Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Rok lokalizace
29. července 2003, 00.00 | Zajímá vás, jaký je stav lokalizace Mac OS X a dalších aplikací do češtiny? Jaké má místní zastoupení a lokalizační tým plány? Přinášíme vám exluzivní informace přímo od zdroje, od jednoho z členů místního lokalizačního týmu.
Tento rok má být dle Steva Jobse, výkonného ředitele Apple, rokem ve znamení přenosných počítačů. Pro české uživatele však je významný i z jiného důvodu. Tento rok přináší změnu také v dostupnosti lokalizovaného vybavení. Cílem následujícího textu je ohlédnutí za uplynulým obdobím a přehled toho, co se v tomto roce dále čeká.
Ještě před koncem minulého roku si uživatelé a prodejci Apple často oprávněně stěžovali na dlouhodobou absenci lokalizovaných verzí systémových aplikací pro počítače Apple a na dlouhé prodlevy v dodávkách lokalizace pro nový operační systém – Mac OS X. Proto distribuční společnost CDS, Apple IMC, začala připravovat projekt, který měl tento neutěšený stav napravit. Cíl byl stanoven jasně – navázat na významnou tradici a nabídnout uživatelům kompletní lokalizované řešení pro jejich každodenní práci. Součástí projektu bylo i zlepšení informovanosti uživatelů a vzájemné komunikace s distributorem. Těsně před koncem roku se začalo s pracemi a první výsledky byly patrné již koncem prvního čtvrtletí.
Do současné doby byla do distribuce uvedena celá řada lokalizací, předně kompletní programový balík iLife – programy iTunes, iMovie, iPhoto a iDVD. Následně byl uvolněn program iCal a dále první verze internetového prohlížeče společnosti Apple – Safari. Pro uživatele počítačů s vestavěnou mechanikou DVD byla uvolněna lokalizace aktuální verze přehrávače DVD Player. Lokalizováno bylo i rozsáhlé prostředí QuickTime 6 (včetně Pro verze). Všechny tyto produkty jsou k dnešnímu datu dostupné v aktuální verzi. To vše se podařilo za prvních šest měsíců tohoto roku.
Většinu lokalizací lze volně získat na stránkách http://www.apple.cz/software/. Stránky jsou pravidelně aktualizovány a vždy obsahují nejnovější verze lokalizací a informací o programových produktech společnosti Apple. Lokalizované produkty z tohoto zdroje si již zkopírovalo téměř 1400 registrovaných uživatelů. Rekord zaznamenala lokalizace programu Safari, kterou si v prvních 48 hodinách zkopírovalo bezmála 100 uživatelů. Dalšími nejčastěji žádanými produkty jsou lokalizace pro iTunes 4 a iMovie 3. U autorizovaných prodejců Apple je v prodeji CD obsahující lokalizovanou verzi operačního systému Mac OS X 10.2, program iDVD 3, textové nástroje firmy Lingea, úplnou podporu práce v lokalizovaném prostředí Classic a další nástroje pro práci s počítačem.
Do konce roku by měla být realizována vize "uceleného řešení", které by mělo zahrnovat i lokalizaci komunikačního vybavení iSync. Jádrem tohoto řešení bude lokalizace nového operačního systému Mac OS X 10.3 – Panther, který by dle dosavadních poznatků měl přinést významné zlepšení podpory středoevropského regionu. Lokalizace této verze systému bude proto mít odpovídající prioritu. Je důležité, aby v návaznosti na progresivní vývoj funkčnosti a kvality Mac OS X měli čeští a slovenští uživatelé k dispozici lokalizovaný systém v prvotřídní kvalitě, který bude mimo jiné poskytovat podporu bezproblémové práce s lokalizovanými aplikacemi jiných výrobců.
Pro uživatele lokalizovaného systému Mac OS 10.2 – Jaguar – bude v blízké době ještě uvolněna lokalizace nejnovějšího vybavení Bluetooth a AirPort. Není zatím jasné, zda bude uvolněna také aktualizace systému ve verzi 10.2.6, respektive 10.2.7 (toto závisí především na rychlosti vývoje systému Mac OS X 10.3). Uživatelům, kteří dávají přednost plně lokalizovanému prostředí, tak bude pravděpodobně doporučován až nový systém Mac OS X 10.3 "Panther". Vše bude zaležet na tom, kdy bude nová verze systému společností Apple připravena k distribuci.
Závěrem ještě několik slov k pojmu "ucelené řešení". Společnost Apple je známa tím, že nabízí svým zákazníkům řešení, ve kterém se doplňuje hardware (počítač) a software (programové vybavení). Uživatel, který si zakoupí nový počítač tak získá řešení, se kterým může začít ihned pracovat. Cílem této vize v domácích podmínkách je nabídnout uživateli nejen lokalizovaný systém, ale také všechny základní programové produkty, které jsou součástí standardní instalace. Plánována je tedy nejen lokalizace operačního systému (vyjma prostředí X11 a JAVA), ale také všech aplikací iLife a všech systémových aplikací společnosti Apple dodávaných s Mac OS X (jako je například Safari, iCal, iSync a vybavení QuickTime).
Nakonec patří poděkování všem aktivním uživatelům, kteří věnovali chvilku svého času na poskytnutí odezvy v podobě námětů i kritických připomínek k lokalizacím jednotlivých produktů a napomohli tak dále zvyšovat kvalitu lokalizace Mac OS X a souvisejících produktů.
V uplynulých šesti měsících se mnohé podařilo – k dispozici je základní systém a řada lokalizovaných aplikací v aktuálních verzích. Tímto trendem se bude řídit i následující období, jehož nespornou prioritou bude lokalizace nové verze operačního systému Mac OS X 10.3. Cílem je ucelené řešení pro stávající i nové uživatele platformy Apple v lokalizované podobě a to v aktuálních verzích všech produktů.
Zdroj: Lokalizační team Apple, červenec 2003.
Redakce: jelikož připravujeme s lokalizačním týmem menší rozhovor, zajímají nás vaše dotazy a připomínky, které chcete na lokalizační tým vznést. Proto neváhejte a pište do diskusí!