Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Samsung předvedl 16gigabitový NAND flash čip
4. ledna 2007, 09.00 | Na novém flash čipu Samsungu možná budou stavět budoucí iPody nano
Samsung včera oznámil, že začal jako první na světě dodávat vzorky 16gigabitových (2GB) NAND flash čipů. Jde o novou technologii vyráběnou ultrahustým 50nanometrovým procesem, navrženým pro přípravu zařízení vyžadujících vysokou kapacitu, například náhrad pevných disků. Samsung tvrdí, že nové čipy nabízejí vyšší kapacitu, aniž by obětovaly rychlost, připouští ovšem, že výrobní proces využívá víceúrovňových (MLC) buněk namísto rychlejší jednoúrovňové konstrukce (jež však nedosahuje tak vysokých kapacit). Nový čip má vylepšenou stránkovou paměť, což proti předchozím čipům zdvojnásobuje rychlost čtení a rychlost zápisu se údajně zvyšuje na 150 procent. Výroba tohoto čipu by se měla naplno rozjet v prvním čtvrtletí 2007.
Divíte se, proč se taková zpráva objevuje tady? Důvod je prostý, Apple odebírá flash paměti právě od Samsungu, užívá je v iPodech nano a shuffle. (Podle některých zdrojů Apple spotřebovává asi 40 % produkce flash pamětí Samsungu a přesto si ještě vypomáhá od jiných výrobců.) Asi každý si dovodí, že nejspíš právě tento čip bude dláždit cestu k novým iPodům nano o vyšší kapacitě. Pokud vím, tak dnešní iPody nano používají flash čipy poloviční kapacity (1GB), takže teoreticky by nové paměti měly umožnit zdvojnásobení kapacity (čímž netvrdím, že to skutečně bude tak jednoduché). Tím by se iPod nano už hodně přiblížil nebožtíkovi iPodu mini. Vyšší kapacita paměti by měla být zajímavá hlavně pro video, i když se najdou lidé, kteří svou hudební sbírkou zaplní libovolně velké médium. Zvlášť pro video ve vyšším rozlišení bude větší kapacita paměti nutná. Samozřejmě, miniaturní pevné disky budou svou kapacitou pořád flash paměti překonávat (technologie kolmého záznamu zdaleka neřekla své poslední slovo) a v hrubé přenosové rychlosti jsou dnes rychlejší. Ovšem flash paměti mají také své přednosti. Jsou mechanicky mnohem odolnější a spotřebovávají méně energie. Rychlosti čtení a zápisu sice „papírově“ vycházejí nižší než u magnetických disků, ale flash čipy zase mají mnohem nižší přístupovou dobu, takže celkově působí rychleji.
Využití velkokapacitních flash pamětí v iPodech je nasnadě, ovšem z dlouhodobějšího hlediska by se flash čipy mohly uplatnit i ve vyšších strojích. Ostatně Samsung už teď dodává flash náhrady pevných disků (takzvané „solid-state disks“), avšak za cenu tak vysokou, že vylučuje nasazení mimo speciální účely. S rostoucí integrací by však měla jednotková cena flash paměti klesat a tak lze doufat, že se jednou dočkáme i cenově přijatelné náhrady pevného disku. (Někoho možná napadne, že by mohly vznikat potíže s omezeným počtem zápisů do flash paměti, ale nová generace flash čipů už s tím nemá zdaleka takové potíže. A inteligentní správa zápisů by si měla poradit i s odkládacím souborem, zvlášť pokud se nasadí rozumný operační systém.) Představte si něco na způsob iBooku s flash diskem, ultraúsporným čipem Intelu a odpovídajícím displejem. Jistě, takový stroj by určitě nebyl žádný výkonnostní rekordman, ovšem umožňoval by skutečně nezávislou mobilní práci. Jde samozřejmě pouze o mou spekulaci, jenže právě Apple by k tomu mohl mít dost nakročeno. Tvrdí se, že Apple odebírá flash paměti od Samsungu za zvláštních (rozumějte výhodných) podmínek, při daných objemech ani není divu. A ukázal, že s těmito pamětmi umí pracovat. Skoro určitě se něco takového neobjeví v nejbližší době, avšak jednou možná ano.
Od jednoho nového čipu jsem se dostal dost daleko, ale tahle doba před Macworldem k podobnému fantazírování přímo vybízí a tak doufám, že mně to prominete.