Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Trocha analytických věšteb k Vistě a k Leopardu
15. února 2007, 09.00 | Analytická firma Piper Jaffray přináší předpovědi o prodeji Visty a Leoparda.
Analytická firma Piper Jaffray, jež se dost silně soustřeďuje na dění kolem Applu, se pokusila předpovědět, jaký vliv na Macy bude mít uvedení Windows Vista a jak se bude prodávat Leopard.
Co se týče Visty, tvrdí, že krátkodobě bude mít záporný dopad na tržní podíl Applu, současně však Applu poskytne příležitost nalákat nové uživatele, kteří uvažují v souvislosti s Vistou o modernizaci svých PC. Jako obvykle jde o předpovědi pro americký trh, ten ovšem pro Macy zůstává rozhodující, takže by měl zajímat i nás.
Analytická zpráva, vypracovaná vedoucím analytikem Genem Munsterem, vychází z toho, že se sice „krabicová“ Vista příliš dobře neprodává, ale vzrostl prodej nových PC s předinstalovanou Vistou. To by mohlo, podle Munstera, v tomto čtvrtletí snížit relativní podíl Maců na trhu, zároveň však předpovídá růst celého trhu s počítači, zvláště přenosných modelů, což by naopak hrálo ve prospěch Applu. Munster odhaduje, že tržní podíl Maca v USA z loňského prosince, 2,5%, do března klesne na 2,3%. Tento pokles by však měl být jen dočasný, až opadne vlna přechodů na Vistu a naopak Apple uvede Leoparda.Mělo by se to během letošního roku opět zvrátit a podíl Maců zase začne růst.
Munster připomíná, že se Apple současných nákupů nových počítačů kvůli Vistě snaží využít, uzpůsobil tomu své nové reklamní strategie. Například registrovaným majitelům iPodů užívajícím PC posílá elektronickou poštou výzvu „Upgrading to Vista? Think Mac.“ (Přecházíte na Vistu? Zvažte Maca.) A jak už jsem zmiňoval dříve, spustil v USA, Británii a Japonsku reklamní kampaň kritizující potíže Visty. Také prodavači v obchodech Applu začali upozorňovat, že na Macu jde provozovat jak Mac OS X, tak Windows.
Piper Jaffray při sestavování této zprávy prováděla vlastní výzkum, jak to na trhu vypadá s prodejem Visty. Šetření provedla v 50 obchodech řetězce Best Buy. V 80% z nich prodali méně kopií Visty, než očekávali, ale 70% obchodů uvedlo, že od uvedení Visty jim vzrostly prodeje PC.
Vedle Visty se Piper Jaffray podívala do křišťálové koule i pro Leoparda. A má dost optimistické vidiny. Předpokládá totiž uvedení Leoparda již koncem dubna a ve druhém čtvrtletí předpovídá prodej 2,6 milionu kopií nového operačního systému, což by mělo přidat k tržbám Applu 130 milionů USD. Pro celý letošní rok to vychází ještě optimističtěji. Analytik Gene Munster se podíval na průběh přechodu na současný Mac OS X 10.4 Tiger a podle něj odhaduje, že během prvního roku dostupnosti nové verze 10.5 Leopard na ni přejde 40% uživatelů. Instalovaná základna Maců od uvedení Tigera před dvěma roky vzrostla o 25% na 20 milionů, z čehož mu vychází 9 milionů prodaných kopií za první rok a příjem 456 milionů USD. Do června by též měl opadnout výše zmíněný efekt zesílených prodejů PC kvůli Vistě a měl by opět začít růst tržní podíl Maců.
Předpovědi analytiků se samozřejmě musí vždy brát s rezervou, ovšem z uvedených čísel vyplývá pár zajímavých skutečností, jež se pokusím, ač neanalytik, okomentovat.
Situace s prodejem Visty se zdá dosvědčovat, že přechod na Vistu instalací na stávajícím počítači není právě snadný, zpráv o potížích se objevuje stále dost, nemluvě o tom, že řada PC prostě nároky Visty nezvládá. Jistě, on Mac OS X také není právě střízlík, ovšem požadavky Visty proti předchozím verzím Windows narostly opravdu hodně. (Nebudu to tady podrobně rozebírat, ale když i seriózní časopisy doporučují, abyste si pro plynulou práci ve Vistě pořídili 2 GB RAM, tak to asi něco znamená.) Američané to pak řeší tím, že prostě koupí nové PC s Vistou již nainstalovanou. Což ani trochu nepřipomíná model prodeje Mac OS X, že.
Na druhou stranu se musí přiznat, že Apple právě teď má v oblasti Maců „hluché“ období. Čeká se na nový hardware, většina současných modelů se na trhu už nachází dost dlouho. Doufáme, že se brzy objeví nové Macy Pro a u notebooků předpokládáme přechod na čipovou sadu Santa Rosa a možná též na LCD displeje s LED podsvícením. Za takové situace bude stávající Macy kupovat pouze ten, kdo musí nebo se nechá zlákat reklamou. Z toho zřejmě plyne ta současná agresivní, mnohým až nepříjemná reklamní kampaň Applu.
Otázky rovněž vzbuzuje předpoklad, že Leopard přijde na trh koncem dubna. Všechny by nás jistě zajímalo, zda Piper Jaffray ví něco ze zákulisí, anebo jestli pouze hádá. V každém případě uživatelé očekávají Leoparda tak dychtivě, soudě podle kolujících pověstí, že jeho prodeje asi skutečně budou veliké, ať už přijde kdykoli. A delší čekání je možná ještě pobídne.
Zaujal mě v této souvislosti též údaj o velikosti instalované základny Maců v USA. Dvacet milionů strojů není právě málo, pro ty se již vyplatí nabízet další hardware a software. Nakonec jde o několikanásobek celkového počtu PC u nás. Můžeme se samozřejmě dohadovat, kolik z toho tvoří starší modely, ty ovšem časem jejich uživatelé vymění za nové. Takový trh už běží tak trochu samospádem a když navíc ještě pěstujete kult své platformy, nejsou dobré finanční výsledky zase tak překvapivé.
Bude určitě zajímavé sledovat letošní vývoj. Již brzy by měla přijít Apple TV, dále čekáme nové modely Maců a Leoparda a nakonec v létě iPhone. Jestliže se tohle všechno naplní, budou mít analytici o práci postaráno a komentátoři jejich výplodů pochopitelně také.