Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Různé zprávy: Apple označen za nejnovátorštější firmu, avšak Dánové odhalili vadu v iBooku G4, AT&T se již chystá na iPhone a iSuppli věští flash budoucnost notebooků. (7.5.07)
7. května 2007, 02.00 | Apple opět získal titul nejnovátorštější firmy světa. Podle dánské organizace na ochranu zákazníků má iBook G4 konstrukční vadu. Z AT&T unikají náznaky, že se tento mobilní operátor chystá na uvedení iPhonu v půlce června. Analytická firma iSuppli předpovídá, že v roce 2009 notebooky s nějakým druhem flash paměti získají nadpoloviční podíl na trhu.
Ani na konci minulého týdne se neobjevilo mnoho zpráv bezprostředně souvisejících s Applem a jeho produkty, zvlášť ne v technické oblasti, a tak vám předkládám následující informační tříšť.
Apple označen za nejnovátorštější firmu světa
Časopis BusinessWeek opět udělil Applu titul „nejnovátorštější firma světa“, a to dokonce již potřetí za sebou. BusinessWeek k tomu podotýká, že toto postavení výmluvně hovoří o tom, na jakém druhu inovací dnes záleží, iPod podle něj ztělesňuje dnešní hlavní inovační trendy. Spojil důraz na design a zaměření na uživatelské prožitky se vznikem podpůrného ekosystému, kdy se iPod stal hitem díky hladké spolupráci s iTunes.
V hlasování pro tento seznam Apple dokázal získat dvakrát více hlasů než Google, který už podruhé obsadil druhé místo. O 5. místo se podělily Toyota, General Electric a Microsoft, hodně si pohoršil Dell, ten poklesl z loňského 14. na 22. místo.
Autoři žebříčku se navíc domnívají, že v dohledné budoucnosti si Apple podobné postavení dále udrží díky iPhonu. Tvrdí, že právě tento telefon by mu měl zajistit vysoké postavení v seznamu vydaném v příštím roce.
Samozřejmě, jde o dost subjektivní hodnocení, BusinessWeek vzhledem ke svému zaměření hodnotí především inovace s bezprostředním dopadem na trh, hlavně ten americký. Toto hodnocení ukazuje, že mediálně je Apple nadále vnímán jako tahoun technických novinek. Situace posledních dní tomu sice příliš nenasvědčuje, ale pokud Apple letos skutečně splní všechny své sliby a podaří se mu je úspěšně realizovat (iPhone, Leopard a tak dále), zřejmě si tenhle titul skutečně zaslouží.
Závada iBooku G4 prohlášena v Dánsku za systémovou
Z minulosti však Apple nyní dostihl jeden nepříjemný problém týkající se potíží s posledními iBooky.
Dánský výbor vyřizující stížnosti zákazníků minulý týden rozhodl, že iBook G4 má systémovou výrobní vadu, za níž zodpovídá Apple a měl by podniknout příslušná nápravná opatření.
V roce 2005 na trh uvedený iBook s procesorem G4, poslední člen své řady, začal dost často vykazovat závažnou poruchu, jež se u všech postižených uživatelů projevovala téměř stejně. Zhruba již po roce aktivního používání se stroj náhle nevysvětlitelně odmítal spustit. Někteří pak zjistili, že se to dá do jisté míry napravit vyvinutím tlaku na tělo notebooku, používali přitom všelijaká improvizovaná řešení, viz například tato fotografie.
Výše zmíněný výbor zaplavily spousty stížností dánských zákazníků, ten dal problém prošetřit nezávislé laboratoři Delta. Tak byla objevena reprodukovatelná závada: pájený kontakt jednoho čipu na základní desce se s každým stiskem vypínače víc a víc uvolňoval, až nakonec způsobil přerušení důležitého spoje, které systém v podstatě vyřadilo z provozu. Výše popsané improvizované postupy fungovaly, protože tlakem spoj znovu propojovaly.
Apple prozatím celý problém prohlašoval za jednotlivé, vzájemně nesouvisející případy a technická podpora postiženým nabízela pouze individuální opravy, obvykle dost drahé. Navíc u mnohých se porucha projevila až po uplynutí jednoroční záruky. (Jestliže si ji zvolili, v Dánsku pochopitelně platí podobné záruční podmínky jako u nás. To tedy byla úspora na opravdu nesprávném místě.)
V některých jednotlivých případech ovšem Apple dánské vlastníky takovýchto iBooků přece jen odškodnil. Avšak rozhodnutí výboru pro zákaznické stížnosti situaci podstatně mění. Závadu prohlašuje za systémovou, takže Apple nyní bude v Dánsku povinen převzít každý iBook s tímto problémem. A nejenom to. Zástupci výboru poznamenali, že jejich názor by měl sloužit jako formální varování Applu na mezinárodní úrovni, protože tisíce uživatelů se s touto závadou setkali i mimo Dánsko a od Applu by bylo pokrytecké, kdyby vadu uznal v jedné zemi a v jiných ne.
Ve skandinávských zemích jsou organizace na ochranu zákazníků hodně silné, zmíněný dánský výbor podléhá přímo vládě, takže tam Applu nezbude nic jiného než se jeho rozhodnutí podřídit. Uvidíme, jak se zachová v jiných zemích. I kdyby se problém týkal většího počtu iBooků, jistě nijak zvlášť nenaruší firemní finance. Záležitost ovšem má značný psychologický a mediální dopad. Výrobní vada se může objevit vždy, avšak u Maců se s ní počítá mnohem méně než u jiných počítačů. Nyní bude hodně záležet na tom, jak se Apple k celé věci postaví. A pochopitelně na mysl přichází otázka, s jakou pravděpodobností se něco podobného může opakovat. Doufejme, že se z toho Apple poučí a podnikne potřebná opatření pro budoucnost.
AT&T se zřejmě již pilně chystá na uvedení iPhonu
Od mobilního operátora AT&T (dříve Cingularu) unikají další náznaky, že se připravuje na uvedení iPhonu. Objevila se vnitřní zpráva elektronické pošty pro zaměstnance AT&T, v níž se uvádí, že v období od 15. června do 15. července mají omezit vznášení požadavků na dovolenou, jako důvod se cituje „pravděpodobně nejrušnější prodejní období za několik posledních let“. Lidi z prodeje, kteří už si na toto období dovolenou naplánovali, zpráva vybízí, aby si ji vybrali dříve. Dovolené již schválené si bude možné vybrat, pokud je nepůjde přesunout. Žádné nové požadavky na dovolenou v tomto období se však schvalovat nebudou.
Podle dalších zpráv se zdá, že AT&T plánuje pro uvedení iPhonu nasazení velkých výloh. V některých obchodech se dokonce bude muset předělávat kabeláž, protože výloha bude vyžadovat vlastní napájení, a dokonce i síťový kabel. A bude velká, mluví se o výšce 12 metrů a šířce 5 metrů. Mnohé obchody již začaly s instalací napájení, což též svědčí o blížícím se uvedení. Vzhledem k tomu, že se Apple stále drží termínu „koncem června“, jde to vše docela dobře dohromady, protože po tom, jaký „psychologický kapitál“ Apple do svého telefonu investoval, si těžko bude moci dovolit nějaké výrazné zpoždění.
Lze předpokládat, že uvedení iPhonu bude provázet mohutná reklamní kampaň a AT&T samozřejmě nechce nic zanedbat. Avšak teprve až iPhony fyzicky dorazí do obchodů, pozná se, jaký bude skutečný zájem zákazníků a nakolik velkou překážkou bude poměrně vysoká pořizovací cena.
iSuppli předpovídá prudký nárůst podílu notebooků s flash pamětí
O náhradě magnetických pevných disků v noteboocích flash pamětmi se poslední dobou hovoří poměrně často, nyní k tomu analytická firma iSupply (to je ta, co vypočítává hrubé marže iPodů) přidala svou předpověď.
Ta vidí budoucnost flash paměti v noteboocích velice optimisticky, konkrétně předpovídá do čtvrtého čtvrtletí 2009 prodej 24 milionů notebooků s nějakým druhem flash úložiště, přičemž v prvním čtvrtletí letošního roku se na trh dostalo takových strojů jenom 143 600. A protože se celkový prodej notebooků v té době odhaduje na 40,1 milionu kusů, znamenalo by to, že nějaký druh flash ukládání bude využívat skoro 60 procent notebooků (oproti současným 0,7 procenta).
iSuppli tvrdí, že to bude možné díky dramatickému poklesu cen NAND flash čipů, kdy se stále zlepšuje poměr cen mezi magnetickými a flash disky. Uvádí, že v roce 2003 činil poměr cen 1:100 v neprospěch flash technologie, ale do roku 2009 se to zlepší na 1:14.
Flash technologie tedy nadále zůstane citelně dražší, ale její ostatní výhody - zvýšený výkon (hlavně při čtení), lepší odolnost vůči nárazům a nižší spotřeba energie - převáží v její prospěch.
Flash úložiště se v současnosti v osobních počítačích řeší třemi hlavními způsoby: technologií Intel „Robson“, hybridními pevnými disky (HHD) a disky v pevné fázi (SSD). Ovšem pouze SSD disky lze považovat za čistě flash řešení, ostatní kombinují flash paměť s klasickou magnetickou technologií, kdy flash komponenta slouží spíše jako velká vyrovnávací paměť pro magnetický disk.
Podle iSuppli v příštích dvou letech bude zastoupení flash paměti podobné jak u ultrapřenosných subnotebooků, tak u běžných notebooků. Podle jejích odhadů ultrapřenosná PC v roce 2009 budou v 54 procentech případů používat hybridní (HHD) disky, SSD disky nasadí 28 procent z nich. U běžných notebooků předpokládá 58 procent s HHD a 25 procent s SSD disky.
Apple těžko bude stát opodál. Má se za to, že nasadí nějakou variantu technologie Robson do chystaného subnotebooku někdy koncem letošního či počátkem příštího roku, kdy spojí poměrně malou flash paměť na základní desce s klasickým magnetickým diskem. Časem se toto řešení snad objeví též v MacBoocích.
Není zatím jasné, kdy Apple přijde s notebookem využívajícím SSD disk – tedy strojem zcela zbaveným klasické magnetické technologie, bude to jistě záležet hlavně na ceně flash pamětí. Zdá se však, že v hybridních řešeních Apple spíše využije technologie Robson než hybridních pevných disků. Už dříve se objevovaly zprávy, že Apple údajně odmítl nabídku Samsungu na dodávku hybridních disků (ten je právě začal prodávat) ve prospěch technologie Robson.
iSuppli patří k serióznějším analytickým firmám, o trhu elektronických komponent má docela dobrý přehled, takže její předpověď nelze brát na lehkou váhu. Pro Apple z toho plyne, že dříve či později bude muset nějaké flash řešení nasadit už kvůli tomu, aby nezaostával za konkurencí. Z výše uvedeného však zároveň vychází, že úplná náhrada magnetických disků flash pamětí stále bude v menšině, převládnou spíše hybridní řešení, ovšem nějaký SSD stroj od Applu bychom asi také mohli čekat. A pochopitelně nadále zůstává otevřená možnost, že Apple přijde s nějakým nečekaným překvapením, přestože současný stav tomu příliš nenasvědčuje. V každém případě se dá čekat, že vývoj na poli úložných technologií bude ještě dost zajímavý.