Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Softwarové zprávičky kolem Leoparda
24. ledna 2007, 12.00 | Několik drobných softwarových zpráv souvisejících s Leopardem.
V posledních dnech se objevilo několik zpráv, jež se týkají buď přímo Leoparda (chcete-li si připomenout, co všechno má přinést, podívejte se například sem), nebo s ním alespoň souvisejí, jednotlivě by však nevydaly na celý článek. A tak je nyní shrnuji tady.
Minulou středu (tedy přesně před týdnem) vydal Apple novou testovací verzi Mac OS X 10.5 Leopard, sestavení (pokud reagujete na tento oficiální termín žaludeční nevolností, tak tedy „build“) 9A343, první nově uvolněnou verzi od sestavení 9A321 z poloviny prosince. Tyto verze se samozřejmě distribuují pouze vývojářům a testujícím, ovšem informace stejně pronikají na veřejnost. Podle lidí, co měli možnost se v systému poohlédnout, Apple nadále udržuje pod pokličkou „přísně tajné“ prvky, proti minulé vývojové verzi se objevilo jenom pár změn. Zřejmá vylepšení nejsou příliš rozsáhlá, jde hlavně o změny API rozhraní náhledové funkce QuickLook a API rozhraní zajišťujících nezávislost na rozlišení zobrazovacího zařízení. K výraznějším změnám došlo v terminálu (Terminal), který nyní poskytuje podporu záložek a možnost ukládání víceokenních konfigurací. Nastavení Terminalu se teď ukládají do profilů, namísto do .term souborů a .term soubory z předchozí verze půjde importovat do profilů buď automaticky, nebo na vyžádání uživatele.
Pro nás však bude důležitější seznam dosud přetrvávajících chyb. A ten bohužel není zrovna přehlédnutelný. Nové sestavení údajně obsahuje dvacet závažných problémů, co bude třeba vyřešit. Nejzávažnější jsou zneužitelné rodičovské zámky a systémové paniky na grafických kartách ATI při provozování QuickTime Playeru s iChatem. Leopard v současném stavu též zakazuje instalaci Adobe Creative Suite, kombinace kláves Cmd-Tab občas náhodně ukončí Finder, systém se někdy odpojuje od sítě a obnovy ze záloh Time Machine někdy selhávají. Potíže se prý objevují i se soubory připojenými přes NFS, s iCal synchronizací, se sdílením dat s Windows, dialogem přidání tiskárny, s celoobrazovkovým režimem náhledů QuickLook a s podporou lokalizace do jiných jazyků.
Samozřejmě, pro beta verzi zcela normální seznam potíží, ale vyplývá z něj, že programátorům zbývá ještě dost práce, tudíž rozhodně nelze čekat uvedení Leoparda v nějaké zvlášť blízké budoucnosti. Apple o datu uvedení pořád neříká nic konkrétnějšího, než „jaro 2007“, to je ovšem dosti široký termín. Obávám se však, že to bude spíše déle po prvním jarním dnu. (Ostatně, teoreticky má Apple čas až do 21. června.)
Vedle této klientské varianty Leoparda uvolnil Apple minulý týden také novou vývojovou verzi serverového Leoparda, pochopitelně se předmětem zkoumání stala i ta. Leopard Server v sestavení 9A344 představuje první verzi, kterou vývojáři dostali do rukou v letošním roce.
Oslovení testující sdělili, že nový Server přináší více vylepšení než klientský Leopard, týkají se hlavně importu pracovních skupin a správních utilit Server Admin. V utilitách se zlepšilo uživatelské rozhraní a nově přibyla třeba možnost hierarchicky přiřazovat určitým klientům částečná správcovská práva. Na další podrobnosti se můžete podívat do odkazovaného článku, jde o síťařské speciality, jež každého nemusí zajímat.
Avšak stejně jako v případě klienta zůstává řada závažných chyb, hlavně pořádně nefunguje vzdálená plocha Apple Remote Desktop a dokonce ani přihlášení k FTP serveru či editace některých prvků v adresářovém nástroji. A už pouhé odpojení od sítě s Leopard Serverem může způsobit jeho zablokování. Z toho jasně plyne, že rovněž Server bude potřebovat další spoustu práce, než se dobere k ostré verzi.
S rozvojem Mac OS X a aplikací pro něj dosti úzce souvisí vývojový nástroj Applu, Xcode. Asi příliš nepřekvapí, že též vyšla jeho nová vývojová verze, Xcode 3.0, sestavení 9A343. Stručně o ní opět referuje AppleInsider. Na rozdíl od samotného Leoparda bylo v Xcode odstraněno hodně chyb a objevily se nové funkce. Indexování, vyhledávání a pořizování stavových snímků pracuje dobře a textový editor má přepracované oznamovací zprávy. Můžete používat extrakci funkcí a transformaci metod, byli vylepšeni správci kódu a prohloubily se možnosti vyhledávání. Podle testujících už software sužuje jen málo chyb. K hlavním patří nadměrná spotřeba paměti, nedokonale fungující profilování DTrace na PowerPC Macích a nedotažená spolupráce s otevřeným vývojovým nástrojem Eclipse. Apple však prý hlavně znepokojují zprávy o zpomaleních nebo dočasných zamrznutích. Tak snad alespoň tady vývoj postupuje rychle kupředu.
Jednou ze součástí Leoparda, o níž se hodně mluví, je Boot Camp, software umožňující alternativně vedle Mac OS X spouštět také Windows (oficiálně zatím Windows XP SP2, nakonec asi i Windows Vista, budete-li na to mít nervy). V současnosti se nabízí jeho veřejná beta verze, kterou si lze stáhnout zdarma. Licenční ujednání Boot Campu říká, že jeho platnost a tím i možnost používání beta verze končí buď vydáním další verze daného softwaru (rozumějte ostré verze), nebo 30. září 2007, podle toho, co nastane dřív. Apple při oznamování finančních výsledků potvrdil, že Boot Camp bude tvořit součást Leoparda, dostanete ho tedy „zadarmo“ v ceně nového systému. Ale co ti, kdo ještě zůstanou u Mac OS X 10.4 Tiger? Podle nejnovějších náznaků bude Apple nabízet Boot Camp též samostatně, avšak za peníze. Cena by údajně měla činit 29,99 USD. Nakonec, nebylo by to poprvé, stejnou cenu museli zaplatit za iChat AV uživatelé Mac OS X 10.2 Jaguar, zatímco v Mac OS X 10.3 Panther ho dostali. Upozorňuji, že to není oficiálně potvrzené, ovšem dá se to považovat za pravděpodobné. Tohle jistě opět vzbudí bouřlivé debaty (stačí se podívat na komentáře odkazovaného článku na MacRumors), zvlášť když ještě úplně nevychladla záležitost s „n Enablerem“. Ovšem jak praví klasik, můžete proti tomu protestovat, můžete s tím nesouhlasit, ale to je asi tak všechno, co s tím můžete dělat. Už jsme si zvykli, že si Apple své zboží nechá dobře zaplatit. Přesto jsme nadále přesvědčení, že to za to stojí.
Osobně si myslím, že to zase tak velký rozruch nevyvolá. Většina uživatelů nakonec nejspíš stejně přejde na Leoparda, ostatně tohle zpoplatnění Boot Campu by k tomu mohlo tak trošku motivovat. Platba se tedy bude týkat pouze těch, kdo z nějakého důvodu ještě zůstanou u Tigera a současně potřebují pracovat s Windows. A mimochodem, za licenci Windows byste také měli zaplatit a docela pochybuji, že pro Boot Camp postačí OEM verze. O tom se kupodivu moc nemluví, přestože se jedná o podstatně vyšší částku. A tak tu zase máme jednu „kauzičku“, která stejně brzy vyšumí, takže se tím již dál zabývat nebudu.
Z výše uvedených zpráv vyplývá, že Apple na Leopardu a souvisejícím softwaru usilovně pracuje, avšak ještě mu zbývá hodně práce, než dospěje k cíli. Možná to byl jeden z důvodů, proč Jobs na Macworld Expu Leoparda vůbec nezmínil (kromě toho, že chtěl veškerou pozornost zaměřit na iPhone). Naskýtá se rovněž otázka, kolik programátorského úsilí Apple věnuje systému pro iPhone a kolik Leopardovi pro Macy. Zatím to vypadá, že se čekání na Leopard protáhne na celé měsíce. Doufejme, že se skutečně vyplatí.
Tématické zařazení: