Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Spletenec posbíraných zpráv
16. března 2007, 07.00 | Opět jsem posbíral několik zpráv, jež by mohly čtenáře zajímat: Apple oceněn za design, na web Applu se hrnou lidé, schválena nová verze 802.11n a Intel mluvil na CeBITu.
Ani na dnešek se mi nepodařilo posbírat nějaké zvlášť ohromující zprávy, něco se však přece našlo. Co se týče CeBITu, dnes tu mám pouze jednu věc, doufám, že přes víkend se toho nakupí víc.
O designu Applu se většinou mluví s úctou a jeho postavení v této oblasti nově potvrzují udělená ocenění od organizace iF (International Forum Design). Ta poskytuje různé služby spojené s designem a mimo jiné pořádá každoroční soutěž iF Design Awards, v níž porota složená ze špičkových světových designérů oceňuje různé produkty. iF mimochodem sídlí v Hannoveru a letošního CeBITu se účastní, ovšem zmíněná soutěž s CeBITEm přímo nesouvisí.
Apple od iF získal sedm zlatých cen Gold Awards a tři ceny za design produktu (Product Design Awards). Zlaté ceny dostal za iPod, iPod nano druhé generace, MacBook Pro, MacBook, iPod Hi-Fi, dálkové ovládání iPod Radio Remote a kožené pouzdro iPod Leather Case. Ocenění za design produktu udělila porota bezdrátové myši Mighty Mouse, dálkovému ovládání Apple Remote a iPodu shuffle druhé generace, přičemž se hodnotilo 487 produktů z 32 zemí. Zdá se, že iPod stále budí obdiv, jeden z porotců ho nazval “dokonalým produktem”. Myslel to ovšem asi z hlediska designu a v této oblasti se Applu v současnosti skutečně vyrovná málokdo, o čemž ostatně svědčí výše uvedená ocenění.
Dobrý design má také web Applu, a třeba i to přispělo k jeho rekordní návštěvnosti. Podle měření comScore Media Metrix web Applu vede v návštěvnosti v kategorii počítačového hardwaru za únor 2007. Během letošního února ho navštívilo už 36,7 milionů jedinečných návštěvníků proti 24,2 milionu za loňský únor, což znamená vzrůst návštěv o 51 procent. Přibylo též návštěvníků na iTunes, o 8 procent proti loňsku, celkem to v únoru bylo 8,2 milionu návštěvníků. Dovolil bych si odhadovat, že k tomu jistě přispěly letošní novinky. Stránky věnované iPhonu a Apple TV určitě přitáhly spoustu zvědavců, nějakého toho návštěvníka asi přivábila také nová AirPort Extreme Base Station. A své zřejmě udělala všudypřítomná reklama. Všechna tahle čísla tvoří další důkaz, jaké pozornosti se Apple dnes těší.
Tento týden došlo k očekávanému posunu v práci na standardizaci bezdrátové technologie 802.11n. Pracovní skupina IEEE 802.11n definitivně schválila návrh Draft 2.0, jenž by se měl promítnout do skutečných produktů již v letošním létě. Poměry v pracovní skupině se už konečně ustálily, nový návrh schválilo přes 83 procent jejích členů, přičemž pro schválení se vyžaduje minimálně 75 procent souhlasících (hlasování se účastnilo přes 300 lidí). Tento administrativní krok má příjemný praktický důsledek. Výrobci bezdrátových adaptérů a přístupových bodů, kteří užijí tento návrh, již nebudou muset provádět žádné výrazné změny, až dojde ke schválení konečné verze, což se čeká někdy na podzim 2008.
Sdružení Wi-Fi Alliance by mělo brzy začít testovat interoperabilitu vybavení řídícího se tímto návrhem. Jeho zástupci prohlásili, že když teď byl Draft 2.0 schválen, mohlo by testování začít v červnu, nebo i dřív. Příslušné produkty budou dostávat certifikaci jako vyhovující tomuto návrhu, což znamená tak trochu odklon od zažité tradice, protože v minulosti Wi-Fi Alliance vždy čekala až na konečný standard. Jenže vzhledem k neustálému opožďování schvalovacího řízení by to už nebylo únosné.
Vybavení, které se dnes nabízí na trhu, se řídí „n“ návrhem Draft 1.0. Již s ním se dají v praxi dosahovat přenosové rychlosti přes 100 Mb/s a předpokládá se, že produkty podle návrhu Draft 2.0 by mohly překročit i 200 Mb/s.
Co se týče současné nabídky Applu v oblasti 802.11n (Base Station a brzy též Apple TV, plus klientské bezdrátové karty v Macích), ta se řídí podle návrhu Draft 1.0 (ono v době jejího vyvíjení ani nic jiného k dispozici nebylo), předpokládá se však, že Apple měl od výrobců příslušných čipů dost informací, aby zajistil snadný převod na novější verze „n" standardu. (Ostatně nová Base Station již nyní podporuje některé pokročilé funkce jako třeba 40MHz přenosový kanál v pásmu 5 GHz.) Lze tedy očekávat, že se časem (nejspíš v létě) objeví aktualizace firmwaru zajištující kompatibilitu s novou verzí standardu. A čistě softwarovou cestou snad půjde nakonec zajistit i přechod na konečnou verzi, až bude někdy schválena. Uvidíme, zda to přispěje k dalšímu posílení výkonu stávajícího hardwaru.
A na konec přece jen jedna zpráva z CeBITu: Intel tam předestřel některé své plány pro budoucí úsporné procesory. Christian Morales, vedoucí manažer Intelu pro Evropu, Střední východ a Afriku, s nimi vystoupil na tiskové konferenci.
Uvedl, že od loňského roku Intel zmenšil velikost čipů o 75 procent a jejich spotřebu snížil o 50 procent. Do roku 2008 očekává další pokrok tímto směrem, měl by nabízet čipy spotřebovávající jen 10 procent příkonu, než vyžadovali jejich předchůdci z roku 2006, a současně by se čipy roku 2008 měly proti těm z roku 2006 zmenšit o 85 procent. Morales prohlásil, že konečným cílem je mít celý systém na čipu jako vysoce integrované řešení.
Tohle je možné díky rychlému osvojování lepších výrobních procesů, na počátku roku 2006 Intel vyráběl procesory převážně 90nm procesem, zatímco na konci téhož roku již většina čipů pocházela z 65nm procesu. A teď Intel plánuje přechod na 45nm výrobní proces.
Úspory energie nehledá Intel pouze v procesorech, jako další řešení nabízí svou technologii vyrovnávací paměti Turbo Memory. Možná jste o ní slyšeli už dříve pod kódovým označením Robson. Turbo Memory počítá s nasazením flash paměti na základní desku, kde bude fungovat jako vyrovnávací paměť mezi RAM a pevným diskem, což sníží počet přístupů na pevný disk, a tak se dosáhne úspory energie a zvýšení výkonu.
Současné snahy Intelu o úspory energie sice mohou vzhledem k tomu, co donedávna předváděl s Pentiem 4, vzbuzovat uštěpačné úsměšky, ale nepochybně jde o krok správným směrem. A samozřejmě tohle všechno by se časem mohlo objevit i v Macích. Zmiňovaný systém na čipu určitě vyvolá řadu spekulací, snadno si lze představit řadu jeho zajímavých využití, například pro subnotebook či něco na způsob ultramobilních PC, ovšem lepších než ta dnešní. V každém případě, jestliže tyto své plány Intel opravdu uskuteční (a podle jeho dosavadních výsledků není mnoho důvodů pochybovat), rozhodně z toho Macy budou těžit. Ve spojení s dalšími technologiemi Applu bychom se mohli dočkat ještě úspornějších notebooků a mnoha dalších příjemných novinek.