Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Různé zbývající zprávy: chystá se aktualizace pro 24“ bílý iMac, opět předvídán konec Macu mini, něco úvah k webovým aplikacím a Apple vítá letošní Nobelovu cenu za mír. (15.10.07)
15. října 2007, 03.00 | Apple chystá softwarovou aktualizaci pro bílý 24“ iMac, jež by měla vyřešit potíže s Boot Campem. AppleInsider opět věští blížící se konec Macu mini. Trocha úvah o dalších krocích Applu kolem webových aplikací pro iPhone. Letošní udělení Nobelovy ceny za mír Alu Goreovi uvítal také Apple.
V tomto článku najdete různorodou směs zbývajících zpráv z víkendu:
Apple údajně chystá aktualizaci pro 24“ bílý iMac řešící potíže s Boot Campem
AppleInsider tvrdí, že Apple tajně chystá malou, ale docela důležitou softwarovou opravu, jež vylepší zacházení počítače s grafickými kartami ve formátu nVidia MXM. To se týká pouze karet GeForce 7300 GT a GeForce 7600 GT nasazených v nyní již nevyráběných bílých 24” iMacích. Jejich nástupci se staly současné „hliníkové“ iMacy, které používají grafické karty ATI Radeon HD s odlišným fyzickým rozhraním, takže zmíněný problém se na ně nevztahuje.
Majitelé iMaců s MXM kartami prakticky od počátku hlásili potíže s Boot Campem, konkrétně se spuštěním počítače do Windows. Po nainstalování Boot Campu a poté Windows do vyhrazeného diskového oddílu se mnohým z nich často stávalo, že namísto spuštění Windows se dočkali jenom tmavé obrazovky, teprve zpětný restart do Mac OS X stroj oživil.
Projevovalo se to však pouze na některých strojích a jenom někdy. Problém často vyřešila výměna základní desky, ovšem ani to nebylo zcela jisté řešení. A Apple se na tyto stížnosti netvářil příliš vstřícně, vzhledem k tomu, že pod Mac OS X Tiger má Boot Camp oficiální postavení beta verze, na niž se těžko uplatňují nějaké záruční nároky.
Apple sice základní příčinu problému s Boot Campem nikdy veřejnosti neodhalil, ale existence softwarové opravy nasvědčuje, že nakonec jde o věc řešitelnou čistě softwarově, což dovoluje vyhnout se nepříjemným a často drahým (nepokryje-li to záruka) výměnám hardwaru.
Apple by měl opravu vydat pod názvem „iMac MXM Updater 1.0“, v současnosti se nachází v závěrečné fázi testování a její vydání závisí hlavně na tom, kdy se podaří testujícím vychytat poslední chyby. Vzhledem k tomu, že nyní se většina úsilí napírá směrem k Leopardovi (viz první dnešní článek), tak tohle asi nebude hlavní prioritou.
Je docela zvláštní, jak velký počet problémů Maců souvisí zrovna s grafickými kartami, vlastně většina softwarových aktualizací se nějak týká právě jich. Mají-li Macy nějakou Achillovu patu, potom zřejmě tady.
Blíží se konec Macu mini?
AppleInsider uvádí, že se objevily náznaky brzkého odchodu Macu mini ze scény. Nejprve je ovšem třeba poznamenat, že tento server myšlenku konce Macu mini prosazuje už dlouho, stala se tak trochu jeho posedlostí.
Informace samotná však vypadá celkem seriózně. Apple podle ní začal zpomalovat dodávky oblíbenějších modelů Maců na trh před očekávaným uvedením Mac OS X Leopard, ale některým svým distribučním partnerům sdělil, že nemají čekat žádné další dodávky současných konfigurací Macu mini. A ti partneři, kteří tuto informaci nedostali, narazili na nesrovnalosti při pokusu o zadání vlastních objednávek tohoto stroje.
AppleInsider to považuje za potvrzení svých názorů a připomíná, že řada malých stolních Maců prošla významnější modernizací naposledy před více než rokem, počátkem srpna pak při uvedení nových iMaců doznaly Macy mini pouze kosmetická vylepšení, kdy dostaly o něco výkonnější procesory, větší RAM a větší pevné disky.
Není však jasné, čím by teď Apple Mac mini nahradil a kdyby nechal jeho místo na trhu prázdné, asi by to vadilo nezanedbatelnému počtu potenciálních zákazníků. Ostatně zatím žádná předpověď konce Macu mini AppleInsideru nevyšla, uvidíme, co se bude dít po uvedení Leoparda na trh.
Pokud jde o zpomalení dodávek ostatních Maců, tam se jedná hlavně o předběžné opatření, Apple zřejmě nechce na konci měsíce mít ve skladech příliš mnoho Maců s nainstalovaným Tigerem, místo toho se bude snažit co nejdřív začít tyto stroje vybavovat předinstalovaným Leopardem.
Něco drobností k adresáři webových aplikací iPhonu
Ze zdroje, který si nepřeje být jmenován, se ke mně dostalo něco podrobností k ve čtvrtek spuštěnému oficiálnímu adresáři webových aplikací pro iPhone.
Podle onoho zdroje jsou podmínky pro zařazení do tohoto adresáře poměrně přísné, Apple prověřuje jak vlastní technické zpracování aplikace, tak klade značné nároky na provozní podmínky. Teoreticky by tak do adresáře měly přijít jenom dostatečně kvalitní aplikace.
Navíc Apple od žadatelů o zařazení žádá daleko více informací, než jich v adresáři zveřejňuje, přičemž mimo jiné chce vědět i to, zda se jedná o freeware či komerční aplikaci. To by napovídalo, že tento adresář představuje teprve první krok, zatímco Apple má v plánu i další věci. Jak víte, chystá se usnadnění vývoje webových aplikací, mimo jiné pomocí možnosti lokálního ukládání.
Když se toto vše zkombinuje a vezmou se v úvahu zvyklosti Applu, dovozuje onen zdroj, že Apple možná chystá prodej komerčních webových aplikací přes iTunes Store. Uvažuje o vzniku speciální aplikace právě pro správu takovýchto webových aplikací, jež by zajišťovala přístup do jejich katalogu, jejich nákup a stahování (v případě těch pro lokální provoz) a tak dále. Odpovídalo by to centralizačním snahám Applu, navíc by si tak vytvořil další potenciální zdroj příjmů.
Vypadá to celkem logicky, webové aplikace by prošly podobným vývojem jako vyzvánění. (V jejich případě se však musí říci, že u vyzvánění hlavní roli hrají majitelé autorských práv, Apple zde funguje spíše jako výběrčí). A je dost pravděpodobné, že se na americkém trhu najde dost lidí ochotných platit i za poměrně jednoduché webové aplikace, když je dostanou „naservírované“ až pod nos, ačkoli by si jejich obdobu nejspíš mohli obstarat zdarma, jenže to už by vyžadovalo trochu více práce. V případě složitějších (a užitečnějších) aplikací by potenciální trh byl ještě podstatně větší.
I jiné zdroje naznačují, že Apple hodlá prohloubit své úsilí v oblasti webových aplikací, významnějších kroků se však zřejmě dočkáme až za několik měsíců (spíše až v příštím roce). Hodně bude záležet na tom, zda a kdy Apple umožní lokální ukládání webových aplikací. Proti kompilovaným aplikacím sice nadále zůstane dost omezení, avšak ničeho lepšího se nám v dohledné době od Applu zřejmě nedostane.
Apple oslavuje Goreovu Nobelovu cenu za mír
Sledujete-li trochu obecné mediální dění, asi vám neuniklo, že letošní Nobelovu cenu za mír získal (spolu s mezivládním panelem OSN pro klimatické změny) bývalý americký viceprezident Al Gore, který se nyní stal jedním z hlavních aktivistů v oblasti klimatických změn.
Ocenění vyvolává značné názorové střety podle politické orientace diskutujících, tím se ovšem na tomto serveru nehodlám zabývat. Přesto sem tato zpráva patří, protože domovská stránka amerického webu Applu z tohoto ocenění učinila své hlavní téma.
To má své jednoduché vysvětlení, od roku 2003 je Al Gore členem správní rady Applu a tudíž součástí firemního vedení. Apple se tedy tak trochu hřeje na výsluní mediálního věhlasu ocenění a jeho marketing tuto skutečnost jistě dokáže v budoucnosti výhodně využít.