Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Trocha zpráv nesouvisejících s iPhonem: Apple slaví úspěchy i jako prodejce serverů a značkování skladeb z iTunes Plus. (5.6.07)
5. června 2007, 08.00 | Apple se zařadil mezi deset největších prodejců serverů na světě a skladby z iTunes Plus sice obsahují identifikaci zákazníka, avšak nepotvrdily se dohady o vodoznacích.
Hlavní téma dnešních dní přirozeně tvoří iPhone, zprávy na jiná témata se hledají těžko, přesto se však nějaké našly.
Apple se dostal mezi 10 nejvýznamnějších prodejců serverů na světě
Tato zpráva je trochu překvapivá, Apple vnímáme především jako prodejce osobních počítačů, ale nová data ukazují, že se mu začíná dařit i v serverech. Firma IDC, jež se zabývá průzkumem trhu, zveřejnila údaje o celosvětovém prodeji serverů za první čtvrtletí 2007. Údaje z její zprávy citují DigiTimes.
Z nich vyplývá, že Apple obsadil 10. místo se svou řadou serverů Xserve, překonal čínskou firmu Langčao, která z tohoto žebříčku vypadla. IDC vypočetla, že osmé, deváté a desáté místo v prodeji serverů obsadily firmy Acer, Hitachi a Apple, ve sledovaném čtvrtletí dodaly na trh 14 900, 9 000 a 8 700 kusů. Ještě zajímavější jsou však údaje o nárůstu dodávek mezi čtvrtletími, ty činí ve stejném pořadí 5, 26 a 73 procent.
Celosvětově přitom dodávky serverů v prvním čtvrtletí 2007 poklesly o 11 procent proti předchozímu čtvrtletí, poklesy prodejů Dellu a IBM (obsazujících druhé a třetí místo) dosáhly 3 a 17 procent.
Na prodeji serverů se hodně projevují sezónní vlivy, takže za pár měsíců bude situace asi vypadat opět jinak, ale nelze popřít, že se Apple těšil výjimečně vysokému růstu prodejů ve srovnání s ostatními.
Jistě, při pohledu na konkrétní čísla je jasné, že se mu roste mnohem snáz než zavedeným kolosům, přesto však tyto údaje nasvědčují, jak dobře si servery Xserve vedou.
Za hlavní důvod tohoto úspěchu se považuje uvedení strojů Xserve páté generace s procesory Intel Dual Core Xeon. Přispělo k tomu ovšem i to, že některé podniky začaly přijímat podnikové stroje Applu. (Zpráva o tom sice nehovoří, avšak asi budou značné rozdíly v jednotlivých geografických oblastech, v USA zřejmě bude podíl Applu ještě vyšší.) A vysoké tempo růstu svědčí o tom, že to bylo přijetí dost vřelé, ostatně právě tento růst přivedl Apple do první desítky prodejců serverů.
Statistiky sice mohou být ošidné a teprve údaje za další čtvrtletí ukáží, zda se skutečně jedná o trend, neovlivněný sezónními faktory, nicméně se zdá, že si své místo na trhu začíná vybojovávat i „velké železo” Applu.
Identifikace zákazníka ve skladbách z iTunes Plus
Minulý týden začal Apple nabízet hudební skladby bez DRM ochrany na iTunes Plus. Někteří šťouraví zákazníci se pustili do zkoumání těchto skladeb a zjistili, že se v příslušném souboru nacházejí také informace o účtu zákazníka (přinejmenším jeho identifikátor a adresa elektronické pošty).
V souvislosti s tím se pak vynořily spekulace, že Apple přímo do vlastních hudebních skladeb zašifrovává tyto informace, aby mohl určit případného šiřitele daného souboru. Další šetření MacRumors však ukázalo, že s největší pravděpodobností skladby žádné takové „vodoznaky“ neobsahují.
Menší, přesto poučný článek této záležitosti věnoval CDR server, za přečtení stojí i související diskuse.
Celá záležitost se tak jeví spíše jako nafouknutá bublina, protože takovéto identifikační údaje do hudebního souboru vkládaly iTunes už dříve, není to tedy náhrada DRM, jak se někteří domnívali.
A samozřejmě ani nechráněné skladby není legální dále šířit, jen se to dá snáze zařídit. A jak poznamenávají mnozí komentující, když vám to tolik vadí, není zase takový problém identifikační údaje z hudebního souboru nechráněného DRM odstranit.