Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Technické zprávy: novinky kolem Mac OS X, aktualizace iPhonu, Flash získá podporu pro H.264 a novinky ze světa pevných disků. (22.8.07)
22. srpna 2007, 04.00 | Objevily se nové vývojářské meziverze jak pro Mac OS X 10.4.11, tak pro Leoparda. Apple uvolnil novou aktualizaci firmwaru pro iPhone. Adobe doplní Flash Player 9 o podporu kodeku H.264. A diskové novinky od Samsungu a Toshiby se mohou objevit také v produktech Applu.
Dnešní první článek se zabývá různými technickými novinkami. Přímo Applu se sice týkají jen první dvě, ale další softwarové a hardwarové novinky se mohou v produktech Applu rovněž uplatnit.
Nové vývojářské meziverze jak pro Tigera, tak pro Leoparda
Dění kolem Mac OS X v poslední době zrychluje, což se projevuje vydáváním vývojářských meziverzí v mnohem kratších intervalech. Všechny nové zprávy z této oblasti přehledně shrnuje server ThinkSecret, jehož zdroje mu zajišťují důvěrné informace. Novinky se týkají jak Tigera, tak Leoparda.
Nová sestavení Mac OS X 10.4.11
V půlce srpna se objevila další meziverze Mac OS X 10.4.11 (sestavení 8S144 pro PowerPC a 8S2144 pro Intel), avšak již po necelém týdnu Apple vydává další aktualizaci, sestavení 8S146 a S2146.
Zdá se, že problém se zasekáváním při vypínání už byl vyřešen, což nejspíš byl hlavní důvod vydání nových sestavení. Současně se však vynořila nová chyba zabraňující uživatelům Mighty Mouse zkonfigurovat si myš a AFP sdílení na PowerPC strojích nemusí pracovat s novou verzí systému správně. Nové chyby jsou jistě nepříjemné, ale již ne tak závažné, budou-li napraveny stejně rychle jako ta předchozí, mohla by se ostrá verze Tigera 10.4.11 objevit už docela brzy, velmi pravděpodobně ještě před Leopardem.
Nová meziverze Leoparda
Ovšem na Leopardovi se také pilně pracuje, Apple vydal novou meziverzi Mac OS X 10.5, sestavení 9A500n. Poněkud netypický však byl způsob jeho distribuce, vývojáři ho dostali prostřednictvím Software Update pro stroje, na nichž pracovalo předchozí sestavení, 9A499. Průběh aktualizace ukazují obrázky v článku serveru ThinkSecret. Aktualizace měla velikost 505 MB a vyžadovala 1,4 MB velkého aktualizačního klienta Leopard Software Update Client 1.0 (na prvním obrázku).
V doprovodných poznámkách Apple uvádí, že tato aktualizace poskytuje opravy chyb a posílení stability.
Podle AppleInsideru vývojáři, kteří si ji nainstalovali, skutečně hlásí, že se aktualizovaný Leopard chová dobře, okamžitě si všimli zvýšení rychlosti a zlepšení celkové stability systému. To je samozřejmě dobrá zpráva, protože předchozí sestavení 9A499 podle mnohých vývojářů sužovalo více chyb než ta předchozí, na což podle všeho Apple zareagoval. Svou úlohu v tom možná sehrála i anketa, v níž se Apple ptal vývojářů na zkušenosti s předchozím sestavením.
Vývoj kolem Leoparda tak opět vypadá optimističtěji, předchozí zprávy o přetrvávajících chybách začaly vyvolávat pochybnosti, zda se vůbec říjnový termín vydání ostré verze stihne. Ono zase až tolik času nezbývá, výroba fyzických nosičů a balení ostré verze a následná distribuce zaberou několik týdnů, takže konečná verze Golden Master musí být hotová už někdy koncem září. Situace nyní tedy vypadá o něco lépe, vývojáři Leoparda nicméně budou mít určitě napilno.
Xcode 2.5
Vedle samotných operačních systémů Apple vydal též novou verzi vývojářského nástroje Xcode 2.5, sestavení 9M2540a. Verze 2.5 má sloužit jako přechodový nástroj mezi Tigerem a Leopardem. Pro Tigera slouží aktuální verze 2.4.1, zatímco pro Leoparda verze 3.0.
Xcode 2.5 může běžet pod Leopardem, což vývojářům dovoluje provozovat nový operační systém a zároveň pod ním podporovat aplikace běžící již od Mac OS X 10.2.8 Jaguar. Naopak Xcode 3.0 se doporučuje pro vývojáře aplikací pro Mac OS X 10.3.9 a vyšší. Xcode 2.5 tedy slouží k zajištění zpětné kompatibility, avšak narozdíl od Xcode 3.0 neobsahuje nové funkce poskytované vývojovou sadou (SDK) Mac OS X 10.5.
Apple vydal aktualizaci firmwaru pro iPhone
Včera Apple také vydal další aktualizaci firmwaru pro iPhone. Instaluje se jako obvykle přes iTunes a má velikost 3,7 MB. Podle tradičně strohého popisu Applu aktualizace iPhone Update 1.0.2 poskytuje opravy (blíže neurčených) chyb, nic jiného (podle prvních ohlasů uživatelů) nepřináší. Uživatelé, kteří na svém telefonu provedli nějaké neoficiální úpravy, mohou mít s aktualizací problémy, v takovém případě bude třeba iPhone resetovat do výchozího stavu z výroby a aktualizovat teprve potom. Zatím není jasné, zda aktualizace 1.0.2 ruší některé pokusy o odblokování a softwarové otevření telefonu, to se však jistě brzy dozvíme z příslušných hackerských webů.
Jak vidíte, Apple svůj telefon nezanedbává, avšak tolik očekávané nové funkce stále ještě nepřicházejí.
Adobe oznámila podporu kodeku H.264 ve Flash Playeru
Další softwarová novinka přichází od Adobe a bude mít na produkty Applu přinejmenším nepřímý vliv. Adobe včera oznámila, že doplňuje Flash Player 9 o podporu videokodeku H.264 (a též zvukového kodeku HE-AAC), oficiální prohlášení se nalézá zde. Kodek H.264 podporuje video ve vysokém (HD) rozlišení. Aktualizace Flash Playeru rovněž dovoluje využít pro přehrávání hardwarovou podporu grafických karet a dvoujádrových procesorů. Aktualizovaný Flash Player 9, kódově označený „Moviestar“, je ode dneška dostupný z webu Adobe Labs, beta verze přehrávače pro Windows, Mac OS X a Linux se dají stáhnout odtud. Před instalací aktualizovaného přehrávače se musí odinstalovat stávající Flash Player a jako beta verze může obsahovat chyby. Ostrá verze se čeká letos na podzim.
Nebudu zde rozebírat bližší podrobnosti Flash Playeru, protože těmi se budou zabývat všechna všeobecná počítačová zpravodajství, zaměřím se jen na to, co by z toho mohlo vyplynout pro Apple.
Kodek H.264 podporuje Apple jako standardní kodek pro QuickTime a kodek AAC využívá pro své zvukové a hudební služby. Aktualizovaný Flash Player by měl být nyní schopen data v těchto formátech přehrávat, což je zpřístupní i dalším platformám. A H.264 obsah na YouTube, prozatím dostupný pouze pro Apple TV a iPhone, by se tak mohl dostat na všechny platformy podporující Flash. Současně by ovšem mohl aktualizovaný Flash Player začít vytěsňovat QuickTime.
Vyrojily se rovněž spekulace o tom, že by Apple mohl nový Flash Player implementovat na iPhone. Hardwarová podpora přehrávání (iPhone potřebný hardware obsahuje) a podpora kodeku H.264 ruší dosavadní argumenty Applu, proč iPhone Flash nepodporuje. Stejně dobře je ovšem možné, že Apple nic takového neudělá, nakonec pokud bude díky tomuto tahu Adobe přibývat videa v H.264, poroste i množství dat dostupných pro iPhone v současném stavu. Dnes je těžké předvídat, co všechno by z toho mohlo vzejít, rozhodně však tenhle krok Adobe nezůstane bez důsledků.
Novinky na poli pevných disků
A nakonec ještě dvě hardwarové novinky z oblasti pevných disků:
Samsung představil 1,8“ disk o kapacitě 160 GB
Samsung včera představil nový 1,8“ pevný disk SpinPoint N2 o kapacitě 160 GB. Bližší informace nabízí (v češtině) například CD-R server. Takový disk by se samozřejmě mohl objevit v iPodu (současné iPody s pevnými disky končí na kapacitě 80 GB). Toshiba, druhý hlavní dodavatel 1,8“ disků, určitě též nezůstane pozadu. Kapacita 160 GB je už opravdu velká, ovšem při stále širší nabídce videa a filmů se jistě najdou uživatelé, kteří ji ocení. Neustálý růst kapacit miniaturních pevných disků (při zachování cen na zhruba stejné úrovni) zároveň vyvolává pochybnosti, zda Apple přejde na iPody vybavené pouze flash pamětí, jak o tom mluví pověsti kolující již mnoho měsíců. Ano, Apple určitě přinese nové flash modely (kupříkladu iPod mini s větší pamětí a podporou videa), avšak existuje nemálo uživatelů iPodů vděčných za každý gigabyte navíc a o ty by se Apple určitě nerad připravil, takže lze čekat zachování iPodů s pevným diskem.
Velkokapacitní disky Toshiby pro notebooky
Toshiba včera představila celkem 9 nových 2,5“ SATA disků pro notebooky. V řadě disků s 5 400 otáčkami za minutu nabízí pět modelů s kapacitami od 80 až do 320 GB, což je v současnosti největší kapacita, jaká se dá v tomto formátu sehnat. Vedle toho ohlásila Toshiba též řadu výkonnějších disků se 7 200 ot./min, s kapacitami od 80 do 200 GB. Podrobné tabulky s přehledem všech důležitých specifikací najdete opět na CD-R serveru. Ceny zatím nebyly stanoveny, hromadná výroba má začít až ve čtvrtém čtvrtletí.
Je docela dobře možné, že se nejvyšší modely z nových řad disků Toshiby objeví v nabídce Applu jako volitelné vybavení, v MacBoocích Pro by se jistě vyjímaly dobře a pro takové aplikace jako zpracování videa (zvlášť v HD rozlišení) nebude žádný disk dost velký.