Střípky kolem Apple v září 2003 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Střípky kolem Apple v září 2003

25. září 2003, 00.00 | Několik informaci, které rozhodně stojí za pozornost: oficiální vysvětlení Apple k problémům se systémem Mac OS X 10.2.8; proč Bluetooth klávesnice a myš nebudou jako BTO příslušenství a se kterými Bluetooth převodníky fungují; obrázky super-clusteru Power Mac G5 ve Virginia Tech; další opoždění dodávek G5?

Oficiální vysvětlení k Mac OS X 10.2.8

Apple oficiálně zareagoval a uveřejnil informace o problémech s updatem Mac OS X 10.2.8 ve své znalostní databázi - v podstatě jen kopírují to, co jsme psali včera (resp. co přinesl MacCentral, který má k PR oddělení Apple nejblíže), přičemž mezi navrhovanými řešeními figurují buď různé varianty připojení přes 10/100 Hub, nebo přes jinou síťovou kartu zasunutou do PCI pozice. Nejhorší variantou asi pro uživatele bude přeinstalace, ovšem pokud je problém jen v Ethernetu, není nutné volit až tak extremní řešení, stačí jen příslušný ovladač nahradit starší verzi, kterou lze stáhnout například zde. Operaci výměny souboru je nutné provést buď z terminalu nebo si přebootovat do Mac OS 9.

Problém s Ethernetem se podle Apple týká pouze jedné řady Power Maců, tzv. Gigabit Ethernet v provedení duál 450 MHz a duál 500 MHz, ovšem i majitelé jiných počítačů si stěžují - u přenosných počítačů došlo k snížení výdrže na baterie (zatím se zdá, že s jinou verzí systému je vše v pořádku), u iMaců a eMaců se objevují problémy, které zabraňují systému nastartovat, jeden ze čtenářů popisoval sérii pádů, které mu znemožnili jakkoliv pracovat - je možné že se jedná o poškození některých souborů systému, zde asi opravdu bude jednodušší přeinstalace.

Další názory a postřehy čtenářů najdete pod včerejším článkem o Mac OS X 10.2.8 - někteří si naopak pochvalují zlepšení funkčnosti nejnovější verze Microsoft Office.

Proč k Bluetooth klávesnici potřebujete i USB verzi?

Pokud nechápete titulek, tak vězte, že Apple zatím nenabízí své nové klávesnice a myši jako BTO konfiguraci, což by znamenalo, že se k uživateli dostanou pouze bezdrátová zařízení, ovšem k základní konfiguraci propojení jsou potřebné standardní klávesnice a myš, jinak prostě nejde systém rozeběhnout. Takže pokud budete používat bezdrátové příslušenství, stále raději někde mějte po ruce i USB variantu - například pro případ reinstalace či nutnosti bootu v single-user modu.

Některé uživatele nadzvedlo ze židle, že podle oficiálních informací Apple jsou jeho klávesnice a myš kompatibilní pouze s novější verzí USB Bluetooth donglu od firmy D-Link - Apple však až donedávna prodával starší verzi, se kterou tyto periferie nebudou chodit. Pro zákazníky to znamená, že kromě 69 USD za klávesnici a 69 USD za myš ještě budou muset investovat další cca 50 USD do nového USB Bluetooth převodníku. Uvidíme v praxi, jak to bude s převodníky jiných výrobců, k nám se D-Linky snad nikdy ani nezačaly dovážet, takže uživatelé používají řešení od jiných výrobců.

Superpočítač pro Virgínii

O tomto super-clusteru z 1100 počítačů Power Mac G5 (a tedy obsahující 2200 procesorů PowerPC G5 na 2 GHz) jsme již psali před nedávnem, pokud vás tento projekt zajímá blíže, můžete se podívat na stránky, které univerzita ve Virgínii spustila. Vyplývá z nich, že oficiální název je Terascale cluster, a kromě oficiální tiskové zprávy jsou zde především desítky fotografií ze všech fází přípravy - od plánování, přes likvidaci starého obsahu serverovny až po instalaci nových počítačů - sami uznáte, že plné police G5 mají něco do sebe, stejně tak "manufaktura", kdy se všechny počítače modifikovaly a osazovaly potřebnými kartami. Bohužel nejsou dostupné žádné časové údaje - například kdy se začalo s plánováním tohoto clusteru. Je však nepravděpodobné, že by to bylo až po oficiálním uvedení Power Maců G5, protože od toho nyní uběhly tři měsíce, a cluster už podle všeho stojí. Podle neoficiální zpráv se Apple dozvěděl o snaze univerzity a podařilo se mu "pobít" nabídky ostatních velkých firem, jako je Dell a HP - jak cenou, tak splněním časovým termínů. Kritérium cena/výkon bylo v případě tohoto projektu klíčové.

Důležitou součástí celého projektu je software Déjá vu, který zajišťuje "oddělení" fyzické vrstvy jednotlivých počítačů a zajišťuje tak, aby výpadky jednotlivých počítačů se nijak neprojevovaly na funkčnosti celého počítače. Celý systém má tedy být naprosto odolný proti chybám, což je podle Virginia Tech obvyklý problém podobných řešení.

Nezbývá než si počkat, zda se kompletní spuštění v říjnu podaří a zda výkon, který je od clusteru očekáván, skutečně pomůže k zápisu do Top 5 superpočítačů - pravděpodobně by se jednalo o naprosto nejlevnější superpočítač v této kategorii.

Opoždění dodávek G5

Zatímco na univerzitě již mají počítačů dostatek, zdá se, že běžné uživatele čekají v případě duálních 2 GHz konfigurací další opoždění - někteří zaznamenali, že jejich objednávka se posunula až do října, i když Apple sliboval, že objednávky budou vyřízené ještě před koncem září. Možná na tom hrají roli i BTO konfigurace - uvidíme, až se začnou objevovat informace o doručení těchto počítačů k běžným zákazníkům.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: