Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Víkendové zprávy: americké prodeje MacBooků v březnu opět vzrostly, několik dalších postřehů ze shromáždění akcionářů Applu a ředitel AT&T Wireless možná začíná rozdávat iPhony. (14.5.07)
14. května 2007, 02.00 | Podle údajů NPD Group Apple v březnu ovládal desetinu maloobchodního trhu notebooků v USA. Na shromáždění akcionářů Applu Jobs naznačil pár věcí k Leopardu a k iPhonu. Ředitel AT&T Wireless zřejmě začal některým významným lidem dávat jako pozornost iPhone.
Přes víkend se toho mnoho neudálo, takže zde najdete spíše doplňky zpráv z minulého týdne.
Applu se stále dobře vede na americkém maloobchodním trhu
Analytická firma NPD Group, zabývající se mimo jiné sledováním amerického trhu s výpočetní technikou, v pátek uvolnila nová data o maloobchodním prodeji počítačů a další spotřební elektroniky v USA za letošní březen. Tyto údaje se týkají maloobchodu, nezahrnují tedy přímý či internetový prodej, proto se mohou rozcházet s některými jinými údaji a odhady, přesto jim nelze upírat značný význam.
V těchto přehledech pochopitelně nechybí Apple a čísla pro něj nadále vycházejí příznivě.
Zvlášť dobře to vypadá na poli notebooků, Apple se v seznamu maloobchodních prodejců notebooků umístil na čtvrtém místě, s tržním podílem 9,9 procenta tedy ovládl téměř desetinu trhu. Překonal tak Compaq s podílem 8,5 procenta, ale zůstal za podílem 13,0 procenta pro Gateway. V seznamu ovšem chybí Dell (ten prodává přímo, tudíž se do maloobchodu nezapočítává).
Proti únoru to znamená vzestup, kdy se Apple nedostal do horní pětice, avšak v lednu jeho podíl na maloobchodním prodeji notebook činil dokonce 10,1 procenta. Přes všechny výkyvy si tedy v této části trhu Apple udržuje zhruba desetinový podíl, což rozhodně není zanedbatelné.
Špatně se však nevedlo ani stolním Macům, zde se Apple dostal do první pětky letos poprvé, s podílem 7,7 procenta, na čemž měly zásluhu hlavně iMacy.
Trochu hůře to vyhlíží na poli digitálních mediálních přehrávačů – tady, v maloobchodním segmentu trhu, podíl Applu stále, ačkoli mírně, klesá. V březnu držel Apple 68,9 procenta trhu, oproti 72,3 procenta v únoru a 72,7 v lednu. Zdá se, že tento úbytek jde téměř výlučně na úkor SanDisku, tržní podíl jeho přehrávačů z 8,9 procenta v lednu vzrostl na 9,7 procenta v únoru a v březnu dokonce na 11,2 procenta. Trh přehrávačů zůstává nadále značně roztříštěný, mezi prvními pěti výrobci se udržel i Microsoft s nezměněným podílem 2,5 procenta. (Zune si tedy podle všeho nějaké zákazníky našel, ovšem velké davy to nejsou.)
Ještě jednou podotýkám, že jde o data z maloobchodního prodeje, což dnes už americký trh jako celek příliš nevystihuje, protože internetové a přímé prodeje si vydobyly značný podíl na celkovém odbytu. Svou vypovídací hodnotu nicméně mají.
Z výše uvedených čísel plyne, že notebooky Applu měly v březnu nadále dostatek příznivců, odložení Leoparda ani čekání na modernizované modely se tedy tehdy ještě neprojevilo. Úspěch stolních Maců lze asi nejlépe vysvětlit tím, že v době celkového poklesu prodeje stolních počítačů zájem o stolní Macy neklesá tak rychle jako v případě PC. Nehodlám si však tady hrát na analytika, teprve údaje z dalších měsíců ukážou, jak vypadají skutečné trendy. (Na druhou stranu, dnes už se asi těžko setkáme s proroctvími o brzkém zániku Applu, pronášená analytiky v době ne zcela nedávné. Je ovšem pravda, že Apple jejich návrhy, aby začal vyrábět PC, svým způsobem skutečně realizoval, nakonec i možnost provozování Windows asi nějaké to procento uživatelů přidala.) Samozřejmě při porovnání se situací na českém trhu by vyhlížela příznivě skoro jakákoli čísla, jenže to bychom skutečně srovnávali nesrovnatelné.
Co se iPodů týče, za pokles jejich podílu nejspíš skutečně mohou nové přehrávače SanDisku, jimž se dostalo dost příznivých recenzí. Na druhou stranu podíl iPodů zůstává natolik vysoký, že ještě není třeba zvonit na poplach, nemluvě o tom, že mnozí zákazníci mohou čekat na pověstmi tak často zmiňované nové typy, a svou roli možná sehrává i čekání na iPhone. Též zde se tak situace ujasní až za pár měsíců.
Další postřehy ze shromáždění akcionářů Applu
Nejdůležitější zprávy ze shromáždění akcionářů Applu minulou středu jsem vám předložil již v pátek, ale mezitím se objevily další podrobnosti.
Ty se týkají především výroků Steva Jobse na téma iPhonu a Leoparda.
V diskusi s akcionáři o iPhonu a odložení Leoparda Jobs prohlásil, že k jeho zodpovědnosti u Applu patří i dělání těžkých rozhodnutí, jež ovlivňují produkty, na nichž firma pracuje. Jobs řekl, že rozhodnutí o odložení Leoparda sice někteří lidé neuvítali, ale on sám věří, že se rozhodl správně. Přislíbil, že Leopard za to čekání bude stát. (Už jsme celí zvědaví, snad to půjde posoudit již z beta verze na WWDC.)
Také dodal, že omezené počty lidí pro vývojové týmy se nedají vyřešit prostým nalitím dalších peněz. Připomněl, že důvod, proč je Apple novátorský, spočívá v tom, že pečlivě sleduje, koho najímá, a tak proces získávání personálních rezerv talentovaných lidí může zabrat celé roky. S tím lze jistě souhlasit, některé věci prostě nejsou lineární a nejdou vyřešit tak jednoduše, jak si představují určití ekonomové a analytici.
Jobs též poukázal na výzvy, jimž Apple čelí na trhu mobilních telefonů. Připomněl, že v roce 2006 se prodalo 135 milionů MP3 přehrávačů a 200 milionů PC. Naproti tomu se za stejný rok prodala miliarda mobilních telefonů.
„Jsme začátečníci a musíme se hodně učit,” připustil Jobs. „Trh je obrovský a příležitosti úžasné. Pár z nás iPhone hodně používá, a kdybyste ho chtěli zpátky, museli byste nám ho vyrvat z našich mrtvých rukou.”
V této souvislosti zní zvlášť zajímavě Jobsovo přiznání, že firma nadále zápolí s rozhodnutím, zda vývojáři třetích stran budou moci vytvářet software schopný pracovat na iPhonu. Podle Jobse se jedná o rozhodnutí, s nímž se „Apple právě potýká ”. To ovšem znamená dost výrazný posun proti lednovým prohlášením, kdy kategoricky trval na uzavření telefonu. Nyní se zřejmě zvažují přednosti a nedostatky možných alternativ, z minulých Jobsových prohlášení lze soudit, že se budou řešit hlavně otázky bezpečnosti takového softwaru. Zhruba za měsíc už bychom měli být moudřejší, až Apple uvede iPhone na trh.
Jobs se na shromáždění dotkl i několika jiných témat. Ohledně služby .Mac Jobs připustil, že balík internetových služeb Applu nevyužil svého potenciálu naplno, ale prohlásil, že na tom firma pracuje. (Takže se možná časem dočkáme nějakých novinek, vzhledem k rostoucí a většinou výrazně levnější konkurenci jiných webových služeb by to bylo nanejvýš vhodné.)
Jeden z akcionářů se Jobse dotázal na obsah pro iTunes ve vysokém rozlišení a na to, zda by Apple TV mohla umožnit vypůjčování filmů. Jobs se pouze usmál a tajuplně prohlásil, „Jeden nikdy neví.” Řada analytiků z toho vyvodila, že Apple přijde s HD videem a filmovou půjčovnu, ovšem odvozovat takové závěry z tohoto vpravdě pythického výroku je docela odvážné.
Na shromáždění akcionářů se řešily ještě další věci, avšak z hlediska uživatelů produktů Applu, nikoli akcionářů byly nejzajímavější informace zřejmě již vyčerpány. Jasné odpovědi na ty nejdůležitější otázky bychom měli dostat v červnu, dojde-li skutečně k uvedení iPhonu a předvedení beta verze Leoparda.
Ředitel AT&T Wireless rozdává iPhony
Zdá se, že generální ředitel AT&T Wireless Stan Sigman začíná rozdávat iPhony. Podle blogu TUAW ředitel mobilního operátora AT&T Wireless (dříve Cingular) řečnil 12. května na promočních shromážděních texaské univerzity West Texas A&M, na níž vystudoval. Při té příležitosti daroval rektorovi univerzity Dr. O'Brienovi jeden iPhone, o němž prohlásil, že to je ”první iPhone v Texasu”.
Zprávy zatím zůstávají kusé, podle některých komentářů měl říci, že to je první prototypová verze iPhonu v Texasu. Všichni se teď ptají, zda bude takovéto rozdávání pokračovat, anebo jestli se jednalo o výjimku. Možná namítnete, že to je celkem nedůležitá zpráva. V zásadě jistě ano, ovšem dobře dokumentuje, jaký rozruch podobné i drobné zprávy na téma iPhonu vzbuzují. Předpokládám, že podobného brnkání na nervy potenciálních zákazníků si ještě užijeme do sytosti. Zpravodajské servery budou hned mít o čem psát a čtenáři budou moci lamentovat, jakými zbytečnostmi je zahrnují.