Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Softwarové zprávy: náprava pro Software Update, Camera Raw Compatibility Update 2.4, aktualizace pro trackpad pod Windows, VirtualBox 2.1.0, Pro Tools 8, Perian 1.1.3 a Typinator 3.3. (22.12.08)
22. prosince 2008, 00.00 | Apple zveřejnil doporučení, jak se vypořádat se zaseknutím instalací přes Software Update. Také vydal aktualizaci Camera Raw Compatibility Update 2.4 a aktualizaci pro nové multi-touch trackpady pod Windows na Macu. Virtualizační program VirtualBox 2.1.0 Sunu přidává podstatná vylepšení. Digidesign aktualizovala své profesionální zvukové nástroje Pro Tools na verzi 8. Doplněk pro QuickTime Perian 1.1.3 přináší hlavně opravy. A utilita Typinator 3.3 přidává další prefabrikované textové segmenty.
Nejprve vyřiďme organizační záležitosti: Protože se blíží Vánoce, budou dnešní dva články mé poslední v tomto týdnu, poté se odmlčím, na úterý 30. prosince ještě hodlám vydat články shrnující novinky předchozího týdne (těch ovšem asi příliš mnoho nebude, vzhledem k nadcházejícím svátkům). A v příštím roce plánuji znovu se přihlásit až v pondělí 5. ledna.
Rád bych vám proto nyní popřál, vážení čtenáři, co nejpříjemnější prožití vánočních svátků, a to především ve zdraví (nedávná osobní zkušenost mě poučila, jak je to důležité).
Na dnešek jsem připravil dva články. V tomhle najdete souhrn různých softwarových novinek pro Macy z minulého týdne, druhý článek přináší informace o grafickém hardwaru, který zřejmě najdeme v budoucích produktech Applu.
Zde se zaměřím na software, nejprve se podívejme na softwarové novinky od Applu:
Apple radí, jak se vypořádat se zakousnutím instalací ze Software Update
Častý způsob instalace aktualizací softwaru spočívá v použití mechanismu Software Update zabudovaného v Mac OS X. Jenže v některých případech se ukázalo, že to pod Leopardem působí potíže, protože se instalace zasekává. A zřejmě to není tak úplně ojedinělá záležitost, neboť Apple zveřejnil radu, jak se s tímto problémem vypořádat.
Obsahuje ji příslušný podpůrný dokument, v němž se praví, že při pokusu o aktualizaci softwaru prostřednictvím Software Update v Mac OS X 10.5 může aktualizační proces přestat reagovat a zároveň zobrazuje hlášení „Configuring installation“ (konfiguruji instalaci). K tomu dojde, jestliže se Software Update pokusí nainstalovat aktualizaci, která se stáhla jen částečně.
Apple to doporučuje vyřešit tím, že ukončíte Software Update a vstoupíte do adresáře, kde se nacházejí ještě nenainstalované softwarové aktualizace (jde o adresář „/Library/Updates“).
Veškerý obsah dané složky vymažte a poté použije Software Update k opětovnému stažení a nainstalování aktualizace.
V pondělí 15 prosince Apple vydal Mac OS X 10.5.6 a právě ten by měl výskyt tohohle problému zmírnit, protože lépe kontroluje integritu stažených aktualizací předtím, než povolí zahájení jejich instalace, pochopitelně to Apple uvádí jako další důvod, proč přejít na novou verzi Leoparda.
Zmíněná potíž se ovšem může vyskytnout i přímo při instalaci Mac OS X 10.5.6, pak budete muset sáhnout po výše popsaném řešení (případně lze stáhnout patřičnou variantu aktualizace Leoparda z webu Applu ručně).
Apple vydal Digital Camera Raw Compatibility Update 2.4
Ve čtvrtek Apple též uvolnil aktualizaci Digital Camera Raw Compatibility Update 2.4, jež rozšiřuje podporu formátu RAW v programech Aperture 2 a iPhoto ’08. (Jde o obdobu zásuvného modulu Camera Raw pro programy Adobe.)
Nová verze přidává podporu dalších modelů digitálních fotoaparátů, konkrétně aparátů Canon EOS 5D Mark II, Canon PowerShot G10, Pentax K2000/K-m, Leaf AFi-II 6, Leaf AFi-II 7, Leaf Aptus-II 6, Leaf Aptus-II 7 a Leica M8.2. Aktualizace dále řeší problémy spojené s jednotlivými typy fotoaparátů a zvyšuje celkovou stabilitu softwaru.
Aktualizaci lze stáhnout odsud (její velikost činí 3,79 MB). Vyžaduje Mac OS X 10.4.11 nebo Mac OS X 10.5.3 či vyšší.
Aktualizace podpory trackpadu na nových MacBoocích pod Windows
Nové MacBooky a MacBooky Pro představené letos v říjnu mimo jiné přinesly „skleněný trackpad“, který nemá fyzické tlačítko a podporuje multitouch (vícedotykové) ovládání. V Mac OS X se podpora pro tyto trackpady (a především pro gesta prováděná více prsty) vyskytuje od počátku (Mac OS X 10.5.6 přinesl samostatný panel předvoleb pro trackpad), nyní však Apple vydal aktualizaci též pro Windows spuštěná na Macu prostřednictvím softwaru Boot Camp.
Aktualizace Multi-Touch Trackpad Update for Windows XP & Vista je určena, jak napovídá její název, pro Windows XP a Vista provozovaná na Macu pomocí Boot Campu (jehož začátky vypadaly takto, od vydání Leoparda ovšem Boot Camp tvoří integrální součást systému) a měly by zvyšovat výkon nového trackpadu pod Windows na Macu, postup instalace pod Windows popisuje tento podpůrný dokument.
Aktualizace se dá stáhnout z webu Applu, zabírá 3,7 MB.
VirtualBox 2.1.0 přidává podporu 3D grafiky a mnoho jiného
S přechodem Maců na procesory Intel se značně zvýšila obliba virtualizačních programů, umožňujících vedle Mac OS X souběžně provozovat další operační systém (nejčastěji Windows, ale nejenom ta). Narozdíl od výše zmíněného Boot Campu tak můžete pracovat s aplikacemi Mac OS X a dodatečného operačního systému současně, nejnovější verze virtualizačního softwaru dovolují i jejich poměrně hladkou spolupráci.
Na Macu se ujaly především programy Parallels Desktop a WMware Fusion, v obou případech se jedná o komerční software (i když nijak zvlášť drahý).
Na pole virtualizace pro Mac však poměrně nedávno vstoupil také Sun, se svým softwarem VirtualBox, který lze získat zdarma (je to totiž otevřený software šířený pod licencí GPL). Počátkem letošního roku se tenhle software nacházel ještě v beta verzi, ale již tehdy působil poměrně slibně, ačkoli mu stále hodně věcí chybělo.
Avšak ve středu Sun uvolnil novou verzi 2.1.0, jež přinesla skutečně podstatné novinky. Přibyla experimentální podpora 3D grafiky prostřednictvím OpenGL. Pod Mac OS X funguje hardwarová podpora virtualizace pro technologie Intel VT-x a AMD-V, což dovoluje, aby 64bitové operační systémy bylo možné virtualizovat pod 32bitovými hostitelskými systémy, pokud samotný hardware podporuje 64bitové zpracování.
Verze pro Mac OS X navíc přidává podporu hlášení o stavu napájení přes ACPI a možnost pozastavit běžící virtuální stroje, když se Mac uspí, po jeho probuzení se tyto virtuální stroje opět rozběhnou. Novinek se objevilo ještě mnohem víc, jejich úplný seznam najdete zde.
Jakožto otevřený software se VirtualBox nabízí jak v podobě zdrojových kódů, tak i v binární podobě pro řadu různých platforem. Dodává se pro stroje s Windows, s Mac OS X, s Linuxem a se Solarisem, verzi pro Mac lze stáhnout odtud, dokumentace se nachází tady.
Stejně jako všechny ostatní virtualizační programy vyžaduje VirtualBox Mac s procesorem Intel, jinak však nemá nijak velké nároky, na disku zabírá jen asi 30 MB, pro rozumný provoz virtualizovaných operačních systémů ovšem potřebujete odpovídající kapacitu RAM (alespoň 512 MB, ale spíše 1 GB a více).
VirtualBox se zřejmě ještě tak úplně nevyrovná konkurenčním komerčním programům (i když například též poskytuje „bezešvý režim“ dovolující úzkou spolupráci aplikací Mac OS X a aplikací hostovaného operačního systému), avšak jeho cenu bude těžké překonat, nepochybně stojí alespoň za vyzkoušení.
Digidesign přináší Pro Tools 8
Digidesign (dnes tvoří součást Avidu) dodává profesionální nástroje pro zpracování digitálního zvuku Pro Tools (ty mají již velmi dlouhou historii, první verze se objevila už v roce 191, víc najdete například na Wikipedii) a existují též pro Mac OS X. Letos červnu se objevila verze 7.4.2, která zlepšila kompatibilitu s Leopardem, ale nyní na trh přichází výrazně modernizovaná verze 8.
Pro Tools 8 přinášejí velké množství změn, podrobné informace o jejich novinkách najdete na této stránce.
Zcela přepracováno bylo uživatelské rozhraní, jež získalo modernizovanou grafiku a novou paletu barev, ale i mnoho dalšího.
Střihové okno Edit teď nese plně uzpůsobovatelnou nástrojovou lištu, která dovoluje uspořádávat takové prvky jako přenosové okno a tlačítka tak, jak se hodí pro pracovní prostředí uživatele. Pro každou stopu lze zobrazovat více údajů současně, kupříkladu vlnový průběh, vyvážení a hlasitost.
Pro Tools 8 obsahují nové kompoziční okno, v němž se dají zobrazovat všechny projekty najednou, namísto vybírání jednotlivých přehrávacích seznamů.
Verze 8 se též dodává s více než 70 zásuvnými moduly a virtuálními hudebními nástroji, k nimž patří klavír Mini Grand, bubny Boom, varhany DB-33 s fónickým kolečkem, elektronkový syntezátor a sampler Xpand!2. Rovněž se přikládá Eleven Free, virtuální kytarový zesilovač. A dodávka také zahrnuje balík 8 GB zvukových smyček.
Zvýšil se i počet současně zpracovatelných zvukových stop, těch nyní může být až 48. A pokud se přidá sada Music Production Toolkit 2 nebo DV Toolkit 2 (ta pouze pro vydání Pro Tools LE), může být současných stop až 64.
Skutečně náročným uživatelům nabízí Digidesign balík Complete Production Toolkit (jen k Pro Tools LE), který spojuje obsah obou výše zmíněných sad, což dovoluje zpracovávat současně až 128 zvukových stop a pracovat s 7,1kanálovým prostorovým zvukem.
Jako vždy existují vydání Pro Tools HD, Pro Tools LE a Pro Tools M-Powered. Upgrade na Pro Tools HD 8 stojí 249 USD (nebo 200 EUR), u Pro Tools LE či M-Powered přijde upgrade na 149 USD (či 120 EUR).
Pro Tools 8 vyžadují příslušný zvukový hardware a PC s Windows nebo Mac. Verze pro Mac funguje pod Mac OS X 10.5.5 či vyšším a potřebuje alespoň 1 GB RAM (doporučují se 2 GB nebo více).
Perian 1.1.3 přidává menší opravy a vylepšení
Pracujete-li hodně s videem, pravděpodobně znáte Perian, doplněk pro QuickTime, který mu umožňuje přehrávat mnohé dodatečné formáty. Tento otevřený zásuvný modul dovoluje přehrávat formáty AVI, FLV, MKV, MS-MPEG4 v1 a v2, DivX, 3ivx, H.264, FLV/Sorenson Spark, FSV1, VP6, H263i, VP3, HuffYUV, FFVHuff, MPEG1 a MPEG2 Video, Fraps, Windows Media Audio v1 a v2, Flash ADPCM, Xiph Vorbis (v Matrosce) a MPEG Layer II, pro AVI doplňuje podporu zvukových formátů AAC, AC3 Audio, H.264, MPEG4 a VBR MP3. Též přidává podporu podtitulků ve formátech SSA/ASS a SRT.
V pondělí skupina Perian Team, jež vyvíjí tento software, vydala novou verzi 1.1.3.
Ta přináší menší vylepšení a opravy: aktivuje dekodeky Indeo 2/3, přidává podporu externích podtitulků ve formátu idx/sub, podporu pro formáty H.264 a H.263 ve FLV kontejnerech a dekodér Applu teď zvládá základní profil H.264.
Perian 1.1.3 mimoto opravuje některé chyby, například potíže s importem vícekanálového zvuku, u všech předvoleb nyní provádí kontrolu jejich smysluplnosti, poskytuje úpravu dovolující přehrávat podtitulky ve Front Row a tak dále. Podrobnější popis vývoje Perianu najdete na téhle stránce.
Perian 1.1.3 se nabízí tady (příslušný DMG soubor zabírá jenom 3 MB) a pro své fungování vyžaduje Mac OS X 10.4.7 nebo vyšší.
Typinator 3.3 přidává další prefabrikované textové segmenty
Utilita Typinator od Ergonis Softwaru se hodí zejména uživatelům, kteří hodně píší, protože umožňuje zápisem krátkých sekvencí vkládat rozsáhlejší textové segmenty, URL adresy, data, zvláštní znaky a dokonce i grafiku. Pomocí několika málo znaků tak lze rychle vytvořit poměrně rozsáhlé opakující se části dokumentů. Typinator také dokáže opravovat časté překlepy, to se však týká jen angličtiny, němčiny a francouzštiny. Zevrubnější popis možností programu naleznete zde.
Už verze 3.1 přinesla prefabrikované segmenty HTML kódu, zavedla přes 100 zkratek pro vkládání prvků HTML 4.0.1.
A nově vydaná verze 3.3 tyto prefabrikované segmenty dále rozšiřuje. Předdefinované sady zkratek zahrnují různé dolní a horní indexy, HTML kód, pomůcky pro vývoj ve FileMakeru a mnoho dalšího, sad zkratek se dodává celkem 10.
Pokrývají tři výše zmíněné jazyky, slovníky automatických oprav překlepů teď navíc existují zvlášť pro britskou a pro americkou angličtinu (o nichž se občas tvrdí, že jde o dva různé jazyky). Pro každou sadu zkratek se nabízejí vlastní předpony a přípony, doprovodné zvuky (při opravě textu nebo rozvinutí zkratky zazní upozorňující zvuk, ten nyní může být jiný pro každou sadu zkratek) a upřesňující poznámky.
Verze 3.3 mimoto zlepšuje kompatibilitu s Adobe Acrobatem a přináší různá další menší vylepšení a opravy chyb, podrobnější popis novinek obsahuje tahle stránka. (Ergonis Software mezitím vydal opravnou verzi 3.3.1, ale ta pouze napravuje drobnou chybu francouzské lokalizace.)
Typinator 3.3 vyžaduje Mac OS X 10.4 nebo vyšší, ale doporučuje se pro něj Mac OS X 10.5 (Leopard), podporuje jak procesory Intel, tak PowerPC.
Zkušební verzi utility lze stáhnout odsud (jde o 2,7 MB), v plnou verzi ji změníte zakoupením licenčního kódu, který pro jednoho uživatele přijde na 19,99 EUR, tato licence zahrnuje i nárok na nové verze programu po dobu dvou let, takže kdo si koupil Typinator během minulých dvou let, získá verzi 3.3 zadarmo.