Výsledky průzkumu Net Applications za únor 2008. (4.3.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Výsledky průzkumu Net Applications za únor 2008. (4.3.08)

4. března 2008, 08.00 | Průzkum Net Applications sledující využívání Webu z různých platforem ukázal za únor nepatrný pokles podílu Mac OS X, iPhone se nadále drží dobře.

Firma Net Applications mimo jiné provádí každý měsíc průzkum, při němž zkoumá, z jakých platforem přistupují uživatelé k Webu. (Bližší podrobnosti najdete tady). Vlastně tak zjišťuje, nakolik se jednotlivé platformy používají v praxi (přinejmenším co se týče osobních počítačů, ty dnes brouzdají po Webu skoro všechny).

Po nás je samozřejmě důležitý podíl Mac OS X a také iPhonu (Net Applications ho vede jako samostatnou platformu).

Ještě v lednu podíl Maců podle tohoto průzkumu stále rostl, od listopadu 2007 každý měsíc dosáhl nového rekordu.

Vývoj podílu Maců

Na výsledky únorového průzkumu se podrobněji podívala Ars Technica.

V únoru poprvé po třech měsících podíl Mac OS X nepatrně klesl, což dobře vidíte na tomto diagramu. (Jde o přehledný diagram připravený Ars Technicou, který mimo jiné zobrazuje i podíly Maců s Intely a s PowerPC. Net Applications poskytuje též tyto údaje, avšak před několika měsíci je poněkud uschovala do přehledu verzí operačních systémů, takže se většinou udávaly pouze celkové podíly Mac OS X).

V lednu bylo mezi uživateli Webu 7,57 procenta strojů s Mac OS X, v únoru se tento podíl zmenšil na 7,46 procenta. Za povšimnutí ovšem stojí, že podíl Maců s Intely stoupl ze 4,31 na 4,39 procenta, podíl těchto strojů tedy dále rostl. Zato PowerPC Macy oslabily z 3,26 na 3,07 procenta. Proti minulým měsícům přírůstek Maců s Intely sice citelně zpomalil, ale jejich zastoupení se pořád zvyšuje. Avšak úbytek PowerPC strojů byl vyšší, zřejmě uživatelé začínají vyřazovat ty nejstarší modely z provozu. Trochu znepokojivě ovšem působí, že přírůstek Maců s Intely je menší než úbytek PowerPC strojů.

Na druhou stranu jde o poměrně nepatrné změny, při pohledu na vývoj podílů za posledních 12 měsíců najdete v diagramu několik podobných výkyvů, ostatně podíl Maců s Intely se proti stavu před rokem zvýšil skoro dvojnásobně.

Vývoj podílu Safari

Stejný trend lze vysledovat i v diagramu podílu Safari mezi prohlížeči přistupujícími k Webu. Celkový podíl Safari klesl z lednových 5,82 procenta na 5,70 procenta, avšak při pohledu na jednotlivé verze vidíte, že Safari 3 si naopak polepšilo ze 4,42 na 4,62 procenta, zato se zmenšily podíly Safari 1 a 2. Zvyšující se podíl Safari 3 ukazuje především na rostoucí počet Maců s Leopardem. Leopard sice existuje i pro PowerPC, ale na stroje s procesory G3 nebo s G4 pod 867 MHz ho nedostanete, takže úbytek Safari 1 a 2 by mohl opět signalizovat postupné odstavování takto starých Maců.

Nečekaně silné prodeje MacBooku Air

Počátkem roku bývá prodej počítačů obecně slabší po vánoční sezóně, to by mohlo vysvětlovat slabší přírůstek podílu Maců s Intely. V případě Applu by ovšem mohly prodeje poněkud rozproudit letos uvedené novinky. Počátkem ledna přišly nové Macy Pro, těch se však neprodá tolik, aby podíl platformy na Webu nějak výrazně změnily.

Významněji by do těchto statistik mohl zasáhnout MacBook Air uvedený na Macworld Expu. Jak se zdá, přes všechny výhrady, jež byly vůči tomuto ultratenkému stroji vzneseny, se v USA prodává docela dobře. Ars Technica v této poznámce uvádí, že v mnoha velkých amerických městech se MacBook Air každý den rychle vyprodá, Apple každodenně zásoby těchto strojů obnovuje (trochu se to podobá počátkům prodeje iPhonu), ty však do druhého dne obvykle nevydrží. Podle některých náznaků MacBook Air hodně kupují lidé nově přecházející na Mac, což by znamenalo další zvýšení podílu Maců. Nelze ovšem vyloučit, že Apple prostě u výrobců objednal těchto strojů málo, což vytváří poněkud umělý nedostatek, i to by však znamenalo, že se MacBook Air prodává ve větší míře, než s jakou Apple počítal.

Mnozí potenciální zákazníci navíc zřejmě čekali na modernizaci notebooků Applu, když se nyní na trh dostaly inovované MacBooky a MacBooky Pro s 45nm procesory, lze očekávat další zesílení jejich prodeje.

Vývoj zastoupení iPhonu

Za pozornost stojí také podíl iPhonu. Net Applications ho vede jako samostatný operační systém, v únoru 2008 dosáhl na celosvětovém Webu podílu 0,14 procenta. To se sice zdá jako nepatrné číslo, ale jak vidíte na tomto diagramu, byla to čtvrtá nejpoužívanější platforma. Samozřejmě vedou Windows (všechny verze dohromady) s 91,58 procenta, následují Macy s výše probíranými 7,46 procenta. Třetí místo obsazuje Linux s 0,65 procenta a poté již následuje iPhone. Proti minulému měsíci podíl iPhonu vzrostl o 0,01 procenta. Tohoto přírůstku dosahuje pravidelně už od prosince, na počátku to sice bylo více, to ovšem přístroj začínal zcela od nuly.

Shrnutí

Nyní bude hodně záležet na tom, jak budou vypadat výsledky průzkumu Net Applications za březen, teprve z nich bude možné začít usuzovat, jak se asi budou podíly Mac OS X vyvíjet dál. Březnový průzkum by zároveň mohl být i prvním indikátorem toho, zda se výše popisované inovace na poli Maců promítly do zesíleného prodeje.

Pokud jde o iPhone, ten si zatím udržuje suverénní postavení mezi mobilními platformami pro brouzdání po Webu. Jeho podíl nadále roste, avšak již mírnějším tempem, pokud ovšem letos Apple skutečně uvede 3G verzi iPhonu, dá se očekávat, že zastoupení iPhonu v přístupech k Webu vzroste ještě výrazněji.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: