Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Všehochuť zpráviček na víkend
9. února 2007, 11.00 | Směs různých drobných zpráv na konec týdne.
Opět jsem shromáždil několik zpráv, jež by samy o sobě byly příliš malé, než aby vydaly na samostatný článek, přesto přinášejí zajímavé informace. Přiznávám, inspiroval jsem se u MacNN, odkud jich ostatně část pochází. Patent na to tam snad nemají (ovšem právě tímhle si dnes nemůže být nikdo jistý), tak proč se nepřidržet dobrého příkladu, že. Nuže, chutě do toho:
Podle této zprávy, převzaté z InformationWeeku, obsahuje iPhone tři ARM procesory. Generální ředitel ARM Holdings plc Warren East potvrdil, že se v iPhonu nalézají „alespoň tři“ procesorová jádra vyvinutá v jeho firmě. ARM vyvíjí nejrůznější procesory, ale sama je nevyrábí, poskytuje licence jiným výrobcům.Velice často licencuje jen základní jádra, jež si výrobci integrovaných systémů přizpůsobují pro své konkrétní čipy. East po prvních zprávách, že se v iPhonu nacházejí přinejmenším tři čipy ARM, upřesnil, že jako hlavní procesor iPhonu slouží aplikační procesor PXA320, dříve vyráběný Intelem pod názvem Monahan a nyní dodávaný Marvellem, který divizi ARM čipů od Intelu odkoupil. Podle všeobecných informací na stránkách Marvellu lze soudit, že to opravdu není žádné ořezávátko, zatím předvedený iPhone ani zdaleka nevyužívá všechny jeho možnosti, což věstí dobré vyhlídky do budoucnosti. A jak je to s těmi více jádry? East prohlásil, že jeho firma má ve zvyku nemluvit o produktech zákazníků, vyjádřil se pouze neurčitě, že „ARM je v 90 procentech mobilních telefonů na světě, jsme ve WiFi, v baseband procesorech a v aplikačních procesorech a ve většině MP3 přehrávačů na světě. Takže to jsou alespoň tři.“ Nic bližšího již říci nechtěl s tím, že Apple o tom bude mluvit, až se mu bude chtít (to se načekáme). Nyní tedy téměř s jistotou víme, co tvoří srdce (nebo spíš mozek) iPhonu, a lze předpokládat, že tam budou i další ARM čipy. Jen jsem zvědav, kdy nějaký chytrák začne vykřikovat, že iPhone obsahuje vícejádrový procesor. ARM ovšem užívá termín „jádro“ v tom smyslu, že daný čip staví na základu, který si příslušný výrobce upraví podle svých potřeb. Mělo by se tedy spíše mluvit o koprocesorech, rovnoměrně rozdělujících zátěž po celém systému. Rozhodně si však teď můžeme být jistí, že iPhone nebude strádat nedostatkem výkonu.
AppleInsider zjistil, že vývojáři pro Mac OS začali elektronickou poštou dostávat pozvánky na letošní konferenci WWDC. Pozvánka vypadá takto. Uvádí ji heslo „Save the Date“ (Poznamenejte si to datum) a zobrazuje kalendářové okno s vyznačeným termínem konference v uspořádání připomínajícím zálohovací software Time Machine v Mac OS X 10.5 Leopard. Těžko to nepovažovat za jasný náznak, že Leopard bude hlavním tématem letošní WWDC. Pochopitelně začaly kolovat dohady o tom, zda grafické ztvárnění okna poukazuje na konečný vzhled Leoparda. Apple prostě ví, jak nás napínat. Mimochodem, už si můžete začít na WWDC objednávat lístky, ovšem není to právě laciný špás (přinejmenším pro nás). Jeden lístek na pětidenní akci stojí 1295 USD (asi 28 000 Kč), když si jich koupíte hned pět současně, zaplatíte jen čtyři a pátý dostanete „zadarmo“.
V komentářích článků na MůjMacu se občas objevuje nelibost nad kritikou Visty. Tak to vám teď asi zkazím náladu ještě víc, protože z kritiky Visty se stane oficiální politika Applu. Opět o tom informuje AppleInsider. Již nějakou dobu běží reklamní kampaň Applu pod heslem „Get a Mac“ (české applovské stránky ji překřtily na „Přejděte na Maca“, úvod do české verze najdete tady), složená z videoklipů, v nichž zesměšňuje různé vlastnosti PC a proti nim staví mnohem lepší Mac. Vysílá se v televizi v USA, ve Velké Británii a v Japonsku, ale též „zamořuje“ Web, například na počítačovém zpravodajství News.com se objevují tyto klipy velice často. (Můžete si je přehrát i z webu Applu.) PC v reklamách ztělesňuje na první pohled nepříliš inteligentní jedinec, zatímco Maca představuje sebejistě působící mladík.
A od soboty na tuto kampaň v kamenných obchodech Applu po celém světě naváže přímý útok na Vistu. Zaměstnanci obchodů dostali vícestránkové školicí příručky, jež je vybízejí, aby se naučili, jaké mnohé výhody Mac přináší proti PC s Vistou, a podle toho ho vychvalovali. Například mají zákazníky upozorňovat na vyšší cenu a potíže spojené s převedením PC na Vistu, na matoucí množství verzí Visty a na skutečnost, že se většina nových vlastností Visty nachází v Mac OS X už dávno. Současně Apple doporučuje zaměstnancům obchodů poukazovat na lepší software Maca pro digitální životní styl, schopnost provozovat Windows a na několikaletý náskok proti Vistě.
V obchodech se podle informací zasvěcenců mají objevit nové reklamní materiály v tomto duchu a zaměstnanci budou nosit trička jemně zesměšňující Vistu jako neduživý pokus o moderní operační systém. Jedno z hesel triček má znít „Go Beyond Vista“, tedy „Jděte za Vistu“. Tento počin Applu nepochybně vyvolá značné vášně (a o to mu asi jde), ostatně samotný článek na AppleInsideru doprovází přes sto komentářů a většině čtenářů se tento tah příliš nezamlouvá. Určitě se začnou objevovat kritiky kampaně, nezapomínejte však, že to je pouhá reklama, kde jsme si i my již zvykli na „upravování“ reality (natož pak Američané). Také to zřejmě odráží kulturní rozdíly. Věřím, že v USA mají tyto reklamy silný vliv na potenciální zákazníky, zatímco v Evropě budí spíše odpor (u nás ještě umocněný našimi historickými zkušenostmi s propagandou). Můžeme se jen dohadovat, proč Apple spustil právě toto tažení (mnohé jistě napadne „preventivní útok“ do doby, než přijde Leopard). Avšak příliš bych si tím hlavu nelámal, berme to prostě jako „applovské specifikum“. Jenom doufejme, že už brzy bude moci Apple své reklamní kampaně naplnit hmatatelnějšími novinkami.