajímavého, na trh to hned tak nedostanou. iPhone určitě dorazí na trh dřív, ovšem časem mu třeba Palm nějakého soupeře připraví. Zdravá konkurence by ale vůbec nevadila, aspoň by silněji tlačila Apple k dalšímu vývoji. Jenže všechno může dopadnout úplně jinak, nyní jde těžko věštit něco určitého. Připomeňme si, že právě Palm koupil v roce 2001 aktiva firmy Be Inc., jejíž operační systém BeOS byl jedním z možných kandidátů na nástupce původního Mac OS. Vzhledem k tomu, jak to s BeOSem vypadá teď, tak NeXTSTEP skutečně asi byl lepším řešením. A celý Palm nemusí dopadnout o nic lépe. Tato zpráva však svědčí hlavně o tom, jaké pověsti se těší vývojoví pracovníci Applu, příchod inženýra z jiné, třebaže významné počítačové firmy by nejspíš tak velký rozruch nevzbudil.
Macworld informuje, že od pondělí uvádí Intel na trh nové čtyřjádrové Xeony se sníženou spotřebou. Xeony L5320 a L5310 by si měly vystačit s méně než 50 watty, což ovšem vykupují nižší taktovací frekvencí, L5320 běží na 1,86 GHz a L5310 na 1,60 GHz. Oba mají 8 MB integrované cache paměti a půjde je použít do serverové platformy Bensley, kde mohou nahradit stávající dvoujádrové a čtyřjádrové Xeony. Pochopitelně ihned vypukly dohady, zda se objeví v nějakém Macu, avšak to je zatím dost nepravděpodobné, protože současné Macy Pro užívají Xeony s vyšší frekvencí (a samozřejmě i příkonem), takže tyhle čipy by je vlastně oslabily. A pro notebooky pořád zůstávají přílišnými bumbrlíčky. Pro Macy tedy tato zpráva nemá nějaký bezprostřední dopad, zaujala mě však samotná skutečnost, že macovský časopis nyní pilně informuje o kdejakém tahu Intelu. Historie umí být ironická, před pár lety by podobný článek měl asi hodně odlišné vyznění, jenže časy se prostě mění.
Když už jsme u procesorů, mnohem zajímavěji působí toto odhalení MacRumors, podle něhož britský webový obchod Applu odkazuje na osmijádrový Mac Pro. Zadáte-li do vyhledávání klíčové slovo „Mac“, vypíše se seznam dostupných Maců a položka pro Mac Pro uvádí text „Now quad-core or 8-core processing power.“ Tedy „Nyní s výkonem čtyř nebo 8 procesorových jader.“ Pro britský Apple Store to fungovalo ještě včera v noci, americký webový obchod vypisuje pouze model se dvěma dvoujádrovými Xeony. Podle komentářů na MacRumors se to objevilo rovněž v dalších evropských mutacích Apple Storu (na českém ne). Ovšem po přechodu na vlastní stránku Macu Pro najdete stávající údaje, takže se může docela dobře jednat o chybu nebo i něčí nemístný žert. Brzy uvidíme, zda z toho vzejde něco dalšího. Pověsti o osmijádrovém Macu Pro kolují již od loňského podzimu a každý podobný náznak vyvolá hotovou webovou bouři. Zanedlouho zjistíme, zda zase utichne, anebo bude mít nějaké zajímavější pokračování.