Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Události minulého týdne spojené s iPhone OS
19. dubna 2010, 00.00 | Steve Jobs obhajuje zákaz vývoje aplikací křížovými kompilátory, Adobe však údajně zvažuje žalobu. iPhone OS 4 se již podařilo hackerům prolomit. Začínají se objevovat dohady o novém modelu iPhonu. Opera Mini byla schválena pro App Store a začala se v něm nabízet. A Izrael zakázal dovoz iPadů a též některé americké univerzity přístroj vykázaly ze svých areálů.
Minulý týden byl především ve znamení příchodu modernizovaných MacBooků Pro, a tak na ostatní témata nezbylo tolik prostoru, v tomto článku proto přinášíme stručnou rekapitulaci některých událostí uplynulého týdne týkajících se iPhone OS a přístrojů ho využívajících:
Steve Jobs hájí nové licenční ujednání iPhone OS 4
Značný rozruch vyvolalo nové licenční ujednání iPhone OS 4, které v podstatě zakazuje pro vývoj aplikací používat křížové kompilátory a „cizí“ vývojová prostředí jako Flash CS 5 či Mono Touch.
Apple se k tomu sice oficiálně dosud nevyjádřil, ale objevila se zpráva, že Jobsovi poslal k této věci dotaz Greg Slepak, generální ředitel TaoEffect a od Jobse opravdu dostal odpověď.
Jobs v ní říká, že komentář Johna Grubera z blogu Daring Fireball k této záležitosti není zcela negativní, s čímž Slepak pochopitelně nesouhlasil a namítl, že existuje řada skvělých aplikací napsaných nástroji nezávislými na platformě, jako například Firefox. Ve vzápětí odeslané reakci Jobs pak prohlásil, že zprostředkující vrstvy mezi platformou a vývojářem nakonec vedou k podprůměrným aplikacím a zdržují pokrok platformy, což se v minulosti prokázalo.
Zdá se tak, že Apple bude na omezení vývojových nástrojů pro iPhone OS 4 nadále trvat, přičemž to bude zdůvodňovat snahami o zajištění kvality aplikací, což ovšem určitě neuspokojí ty, kdo s použitím takových nástrojů počítali.
Nejvíc postižená je Adobe, jejíž nedávno vydaný Flash Professional CS5 měl umožnit export aplikací do podoby použitelné v App Store.
Nové licenční ujednání iPhone OS 4 to zřejmě vylučuje, od zástupců Adobe se již ozvaly hlasy, že se jedná o snahu Applu poškodit prodej Flashe CS5 a dokonce se objevily pověsti, že Adobe kvůli tomu hodlá brzy podat na Apple žalobu, přestože její předchozí prohlášení odvetné kroky vylučovala. Teprve příští týdny ukáží, jak se to dále vyvine, je ale jisté, že vztahy Applu a Adobe v brzké době zlepšení nečeká.
Ochrany iPhone OS 4 již byly prolomeny
Nejsou to ani dva týdny, co Apple uvolnil pro vývojáře beta verzi iPhone OS 4 a jak se dalo čekat, na nový software se už zaměřili hackeři snažící se zdolat jeho ochrany a omezení (chtějí provést takzvaný „jailbreak“).
Téměř ihned po zpřístupnění beta verze se objevily zprávy, že se podařilo jeho ochrany prolomit a minulý týden vydall iPhone Dev Team nástroj redsn0w 0.9.5 beta, což by měla být první veřejně dostupná utilita schopná otevřít iPhone OS 4.0.
Využívá stejné zranitelnosti jako všechny předchozí nástroje týmu a je určena především pro vývojáře snažící se přizpůsobit své aplikace novému firmwaru. Protože se ale jedná o beta verzi, má mnohá omezení, zatím funguje pouze pod Mac OS X a dá se použít jen pro otevření iPhonu 3G s první beta verzí iPhone OS 4 (s iPhonem 3GS a iPody touch si dosud neporadí). A také se nedá použít k odblokování iPhonu.
Omezení je ještě mnohem víc, ostatně samotná beta verze iPhone OS 4 má smysl jen pro vývojáře, dá se ovšem předpokládat, že iPhone Dev Team bude své utility postupně vylepšovat a až Apple uvolní někdy v létě konečnou verzi iPhone OS 4, jistě budou vzápětí zároveň dostupné vyladěné hackerské nástroje pro jeho prolomení.
Začíná přibývat pověstí o novém iPhonu
Apple přislíbil na léto konečnou verzi iPhone OS 4 pro iPhone a iPod touch, všeobecně se předpokládá, že ve stejnou dobu uvede na trh také nový model iPhonu, tak jako tomu bylo v minulých letech. A už se začaly objevovat náznaky, kdy by k tomu mohlo dojít.
Blog BoyGeniusReport získal informace od několik zdrojů u operátora AT&T, že si jeho zaměstnanci nesmí vzít dovolenou v červnu a takový zákaz v minulých letech vždy signalizoval přípravy na uvedení nového telefonu Applu.
Nový iPhone koncem června?
To by mohlo znamenat, že se nový iPhone objeví ještě v červnu, nasvědčují tomu i některé další zprávy, podle dalších náznaků by Apple mohl nový telefon představit 22. června, což se shoduje s možným datem rezervace prostor pro zahájení vývojářské konference WWDC 2010, při němž se už tradičně uvádí nový iPhone.
Zní to celkem pravděpodobně, po představení na WWDC 2008 se iPhone 3G dostal předloni na trh 11. července, zatímco iPhone 3GS se loni začal prodávat už 19. června, po představení 8. června na WWDC 2009, letos by to mohlo být podobné, ale asi až koncem června.
Údajné fotografie nového iPhonu
A Engadget o víkendu dokonce zveřejnil údajné fotografie prototypu nového iPhonu, který by měl mít čelní kameru (pro videohovory) a 80 GB paměti (dost zvláštní kapacita).
Věrohodnost fotografií je pochopitelně značně sporná, Engadget sice slibuje, že by mohl získat další informace, ale zprávy tohoto druhu je třeba přijímat nanejvýš kriticky, uvidíme, zda budou podobné náznaky přibývat, anebo jestli naopak jejich přísun opadne.
Opera Mini se objevila v App Store
Apple sice značně přitvrdil, co se týče výběru vývojových nástrojů pro aplikace iPhone OS, na druhou stranu však některá omezení pro aplikace obchodu App Store potupně uvolňuje. Už koncem března firma Opera Software zaslala ke schválení svůj webový prohlížeč Opera Mini a všichni čekali, jak to dopadne.
Apple dosud webové prohlížeče neodvozené od Mobile Safari nepřipouštěl, to se však právě teď změnilo, v pondělí 12. dubna byla Opera schválena (po 20 dnech) a brzy poté se skutečně objevila v App Store.
Zájem o Operu Mini byl samozřejmě značný, už za první den po jejím vydání dosáhla víc než milionu stažení, oznámila Opera Software, přirozeně to vydávala za důkaz úspěchu svého prohlížeče. Novější data o počtu stažení však nejsou dostupná, a tak pochopitelně vyvstává otázka, zda nešlo hlavně o vlnu prvotního zájmu, vzhledem k tomu, že to je zdarma nabízený software, dalo se čekat, že si ho mnozí stáhnou prostě ze zvědavosti.
Opera Mini sice proti Safari nabízí některé dodatečné funkce, jako například prohlížení v panelech, offline brouzdání či automatické doplňování URL adres, avšak reakce uživatelů ve webových diskusích jsou přinejmenším nejednoznačné.
Opera není zdaleka tak integrovaná do prostředí iPhone OS jako Mobile Safari, což je dáno jednak tím, že jde o software psaný pro více platforem, jednak tím, že některé prvky uživatelského rozhraní má Apple patentované, takže je konkurenční aplikace nemohou použít. Podle odezvy uživatelů ovšem má Opera i některé další chyby, jež svědčí o tom, že by potřebovala ještě doladit (stížnosti se týkají hlavně chyb zobrazování stránek).
Mnozí vítají schválení Opery pro App Store jako významný milník, v tomto případě však pravděpodobně hodně zapůsobila pověst firmy Opera Software, jež dokáže velice účinně využívat nátlakových akcí (například zavedení obrazovky pro výběr webového prohlížeče ve Windows prodávaných v zemích Evropské unie – takzvaný „ballot screen“ – iniciovala právě Opera) a Apple zřejmě nehodlal riskovat, že proti němu Opera Software poštve regulační úřady.
Nakonec však možná Opeře na iPhonu nejvíc ublíží právě její poměrně rychlé schválení, o čemž svědčí výše zmíněné odmítavé reakce mnoha uživatelů, to ale ukáže teprve další vývoj, to, kolik příznivců si Opera Mini pro iPhone OS získá, jistě bude záležet i na tom, jak rychle budou opraveny chyby programu.
V některých zemích a institucích není iPad vítán
Zpráv o iPadu už není tolik, jako když přišel na americký trh, ale nějaké se přece jen najdou. Stále také není jasné, kolik se jich vlastně v USA prodalo, na úterý 20. dubna ale Apple oznámil uspořádání tiskové konference, při níž sdělí své finanční výsledky za předchozí čtvrtletí, jak to vyžaduje zákon. (Vydal k tomu tuto tiskovou zprávu).
¨Půjde však o výsledky za první kalendářní čtvrtletí letošního roku, kdy Apple neuvedl žádnou významnou hardwarovou novinku, není proto vůbec jisté, zda sdělí aktualizované údaje o počtu prodaných iPadů, totéž platí pro nové MacBooky Pro, jejich příchod na trh již spadá do dalšího čtvrtletí, takže ještě není povinen je uvést, ovšem účastníci tiskové konference se na to jistě budou ptát, uvidíme, zda a jak vedoucí činitelé Applu odpoví.
Izrael zakázal dovoz amerických iPadů
Největší mediální rozruch, co se týče iPadů, ovšem minulý týden vyvolal Izrael, podle místního deníku Haarec izraelská vláda zakázala dovoz iPadů do země. Zákaz dovozu se týká iPadů určených pro USA, důvodem má být to, že americké předpisy pro WiFi připojení jsou volnější než předpisy evropské, jimiž se řídí též Izrael. Jeho ministerstvo komunikací mělo dokonce vyzvat k zabavování všech dovážených iPadů, údajně už k několika takovým případům došlo.
Jde samozřejmě o mediálně velice vděčnou zprávu, na obchodní výsledky iPadu to ovšem velký vliv mít nebude a dá se předpokládat, že až se začne iPad prodávat v Evropě (což by mělo být koncem května), Izrael dovoz iPadů splňujících evropské normy povolí.
Též některé americké univerzity iPad zakazují
Avšak také v USA se najdou místa, kam nechtějí iPad vpustit, univerzita v Princetonu a George Washington University zakázaly používat iPad ve svých areálech, zdůvodňují to problémy kompatibility se svými stávajícími WiFi systémy (Washingtonova univerzita tvrdí, že zabezpečení její bezdrátové sítě není kompatibilní s iPadem, ale ani s iPhony a iPody touch). Potíže hlásí též Cornell University, která navíc vyjádřila obavy z přetížení sítě kvůli intenzivnímu datovému provozu iPadů.
Apple ovšem popřel, že by o takovýchto potížích věděl a zatím se zdá, že v USA jde jen o ojedinělé případy (problémy způsobuje spíše implementace WiFi sítí dotyčných institucí), většina amerických škol naopak iPad přijímá s velkým nadšením, Seton Hill University již dokonce slíbila, že na podzim své studenty zdarma vybaví iPady, které poslouží jako univerzálněji použitelné čtečky učebnic.