Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Sporé zprávy z víkendu: Apple TV nazvána fiaskem, ještě k YouTube na Apple TV, Evropská komise stále čeká na odpověď Applu o iTunes Store a Beatles na iTunes možná až v roce 2008 (4.6.07)
4. června 2007, 02.00 | Časopis Fortune nazval ve své recenzi Apple TV „dalším prominentním fiaskem“. Podrobnější informace k technické realizaci přehrávání klipů YouTube na Apple TV vedou k dalším úvahám. Evropská komise zřejmě stále ještě neuzavřela vyšetřování kolem iTunes Store a čeká na odpověď Applu. A podle určitých náznaků se skladby Beatles objeví na iTunes Store asi až v příštím roce.
Tento víkend byl skutečně chudý na zprávy, musíte se spokojit s výsledky sběru informační tříště. Vzhledem k očekáváním pro tento měsíc se ovšem objevily různé spekulace, ty najdete ve druhém dnešním článku.
Fortune podrobil Apple TV zdrcující kritice
Jistý mediální rozruch vyvolal redaktor časopisu Fortune, Brent Schlender, který po několik týdnů testoval Apple TV. Apple TV se dočkala řady výtek již dříve, ovšem Schlender přišel s opravdu zdrcujícím odsudkem. Apple TV je podle něj „prominentní fiasko“, obdoba přehrávače Microsoft Zune.
Uvádí čtyři důvody pro tento svůj názor: podobně jako WiFi připojení Zune představuje nejvychvalovanější vlastnost Apple TV a současně i tu nejslabší, protože ačkoli je určena pro HD televizory, kvalita přehrávaného videa často nedosahuje ani kvalit běžného televizního vysílání. Schlender za nejzajímavější vlastnost přístroje považuje jeho šetřič obrazovky zobrazující digitální fotografie, což přirovnává k možnosti pořídit Zune v hnědé barvě. Za třetí si stěžuje na to, že nelze objednat video z iTunes Store přímo pomocí Apple TV, místo toho se nejprve musí stáhnout na počítač. Podobně Zune neumí nakupovat hudbu přes svůj WiFi adaptér. A čtvrtá výtka spočívá v tom, že fotografie lze prohlížet jen z jednoho počítače současně. (Což je ovšem dáno softwarem použitým pro synchronizaci.) Mimo to si též stěžuje, že Apple TV nemá DVD mechaniku.
Schlender jde v těchto svých vývodech ještě dál a ptá se, zda nebude podobně neuspokojivý také iPhone, jestli nebude mít obdobné implementační nedostatky.
Možná to Schlender myslí upřímně, ovšem jeho článek svým až provokativním vyzněním budí podezření, že se hlavně chtěl přiživit na mediální pozornosti soustředěné na Apple. Je jasné, že taková kritika vzbudí větší ohlas než pochvalné přitakání. Žádná z výtek, které vznesl, není novinkou. Většina nedostatků Apple TV vězí v jejím softwaru a jak ukazuje činnost kutilských nadšenců, ledacos jde zařídit (samozřejmě kromě lepší spolupráce s iTunes Store, to se bez oficiální podpory legálně provést nedá). A oznámení Applu o podpoře YouTube na Apple TV ukazuje, že si to Apple začíná uvědomovat. Usuzovat již nyní na osud Apple TV je tak nejspíš dosti předčasné, hodně bude ovšem záležet na tom, s čím přijde Apple dále, protože první verze má skutečně dost slabin. A co se týče dotazů na iPhone, už za několik týdnů bychom měli znát odpovědi.
A na tohle vše nám výborně navazuje další dnešní téma:
Další podrobnosti k YouTube na Apple TV
MacRumors shrnuje některé nové informace, jež se vynořily kolem konkrétní realizace podpory YouTube na Apple TV. Již podle dřívějších náznaků bylo zřejmé, že řešení Applu nepracuje přímo s běžnou nabídkou YouTube.
Web iLounge si o tom pohovořil přímo s viceprezidentem Applu pro globální marketing hardwaru Davidem Moodym. Moody potvrdil, že podpora YouTube bude přicházet postupně. Nejprve v polovině června získají uživatelé Apple TV bezplatnou aktualizaci softwaru. Tehdy budou dostupné „tisíce videí navržených pro Apple TV“, každý týden mají přibývat další tisíce, dokud na podzim nebude přístupná pro Apple TV celá nabídka YouTube. Na otázku, co znamená „navržené pro Apple TV“, Moody odpověděl, že YouTube brzy bude svá videa kódovat nejenom do formátu Flash, ale také do formátu H.264 účinnějšího pro proudové přehrávání, jemuž Apple dává přednost, a tento nový formát by měl být dostupný právě od poloviny června s tím, že YouTube bude do H.264 postupně převádět celý svůj katalog. Práce s vyhledávacími nástroji YouTube by pak měla zobrazit klipy jak v novém, tak v původním formátu.
Z této odpovědi lze soudit, že Apple pouze připraví potřebný software pro Apple TV a vše ostatní už bude záležitostí lidí kolem YouTube. Vzhledem k tomu, že YouTube nedávno koupil Google, není tato spolupráce velkým překvapením, protože mezi Applem a Googlem již delší dobu panují dost vřelé vztahy (jejich správní rady mají určité personální propojení a kultura obou firem vykazuje dost společných rysů).
MacFormat upozorňuje, že toto překódování YouTube bude ještě zajímavější pro iPhone (a též pro případný nový iPod). Při představení iPhonu se Jobs dost vyhýbal otázce na podporu formátu Flash. Zdálo se, že tam hned nebude, což by ovšem vyřazovalo ze hry většinu služeb webového videa. Avšak přechod YouTube na formát H.264, který Apple upřednostňuje již dávno, tuto záležitost řeší. Jak nyní všichni připomínají, Jobs se v tomto duchu vyjadřoval už v lednu, kdy tvrdil, že na YouTube nebude nutně třeba Flash.
V mnoha ohledech dává YouTube na iPhonu ještě větší smysl než na Apple TV. Z kapesního přístroje budete samozřejmě mít k YouTube pohotovější přístup a menší rozlišení mobilního displeje (alespoň ve srovnání s velkoformátovým televizorem) lépe odpovídá kvalitě současné nabídky. Vývoj v této oblasti by mohl být docela zajímavý.
U médií ještě zůstaneme, dnešní přehled ukončí zpravodajské šumy kolem iTunes Store.
Evropská komise stále čeká na odpověď Applu k iTunes Store
Evropská komise minulý týden uvedla, že Apple stále ještě musí odpovědět na její otázky k cenám skladeb v jednotlivých evropských pobočkách iTunes Store, přičemž termín na dodání odpovědi vyprší dnes o půlnoci.>
Šetření, zahájené 3. dubna, se týká evropských národních poboček iTunes Store. V nich může nakupovat pouze zákazník s účtem v dané zemi, přičemž ceny pro jednotlivé země se liší (například Britové platí za skladbu 79 pencí, tedy nejvíc z celé Evropy). Jeden z úředníků komise potvrdil, že se v tomto případě nejedná o tom, zda má Apple v komerčním stahování hudby dominantní postavení, ani se neřeší otázka používání DRM ochran (což by ostatně v době spuštění iTunes Plus působilo dost komicky). Celá věc se projednává jako možné porušení antimonopolních zákonů. (Pokuta může teoreticky dosáhnout až 10 procent celosvětového obratu firmy, v daném případě je ovšem ještě brzy mluvit o nějakých sankcích, mezitím musí proběhnout další právní kroky.)
Apple na to odpověděl již dříve a zdůraznil, že k otevření jednotlivých lokálních internetových obchodů byl přinucen velkými nahrávacími společnostmi. Mluvčí Applu tehdy řekla tisku, že Apple vždy chtěl provozovat celoevropský iTunes obchod přístupný z celé Unie, ale vydavatelé jim k něčemu takovému nedali dostatečná práva. Apple je přesvědčený, že žádné unijní zákony neporušil a hodlá na řešení dále spolupracovat.
Apple samozřejmě sleduje především vlastní prospěch, avšak v tomto případě se mu dá věřit, že by opravdu raději provozoval jeden celoevropský iTunes Store. Prohlášení komise tak na mě působí spíš jako snaha ukázat, že něco dělají. Vnímal bych to tedy hlavně jako otázku mediální politiky. Během tohoto týdne se snad ujasní, jakým směrem chce Evropská komise postupovat dál.
Beatles na iTunes asi až v roce 2008
Otázka, kdy se objeví skladby Beatles na iTunes Store, se vynořuje každou chvíli. Nyní se však zdá, že to asi bude ještě chvíli trvat, i když celková situace vypadá nadějně.
Vdova po kytaristovi Georgovi Harrisonovi Olivia Harrisonová řekla v pátek agentuře Reuters, že dílo legendární skupiny se konečně blíží uvedení na hudebních obchodech typu iTunes Store, když byla překonána řada uměleckých a právních překážek. Prý je už třeba dopracovat jen pár dalších věcí.
Současně však připustila, že nevidí velké naděje pro vydání těchto děl ještě do konce roku 2007. Podle ní nejspíš zveřejnění v katalozích internetových obchodů odsune do roku 2008 samotný jejich objem.
Zdá se tedy, že zásadní právní problémy byly překonány, nyní se již řeší jen technické věci (včetně nového zpracování původních nahrávek, aby se zajistila vyšší kvalita).
Dostupnost skladeb Beatles na iTunes sice nepochybně není tou nejdůležitější otázkou na světě, ale pro Apple nejspíš význam má. Ostatně ve společném rozhovoru s Gatesem Steve Jobs citoval právě z písně Beatles, takže to pro něj bude asi tak trochu emocionální záležitost, nemluvě o tom, že pro iTunes Store se jedná o otázku prestiže.