Společný rozhovor Gatese a Jobse na konferenci All Things Digital (1.6.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Společný rozhovor Gatese a Jobse na konferenci All Things Digital (1.6.07)

1. června 2007, 06.00 | Dlouho očekávané společné vystoupení Billa Gatese a Steva Jobse na konferenci All Things Digital proběhlo mnohem klidněji a ve smířlivějším duchu, než mnozí předpokládali.

Na společné vystoupení Billa Gatese a Steva Jobse na konferenci All Things Digital mnozí čekali s napjatým očekáváním, avšak jeho průběh nakonec nebyl nijak dramatický, oba aktéři zřejmě potkali Commodore 64 už před akcí, takže na světelné meče ani světelný iPhone nedošlo. (Ne, zatím mě psaní článků pro MůjMac ještě nezbavilo příčetnosti – ovšem co není, může být – jen se snažím o rádoby vtipné narážky na tohle parodické video.)

Toto společné vystoupení se konalo až pozdě večer ve středu, a tak vám informace o něm přináším teprve nyní. Vzhledem k tomu, o jak očekávanou událost se jednalo, byly v pohotovosti obvyklé weby. Vlastní web konference nabízí na této stránce textový přepis hlavních částí konverzace, dále tam najdete fotografie a celkem devět videozáznamů. Engadget připravil tradičně důkladný textový přepis doplněný o video a fotografie a Macworld opět nabízí zhuštěný výtah, z něhož především zde budu vycházet. Nějakou zmínku o této události jistě učiní mnoho dalších webů, ale určitě není účelem udělat z tohoto článku katalog odkazů, angličtinou vládnoucí čtenáři by si měli udělat jasný obraz již z toho, co jsem vyjmenoval.

Pojďme tedy k vlastnímu obsahu celé akce:

Zahájení akce

Večerní setkání začalo promítáním videozáznamů z let 1984, 1991 a 1997, v nichž Gates a Jobs vystupovali společně. A když toto promítání skončilo, na scénu vstoupili živý Gates a Jobs, z opačných stran jeviště.

Vlastní rozhovor moderovali techničtí sloupkaři Wall Street Journalu Kara Swisherová a Walt Mossberg. Swisherová začala otázkou na oba, čím přispěli svému oboru.

Jobs řekl, že Bill (Gates) vybudoval první softwarovou firmu v oboru a myslí si, že to udělal předtím, než vůbec někdo z oboru věděl, co to softwarová firma vlastně je, což byl ohromný výkon. A obchodní model, jímž se začali v Microsoftu řídit, nakonec pracuje velmi dobře. Bill se podle Jobse soustředil na software dříve, než to došlo komukoli jinému.

Gates na to reagoval prohlášením: „Za prvé chci ujasnit, že já nejsem falešný Steve Jobs”. To vyvolalo smích publika, narážel tím na oblíbený weblog neznámého pisatele, co se vydává za Jobse.

Staré dobré časy

Gates pokračoval chválou Jobse, prohlásil, že se Stevovi (Jobsovi) podařila fenomenální věc. Tehdy v roce 1977 to byl Apple II, myšlenka, že to bude stroj pro masový trh a fenomén přinášející neuvěřitelné možnosti. A pak to byl Macintosh, tolik riskantní podnik. Apple na něj skutečně vsadil svou existenci, Lisa si nevedla dobře, avšak tým, který Steve sestavil uvnitř firmy za tímto účelem, občas působil, jako by trochu předběhl svou dobu. Připomněl disketovou mechaniku Twiggy a … Jobs do toho vykřikl „128K!”.

Gates navázal tvrzením, že v určitém ohledu oba vytvořili produkty, co chtěli používat sami. Jobs za tímto cílem podle něj šel s neuvěřitelným vkusem a elegancí a měl ohromný vliv na celý obor. Apple doslova upadal, když se Steve vrátil a znovu vzbudil inovaci a riskování, jež bylo fenomenální. Takže obor z jeho práce získal ohromné přínosy.

Jobs poté prohlásil Gatese a sebe za „neuvěřitelně šťastné” v tom, že přilákali skvělé partnery a lidi pro spolupráci. Souhlasil s Mossbergovým zhodnocením, že v jistém smyslu on a Gates zastupují všechny lidi v jejich firmách.

Jobs si přitom zavzpomínal na časy prvních televizních reklam Applu. K pobavení publika líčil, jak měli kuchyni, kde žena psala recepty a manžel se na to souhlasně díval.

Oba pak vzpomínali na snahy Microsoftu poskytnout v BASICu pro Apple II výpočty v pohyblivé čárce. Jobs uvedl, že jeho partner Steve Wozniak, oslnivý talent, napsal nejlepší BASIC na planetě, dokonalý ve všech směrech, kromě jedné věci: pracoval pouze s pevnou čárkou, nikoli pohyblivou. Mnozí to však žádali, ale Woz se k tomu neměl. A Microsoft tehdy nabízel oblíbený, velmi dobrý BASIC s pohyblivou čárkou, takže k němu zašli.

Dále pokračoval ve vzpomínkách Gates, za BASIC s pohyblivou čárkou dostali 31 000 USD. Tehdy zašel k Applu, aby přiměl fungovat magnetofonové kazety.

Oba se shodli na tom, že pro Microsoft byla riskantní sázka na Macintosh, když Apple poprvé představil tento nový počítač. Jobs připomněl, že dneska už je těžké si vzpomenout, že Microsoft tehdy nepodnikal v aplikacích.

Gates k tomu uvedl, že tehdy vsadili na to, že dojde ke změně paradigmatu, k přechodu na grafická rozhraní a že Mac bude tím, kdo to uskuteční. Velkou sázkou nebyl souboj Maca versus Windows, ale znakového režimu s grafickým rozhraním. Gates dodal, že výhody tohoto přístupu Microsoft počal nakonec vidět, až když se PC začala vybavovat procesory 386.

Staré zlé časy

Jobs zavzpomínal na rok 1997, kdy se vrátil k Applu po deseti letech v NeXTu. Apple se podle něj tehdy nacházel ve velmi vážných potížích a bylo jasné, že kdyby šlo o hru s nulovým součtem, potom by vítězství Applu znamenalo prohru pro Microsoft. A v takovém případě by byl Apple prohrál. Podotkl, že spousta lidí u Applu to tak vnímala a přitom bylo jasné, že to tak nemusí být.

Apple si tehdy musel vzpomenout, čím býval, protože to zapomněl, a tak se Jobs rozhodl zavolat Billovi a dát věci do pořádku.

Gates na to řekl, že od té doby má Microsoft vyhrazenou jednotku vývoje aplikací pro Macintosh - Mac Business Unit neboli MacBU, jež těsně spolupracuje s Applem. A uvedl, že to je po ně skvělý obchod.

Dobrosrdečné soupeření?

Gates a Jobs si rovněž vyměnili poznámky okolo televizních reklam Mac versus PC s herci Johnem Hodgmanem a Justinem Longem ztělesňujícími PC s Windows a Mac.

Jobs řekl, že cílem těchto reklam není nízkost, ale to, aby se oba muži měli rádi. O postavě PC muže Gates smutně pronesl, „Jeho matka ho miluje.” Jobs k tomu dodal, že právě PC muž zaručuje fungování těchto reklam.

Mossberg poznamenal, že Apple a Microsoft nadále soupeří o srdce a mysli zákazníků – v poslední době třeba se Zune, konkurentem iPodu a s Vistou, operačním systémem Microsoftu často stavěným proti Mac OS X v počítačových časopisech a na technických webech.

Jobs k tomu zopakoval tvrzení ze svého předchozího rozhovoru s Mossbergem toho dne: iPod je podle něj reakcí na vývoj digitálních hudebních přehrávačů japonskými výrobci spotřební elektroniky, kteří, podle Jobsova názoru, umí vytvořit skvělé přístroje, avšak nedokážou vyvinout dobrý software pro jejich správu. iPod a Mac se od svých konkurentů zásadně liší právě softwarem, co je řídí.

Velké tajemství Applu spočívá v tom, že Apple sebe vidí jako softwarovou firmu. A softwarových firem mnoho nezbylo. Microsoft softwarová firma je, podotkl. Z Applu se dívají na to, co dělá, někdy je to opravdu skvělé a někdy konkurenceschopné a něco naopak není.

Jobs dále prohlásil, že cíl Applu je mnohem méně ambiciózní než ovládnutí světa. Ke zklamání macovských nadšenců řekl, že si nemyslí, že bude mít 80 procent trhu. U Applu jsou spokojení, když jejich tržní podíl vzroste o jeden procentní bod.

Budoucnost počítačů

Jobs citoval dávného kolegu Alana Kaye, aby ilustroval rozdíl mezi sebou a svým kolegou a soupeřem. Alan Kay řekl: „Lidé, kteří mají rádi software, chtějí vyrábět svůj vlastní hardware.”

Na to Gates odsekl: „Tomu umím vzdorovat.”

Jobs začal filozofovat, že přinejmenším na spotřebním trhu se dá přesvědčivě ukázat, že vyjma Windows na PC je těžké najít jiné příklady, kdy by ještě dobře fungovalo oddělení softwaru a hardwaru. Možná se to časem stane v oblasti telefonů, ale ani to není jasné.

Gates věří, že budoucnost počítačů spočívá v „bohaté lokální funkčnosti”. Poukázal na jednoúčelové počítače a síťové počítače jako příklady zařízení, jež se neprodávala tak dobře, jak obor očekával. Podle Gatese jde o užívání lokální bohatosti spolu s bohatostí umístěnou někde jinde.

V tom Jobs souhlasí s Gatesem a přidal praktický příklad inovace Applu při spojování lokálních bohatých možností se vzdálenými daty: funkčnost Google Maps integrovaná do chystaného iPhonu. Jobs tvrdí, že to je neuvěřitelný zážitek, mnohem lepší než z počítače. A tato klientská aplikace je výsledkem spousty technologie u klienta, která se nedá nacpat do prohlížeče.

Gates vyslovil názor, že do pěti let nebudou zákazníci záviset na jediném počítači – budou mít více zařízení, například tablet s „hlasem a inkoustem” vedle „telefonu, přístroje kapesní velikosti”.

Jobs nadále vidí v historii místo pro stejný počítač, jemuž jsme přivykli. „Jak řekl Bill dříve, smrt PC byla předpovídána opakovaně.” PC podle něj zůstane s námi a bude se dál vyvíjet.

Zároveň Jobs předvídá „explozi” „post PC zařízení” jako je třeba iPod. Existuje kategorie zařízení, jež nejsou tak víceúčelová a tato kategorie bude nadále velmi novátorská, v níž toho ještě hodně uvidíme.

Podle Jobse jsou tato „post PC” zařízení velmi přitažlivá, protože představují „čistou tabuli”, která postrádá dědičnou zátěž mnoha aplikací a jsou konkrétněji zaměřená. Ale jejich vývoj se musí řídit uvážlivě, protože máte uživatele, co nechtějí automobil se šesti koly.

Nejstarší v místnosti

Na otázku Kary Swisherové, aby definoval největší neporozumění jejich vztahu, Jobs zažertoval, „Udržovali jsme náš sňatek v tajnosti po více než deset let.”

Gates zapřemítal, že na úvodním videu vypadali o hodně mladší. Dodal, že mnozí z lidí, s nimiž pracovali v časných dnech, odešli dělat jiné věci. A Gatesovi někteří z nich skutečně chybí.

Jobs vysvětlil, že když začínali, on a Gates často byli nejmladšími v místnosti. Nyní často bývají těmi nejstaršími. Podle Jobse je vše v životě jako píseň Beatles nebo Boba Dylana. A připomněl jednu řádku z písně Beatles „Ty a já máme vzpomínky delší než cesta, co se táhne vpřed.” A to jasně platí pro jejich případ.

Otázky z publika

Po rozhovoru vedeném Swisherovou a Mossbergem nakonec padaly otázky z publika, jejichž témata se velice různila.

Gates řekl, že jeho celoživotní práce – vývoj osobního počítače – ho vedla k tomu, aby vytvořil svou charitativní nadaci přinášející užitek lidem, v jejichž prospěch nepracovala technika, včetně medicíny. Jobs k tomu poznamenal, že svět je lepším místem, protože Billovým cílem není být nejbohatším člověkem na hřbitově.

O sobě Jobs prohlásil, že ho jeho vlastní odkaz nijak netrápí, nazval sebe a Gatese „dvěma nejšťastnějšími lidmi na planetě”. On sám myslí jen na to, že může každý den být se svými skvělými spolupracovníky.

A na otázku po radě těm, kdo zvažují spustit svůj vlastní podnik, Gates vysvětlil, že v tehdejších časných dobách on a jeho kolegové nikdy neuvažovali o hodnotě firmy, kterou rozvíjejí. Vše je podle něj v lidech a v jejich nadšení a je úžasné, že se to nakonec vyvinulo takovýmto způsobem.

Když byli dotázáni, zda existuje něco, co závidí jeden druhému, Gates citoval Jobsův „intuitivní smysl, jak pro lidi, tak produkty”. Jobs na to odpověděl, že by si přál, aby se byli on a spoluzakladatel Applu Steve Wozniak dříve naučili, jak uzavírat partnerství s ostatními, tak jako Microsoft. Kdyby byl měl Apple více této schopnosti ve svém genetickém kódu, bylo by mu to velmi dobře posloužilo. Takhle se to naučil až o dvě desetiletí později.

A tím akce skončila, publikum se s Gatesem a Jobsem rozloučilo potleskem vestoje.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: