Různé zprávy: aktualizace pro Office 2004, konec AppleWorks a 45nm Xeony už v listopadu. (16.8.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Různé zprávy: aktualizace pro Office 2004, konec AppleWorks a 45nm Xeony už v listopadu. (16.8.07)

16. srpna 2007, 04.00 | Microsoft vydal další bezpečnostní aktualizaci pro Office 2004. Apple oficiálně ukončil AppleWorks. A podle uniklých informací přijdou 45nm Xeony na trh již v listopadu.

Po ohňostroji novinek se přísun zpráv zpomaluje na obvyklou letní intenzitu, přesto je stále o čem psát:

Bezpečnostní aktualizace pro Office 2004

Microsoft včera vydal bezpečnostní aktualizaci Microsoft Office 2004 for Mac verze 11.3.7. Podobně jako ty předchozí opravuje zranitelnost, kterou by mohl útočník využít k přepsání operační paměti škodlivým kódem. V tomto případě napravuje konkrétně zranitelnosti v OLE Automation a v Excelu. Před instalací této aktualizace byste již měli mít nainstalovanou předchozí aktualizaci 11.3.6. Aktualizace se dá stáhnout z webu Microsoftu (zabírá 8,6 MB), případně ji nainstaluje utilita automatické aktualizace Microsoftu, používáte-li ji.

Apple ukončil AppleWorks

Hardwarové a softwarové novinky minulého týdne zakryly, že Apple současně ukončil jeden svůj významný softwarový produkt – integrovaný kancelářský balík AppleWorks. Jak informuje britský Macworld, Apple minulý týden prodejcům oznámil, že tento software dospěl do stavu „End of Life“, tedy konce životnosti. Už se nadále nebude prodávat a původní webový odkaz na něj vás přehodí na stránku balíku iWork. (Na českém webu Applu stránka ještě existuje.)

Tento software má za sebou dlouhou historii, úplně první verzi napsal Robert Lissner v roce 1984 pro počítače Apple II a ve své době byl nejprodávanějším softwarovým balíkem. Na Macintoshi se balík objevil pod názvem ClarisWorks v roce 1991 (Claris se tehdy vyčlenil jako samostatná firma z Applu, z něj dodnes zbyla firma FileMaker Inc., dodávající známý databázový program), jehož autory byli Bob Hearn a Scott Holdaway. Postupně přicházely nové verze, ale nakonec se v roce 1998 většina programů Clarisu vrátila zpět do Applu, Clarisu zůstal pouze FileMaker. Balík ClarisWorks 5 byl tehdy přejmenován na AppleWorks 5. Od té doby vyšla už jen verze 6 (v roce 2000), mimo jiné uzpůsobená pro fungování pod Mac OS X, a potom se software již dále nijak nevyvíjel, takže se současný vývoj dal čekat.

Přehled historie AppleWorks najdete na Wikipedii (stejně jako historii Clarisu). Hodně zajímavý pohled na historii ClarisWorks poskytuje pojednání Boba Hearna, s informacemi skutečně „z první ruky“ jednoho z autorů ClarisWorks.

Bývaly doby, kdy se balík ClarisWorks dodával s každým Macintoshem pro běžné uživatele, takže patřil k nejrozšířenějšímu softwaru.

ClarisWorks představoval důležitý program také pro český trh, protože jako jeden z prvních nabízel skutečně důkladnou českou lokalizaci včetně převodu z tehdy všudypřítomného formátu T602 a kvalitní kontroly překlepů, pokud se dobře pamatuji, pocházelo to od Macronu. A matně si vzpomínám na (dost neúspěšnou) akci s Performou 630 jako počítačem pro běžné uživatele, kde ClarisWorks tvořil důležitou součást vybavení (protože je to tak dávno, že o tom Web mlčí, uvítám, když pamětníci přispějí na toto téma svými vzpomínkami).

Nový iWork ’08 samozřejmě AppleWorks nahradí, ostatně po dlouhých létech letargie to těžko mohlo dopadnout jinak. Ono jde spíše o emocionální záležitost, protože končí jedna významná část softwarové historie. A až při takovémto ohlédnutí zpět si ostřeji uvědomíte, jak rychle se v naší branži člověk stává pamětníkem.

Xeony postavené na architektuře Penryn se zřejmě objeví už v listopadu

A nakonec jedna obecnější hardwarová zpráva. Od roku 2006 mají pro Macy docela zásadní význam kroky Intelu, proto jim zde věnuji pozornost. V posledních dnech vzbudil rozruch „únik informací“ z webu Intelu pro distributory, na němž nedopatřením byly po určitou dobu veřejně přístupné údaje o nových Xeonech. Ty by měly přijít na trh 11. listopadu a již budou využívat 45nm výrobní proces, půjde tedy o čipy postavené na architektuře Penryn. Nové Xeony používají kódové označení „Harpertown“ a budou se nabízet na frekvencích od 2,0 po 3,16 GHz. Jejich další vlastnosti včetně cen shrnuli přehledně a v češtině do úhledné tabulky kolegové z CD-R serveru, z níž si lze udělat celkem jasný přehled o tom, co Intel chystá.

AppleInsider přináší prakticky stejné údaje v angličtině, zároveň k tomu ovšem dodává, že bychom se těchto procesorů mohli dočkat v Macích Pro. Pro ně Apple používá právě Xeony, a jestliže se nové modely skutečně objeví už 11. listopadu (Intel má předstih proti svým plánům, původně se měly tyto procesory objevit až na přelomu roku), mohl by Apple inovovat Mac Pro těsně před vánoční sezónou. Samozřejmě nevíme, zda to Apple skutečně udělá, ale na druhou stranu naposledy Apple přidal do sestavy Maců Pro osmijádrový model počátkem dubna a jinak se Macy Pro v podstatě nezměnily již skoro rok, takže se výraznější inovace jeví jako dost pravděpodobná.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: