Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Video na YouTube předvádí herní potenciál iPhonu 3GS
3. července 2009, 00.00 | Herní firma Firemint zveřejnila na YouTube video ukazující možnosti upravené hry Real Racing na iPhonu 3GS, lehce zvládal závod se 40 vozy současně. Avšak na trh takovéto tituly zřejmě přijdou až později, zatím zůstává příliš mnoho překážek jejich širšího uplatnění.
O tom, že nový iPhone 3GS obsahuje poměrně výkonný hardware, se již ví celkem hodně (první podrobnější informace se objevily ještě před jeho uvedením na trh, další doplňující údaje přinesly zprávy o jeho rozebrání a také pokus o odhad výrobních nákladů).
Avšak ze suchých údajů o taktovacích frekvencích, či počtech zpracovávaných polygonů za sekundu, je dost těžké si představit, jak se to projeví v praxi (tedy pokud nejste zkušený vývojář). To by samozřejmě nejlépe ukázala aplikace napsaná tak, aby možnosti nového iPhonu využila do krajnosti.
V ukázce Firemint závodí až 40 vozů současně
A ta se už objevila, australská firma Firemint, vyvíjející hry pro mobilní platformy (pro iPhone dodává například tituly Real Racing a Flight Control) zveřejnila videoukázku herního potenciálu nového iPhonu, na YouTube ji najdete tady.
Ukázka vychází z výše zmíněné hry Real Racing, 3D automobilových závodů, které vypadají opravdu pěkně a nabízejí skutečně bohaté možnosti (stránka hry poskytuje ukázkové video, snímky obrazovek a též odkazy na příznivé recenze). Real Racing existuje pro více platforem, ale na iPhonu 3G patří k nejvychvalovanějším závodním hrám a již stačila nasbírat řadu ocenění.
A tak nepřekvapuje, že se Firemint rozhodla vyzkoušet, co by tahle hra dokázala s novým výkonnějším hardwarem iPhonu 3GS. Jak uvádí firemní blog věnovaný hře, prodejní verze Real Racing zvládá až šest vozů na trati současně. Hra používá velice věrný fyzikální model, proto každý dodatečný vůz znamená dost citelnou zátěž pro hardware. A tak začali připravovat technickou ukázku pro iPhone 3GS, jež počet vozů dále zvyšovala, začali s 8 vozy na trati, pak s 10, 12, 16 a 20, avšak nový iPhone to nijak nezpomalilo.
Firemint skončila až u 40 vozů současně jedoucích vozů, kdy stále ještě nedocházelo ke zjistitelnému poklesu snímkové rychlosti. Takový výsledek považuje firma za ohromující a pochopitelně se rozhodla své zjištění sdělit veřejnosti.
Příspěvek na blogu však zároveň ihned dodává, že jde pouze o technickou ukázku („Tech demo”), Firemint zatím neplánuje vydat ji v podobě aplikace.
Jde ale o dosud asi nejnázornější ukázku toho, co lze od iPhonu 3GS v oblasti aplikací a zejména her očekávat, zjevně budou možné hry zcela nové kategorie, jaké se ještě před pár lety daly vytvořit jen pro osobní počítače či stolní herní konzoly.
Širšímu nasazení titulů uzpůsobených pro iPhone 3GS brání řada překážek
Avšak na takovéto tituly plně využívající iPhone 3GS si nejspíš budeme muset nějaký čas počkat, protože bude třeba překonat jak technické, tak ekonomické problémy.
Co se týče technických záležitostí, iPhone 3GS nabízí mnohem výkonnější grafický koprocesor PowerVR SGX, možná dokonce užívá skutečně hodně silnou verzi SGX535, jenže tato nová grafika je pouze omezeně kompatibilní s grafickým jádrem PowerVR MBX-Lite nasazeným v předchozích iPhonech a iPodech touch.
Zatímco MBX-Lite podporuje standard OpenGL ES 1.1, iPhone 3GS zvládá mnohem pokročilejší standard OpenGL ES 2.0, avšak s předchozí verzí v podstatě není kompatibilní, nový iPhone to řeší zřejmě tím, že má softwarové ovladače emulující předchozí grafiku.
Ale pro plné využití nového hardwaru budou třeba odpovídající vývojové prostředky a ty se nejspíš teprve rodí. První zprávy o právě uvolněné beta verzi firmwaru 3.1 a související vývojářské sady však naznačují, že obsahuje též nové OpenGL knihovny, které by měly přinášet podporu nového hardwaru, snad se tedy jedná o první krok k jeho lepší podpoře, časem by se mohly objevit nástroje dovolující snadný vývoj pro obě generace grafického hardwaru.
Jenže i když budou dostupné potřebné vývojářské nástroje, stále zůstává otázka ekonomiky takových aplikací. Zatímco dosavadních iPhonů a iPodů touch se prodalo už víc než 40 milionů (a pořád zůstávají na trhu), iPhonů 3GS se odbylo něco přes milion. Dá se sice předpokládat, že se počet prodaných kusů nového modelu bude nadále zvyšovat (z USA a z dalších zemí přibývá hlášení o vyprodání prvotních zásob iPhonu 3GS, Apple ale jistě brzy dodá další přístroje, bude-li poptávka trvat), avšak nepoměr obou uživatelských základen bude přetrvávat ještě dlouho.
Ke zvýšení počtu přístrojů s novým hardwarem by mohlo významně přispět též uvedení nového iPodu touch (třetí generace), ale to bude asi až na podzim (jestliže se zopakuje scénář z loňského roku, tak nejspíš v září, tomu, že se něco takového chystá, napovídá také objevený odkaz na modelový idenfitikátor „iPod3,1“ ve firmwaru 3.0 pro iPod touch, který se ovšem nacházel již v prvních beta verzích firmwaru 3.0, současný iPod touch druhé generace označuje kód „iPod2,1“, nový kód tak pravděpodobně značí teprve chystaný model s hardwarem podobným iPhonu 3GS).
A proto se hry skutečně využívající iPhone 3GS (a případné další přístroje stejné kategorie) začnou ve větší míře objevovat zřejmě až za několik měsíců (ostatně pro iPhone 3G a stávající iPody touch počaly opravdu zajímavé hry přicházet teprve nedávno) a půjde spíše o tituly kompatibilní se všemi generacemi iPhonu, jež však při spuštění na nových modelech budou schopné využít jejich dodatečné možnosti.
Přehřívají se iPhony 3GS?
Když už se mluví o vysokém výkonu iPhonu 3GS, který výše zmíněná ukázka Firemint jasně dokazuje, nelze úplně pominout ani otázku, zda se za takový výkon něčím neplatí. iPhone 3GS sice přes citelně vyšší výkon nabízí též delší výdrž na baterii, ale začaly se objevovat stížnosti, že se telefon za určitých situací silně zahřívá a dokonce v některých případech mění jeho pouzdro v určitých místech barvu (to se týká bílého provedení).
Různé náznaky shrnuje tenhle článek, cituje stížnosti z různých diskusí. Zároveň z něj však plyne, že dosud není zcela jasné, zda problém způsobuje elektronika telefonu, nebo spíše vadná baterie.
Apple celou věc jako obvykle nekomentuje, ale na svém podpůrném foru zrušil celé jedno diskusní vlákno věnované tomuto tématu, současně se však objevily zprávy, že v několika případech postižení zákazníci dostali náhradní telefon.
Musí se to ovšem posuzovat střízlivě, jako vždy se v takovýchto případech uplatňuje výběrový efekt, kdy se značné mediální pozornosti dostává i poměrně vzácným případům potíží, navíc, jestliže se tyto přístroje prodávají v milionových sériích, nelze výskyt vadných kusů zcela vyloučit, potom bude záležet hlavně na tom, jak se Apple postaví k vyřizování reklamací.
Není však příliš pravděpodobné, že by se jednalo o masovou záležitost (to by o ní jistě již informovali reportéři komerčních televizních stanic s vykulenýma očima), ostatně řada obdobných stížností se vynořila také na Palm Pre, hardwarově velice podobný iPhonu 3GS a považovaný za jednoho z jeho nejvážnějších konkurentů. Uvidíme, jak se to vyvine dále, ale nejspíš po jistém mediálním rozruchu tahle záležitost zmizí do zapomnění (a webových archivů).