Různé zprávy spojené s iPhonem - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Různé zprávy spojené s iPhonem

11. listopadu 2009, 00.00 | Ve Velké Británii začal iPhone prodávat také operátor Orange. Aktualizace BIOSu firmy Gigabyte zřejmě vyřešila problém synchronizace PC s čipovou sadou Intel P55. A objevil se první červ pro iPhone, napadá však jen některé přístroje s otevřeným firmwarem.

Sešlo se též několik různorodých zpráv spojených s iPhonem:

Orange UK zahájil prodej v Británii celkem úspěšně

Už před týdnem zveřejnil operátor Orange UK podmínky, za nichž začne prodávat iPhone ve Velké Británii vedle dosud výlučného distributora O2 UK a v úterý opravdu prodej zahájil.

Samotné předběžné objednávky iPhonu u Orange činí podle odhadů okolo 250 000 kusů, což znamená, že velice brzy počáteční prodej u druhého britského operátora překoná prvotní prodej původního iPhonu v USA v červnu 2007, kdy se za první víkend prodalo 270 000 iPhonů. Jde ovšem o srovnávání nesrovnatelného, dnešní iPhone je (hlavně díky novému firmwaru) v podstatě jiný přístroj a situace na trhu se též úplně liší (především kvůli obchodu App Store).

V každém případě se zdá, že pro Orange bude iPhone významným zdrojem příjmů, odhady analytiků předpokládají, že do konce roku 2010 mu telefon Applu může přinést příjmy v rozmezí 500 až 800 milionů GBP, celkem by měl Orange prodat přes milion iPhonů, a to už není zanedbatelné číslo ani v celosvětovém měřítku a jasně vysvětluje, proč se Apple rozhodl exkluzivitu na britských ostrovech ukončit.

Cenové podmínky Orange se příliš neliší od podmínek O2, pověsti o tom, že bude Orange blokovat některé aplikace (například Facebook či Spotify) se nepotvrdily, značnou nelibost však vzbuzuje to, že jeho „neomezené“ datové připojení uplatňuje metodu FUP s limitem 750 MB měsíčně, což u iPhonu může docela vadit (Orange pochopitelně tvrdí, že to stačí a že v jiných evropských zemích jsou datové limity ještě nižší, podobnou argumentaci ovšem užívají všichni operátoři uplatňující tuto metodu, ostatně to známe i od těch našich).

O2 naproti tomu datové přenosy skutečně neomezuje (i když zpočátku, ještě pro původní iPhone, o tom také uvažoval, ale nakonec omezení zrušil). A O2 UK již též reagoval na příchod nového konkurenta, začal nabízet zákazníkům možnost odblokování iPhonu.

Zákazníci s úvazkem si mohou nechat telefon odblokovat kdykoli zdarma, musí ovšem dodržet termíny smlouvy. Kupci iPhonu s předplacenou kartou musí počkat alespoň 12 měsíců a za odblokování zaplatí 15 GBP, jež se jim strhnou z kreditu. Odblokování může trvat až 14 dní a potvrdí ho SMS zpráva.

Jak vidět, postupně se v jednotlivých zemích uvolňuje většina omezení, která byla původně s iPhonem spojená, u nás se ale iPhone od počátku prodává neblokovaný, takže tohle pro nás není nic nového, na druhou stranu se však nemůžeme příliš radovat z cen či dostupnosti 3G služeb.

Problém synchronizace iPhonu s PC vybavenými čipovou sadou P55 zřejmě řeší aktualizace BIOSu

Před týdnem Intel potvrdil, že zkoumá problém se synchronizací iPhonu na některých PC vybavených čipovou sadou P55. Zejména pod 64bitovými Windows 7, ale i pod jinými operačními systémy tyto stroje nedokážou telefon synchronizovat (iTunes sice iPhone rozpoznají, avšak pokus o synchronizaci skončí chybou). Příčina ještě není úplně jasná, zřejmě jde o problém v komunikaci mezi různým softwarem a hardwarem, svou roli v tom nejspíš hrají též samotné iTunes pro Windows.

Teď to však vypadá, že tuto chybu půjde řešit softwarově, firma Gigabyte totiž vydala pro svou základní desku GA-P55-UD4P novou verzi BIOSu, jež už zmíněnou chybou netrpí ani pod Windows 7. Potíže ovšem přetrvávají u desek ASUI a MSI, pro ně zatím není obdobná aktualizace dostupná. Přesto by instalace nejnovějšího BIOSu a ovladačů čipové sady mohla pomoci.

Své by k celé záležitosti měli říci také Intel a Microsoft, brzy se snad najde obecné řešení. (Vzhledem k tomu, že PC s touto čipovou sadou, umožňující nasazení procesorů Lynnfield, bude nepochybně přibývat, bylo by to rozhodně vhodné).

Čipovou sadu P55 zřejmě používá též 27“ iMac s procesorem Core i5, který se právě začíná prodávat, což vyvolávalo obavy, zda by nemohl rovněž trpět touhle chybou, ale jestliže příčina spočívá v BIOSu, tak to není příliš pravděpodobné (Macy namísto BIOSu používají EFI firmware).

Objevil se první červ pro iPhone

Značné mediální odezvy se přirozeně dočkala zpráva o příchodu prvního červa pro iPhone. Je ale třeba hned říci, že (aspoň zatím) jde pouze o neškodnou hříčku, jež se navíc dokáže šířit jenom na některých iPhonech s otevřeným (jailbroken) firmwarem, mohla by ovšem být předzvěstí horších hrozeb.

Červa vytvořil hacker vystupující po přezdívkou „ikex“ (za níž se ukrývá nezaměstnaný 21letý australský programátor Ashley Towns). Jeho výtvor pouze zamění tapetu uživatele za fotografii popové hvězdy 80. let minulého století Ricka Astleyho. Jedním z největších Astleyových hitů byla píseň „Never Gonna Give You Up“ a právě na ni odkazuje červem zobrazovaná zpráva „ikee is never gonna give you up“.

Červ označovaný jako Ikee se mimoto snaží nakazit další iPhony, hledá na Internetu jiné stejně zranitelné přístroje, předtím však ještě vypne SSH. (Fotografie Astleyho nebyla zvolena náhodně, právě jeho fotografie a videa se používají k podobným hříčkám, kdy URL adresa má odkazovat na něco důležitého pro dané téma, ale místo toho vede k hudebnímu videu se zmíněnou písní, tato praktika se stala „internetovým memem“ a vžilo se pro ni označení Rickrolling.)

Ikee ovšem většinu iPhonů napadnout nedokáže, dostane se jen do iPhonů s otevřeným firmwarem, na nichž běží utilita SSH s nezměněným výchozím heslem („alpine“). SSH dovoluje vzdálené připojení k iPhonu přes Internet, takže ponechání výchozího hesla představuje trestuhodnou nedbalost, ovšem pokud půjde připojení přes NAT, červ do telefonu stejně nepronikne.

Červ tak ohrožuje pouze iPhony, jejichž uživatelé jsou neuvěřitelně neopatrní, navíc sám o sobě jim nic tak hrozného nedělá. Jak však upozorňují bezpečnostní experti, mohl by posloužit jako východisko pro něco mnohem nebezpečnějšího.

Užitá zranitelnost je pochopitelně už známá nějakou dobu, ostatně minulý týden ji využil holandský hacker k napadení nezabezpečených iPhonů a požadoval 5 EUR za poskytnutí pokynů k vyřešení problému.

Towns měl mnohem čistší úmysly, chtěl prostě upozornit na to, že by uživatelé iPhonu měli měnit výchozí heslo, zvlášť když na telefonu používají SSH a o onom holandském pokusu ani nevěděl, v IRC rozhovoru s Joshuou „JD“ Davisonem, ředitelem australského prodejce internetového připojení JelTel, řekl, že to považoval jen za drobnou hříčku, neočekával, že se červ tak rozšíří a neuvědomil si některé další možné důsledky svého počínání.

Problém byl ovšem hlavně v tom, že Davison v neděli zveřejnil zdrojový kód červa Ikee, což dovolilo, aby ho jiní mohli upravovat, a to třeba i na mnohem škodlivější variantu (právě z tohoto důvodu Davison zdrojový kód červa později opět stáhl, ten už se ale dostal do oběhu).

Zatím není jasné, kolik iPhonů Ikee napadl, Towns ve zmíněném rozhovoru uvedl, že samotný jeho telefon nakazil asi 100 dalších, je otázkou, jak se bude červ šířit dál. Na webu již jsou ovšem k dispozici i návody, jak iPhone zabezpečit a jak se červa zbavit. (Davison navrhuje, aby utility pro otevírání firmwaru povinně vyžadovaly změnu výchozího hesla.)

Když to shrneme, červ Ikee sám o sobě velkou hrozbu neznamená, jisté riziko spočívá pouze v tom, že by se mohly objevit jeho podstatně škodlivější modifikace. A i tak se to týká jen malé části iPhonů, které především musí mít otevřený firmware a navíc musí používat výchozí heslo. Takové chování je však vrcholem neopatrnosti a bude jedině dobře, jestli červ Ikee na to upozorní.

Z červa ovšem asi nakonec bude mít největší radost Apple, protože ho může použít jako argument, jak je otevírání firmwaru hackerskými utilitami nebezpečné a bude tvrdit (což ostatně už stejně dělá), že přísná omezení iPhone OS prosazuje v zájmu bezpečnosti. Ve skutečnosti však stačí i na otevřeném iPhonu zachovávat základní bezpečnostní pravidla, aby se takováto ohrožení minimalizovala.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: