Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Souhrn dění okolo iPhonu
21. září 2009, 00.00 | Apple a Google se dále dohadují okolo aplikace pro službu Google Voice. S firmwarem 3.1 někdy přestala fungovat podpora Exchange na přístrojích bez hardwarového šifrování. Apple vyjasňuje užívání antiphishingové ochrany firmwaru 3.1. A iPhone Dev Team vydal nástroj pro otevření firmwaru 3.1, ten však nefunguje na novějším hardwaru.
Poměrně hodně se toho v minulém týdnu stalo i okolo iPhonu, na což se podíváme v tomhle článku:
Apple a Google pokračují ve sporu ohledně aplikace pro Google Voice
Vztahy mezi Applem a Googlem se v poslední době dost zhoršily, o čemž svědčí i nejnovější vývoj sporu o aplikace pro službu Google Voice. Apple totiž oficiální aplikaci Google odmítl ihned zařadit na App Store a později odstranil i podobné aplikace třetích stran, což nakonec vedlo k tomu, že roli Applu (a též operátora AT&T) v této věci začal vyšetřovat telekomunikační úřad FCC.
Koncem srpna Apple zaslal FCC svou odpověď a současně ji zveřejnil na svém webu. Říká v ní, že aplikaci ve skutečnosti neodmítl, ale stále ještě její zařazení na App Store posuzuje. Své stanovisko předal FCC samozřejmě i Google, ten však mnohé části příslušného dokumentu ve veřejně dostupné verzi zcenzuroval, protože nechtěl prozrazovat citlivou konverzaci mezi oběma firmami.
Jenže minulý pátek FCC uvolnil necenzurovanou verzi stanoviska Googlu (tu najdete zde). Google vysvětluje, že FCC dostal žádosti o přístup k plné verzi podle zákona o svobodném přístupu k informacím a zároveň tím reaguje na to, že Apple svou odpověď rovněž zveřejnil v plném znění.
V dokumentu Googlu se uvádí. že aplikace pro Google Voice byla odmítnuta, protože podle Applu duplikuje základní funkce iPhonu pro vytáčení čísel (měl to potvrdit přímo viceprezident Applu Phil Schiller). A podobně tomu bylo i s aplikací pro službu Google Latitude, jež podle Applu mohla nahradit s iPhonem dodávanou mapovou aplikaci.
Na to vzápětí zareagoval Apple, zopakoval, že aplikace pro Google Voice nebyla odmítnuta, ale nadále se vyhodnocuje, s tvrzeními Googlu nesouhlasí.
Odezva Applu byla nezvykle rychlá, což naznačuje, že věc považuje za poměrně závažnou. Celý spor sice začíná připomínat spíše sousedskou hádku z obrozenecké hry, avšak teoreticky by mohl nakonec vést až k zásahu úřadů do fungování App Store, což by se Applu určitě nelíbilo. Zatím ovšem není vůbec jasné, jak celá tato záležitost vlastně skončí.
A jde také o jasnou ukázka toho, jak vztahy obou firem, donedávna víc než přátelské, znatelně ochladly poté, co si začínají v mnoha oblastech vzájemně konkurovat.
Apple spustil App Store Resource Center
Zdá se však, že už teď tohle vše mělo na Apple určitý vliv, protože v pátek rozeslal registrovaným vývojářům pro iPhone oznámení, že spouští App Store Resource Center, novou část webu iPhone Dev Center (přístupnou pouze registrovaným vývojářům), v níž najdou všechny podrobnosti o distribuci aplikací na App Store, od zaslání žádosti o přijetí aplikace, přes její schvalování až po její správu po přijetí do obchodu.
První ohlasy sice říkají, že se jedná pouze o přehlednější soustředění již dříve dostupných informací, přesto to naznačuje, že Apple počíná reagovat na stížnosti vývojářů.
Firmware 3.1 působí potíže některým uživatelům Exchange
iPhony a iPody touch mimo jiné nabízejí podporu Exchange, jenže nyní se ukazuje, že nový firmware 3.1, uvolněný 9. září spolu s iTunes 9 a novými iPody, může v řadě případů tuto podporu zrušit.
Podpora Exchange na přístrojích Applu je možná díky tomu, že si Apple pořídil licenci na protokol Exchange ActiveSync, který zajišťuje synchronizaci iPhonu s Exchange a další funkce vzdálené správy, včetně dálkového vymazání či uzamčení obrazovky kódem.
Avšak od Exchange 2007 SP1 Microsoft přidal novou bezpečnostní zásadu, jež může vyžadovat, aby připojené mobilní zařízení podporovalo hardwarové šifrování. Firmware 3.0 tuto funkci ještě nepodporoval, takže na něj příslušné nastavení Exchange nemělo vliv, ale ve firmwaru 3.1 již obsažena je. (Ona to ovšem není jenom záležitost iPhonu, týká se to i jiných přístrojů, včetně těch se staršími verzemi Windows Mobile.)
Jenže hardwarové šifrování podporují pouze iPhone 3GS a nové letošní iPody touch s 32 a 64 GB paměti, starší přístroje Applu nikoli. Pokud tedy bude na Exchange Serveru tahle podmínka nastavena, starší iPhony a iPody touch převedené na firmware 3.1 přestanou s Exchange spolupracovat. (Technické podrobnosti poměrně důkladně probírá AppleInsider.)
Těm, jež to postihlo, se nabízí několik řešení, avšak žádné není právě ideální. Lze se vrátit k firmwaru 3.0, pak ovšem uživatelé daných přístrojů přijdou o novinky verze 3.1. Další možností bude přimět správce serveru, aby dovolil připojování mobilních přístrojů bez hardwarového šifrování. To je nejsnazší řešení, bude ale záviset na tom, zda bezpečnostní zásady dané organizace něco takového dovolí. Třetí možností (Applu jistě nejmilejší) by bylo modernizovat hardware, což však znamená nezanedbatelný výdaj.
Apple vyjasňuje užívání antiphishingové ochrany firmwaru 3.1
Firmware 3.1 pro iPhone a iPod touch nově přidává také ochranu před phishingem, tedy před podvodnými weby snažícími se nějak poškodit svého návštěvníka (většinou se pokouší získat citlivé údaje). Když Mobile Safari narazí na takový web, měla by nová ochrana vydat varování. (Přehled všech novinek firmwaru 3.1 shrnuje tato stránka, popis jeho bezpečnostních oprav najdete v tomhle dokumentu.)
Avšak brzy se začaly objevovat stížnosti, že antiphishingová ochrana nefunguje spolehlivě, některé telefony nebezpečí rozeznaly, zatímco jiné přístroje podvodné weby ponechaly bez povšimnutí, což vyvolávalo dojem, že nová funkce nedělá to, co má.
Ve skutečnosti však jde o to, že se ochrana musí správně aktivovat. Mluvčí Applu vysvětlil webu The Loop, že je třeba provést úkony vedoucí k aktualizaci bezpečnostní databáze Safari. Při nabíjení iPhonu se musí spustit Safari a připojit k WiFi síti, pak je třeba nechat přístroj dobíjet s vypnutou obrazovkou.
To by většině uživatelů mělo zajistit, že aktualizace databáze proběhne automaticky a poté už bude antiphishingová ochrana účinná. Je zřejmé, že řada uživatelů výše uvedené kroky neudělala (například ne každý při dobíjení telefon připojí k WiFi síti) a potom jim antiphishingová ochrana nefungovala.
Postup je to dost zvláštní, Apple ho vysvětluje tím, že se tak snaží zabránit zbytečnému vybíjení baterie a zvýšeným platbám za datové přenosy. To sice dává smysl, ovšem pořád to připomíná bizarní rituály anglosaských studentských spolků (třeba se na ně některý z vývojářů rozpomněl, když tohle navrhoval).
Pwnage Tool 3.1 umí otevřít firmware 3.1, ale jen na starším hardwaru
Apple klade na software přístrojů s iPhone OS dost přísná omezení, což se řadě uživatelů nelíbí, pro ně vznikly hackerské nástroje dovolující tato omezení prolomit. Umí otevřít firmware Applu (v angličtině se pro to vžil termín „jailbreaking“), na takto otevřeném zařízení lze poté volně manipulovat se souborovým systémem a instalovat též neoficiální aplikace nepodléhající omezením App Store (i pro ně vznikl obdobný obchod Cydia Store).
A jak se dalo čekat, již se objevil nástroj pro otevření nového firmwaru 3.1. Známý hackerský tým iPhone Dev Team totiž vydal nástroj Pwnage Tool 3.1, který to umožňuje, už týden po uvolnění firmwaru 3.1. Kromě toho Pwnage Tool také dovoluje odemknout iPhony zablokované na určitého operátora.
Těšit se z toho však mohou pouze uživatelé staršího hardwaru, iPhone 3GS a novější iPody touch tenhle software zatím nepodporuje, na tom tým dosud pracuje.
V současnosti je Pwnage Tool 3.1 dostupný pro původní iPhone, iPhone 3G a iPod touch první generace. iPhone 3GS a novější iPody touch tým ještě prolomit nedokázal a s každou novou verzí firmwaru je to stále těžší.
Majitelům iPhonu 3GS tým radí, aby zatím zůstali u firmwaru 3.0, chtějí-li zachovat jejich odblokování a otevření, na řešení pro firmware 3.1 se teprve pracuje. A totéž platí pro iPody touch druhé generace, ty lze otevřít softwarem redsn0w (pro nejnovější iPody touch zatím nefunguje žádný nástroj týmu).
Samozřejmě, užití těchto nástrojů se Applu vůbec nelíbí (i když je nelze pokládat za nelegální) a považuje ho za důvod ke zrušení platnosti záruky, proto by po nich měli sáhnout jen ti uživatelé, kteří skutečně vědí, co dělají a čeho chtějí dosáhnout.