Různé zprávy: Apple předčil tržní kapitalizací IBM, Boot Camp si již nelze stáhnout, FileMaker není kompatibilní s Leopardem a drobná úprava doku Leoparda. (24.10.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Různé zprávy: Apple předčil tržní kapitalizací IBM, Boot Camp si již nelze stáhnout, FileMaker není kompatibilní s Leopardem a drobná úprava doku Leoparda. (24.10.07)

24. října 2007, 06.00 | Růst akcií způsobil, že tržní kapitalizace Applu překonala IBM. Boot Camp se už nedá samostatně stáhnout. Databáze FileMaker 9 zatím není plně kompatibilní s Leopardem. A ostrá verze Leoparda má mírně upravený vzhled doku.

Zde shrnuji různé zprávy ze včerejška, jež považuji za hodné zmínky, druhý článek jsem věnoval včerejšímu výročí iPodu.

Tržní kapitalizace Applu předčila IBM

Příznivé finanční výsledky Applu, oznámené v pondělí, se pochopitelně projevily na finančních trzích – kurs akcií Applu se včera pohyboval kolem 186 USD. A z toho vyplývá jeho tržní kapitalizace (aktuální kurs násobený počtem akcií na trhu) ve výši 162 miliard USD. To už je opravdu hodně, Apple v této hodnotě překonal řadu významných počítačových firem. Zanechal za sebou například IBM (tržní kapitalizace 159 miliard USD) a Intel (155 miliard USD). Mezi nejvýznamnějšími počítačovými firmami tak včera skončil na čtvrtém místě, před ním stály jen Cisco (189 miliard USD), Google (208 miliard USD) a Microsoft (208 miliard USD). Tahle čísla jsou sice trochu ošidná, mění se s každým výkyvem kursu akcií, takže již dnes může být přesné pořadí trochu jiné, přesto to hodně vypovídá o tom, kam až se Apple dostal.

Další sledovaný ukazatel u akcií tvoří takzvaný poměr P/E, tedy poměr ceny akcie a zisku na ní dosaženého. Pro nejvýznamnější počítačové firmy poměry P/E vypadají následovně:

  • IBM 17,1
  • Microsoft 21,8
  • Intel 24,8
  • Cisco 26,4
  • Apple 47,6
  • Google 52,9

Vysoký poměr P/E znamená, že daná akcie pro investory vychází dráž (za jednotku zisku zaplatí víc), zároveň ovšem vyjadřuje důvěru trhu v to, že firma bude úspěšná i v budoucnosti a nadále poroste. Někdy to sice může být znamením spekulativní bubliny, ale to asi není případ Applu. Ostatně podobná hodnota poměru P/E pro Apple jako pro Google naznačuje, že finančníci vnímají obě firmy podobně (skutečně mezi nimi vládnou víc než přátelské vztahy.)

Tento vývoj pochopitelně mnohé udivuje, vzhledem k tomu, že to není tak dávno, kdy analytici Apple pohřbívali a mluvili o tom, že válka PC skončila a vyhrál ji Microsoft.

Zajímavé je, že většina těchto firem má aspoň něco společného se softwarem. Všechny si také drží dominantní postavení na určitých trzích, kde zatlačují konkurenci do kouta a udržují si vysoké marže. V případě Applu to navíc posiluje nadprůměrná loajalita jeho zákazníků a pověst firmy přicházející s inovacemi.

A všechny tyhle firmy se též angažují v digitální zábavě (určité kroky v tomto směru podniklo i „síťařské“ Cisco). Samozřejmě, veškeré věštby v počítačové branži jsou krajně nejisté, ale zdá se, že Apple splňuje řadu podmínek k tomu, aby si své postavení mezi největšími počítačovými firmami udržel i nadále.

Boot Camp si již nelze stáhnout samostatně

Další známku brzkého příchodu Leoparda představuje to, že z webu Applu zmizel odkaz na stažení samostatné beta verze Boot Campu pro Mac OS X 10.4 Tiger.

Boot Camp umožňuje od loňského dubna na Macích s Intely spouštět Windows (XP nebo Vistu) jako alternativu k Mac OS X. (Windows se musí nainstalovat do samostatného diskového oddílu.) Boot Camp se dal zdarma stáhnout z webu Applu, oficiálně ovšem měl postavení beta verze s příslušnými důsledky.

V Mac OS X 10.5 Leopard už Boot Camp tvoří integrální součást operačního systému, nese tudíž punc oficiality, mimo jiné by tedy pro něj měla fungovat stejná podpora jako pro zbytek systému. Boot Camp v Leopardovi navíc výrazně zjednodušuje přípravu a instalaci.

Apple již počátkem října upozorňoval na to, že platnost beta verzí Boot Campu vyprší, pro starší verze platnost licence skončila už 30. září, pro novější verze pak skončí s uvedením Leoparda (tedy tento pátek).

A nyní tedy Apple učinil další krok a zrušil i samotnou možnost stahování beta verze, původní odkaz na samostatný Boot Camp vás přesměruje na popis Boot Campu v Leopardovi. Tam se přirozeně již nic zdarma stáhnout nedá, daná stránka místo toho nabízí odkaz na objednání Leoparda.

Zatím není jasné, jaký bude další osud instalací Boot Campu pod Tigerem. Už nainstalované diskové oddíly s Windows zřejmě budou fungovat i nadále, ale nebude s nimi možné dále manipulovat, protože příslušné softwarové nástroje již nebudou provozuschopné.

Jedním z řešení je přechod na Leoparda, ten samozřejmě předchozí instalaci Boot Campu pozná a provede její aktualizaci. K budoucnosti Boot Campu pod Tigerem se zatím Apple nevyjádřil. Kolovaly sice spekulace o tom, že by se z Boot Campu mohl stát samostatný placený software, avšak současné činy Applu spíše naznačují, že bude nutné pořídit si Leoparda (to by docela odpovídalo obecné politice Applu v tomto ohledu). Není to zrovna sympatický tah, ale mohl by přinutit řadu lidí, aby na Leoparda přešli právě kvůli Boot Campu. Uvidíme, zda Apple k této záležitosti vydá nějaké oficiální prohlášení.

FileMaker není připraven na Leoparda

Databázový program FileMaker (běží jak pod Mac OS X, tak pod Windows) není úplně neznámý ani u nás, seznámení s možnostmi nejnovější verze FileMaker 9 najdete tady. Program vyrábí firma FileMaker Inc., jež je divizí Applu. (Vlastně jde o pozůstatek Clarisu.)

Vzhledem k těmto okolnostem nejnovější prohlášení firmy ve vztahu k Leopardovi znamená nemilé překvapení.

FileMaker na svém webu totiž uvádí, že jsou nadšeni z uvedení Leoparda, pokračování však zaráží, firma tvrdí, že právě pracuje na kompatibilitu s Leopardem zlepšujících aktualizacích pro FileMaker Pro 9, FileMaker Pro 9 Advanced, FileMaker Server 9 a FileMaker Server 9 Advanced. V současnosti FileMaker nedoporučuje používat produkty řady FileMaker 9 na počítačích provozujících Mac OS X Leopard. A stejně nedoporučuje ani používání starších verzí FileMakeru pod Leopardem, protože neprovedli testy kompatibility.

Zástupce FileMakeru k tomu britskému Macworldu doplnil, že se firma vždy snažila držet krok s Mac OS X, jako jedna z prvních vydala FileMaker 8.5 jako univerzální binární program. Nyní velice těsně spolupracuje s Applem a předpokládá, že podpora FileMakeru pro Leoparda se objeví brzy poté, co bude nový operační systém uveden na trh (k tomu dojde tento pátek).

Zástupce firmy zdůraznil, že jejich software je životně důležitý pro chod podniků, proto je potřeba ho podrobit zevrubnému testování, aby se ochránilo podnikání zákazníků.

Současně FileMaker ukončuje prodej softwaru FileMaker 8 Mobile, verze databáze určené pro PDA a jiná mobilní zařízení. Naposledy ho bude možné objednat 17. prosince 2007, podpora pro FileMaker Mobile 7 a FileMaker Mobile 8 pak skončí 18. června 2008.

ThinkSecret k tomu dodává, že za ukončením podpory FileMakeru Mobile stojí zřejmě rozmach webových prohlížečů v mobilních telefonech (v tom vyniká především iPhone se svým mobilním Safari, ale přidávají se i další podobné přístroje), k databázím FileMakeru totiž může přistupovat každé zařízení s plnohodnotným webovým prohlížečem.

Pro FileMaker tak bude zřejmě ekonomicky výhodnější soustředit se jen na „plnou“ verzi programu, přesto lze čekat, že někteří zákazníci budou ukončení mobilní verze litovat, webové aplikace nevyhovují každému.

Nedostatečná kompatibilita FileMakeru 9 je ovšem docela ostuda. Leopard se sice testoval skoro do poslední chvíle, což zajištění kompatibility nepochybně ztížilo, ale vzhledem k těsnému vztahu FileMakeru k Applu by se snad dala očekávat rychlejší reakce. Možná ovšem jde jen o preventivní opatření na ochranu proti případným žalobám za škody způsobené nedostatečnou kompatibilitou.

Můžeme pouze doufat, že se podobné problémy s kompatibilitou nebudou pod Leopardem projevovat u dalších důležitých aplikací.

Drobná úprava v doku Leoparda

A nakonec ještě jedna drobnost k Leopardovi. MacRumors informuje, že ostrá verze Leoparda (sestavení 9A581) obsahuje přinejmenším jednu vizuální úpravu proti testovacím verzím pro vývojáře. Zdá se, že Apple vyslechl připomínky uživatelů k tomu, že nový 3D dok nepůsobí dobře, když se přesune na levou či pravou stranu obrazovky.

Ostrá verze Leoparda použije pro dok umístěný na straně obrazovky 2D vzezření, přesune-li se dok na spodek obrazovky, bude se zobrazovat ve 3D podobě.

Jde o opravdu drobný detail, na druhou stranu to svědčí o tom, že Apple Leoparda skutečně uhlazoval do poslední chvíle.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: